agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen aknszgn
  • 2 Gönderen david72
  • 2 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen david72
  • 1 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen aknszgn

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2017, 21:50   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2017
Aknszgn / Portulacaria Afra (Yeşim Ağacı) Bonsai Başlangıç Çalısması

Öncelikle herkese merhabalar... Bonsai ağaçlara merak saldıktan sonra bir sekilde baslamaya karar verdim ve bugun bir afra agaci ile acilisi yapmis bulunmaktayim.. Buradan ağacimin gelisimi ile ilgili paylasimlarda bulunacagim vede siz degerli uyelerin yorumlariyla guzel bir Bonsai yetistirmeyi umut ediyorum..

Afranin Ilk Hali

afra.jpg

Ata Recai Hocamin budama ve sekil onerisi

received_10154994313962851-500x600-200x240.jpeg

Budama sonrasi ilk Hali

afra 5.jpg

Budama sonrasi kalan dalida bekleterek biraz kendini 5amir etmesini sagladiktan sonra uygun bir topraga dikimini yapmis bulunmaktayim. koklenmesini vede yeni bir afra elde etmeyi umuyorum... Yorumlarinizi bekliyorum.. Cok tesekkurler....

Düzenleyen aknszgn : 28-08-2017 saat 01:21
aknszgn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2017, 11:03   #2
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Bence budama ve şekil vermede biraz acele etmişsiniz. Şu aşamada çok ufak bir fidan henüz. Gelişmesine müsaade edip çokca dal ve yaprak elde edip kök gelişimini teşvik etseydiniz sonrasında biraz daha büyük bir saksıya alırken bir kök dizilimine bakıp yazın bol güneş ve besinle yavaştan dallara el atsaydınız daha doğru olurdu. gövdenin de kalınlaşmasını sağlamış olursunuz.
Şekil vermek için de oluşturacağınız formu belirleyip ona göre budama ve telleme yapabilirsiniz. Lakin seneye kadar ellemeyin derim

david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2017, 17:53   #3
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Merhabalar, aramıza hoşgeldiniz.

Öncelikle fotoğrafları foruma yüklemeniz gerekiyor, aksi halde sizin de farkettiğiniz gibi forum sayfa düzeni bozuluyor, ayrıca o link verdiğiniz sitenin fotoğrafları silmesi ya da adresini değiştirmesi durumunda fotoğraflarınız burada da görünmez oluyor. Ben bu seferlik sizin yerinize yaptım.

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Elinizdeki afra fidanı çalışmak için henüz çok çok genç ve öncelikle kalınlaşıp dallanması gerekiyor. Benim de tavsiyem hiçbir kesim yapmadan önce onu daha büyük bir saksıya alarak serbest gelişime bırakmak olurdu. Kesmeden büyümeye bırakmanız daha uygundu, ama en azından bundan sonrasında bir işlem yapmayın. Bunun sizin için zor olduğunu anlayabiliyorum. Ama üzerinde oynamak ve işlemler yapmak için fidanlıklardan başka adaylar da edinebilirsiniz. Böylece bu fidana da zaman tanımış olursunuz. İleride ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Aldığınız dalı köklendirmek için ise, kesilen dalı suda bekletmek bunun gibi sukulentler için doğru bir yöntem değildir. En alt boğumdan başlayarak çürümeye başlar çelik, ne kadar uzun süre kalırsa o kadar boğum kaybedersiniz ve köklenme şansı da kalmaz. Suda bekletmeye hiç ihtiyaç yoktur, hatta aksine bir miktar kurumaya bırakıp kesikteki öz suyun kurumasına izin veririz. Ardından uygun toprak karışımına dikimi yapılır ve dikkatli şekilde azar azar toprağı nemlendirmeye başlarız. Zaten kolay köklenen türlerdir, çok özen istemez, yeter ki susuz kalacak diye korkup çürütmeyin.

Forumumuzda oldukça geniş bir bilgi arşivi mevcut. Okuduğunuzda sorularınıza cevap bulacaksınızdır. Bulamadığınız sorularınız için de yardımcı olmak için buradayız.

http://www.agaclar.net/forum/#bonsai

Keyifli hobiler dilerim.

aknszgn ve Münzevii beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2017, 07:58   #4
Yeni Üye

Merhabalar david72

Aynen biraz acele olmus olmasi ihtimal bende verilen tavsiye uzerine boyle birsey dusunup yaptim insallah duzgun bir sekikde buyumeye devam eder ve guzel bir sekilde olusum sagliyabilirim

Düzenleyen aknszgn : 29-06-2017 saat 08:42
Eski 29-06-2017, 08:00   #5
Yeni Üye

Merhabalar nicholai hel

Fotograflar icin duzenlemeyi hemen yapicam ayrica dediginiz gibinsuda bekletmeden birkac gun kurumaya ve kndini yenilemeye biraktiktan sonra toprak karisimina dikim yaptim..

Düzenleyen aknszgn : 29-06-2017 saat 08:41
Eski 29-06-2017, 09:36   #6
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Kestiğiniz bölgede tekrardan sürgün vermesi muhtemel, ancak bunu dallanmayı sağlamak için yapıyorsanız mutlaka ikili yapraktan sonra budamaya dikkat edin. Yaz boyu bl güneş almasını sağlayın, süzek bir toprak karışımında olsun ve sulama için toprağının tamamen kurumasını bekleyin. Gerisi sabır. Kolay gelsin

aknszgn beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2017, 11:59   #7
Yeni Üye

Sayin david72
Aynen bonsai toprak karisimina ekim yaptim dediginiz gibi yeninsurgun vermesini umuyorum..basarili olursam birazda sabirla ilerde yeni fotolari paylasarak sizlerin yorumlariyla daha iyi bir hale getirmeye calisacagim

Eski 29-06-2017, 12:05   #8
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BonsaiAknHtc Mesajı Göster
Aynen biraz acele olmus olmasi ihtimal bende verilen tavsiye uzerine boyle birsey dusunup yaptim insallah duzgun bir sekikde buyumeye devam eder ve guzel bir sekilde olusum sagliyabilirim
Büyümeye devam eder, gelişir, güzel bir ağaç da olur ona şüpheniz olmasın ama şöyle düşünün, gelişip kalınlaşmaya ihtiyacı olan bir fidanın üzerindeki enerjinin yarısından fazlasını aldınız ondan o budamayla. Budama genelde yeni başlayan arkadaşlara çok basit ve hatta keyifli bir işlem gibi geliyor, budama olmadan bonsai yapılamayacağı da doğru, ama ne zaman, nasıl, ne için budama yapıldığının anlaşılması biraz daha zaman isteyen bir süreç.

Fidanınız kestiğiniz yerin etrafından sürgünler verecek. Diğer dalını da uzatmaya, onun üzerinden de yeni sürgünler vermeye devam edecek. Bir süre bırakın kendi halinde büyüsün. Büyümesini izleyip ondan keyif alın. Gövdesinin de kalınlaştığını göreceksiniz zamanla. Ara ara buraya gelişim fotoğraflarını ekleyin, hep birlikte bakalım neler yapılabileceğine.

Aday sayınızı da artırabilirsiniz eğer ortamınız müsaitse. Eğer ilginiz sadece afra üzerineyse daha kalın gövdeli, daha yaşlı adaylar bulmaya bakın. Onlar üzerinde hemen dalları oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Keyifli hobiler.

aknszgn beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2017, 18:43   #9
Yeni Üye

Sayin nicholai hel
Tavsiyeleriniz icin cok tesekkurler.. hepsini dikkate alarak grlisim asamasindaki fotograflarinida buradan paylasacagim...yeni baslanguc asamasinda oldugum icin siz degerli ustalarimizin yorumlari benim icin olsun diger uyeler olsun cok degerli ve kiymetliler...baska adaylarada yakin zamanda baslama firsati yakalamayi dusunuyorum.. tesekkurler

Eski 05-07-2017, 18:23   #10
Yeni Üye

Kesilen dalın köklenmesini sagladim..simdi guzel bir agac olmasi dilegiyle.. sabirla beklemeye basliyabilirim..

Kesilen Dalin Koklenmesi

kok0.jpg

Gül Batur beğendi.
Eski 01-11-2017, 15:51   #11
Yeni Üye

Giderek gelisimini surduruyor ve baya buyumeye basladi bakalim ilerleyen gunlerde basil birseyle karsilasacagiz

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20171011_210829-480x853.jpg (42.4 KB, 161 views)
Eski 05-02-2019, 09:44   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2019
Merhaba yeni katıldım ben foruma ☺ 2 sene aldığım bi afra bonsaim var ama ne yapmam gerektiğini pek anlamadım yardımcı olursanız sevinirim

Naz0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
afra, ağac, bonsai, portulacaria afra, yeşim ağacı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024