agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler
  • 3 Gönderen boguz
  • 3 Gönderen boguz
  • 1 Gönderen boguz
  • 1 Gönderen sagol
  • 2 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen boguz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2017, 15:37   #1
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015
boguz / mazı

Merhabalar
Bizim burada komşunun apartman önünde park yerinde tuttuğu bir mazı vardı. Yıllardır belki 10 yıldır hatırlıyorum bu ağacı. Sokakta durduğu için genelde bakımsız, yazın özellikle susuz kalıyordu. Geçen haftalarda yanından geçerken köklerine, nebarisine takıldım, oldukça hoşuma gitti. Kaynanam bu hastalığımı farketmiş haberim olmadan komşuya parasını verip almış

Sonuçta bir ardıç değil, çok fazla mazıdan yapılmış bonsai örneği yok ama bakalım nasıl gelişecek. Şimdilik diğer ağaçlarımdan oldukça uzun bırakıp üstten kestim. Baharın bol gübre ile gelişimini takip edeceğim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 0000.jpg (77.1 KB, 158 views)
Dosya Türü: jpg 0001.jpg (67.0 KB, 159 views)
Dosya Türü: jpg 0002.jpg (80.5 KB, 157 views)
Dosya Türü: jpg 0003.jpg (78.3 KB, 156 views)
boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2017, 15:42   #2
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Bu 2 mazı bonsai resmi sanırım bu ağaçla yapılmış en güzel örneklerden, hedefimiz bunlar olsun
En alttaki resimdeki gibi alt dalcıklarını gövdeye yakın yerlerden şekildeki gibi koparıp dallanmasına çalışacağım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg thuja_bonsai1.jpg (73.4 KB, 156 views)
Dosya Türü: jpg thuja_bonsai.jpg (71.1 KB, 156 views)
Dosya Türü: jpg mazı budama.jpg (26.0 KB, 155 views)
Eski 26-03-2017, 23:20   #3
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Güle güle büyütün. Yaklaşık sizinkinin kalınlığında 2 mazı da bende var. Kökleri çok güzel olduğu için almıştım. Sonbaharda epeyce budayıp bahçeye dikmiştim. Şu anda sağlıklılar. Forumda mazı hakkında yaptığım araştırmada suyu ve gübreyi pek sevmediğinden bahsedilmişti. Mazı tozu diye bir şey varmış. Bir tek bunu seviyormuş. Siz de bir şeyler öğrenirseniz burada paylaşırsanız sevinirim.

dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2017, 00:26   #4
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Mazı tozunu duymamıştım, bir araştırayım.
Beslenmesi ile ilgili değil formu ile ilgili bir şeyler öğreniyorum. Genelde tepesi ölü dal efektli (candelabra) formları tutuluyormuş. Yaprakları düzlem şeklinde olmasından dolayı tellemesi biraz zor olacak

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
Güle güle büyütün. Yaklaşık sizinkinin kalınlığında 2 mazı da bende var. Kökleri çok güzel olduğu için almıştım. Sonbaharda epeyce budayıp bahçeye dikmiştim. Şu anda sağlıklılar. Forumda mazı hakkında yaptığım araştırmada suyu ve gübreyi pek sevmediğinden bahsedilmişti. Mazı tozu diye bir şey varmış. Bir tek bunu seviyormuş. Siz de bir şeyler öğrenirseniz burada paylaşırsanız sevinirim.

dusunenadam beğendi.
Eski 27-03-2017, 01:16   #5
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın boguz,

En altdaki dalcıkları almakla dallanmayacak mazınız zannediyorum. Uç almadan olmaz ama mazıda uç almanın püf noktası var. Gövdeden çıkan dalları takip edin hepsinde bir ana dal vardır, onu aklınızda tutarak ondan çıkan diğer dalcıkların uçlarını budayıp bir ana daldan çıkan orantılı dallar gibi bir şekil vermeniz lazım. Ana daldan da uç alırsanız büyüme durur, dalı kalınlaştırmanız zorlaşır. Tepe kısımda da aşağıdaki dallar gibi çalışılıyor ama alt dallar gelişsin diye tepede biraz daha gaddar, alt dallarda biraz daha hafif budama yapmak gerekir.

Dalların hespsi için Budamayı aynı anda yapmayın ki ağacınız büyümeyi yavaşlatmasın.

Fevzi Hocam, yere saksı veya sepetle dikseydiniz daha iyi olurdu. Topraktan sökerken köklere çok dikkat etmek gerekiyor çünkü mazı kanallar kalinde besliyor yeşil kısmı, yani bir kanalın kökkü hasar görürse ona bağlı dal kuruyabilir.

Not: aşağıdaki videoda budama hakkında biraz bilgi veriyor ama ingilizce:

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boguz Mesajı Göster
Bu 2 mazı bonsai resmi sanırım bu ağaçla yapılmış en güzel örneklerden, hedefimiz bunlar olsun
En alttaki resimdeki gibi alt dalcıklarını gövdeye yakın yerlerden şekildeki gibi koparıp dallanmasına çalışacağım.

dusunenadam beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2017, 01:27   #6
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın boguz,

En altdaki dalcıkları almakla dallanmayacak mazınız zannediyorum. Uç almadan olmaz ama mazıda uç almanın püf noktası var. Gövdeden çıkan dalları takip edin hepsinde bir ana dal vardır, onu aklınızda tutarak ondan çıkan diğer dalcıkların uçlarını budayıp bir ana daldan çıkan orantılı dallar gibi bir şekil vermeniz lazım. Ana daldan da uç alırsanız büyüme durur, dalı kalınlaştırmanız zorlaşır. Tepe kısımda da aşağıdaki dallar gibi çalışılıyor ama alt dallar gelişsin diye tepede biraz daha gaddar, alt dallarda biraz daha hafif budama yapmak gerekir.

Dalların hespsi için Budamayı aynı anda yapmayın ki ağacınız büyümeyi yavaşlatmasın.

Fevzi Hocam, yere saksı veya sepetle dikseydiniz daha iyi olurdu. Topraktan sökerken köklere çok dikkat etmek gerekiyor çünkü mazı kanallar kalinde besliyor yeşil kısmı, yani bir kanalın kökkü hasar görürse ona bağlı dal kuruyabilir.

Not: aşağıdaki videoda budama hakkında biraz bilgi veriyor ama ingilizce: https://www.youtube.com/watch?v=2ZDYn3f8QZY

Kolay gelsin...
Hocam, çok açıklayıcı olmuş. Teşekkür ederim. Ben mazı hakkında hiçbir şey bilmediğim için köklere hiç dokunmamıştım. Saksıdan çıkardığım gibi bahçeye diktim. Maksadım, önce gövde ve dalları toparlamak, daha sonra köklere kafa yormaktı. Mazının kanallar halinde beslendiğini bilmiyordum. Bu kış yerinden çıkarıp sepetle tekrar dikmek lazımmış demek ki...

dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2017, 09:06   #7
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Kök budamasını yapıp sonra dikmek mantıklı olur, söküm sırasında veya kök budamasında bilerek veya bilmeyerek bir dalı besleyen kök tümden giderse o dal kuruyacak ama hiç olmazsa boşa ümitlenmeden devam edebileceksin. Genelde bonsai amacıyla bahçeye diktiğim ağaçlarda kök budamasını yapıp altına bir fayans koyarak dikiyorum. Mevsimsiz alma nedeniyle Kök budaması yapılmadıysa saksıdan kaçak yaptırmak daha iyi olur.

Kolay gelsin....

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
Hocam, çok açıklayıcı olmuş. Teşekkür ederim. Ben mazı hakkında hiçbir şey bilmediğim için köklere hiç dokunmamıştım. Saksıdan çıkardığım gibi bahçeye diktim. Maksadım, önce gövde ve dalları toparlamak, daha sonra köklere kafa yormaktı. Mazının kanallar halinde beslendiğini bilmiyordum. Bu kış yerinden çıkarıp sepetle tekrar dikmek lazımmış demek ki...

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2017, 22:48   #8
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Mazı güncel hali.
Güzel gelişti, bolca yapraklandı.
Budama döneminin gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20170813_131247.jpg (68.9 KB, 103 views)
dusunenadam beğendi.
Eski 24-04-2018, 23:34   #9
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Bu ağacım bir boya kutusunda öylesine tutturulmuş haldeydi, geçen ay toprağını temizledim, köklerin 3/1 ini budadım. Boyu çok uzun kaldı kısaltamadım. Daha budanacak tellenecek ama bu ağacımda ağırdan almak istiyorum, kendisinden umutluyum yüzümü kara çıkarmayacak

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20180423_171315.jpg (72.8 KB, 65 views)
Eski 10-05-2020, 01:48   #10
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2010
Bu ağacınız şuan ne durumda. Yaşıyorsa eğer son halini merak ettim açıkçası.

ultralaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai, cedar, mazı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024