agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Acerkan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-01-2019, 15:38   #1
Yeni Üye

Acerkan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2018
Acerkan/alıç

Merhabalar,

Haziran ayı başında Polonezköy'de piknik alanı sahiplerinin genişletme çalışmaları sırasında ana gövdenin üstünün kırıldığını ve sökülmek üzere olduğunu görerek yapraklarını beğenip aldığım alıcı yaşatmayı başardım ve bonsaiye merak sardıktan sonra neden olmasın diyerek denemeye koyuldum. Aşağıda fotoğraflarıyla süreci anlatmaya çalıştım. Gövdeden ayırıp saksıya almayı başarırsam bundan sonraki adımlarla ilgili önerilerinizi ve eleştirilerinizi bekliyorum Merak ettiğim şey şu ki, dengesiz şekilde yaprak döküp yeniden çıkardı ikişer kez. Acaba köklendirme sebebiyle enerji kararsız dalgalandığı için olabilir mi? Ve balkonda değil içeride, açık toprakta değil saksıda olduğu için köklendirme süresi uzuyor sanırım.

Teşekkürler , İyi günler.

İlk hali - yaşama tutunma evresi ve 3.fotoğrata enerjiyi yapraklardan almak sebebiyle yaşatmak için yaptığım dal budama sonrası
1.jpg

Uzun olan gövdeyi kısaltmak için havai köklendirme aşaması
3.jpg

Köklendirme birinci ay sonunda yaprak döktü ki bu saksıya alınışı sonrası ikinci kez oldu. Yanında da gövdenin detaylı görünüşü.
4.jpg

Bir terslik var mı diye kontrol etmek ve toprağı biraz daha zenginleştirmek için açıp kontrol ettim. kök oluşumlarını görüp yeniden kapattım.
5.jpg

Köklendirmenin ikinci ayının sonunda yeniden filizler verdi (Ocak 2019). Umarım Şubat sonu Mart başı gibi yeterli kökler oluşup gövdeden ayırırım ve saksıya alabilirim.
6.jpg

aydemiraydın beğendi.

Düzenleyen Acerkan : 21-01-2019 saat 15:41 Neden: imla
Acerkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2019, 09:35   #2
Yeni Üye

Acerkan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2018
Ağacın geçmişte kırılmış olduğu ve kurumuş ana gövde kalıntısını budamak zorundaydım, gittikçe kararıyordu. O kalın dalı ve yukarıdaki 90 derece yana gelişmiş aykırı dalı budadım. Şimdi biraz daha derli toplu görünüyor. Ayrıca, kuruyan kalın gövdeyi kestiğimde resimde de görüldüğü gibi kuruma izi sınır gibi belliydi. Acaba tam olarak kuruyan yeri kesmeli miyim, kuruma devam eder mi aşağı doğru bu haliyle hastalık gibi? Bir de en tepenin bi altındaki dalın gövdeyle birleştiği yerde beyaz, dişe benzer bir oluşum var, acaba dal mı çıkıyor yoksa bir hastalık mı anlayamadım. İlk kez böyle bir leke görüyorum. İçeriden geliyor ama her ne ise (sağ resimde daha net).

İyi günler dilerim

20190129_200337.jpg

Acerkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024