agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen Karadavut
  • 3 Gönderen Ali H. ALI
  • 1 Gönderen Karadavut

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-12-2017, 11:42   #1
Ağaçsever

Karadavut's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2010
Karadavut / Zeytin

Merhaba arkadaşlar. Doğumgünümde sevgili eşim bana zeytin fidanı almış. Çok mutlu oldum ama Tatvan'da yaşıyorum ve apartmanda yaşıyorum bu nedenle dışarda bir yere ekmem mümkün değil. Benim de aklıma bonsai olsa ve bizimle evde yaşasa güzel olur fikri geldi. Maalesef bonsai ile ilgili hiçbir bilgim yok. Forumları okumaya başladım ama nerden nasıl başlayacağım bir türlü rota belirleyemedim. Yardımınıza ihtiyacım var.
1-Saksı değişimi yapmalıyım?
2-Sulamada nelere dikkat etmeliyim?
3-Şekil vermeye ne zaman başlayabilirim?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20171215_122525_resized.jpg (38.2 KB, 57 views)
Dosya Türü: jpg 20171215_122551_resized.jpg (32.6 KB, 57 views)
kamil35 beğendi.
Karadavut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2017, 12:48   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler karadavut, akliniza bonsai gelmisse bir daha aklinizdan cimaycak bir ugrastir! zeytinden bonsai olur ozellikle Turkiye'de guzel olur. yalniz biliniz ki bonsai bir ic mekan bitkisi degildir. yani zeytininiz uzun bir sure(bir haftadan sonra bonsai yapacaginiz zeytin fidaniniz icin ic meken uzun bir sure olur) ic mekanda yasiyamaz. kimi tropik ve ya yari tropik bitkiler ic mekenda olabilir belki ama zeytin icerde yasiyamaz kisa surede sagligi bozulur ve yasamini kaybeder siz de uzulursunuz. Bolkonunuz varsa ve onu balkonda yetistirebilirseniz olur.

Su anda saksi degisimi yapmaniza gerek yok belki bir iki yil bu saksida bakimini yapabilirsiniz.

Sulamada en onemli olan topragin suyu suzer bir toprak olmasi, yani suyun saksida birikip topragi camurlastirmamis olmasi. saksidaki toprak nem kaybedip kurumaya baslayinca tekrar sulama yapabilirsiniz bu kista baska yazda baska araliklarla olur topragin kuruma hizina gore degisir. topragin tamamen kurumasina izin vermeyin.

Sekil vermeye simdiden basliyabilirsiniz bonsai saksisina gecirmeden once de 3-4 yil icerisinde seklini alir. Once nasil bir tarz yapacaginiza ve boyuna karar vermelisiniz.

Bunlara baslamak icin, bonsai altindaki ilgili basliklari okuyup, tariyarak bircok bilgiye ulasabilirsiniz biraz emek harcamaniz gerekecek ama akliniza dusen bonsai icin dogrusu deger.

Zeytin fidaniniz cok genc gorunuyor! fidancilara bakarsaniz belki bonsai icin daha uygun delice asilanmamiz fidanlar bulmaniz mumkun. Oyle bir fidanla daha cabuk ve daha gosterisli bir bonsai elde edebilirsiniz kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2017, 20:01   #3
Ağaçsever

Karadavut's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2010
Ali H. ALI çok teşekkür ederim cevabınız için. Yaşadığım yerde gece sıcaklığı -8'e kadar düşüyor. Balkonum var ama açık, koysam büyük ihtimalle donar. Şimdilik içeride bakmak zorundayım umarım bir şey olmaz. Eşimin hediyesi olduğu için bunu bonsaiye dönüştürmek istiyorum umarım başarılı olurum. Okumaya devam ediyorum zaman zaman gelişmeleri paylaşırım.

Ali H. ALI beğendi.
Karadavut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024