agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler
  • 2 Gönderen Whdt54
  • 2 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen enuma elish
  • 2 Gönderen badrobot
  • 2 Gönderen reguler
  • 3 Gönderen enuma elish
  • 1 Gönderen enuma elish
  • 3 Gönderen david72
  • 2 Gönderen david72
  • 1 Gönderen david72
  • 1 Gönderen enuma elish

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2017, 04:35   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2017
Whdt54/ Acer Rubrum (Aday adayı)

Herkese merhaba,
Uzun zamandir suren bonsai hevesim, dolaylı yoldan aklıma gelmesiyle tekrar aklıma geldi ve bu sefer hayal kurmak yerine harekete geçtim. Bonsai araştırmaları yaparken tanıştığım ve görsel güzelliğine herkes gibi benimde vurulduğum akçaağaç türünün acer rubrum olanından 3 adet fidan aldım. Fakat sonradan düşündüm ki çok genç almışım. 2 yasindalar ve govde kalınlıkları belki bir kalemden incedir. Şimdi benim sizden ricam nasıl bir yol izlemeliyim tabi ki bunlarin gelismelerini beklemeliyim ama şu an ağaçlar hakkında hiç bilgim yok. Saksı buyutmelimiyim, toprak değiştirmelimiyim, besin vermelimiyim bilmiyorum. Sadece sulama konusunu öğrenebildim siz değerli üstadlarımın yardımına ihtiyacım var.

Whdt54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2017, 04:49   #2
Yeni Üye

Fidanlarin resimleri

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20170125_090611-800x600.jpg (42.7 KB, 133 views)
Dosya Türü: jpg 20170125_090632-600x800.jpg (40.6 KB, 130 views)
Dosya Türü: jpg 20170125_090725-600x800.jpg (36.6 KB, 132 views)
Dosya Türü: jpg 20170125_090758-600x800.jpg (56.4 KB, 131 views)
Eski 26-01-2017, 17:45   #3
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

Giriş Tarihi: 20-10-2016
Acaba akcaagac icin de kaynastirma yapilabilir mi?..
Sogut, kavak, dut, incir icin yapilabilirligini okumustum..
Benimki sadece merak, oneri olarak dusunmeyin lutfen..
Gerci buralarda merak da iyi karsilanmayabiliyor..
Siz bir arastirin, belki daha cabuk kalinlasir
Kolay gelsin..

enuma elish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2017, 21:56   #4
Yeni Üye

Sn. enuma elish
Ağaçlar hakkında hiçbir bilgim yok maalesef. Teorik bilgi de bir yere kadar, pratik yapmadan anlayamıyorsunuz birtakım konuları. Çok konu okudum ama sizin önerdiğiniz işlemden hic söz edilmedi. Sanırım olmuyor, ayrıca öyle düşünmeyin hepimiz merak ettiğimiz için burdayız. Saygılarımla.

Eski 26-01-2017, 22:08   #5
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
enuma elish
Fusion (Kaynaştırma) için olmazsa olmaz en önemli şart gelişim hızıdır. Hızlı gelişen türlerde kaynaşma daha başarılı olur. Kabuk dokularının birbirlerine geçmesi ve zamanla kambiyum dokularının bir bütün hale gelerek tek bir gövde gibi yeni bir yapılaşma sağlanan ağaç türleri genelde hızlı gelişen türler başarı sağlanmıştır.
Sizi de söylediğiniz söğüt, kavak, dut, incir gibi ağaçlar da hızlı gelişen türlerdendir.
Ayrıca yağlı ve şuruplu ağaçların kaynama başarıları çok düşüktür.

enuma elish ve Whdt54 beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2017, 02:38   #6
Yeni Üye

Sn. Badrobot
Son bir haftadır çalışmalarınızı yoğun bir sekilde takip ediyorum, dolayısıyla değerli yorumlariniza ihtiyacım var tecrübesizliğimle bu fidanlari öldürmek istemiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Eski 27-01-2017, 05:41   #7
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

Hos gelmissiniz..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Whdt54 Mesajı Göster
ayrıca öyle düşünmeyin hepimiz merak ettiğimiz için burdayız.

Whdt54 beğendi.
Eski 27-01-2017, 12:14   #8
Yeni Üye

H. Buldum sn. Enuma elish

Eski 27-01-2017, 13:54   #9
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Whdt54.
Bu forum eski yıllarda çok hareketliydi. Bir gecede 40-50 mesaj yazdığımı ve bu sayının iki üç katıda geri mesajlar aldığımı ve okuduğumu söylemeliyim. Son yıllardaki bu hareketsizliğin en büyük nedenlerinden birisi ekonimik ve siyasi anlamda insanların kendi dertlerine düşmüş olabileceğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Ziraa forumda zamanında çok fikir alışverişi olurdu. Bu forum sayesinde güzel paylaşımların yanında güzel dostluklarda kurulmuştur hep. Sanki bir aile gibi...
Siz sorularınızı her zaman sorun. Bazen geçte olsa cevap verenler yine çıkacaktır. Bende elimden geldiğince ve bildiğim kadarıyla fikirlerimi, bilgilerimi ve deneyimlerimi aktarmaya çalışırım.
Saygılar.

dusunenadam ve Whdt54 beğendi.
Eski 28-01-2017, 01:30   #10
Yeni Üye

Sn. Badrobot
Ne mutlu size ve sizin gibi insanlara birazda olsa faydası dokunan insanlara. Benim fidanlarin hakkinda da değerli yorumlariniza ihtiyacım var. Neler yapmaliyim saksilarini ve toprağını degistirmelimiyim. Daha hizli gelistirmem icin neler yapmam gerekir. Bu tür nazik bir tür olduğundan tecrubesizce hareket etmek istemiyorum. Saygilarimla...

Eski 28-01-2017, 08:54   #11
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

En çok sorulan sorulardan biri olan türler konusunda Facebook ta yazdığım bir yazıyı aynen kopyalıyorum.
Öncelikle şunu söylemekte fayda var. Yaşadığımız coğrafyanın iklim özelleklerine tam olarak uyum sağlamış türlerle çalışmak bize çok fazla avantaj sağlayacaktır. Aksi halde ağacı yaşatmaya çalışmak gibi bir zahmete girildiğinde ağaçta yeterince ve tatmin edici gelişim olmuyor. (Hatta bazen ağaç ölüyor bile) .önce bunu gözönünde tutmak çok ama çok önemli. Ben Manisa'da yaşıyorum. Manisa Karaağacın (Ulmus) anavatanı diyebiliriz. Bu durumda Karaağaç benim yaşadığım bölgede biçilmiş kaftan. Ben yine Dut, Ligüstrüm (Japonica ve Ovalifolium) türleri hızlı gelişirler. Yine benim yaşadığım coğrafyanın iklimine uygun olarak Zeytin vazgeçilmeyeceğim ağaç türlerindendir. Zeytin yavaş gelişen çok uzun ömürlü asil bir ağaçtır. Aynı şekilde iklime uyum sağlayaran Alacalı taflan dan çok güzel bonsai çalışmaları yapmaktayım.

Eski 28-01-2017, 23:13   #12
Yeni Üye

Çok haklısınız sn. Badrobot. Benim ne yapmamı öneriyorsunuz yani ben bu fidanlari ölüme terkedip kendi cografyamdaki ağaçlara yonelmek istemiyorum bilhassa bu türle çalışmak istiyorum yeter ki biraz tecrube edineyim. Belki diger ağaç turleride olur zamanla. Saygilarimla...

Eski 28-01-2017, 23:50   #13
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Siz kendi içselliğinizde kararınızı vermişsiniz. Bundan geri dönüş yok. Sizi kimsenin geri döndürmeye çabalamasıda doğru olmaz da zaten. Tecrübe etmeniz en doğrusu olacaktır.
Yukarıdaki yazımda Facebook ta yine Acer Palmatum üzerine bir soruya verdiğim yanıttı.

Eski 29-01-2017, 14:56   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
bunlar zor adam olur kalın adaylar alın yoksa höbiyi bırakırsınız. 8-9 cm lik adaylar edinin onlarla başlayın.

badrobot ve Whdt54 beğendi.
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2017, 18:09   #15
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

Ya da minicik bonsai yapabilir belki *.*
Benim cok hosuma gidiyorlar, oralarda "mame" dediklerinden..
Ama sanirim onlar daha cok ustalik istiyor degil mi?.. sulamasi daha da sikintilidir..
Ama cok ironik degil mi mesela "parmak kadar ulu cinar".. soylemesi bile ilahi

Eski 29-01-2017, 18:33   #16
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Bonsai de ağaç küçüldükçe çalışmak zorlaşıyor. Daha hassas oluyor birde. O yüzden yeni başlayanlara çok büyük ve çok küçük boy çalışmalarını önermiyorum.

Düzenleyen badrobot : 29-01-2017 saat 21:06
Eski 29-01-2017, 18:55   #17
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

Whdt54;
Siz gelince, nacizane, kendimi kidemli gibi hissettim..
Buralarin en caylagi olarak curretimi bagislarlarsa eger size bir onerim var (evet bu kez gercekten oneri )
Ben ilk olarak incirle baslamak istemistim, hicbir hesap yapmadan.. ki sizin agaciniza gore nispeten cok kolay gelistigini dusunuyorum.. uc ay gecti hala beklemedeyim.. siz daha uzun beklersiniz gibi geliyor bana..
reguler ve badrobot bana da cok yardimci oldular..
Ben de biraz arastirma sonucu cok cok daha kolay gelisen sogutle de denemeye karar verdim.. gelisme hizini size anlatamam.. yeni dallari cikti, hatta onlari egmek icin bir seyler yaptim.. soylendigi gibi mudahale edilen dallarin bazilari kurudu.. kendim de deneyimlemis oldum soylenenleri..
Damdan dusenin halinden damdan dusenin anladigi gibi, aceminin de halinden acemi anliyor..

Size onerim akcaagaclariniz buyurken ve siz onlarin buyumesini izlerken ve buyuduklerini goremezken, bir sogut dalini suya koyun bakalim ne olacak

Not: size bu soylediklerimi ben de forumdan ogrendim.. tekerlegi yeniden kesfetmedim, yanlis anlasilmasin..

Eski 29-01-2017, 23:08   #18
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

Whdt54;
Sizin asil sorunuza kimse cevap vermedi..
Kusura bakmayin konuyu saptirdim ben epey..
Saksi degisimiyle ilgili yazilar okumalisiniz, benim bildigim baharda bitki hareketlenmeye baslarken yapiliyor bu islem..
Simdi zamani degil diye biliyorum..
(ben bunlari da soyledim ya artik gam yemem..)

Bunlari herkes biliyor ve daha once cok soylemisler, forumda tekrar olmasin diiye cevaplanmayabiliyor..
Eger benim cevabim kurallara aykiriysa kusura bakmayin moderator..

Whdt54 beğendi.
Eski 30-01-2017, 10:12   #19
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Sayın Whdt54; ben de 2 sendedir amatör olarak başladığım hobiyle ilgili bu forumda güzel şeyler öğrendim. Güzel ve devamlı arkadaşlıklar kurduk, bilgilerimizi az veya çok tecrübelerimizi paylaştık. Zaman zaman fidanlık gezileri düzenledik. Bu aşamada özellikle sayın Sağol'un çok yardımları oldu. Acerlar konusunda epey tecrübeye sahip Sn.Çağlar ın da Ankara'da olması bize bir avantaj sundu. Lakin bütün tecrübelere rağmen bizler dayanamayıp sürekli acer türleri aldık. Artık yerimiz kalmadı dediğimizde dahi " aaa sango mu gelmiş ! Fiyatı da iyiymiş " diyerek birtane daha aldık. Çünkü albenisi yüksek türler, yaprak yapısı ve mevsim geçişlerindeki renk cümbüşü insanı kendinden götürüyor. Ozaman bana bu türün Ankara da zor olabileceğini , nemli ortam ve yarı gölgede daha mutlu olduklarını söylememişler miydi ? Pek tabi söylediler. Ancak insan sevdiğine sahip olmak ve denemek istiyor.
İlk yıl sadece yaşatmak istedim ve birşey yapmadım. Ne kök terbiyesi ne de budama, sadece saksıların dibine biraz malçlama yaptım. Yazın evdeki 3 balkondan hiçbirinde mutlu edemedim. Sıcak rüzgarlardan hiç koruyamadım. Şimdi kala kala 2 adet ağacım kaldı acer türlerinden. Pişman mıyım ? Asla.
Fakat tecrübe ettim ve öğrendim, belki de olabilir di, tecrübeli birinin ellerinde şüphesiz daha sağlıklı olurlardı. Lakin hiçbirzaman o resimlerde gördüğünüz bonsailer gibi olamazlardı. Yarın birgün bahçem olursa büyük bir ağacın gölgesinde doğuya bakan bir cephede ya da korunaklı bir gölet kenarında mutlaka denerim.
Şimdi ise diğer türlerle daha çok vakit geçiriyorum, çabuk tepki veren dayanıklı türlerle daha rahat oynuyorsunuz ve daha çok tecrübe kazanma şansınız var. Hobiden de soğutmuyorlar insanı. Fidan sayımı artırdım, böylece gözünüz sürekli birkaç ağaç üzerinde olmuyor. Dağ muşmulası, akasya,sığla, çitlembik,alıç, sarı çan, afra, karağaç, gürgen ve ıhlamur gibi türlerden ne kadar güzel bonsailer yapıldığını gördüm ve koleksiyonumu o tarafa doğru zenginleştirmeye karar verdim. BU saydığım ağaçların 5 cm üzeri kalınlıkta fidanları 5-10 lira gibi makul fiyatlara alabiliyorsunuz.
Size gelince, ince fidanlar almakla iyi etmişsiniz bence. Bu sene sadece yaşatmaya çalışıp ihtiyaçlarını anlamaya çalışın ve keyfini çıkarın bence. Baktınız sağlıklı gidiyorlar seneye baharda kök terbiyesi ve toprak değişimi, alttan dallanması için de üstten biraz kısaltma yaparsanız olur. Büyük saksıda doğru mevsimde doğru besinle zaman içinde kalınlaşırlar zaten. Tecrübe kazandıkça kalın acer adaylar da alıp terbiye edebilirsiniz. Ama en önemlisi çokca başka türlerden adayınız olsun ki bu nazlı türe eliniz iki de bir gitmesin. Adaylarınıza iyi günlerde bakın, sağlıcakla kalın.

anily, dusunenadam ve Whdt54 beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2017, 22:28   #20
Yeni Üye

Sn. Badrobot
Sn. Reguler
Sn. Enuma elish
Sn. David72
Öncelikle değerli yorumlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Bonsai fidan seçiminde çuvalladım farkındayım fakat bu fidanciklarida goz ardı edemem. Tabi ki gövde kalınlığı biraz daha fazla adaylar edineceğim zamanla kendime. Sakarya'da bu türü yaşatabileceğimi düşünüyorum, oldukça nemli bir bölge yazın sıcak heryerde sıcak tabi ki ama aşırı yakici değil. Sn. Çağlar beyinde koleksiyonunu görünce daha bi şevk geldi icime. Umarım birgün benimde öyle bir sürü güzel akçaağaç bonsai adaylarim olur. Değerli tavsiyelerinizi dikkate alacağımı bilmenizi isterim. Saygılarımla...

Eski 30-01-2017, 23:23   #21
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Bence Bonsai fidan seçiminde çuvallamadınız. Öğrendiniz.

Eski 31-01-2017, 02:09   #22
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

Bence akcaagac sadece nefes alsa bile cok guzel ^.^

Eski 31-01-2017, 08:45   #23
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Ankara daki büyük birkaç seranın Sakarya da büyük fidanlıkları var, Acer konusunda aday sıkıntısı çekeceğnizi sanmam. Nemliliğe gelince Ankara dan mutlaka çok daha iyidir. Temmuz ve Ağustos ta sıcak rüzgarlar almayacağı, sabah ve günbatımında ışık alacağı bir yere yerleştirin. Çoğu kırmızı yapraklı tür yeterli ışık almazsa yeşile dönüyor. Işık alacak ancak öğlen güneşinden koruyacaksınız. Kireçsiz su ile sabah fısfıs yaparsanız sever. Toprağı süzek olsun ancak nemli kalmasını sağlayın. Mevcut saksılarınıza toprak ilave etmeniz gerekebilir. Yapraklar patlayıp güçlenince düzenli şekilde iki haftada bir dozunda gübre verin. Taze yaprak yemeyi seven kedi ve saksağanlardan koruyun

Eski 31-01-2017, 12:10   #24
Ağaç Dostu

nervus opticus's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2011
sayın enuma elish,
denediğiniz söğüt salkım söğüt türümüydü acaba,
bende birtane alıp geçen yıl bahçeye dikmiştim gelişsin diye.
buda zamanlaması ve diğer hususlardaki tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

nervus opticus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2017, 19:51   #25
Yeni Üye

Sn. Badrobot, öyle de diyebiriz.
Sn. Enuma elish, çok haklısınız ne olursa olsun bu ağaçtan bir bonsai yapacağım Allah uzun ömür verirse, bir ömrü göze aldım
Sn. David72, musait bir zamanda fidanliklari dolaşacağım. Elimde ki fidanlarlada epey bir tecrübe edinirim. Umarım yaptığım yanlışlarla fidanlarımı öldürmem. Saygilarimla...

Eski 01-02-2017, 11:19   #26
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Kışın dorudan güneş almayan biryere yerleştirin, soğuktan korkmayın.Toprağın tamamen kurumasına müsaade etmeyin. Don riski yoksa toprağını hafif sulayın ( kuruduysa tabi) Balkonda zeminde duruyorsa altına karton ya da ahşap koyun. Bahara kadar yapacaklarınız bu kadar.
Lakin her hobici zamanında çok ağaç öldürmüştür buna kendinizi alıştırın. Mesela ben çok dirençli olan karaağaç bile kuruttum. Önemli olan gerekli dersi çıkarabilmek.
Sağlıklı fidanlarınız ve adaylarınız olsun.

Whdt54 beğendi.
Eski 01-02-2017, 12:47   #27
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nervus opticus Mesajı Göster
sayın enuma elish,
denediğiniz söğüt salkım söğüt türümüydü acaba,
bende birtane alıp geçen yıl bahçeye dikmiştim gelişsin diye.
buda zamanlaması ve diğer hususlardaki tecrübelerinizden faydalanmak isterim.
Evet oyle oldugunu dusunuyorum.. ana agaclarin goruntusu salkim sogude benziyordu.. zaten peyzaj amacli dikilmisler yani bilerek secilmislerdir..

Iki farkli sitenin bahcesinden úc farkli agactan almistim, kasimin ilk haftasi.. daha sonra kasimin son haftasi tekrar baktigimda bir agac kokunden kesilmis, diger iki agac da kel kalana kadar budanmislardi (acaba benim dal almama kizdilar mi diye dusunmedim degil ).. bu durumda kasimin ikinci yarisi budama yapilmis..

Aldigim celikler kalemden biraz kalindi, uzerinde kurdan kalinliginda dallar vardi.. hepsini ayirip kalemleri de kurdanlari da kafama gore birlestirdim (kaynastirma amacli).. uzerinden cikan dallar yukari dogru buyuduler hep.. zaten buyuk agaclarin dallarina da tas bagliyorlarmis sarksin diye..

Umarim bahceye dikerken daha sonra kokleri cikarmayi kolaylastirmak icin bir onlem almissinizdir (ya da bahcede mi kalacak?)..

Benim sogutle ilgili "engin" tecrubelerim bu kadar umarim isinize yarar..

Whdt54'ten de ozur dilerim.. konusunu gasp ettik..
Benim ufak bir fotograf yukleyememe problemim oldugu icin konu basligi acmamistim..
Kusura bakmayin..

Eski 01-02-2017, 19:07   #28
Ağaç Dostu

nervus opticus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enuma elish Mesajı Göster
Evet oyle oldugunu dusunuyorum.. ana agaclarin goruntusu salkim sogude benziyordu.. zaten peyzaj amacli dikilmisler yani bilerek secilmislerdir..

Iki farkli sitenin bahcesinden úc farkli agactan almistim, kasimin ilk haftasi.. daha sonra kasimin son haftasi tekrar baktigimda bir agac kokunden kesilmis, diger iki agac da kel kalana kadar budanmislardi (acaba benim dal almama kizdilar mi diye dusunmedim degil ).. bu durumda kasimin ikinci yarisi budama yapilmis..

Aldigim celikler kalemden biraz kalindi, uzerinde kurdan kalinliginda dallar vardi.. hepsini ayirip kalemleri de kurdanlari da kafama gore birlestirdim (kaynastirma amacli).. uzerinden cikan dallar yukari dogru buyuduler hep.. zaten buyuk agaclarin dallarina da tas bagliyorlarmis sarksin diye..

Umarim bahceye dikerken daha sonra kokleri cikarmayi kolaylastirmak icin bir onlem almissinizdir (ya da bahcede mi kalacak?)..

Benim sogutle ilgili "engin" tecrubelerim bu kadar umarim isinize yarar..

Whdt54'ten de ozur dilerim.. konusunu gasp ettik..
Benim ufak bir fotograf yukleyememe problemim oldugu icin konu basligi acmamistim..
Kusura bakmayin..

sn enuma elish
paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim,
ve gerçekten bu başlıkta yazdığım içinde Whdt54'in hoşgörüsüne sığınıyorum ancak bazen konular içinde paylaşılan bilgilere anında dahil olmak gerekebiliyor, hani derlerya "tam yerine geldik..." sanki böyle bişey.
Ben söğüt adayımı bahçede bırakmıycam ama açıkçası bir önlemde almadım.Genişçe kazıp kök budama ile alırım diye düşünüyorum.Havalar çok soğuk olduğu için henüz sert bir budama yapamadım inşallah 15 gün gibi (sabah ayazları geçince) budarım belki hazır uykudayken topraktan da çıkarabilirim.
hayırlısı artık biraz daha söğütlerle ilgili bilgi toplamalıyım.
kolaylıklar diliyorum herkese
saygılar

Eski 01-02-2017, 19:10   #29
Ağaç Dostu

nervus opticus's Avatar

Bu arada Aydın'da bende bolca akçaağaç topladım hatta tohum çalışmalarıda yaptım.Ancak üstlerine titrememe rağmen yaprak uç kurumalarından bir türlü kurtulamadım.Bir tek senkaki türü hiç etkilenmedi ve sağlıklı kaldı.Bu yaz bir çare bulabilirmiyim bilmiyorum.
tekrar kolaylıklar diliyorum.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024