agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen tt_tez
  • 1 Gönderen DeFRaNDo
  • 1 Gönderen tt_tez
  • 1 Gönderen DeFRaNDo
  • 1 Gönderen ultralaca

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-03-2018, 16:13   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-01-2012
tt_tez / Akçağaç - Acer Palmatum

Merhaba herkese, artık Almanyada yaşıyorum. Burada sadece bonsai üzerine olan bir fidanlıktan 5-6 küçük bonsai adayı aldım( internetten sipariş yolu ile ) ve sizlerle paylaşmak istiyorum. Toprakları perlit ve torf karışımı sanırım ve yeni değiştirmişler, bu yaz serbest büyümeye bırakacağım ve biraz yerlerine alıştıktan sonra gübreleme yapacağım. Bu başlıkta iki tane Acer Palmatum var bir tanesi küçük olan ( tohumdan yeni çıkmış gibi küçük ) Kotohime diye geçiyordu farkı nedir bilmiyorum bakıp göreceğiz.

Bonsaide çok yeniyim daha önce bi kaç kez hazır bonsai alıp yaşatmaya çalışmıştım fakat maalesef iklim uyuşmazlığından kısa sürede öldüler. ben de artık bahçem de olduğu için fidan alarak başladım tekrardan. Dolayısıyla önerilerinize açığım. =)

1.jpg2.jpg

3.jpg4.jpg

Şu anlık hiç bir ağaçta toprak/saksı değişimi yapmıyorum sadece bi iki hafta sonra gübrelemeye başlamayı düşünüyorum.Bir de acaba bu arkadaşları dışarda tutmasam mı ? Daha uyanmamışlar büyük ihtimalle serada değillerdi fakat yinede hava soğuk ve bu arkadaşlar çok küçük öneriniz varsa bekliyorum. =)

yesildost beğendi.

Düzenleyen tt_tez : 15-03-2018 saat 16:15 Neden: ekleme
tt_tez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2018, 21:19   #2
Ağaçsever

DeFRaNDo's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2016
Hava eksilerde değilse dışarıda tutun. Cok aşırı olmadığı sürece soğuktan etkilenmezler. Ağaçlarınız hakkında makale ve konuları okursanız özellikle iklimle ilgili yaşayabileceginiz sorunların önüne geçmenize yardımcı olacağını düşünüyorum.

tt_tez beğendi.
DeFRaNDo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2018, 17:55   #3
Ağaçsever

Bahar Güncellemesi!

Fidelerim yapraklarını açmaya başlayınca geçen hafta ilk gübrelerini verdim ve gelişmelerini seyretmeye başladım. İki Acer türünün de alt türünü bilen varsa yardımcı olabilirse sevinirim. =) Bu yapraklar beni çok mutlu etti sizlerle paylaşayım dedim

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 22.jpg (45.9 KB, 191 views)
Dosya Türü: jpg 11.jpg (70.1 KB, 191 views)
Dosya Türü: jpg 12.jpg (67.8 KB, 190 views)
seyyah35 beğendi.
Eski 12-04-2018, 23:32   #4
Ağaçsever

DeFRaNDo's Avatar

İlki bilmiyorum fakat yaprak formu çok güzel. Diğeri acer palmatum japanese maple.

Eski 12-04-2018, 23:44   #5
Ağaçsever

DeFRaNDo's Avatar

Adaylarınızın toprakları dağıtmadan daha büyük bir saksıya almanızı öneririm. Ayrıca gün ışığı alacak şekilde fakat direk güneş ışığı ve rüzgar almayacak şekilde konumlandırmanız gerekir. Zira direk güneş ışığına maruz kaldıklarında yaprakları uçlardan kurumaya başlar. Ayrıca gündüz yaprakları ıslatmayın ıslak halde güneşe maruz kalan yapraklar çok çabuk kavrulur.

Eski 13-04-2018, 14:07   #6
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DeFRaNDo Mesajı Göster
Adaylarınızın toprakları dağıtmadan daha büyük bir saksıya almanızı öneririm. Ayrıca gün ışığı alacak şekilde fakat direk güneş ışığı ve rüzgar almayacak şekilde konumlandırmanız gerekir. Zira direk güneş ışığına maruz kaldıklarında yaprakları uçlardan kurumaya başlar. Ayrıca gündüz yaprakları ıslatmayın ıslak halde güneşe maruz kalan yapraklar çok çabuk kavrulur.
Önerileriniz için teşekkürler, Yerleri çok güzel aydınlık ama direk güneşin gelmediği ve nispeten rüzgar almayan bir yer. Saksıları genişletmeyi ben de düşündüm ama şu dönemde sorun olur diye düşünmüştüm. Önümüzdeki günlerde topraklarını dağıtmadan daha geniş bi yere alayım o zaman.

Daha çok yolları var zaten ama sizce ilk budamamı ne zaman yapmam lazım ? seneye ilkbahar öncesi mi ? Bu sene zaten hiç ellemeyeceğim gövdeyi kalınlaştırmak ve ağacı daha sağlıklı bi kök yapısına ulaştırmak için.

Eski 13-04-2018, 18:11   #7
Ağaçsever

DeFRaNDo's Avatar

İlk başlarda hepimizin yaptığı hatalara dusmemenizi tavsiye ederim insan ilk aldığında bir anlık hevesle budama ve saksılama yapıyor örnek benim konulardaki ilk resimler adaylarınız çok ince bir kaç sene dokunmadan sadece iç kısımlara ışık girmesini engelleyen yaprak ve dallara küçük müdahalelerde bulunarak gelişmesine izin vermeniz gerek.
Konularımdan birinde bana söyledikleri gibi hobiden soğursunuz.
Tavsiyem onlar gelişene kadar 5-6 cm çapında kolay tür olan ve hızlı gelişen herhangi bir ağacı 15 cm uzunluğunda kesin ve saksılayın tomurcuk vermesini bekleyin. Sonrası zaten geliyor.
Bende şuan yaklaşık 40 civarı aday var hepsiyle ayrı ayrı ilgilenmek insana huzur veriyor.

tt_tez beğendi.
Eski 13-04-2018, 18:24   #8
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DeFRaNDo Mesajı Göster
İlk başlarda hepimizin yaptığı hatalara dusmemenizi tavsiye ederim insan ilk aldığında bir anlık hevesle budama ve saksılama yapıyor örnek benim konulardaki ilk resimler adaylarınız çok ince bir kaç sene dokunmadan sadece iç kısımlara ışık girmesini engelleyen yaprak ve dallara küçük müdahalelerde bulunarak gelişmesine izin vermeniz gerek.
Konularımdan birinde bana söyledikleri gibi hobiden soğursunuz.
Tavsiyem onlar gelişene kadar 5-6 cm çapında kolay tür olan ve hızlı gelişen herhangi bir ağacı 15 cm uzunluğunda kesin ve saksılayın tomurcuk vermesini bekleyin. Sonrası zaten geliyor.
Bende şuan yaklaşık 40 civarı aday var hepsiyle ayrı ayrı ilgilenmek insana huzur veriyor.
Tekrar teşekkürler tavsiyeler için. =)

Eski 01-11-2018, 17:20   #9
Ağaçsever

Maalesef ağaçlarımdan bir tanesini kaybettim ben de hala sağlam olan ve yapraklarını hala dökmeyen ağacımın gelişimini paylaşayım istedim. Yapraklarını döktükten sonra budama yapmayı düşünüyorum. Gövde kalınlığı en az iki kat arttı uzunluğunu almayı planlıyorum. Ne zaman yapmam gerektiği konusunda önerilere açığım.

222.jpg
33.jpg

Eski 02-12-2018, 20:01   #10
Ağaçsever

IMG-20181202-WA0014.jpg

Küçük ağacım şu an bu şekilde budama için tavsiyenize ihtiyacım var arkadaşlar, maalesef forumun çok aktif olmadığını görüyorum ve bu beni üzüyor. Bu kadar yetenekli üstat var ama sanırım herkes işinde gücünde =(

Ağacı büyümeye bırakmak daha iyi bir yöntem olacağını biliyorum fakat kışın soğuk oda gibi bir imkanım olmadığı için boyunu kısaltım evin girişine ayakkabılığa pencere önüne koyacağım. Bu yüzden budamam şart. Biri tavsiye verebilirse çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

Eski 16-04-2019, 18:33   #11
Ağaçsever

Baharla yeni yaprakların açması ve sonbaharda budadığım aşırı uzun çeliklerin de köklendiğini görmenin verdiği mutlulukla güncel fotoğrafları paylaşıyorum =)

3.jpg

301.jpg

Eski 10-05-2020, 01:44   #12
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2010
[QUOTE=tt_tez;1553261]Eklenti 684560

Küçük ağacım şu an bu şekilde budama için tavsiyenize ihtiyacım var arkadaşlar, maalesef forumun çok aktif olmadığını görüyorum ve bu beni üzüyor. Bu kadar yetenekli üstat var ama sanırım herkes işinde gücünde =(

Uzun süre forma bende girmemiştim. Şimdi tekrardan daha sık takip etmeye başladım. Gerçekten çok değerli üstatlar var ama formun biraz eski canlılığını kaybettiğini gördüm. Adaylarınız için bence formda aynı cins ağaç yetiştirip bonsai için yaptıklarını okuyarak araştırarak bilgi edinebilirsiniz. Onlarca ağaç hakkında çalışmalar var. İşinize yarar diye düşünüyorum.

tt_tez beğendi.
ultralaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2023, 10:46   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2023

Remziaslan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024