agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 3 Gönderen reguler
  • 3 Gönderen boguz
  • 1 Gönderen reguler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-08-2016, 00:50   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2016
logpugtwo / Zelkova

Merhaba lar bende bu aralar bonsai tarzı hobi ağaç yetiştiriciliği ne merak sardım bir yapı marketten aldığım zelkova türü ağaç ım için biraz yardım almak istiyorum
1.daha önce yazmıştım aldıktan sonra biraz budama yaptım ama uç alma yapmalımıyım
2. Saksı değişimi yaptım kökler dışarı çıkıyordu nerdeyse hepsi duvara dayanmış ti ama uyanık olduğu için sadece yeni saksı alıp altını deldim matkapla 2 delik sonra çakıl taşları biraz daha büyük ama koydum üstüne hazır toprak karışımı ph 5.5 sonrasında eski saksıdan bonsai yi çıkarıp yenisi ne yerleştirdim umarım zarar görmez bonsai besini normalde 2 lt 1 ölçek diyor ben sulama suyu na 500 ml 10 da 1 ölçek koyup şu vermeye başladım yağmur gibi yapıyordum doğrumu sulamayı rutin e oturmadım toprak kurumaya başlarsa.verıyorum ama drenaj deliklerinden daha hiç şu çıkmadı çıkmalı mi az mı veriyorum
3.bonsaı im şu anda evde duruyor esintisi olan cam kenarı bir yerde ama evdeki bütün cam kenarlarında kalorifer var güneş alan yerlerde de etkisi oluyır kışın önüne ısıyı engelleyecek bir yalıtım malzemesi koysam kışın sorun olurmu kalorifer (ayarlı) ayarını kıssam kapalıdır az açsam olurmu
4 sitede (oturduğum bu site değil )kullanılan 30 30 30 gübre aşırı ağır mı gelir
5.zelkova cinsi kolay şekil alıyor mu

logpugtwo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2016, 01:01   #2
Yeni Üye

Bu da yeni saksı si ve beşinci ilaçlama ardından ama çok zaman geçmedi zaman gösterecek

Eski 21-08-2016, 11:41   #3
Yeni Üye

Arkadaşlar lütfen bir yardımcı olurmusunuz yeni toprak karışım değil hazır ama altta büyük çakallar şu çıkışı için yapraklarda böyle tırnakla falan zedelersınız de kahverengılesır ya öyle şeyler var siyah böcekler buldum kanatları var aşırı küçük birde kürt veya tırtıl gördüm 1 tane
Hemen araştırıp sigara kulu uyguladım koklerden uzak toprağa karıştırarak önceden başka bitkilerde ise yaramıstı birde evde böcek ilacı vardı insana tamamen zararsız doğal gibi düşünün sıkıp yatabılıyorsunuz hemen beklemeye gerek yok ondan şansının kenarlarına çok az sürüp elimle dağıttım ise yararlı bilmiyorum yardımlarınızı brklıyorum

Eski 21-08-2016, 14:27   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Hocam ilk olarak konuyu yanlis yete açmissiniz. Yeri market bonsaileri olacak.

Kalorifer kenarından oldukça uzaklaştırin aksi takdirde asiri su kaybindan yaprakları kurulacaktır. Işık alsın yeterli. Yazın dışarı alabilirsiniz.

Dalları çok sıkışık. İç kısımda ki yapraklarin ışık alabilmesi için sıkışık olan yerlerde seyreltme yapın.
Dallari telleyerek semsiye tarzı çalışabilirsiniz.

Fotograflardan ancak bu kadar yorum yapabilirim. Fotograf çekerken daha asagidan cekerseniz daha iyi görebiliriz.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2016, 22:15   #5
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015
Bende zamanında benzer bir market bitkisi almıştım, kalitesiz toprağında birkaç ay yaşatabilmiştim. Toprağını bozmadan daha büyük bir saksıya ekmeniz iyi olmuş, bence tamamen dışarıda tutun, şubat/mart ayına kadar yaşatabilirseniz o dönemde geçirgen bir toprak karışımı yapıp ona ekebilirsiniz.

boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2016, 00:20   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boguz Mesajı Göster
Bende zamanında benzer bir market bitkisi almıştım, kalitesiz toprağında birkaç ay yaşatabilmiştim. Toprağını bozmadan daha büyük bir saksıya ekmeniz iyi olmuş, bence tamamen dışarıda tutun, şubat/mart ayına kadar yaşatabilirseniz o dönemde geçirgen bir toprak karışımı yapıp ona ekebilirsiniz.
Valla bugün toprak karışımını yetersiz buldum taş topladım gidip küçüklü büyüklü sonra güzelce yıkadım sonra Buna. Bitki besini döktüm bi güzel karıştırdım az miktar tabı sonra bitkiyi büyük saksıdan çıkarıp hızlıca toprağı boşalttım en altta büyük taşlar var dranej için sonra biraz toprak sonra da 2 büyük taş var sağda ve solda onun üstüne koydum zelkova yi kökleri biraz temizledim kumdan çırparak hafif hafif çok narin davrandım sonra çakılla karıştırdığı kumu koydum en son üste az bir küçük taş sonrada güzel bir büyük taş koydum pencerenin önünde evin içinde ama sabahtan akşama kadar güneş imkanı var şanslıyım ki ev güneş alıyor ve çok güzel esiyor iyice budadjm sonra toprağa yarım daire şeklin de tel sokup dalları iple aşağıya ve isteğıme göre bağladım bir sol alt bir sağ alt olarak 7 dal bıraktım başka birsey yapmayacağım bitki şansıma dayanıklı çıktı ama bugün bu işlemlerden sonra yapraklar biraz buzusmeye başladı nedenini saksı değişimine veriyorum sulamayı toprak kuruduktan fıs fıs la suluyorum güneş çok aldığı için çok kuruyor o yüzden biraz yosun bulursam yosun koyacağım sizce nasıl olur

Eski 22-08-2016, 00:36   #7
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Bitkiyi illa öldüreceğim demişsiniz sn.logpugtwo. Bu işe yeni başlayan herkes bir heyecanla her şeyi aynı anda yapmak istiyor ama bu iş sabır işi. Toprak ne zaman değiştirilir ne zaman budanır forumu iyice okuyun.

Eski 22-08-2016, 02:40   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi logpugtwo Mesajı Göster
Valla bugün toprak karışımını yetersiz buldum taş topladım gidip küçüklü büyüklü sonra güzelce yıkadım sonra Buna. Bitki besini döktüm bi güzel karıştırdım az miktar tabı sonra bitkiyi büyük saksıdan çıkarıp hızlıca toprağı boşalttım en altta büyük taşlar var dranej için sonra biraz toprak sonra da 2 büyük taş var sağda ve solda onun üstüne koydum zelkova yi kökleri biraz temizledim kumdan çırparak hafif hafif çok narin davrandım sonra çakılla karıştırdığı kumu koydum en son üste az bir küçük taş sonrada güzel bir büyük taş koydum pencerenin önünde evin içinde ama sabahtan akşama kadar güneş imkanı var şanslıyım ki ev güneş alıyor ve çok güzel esiyor iyice budadjm sonra toprağa yarım daire şeklin de tel sokup dalları iple aşağıya ve isteğıme göre bağladım bir sol alt bir sağ alt olarak 7 dal bıraktım başka birsey yapmayacağım bitki şansıma dayanıklı çıktı ama bugün bu işlemlerden sonra yapraklar biraz buzusmeye başladı nedenini saksı değişimine veriyorum sulamayı toprak kuruduktan fıs fıs la suluyorum güneş çok aldığı için çok kuruyor o yüzden biraz yosun bulursam yosun koyacağım sizce nasıl olur
Hocam siz şanslı çıkmışsınız Ama ağaç hiç şanslı çıkmamış.

1. Bu zamanda toprak değişimi yapılmaz.
2. Zaten yeni toprağını değiştirdiniz. tekrar değiştirmeniz yanlış olmuş.
3. Kökleri budadığınız zaman ve toprak değiştirdiğiniz zaman bitki besini verilmez kökleri yakar. 1 ay besin vermeyin.
4. yeni aldığınız bitkiyi hiç bir işlem yapmadan yeni ortamına alışması için en az 1 ay bekletmek lazım.
5. Toprak değişimi yaptığınız zaman hemen ağacı güneşe koymanız yanlış . ışık alan ama direk güneş almayan bir yere koymanızı tavsiye ederim.
6. Bu mevsimde ağaçlar hızlı büyür telleme yaparsanız dalları sıkıştırıp boğarsınız.
7. Sulama yönteminiz yanlış fısfıs ile ağaç sulanmaz. toprağın her yerinin ıslanacağı şekilde sulamanız lazım. dibinden biraz su çıkacak sonra ağaç o suyu çekecek sonra tekrar dibinden su çıkacak kadar sulayacaksınız. sonra dibine süzülen suyu dökeceksiniz. Tabi bu anlattığım yöntem iyi drenaj ıolan toprak için geçerli.
8. Toprak karışımına en az yarısı kadar çakıl taşı koysaydınız drenajı sağlamış olurdunuz.

Şimdi bu kadar hatadan sonra gelelim yapmanız gerekene : Zaten olan olmuş ağacı güneşin önünden hemen kaldırın. Şeffaf bir poşetin içine koyup Yaprakların su kaybetmesinin önüne geçmeye çalışın . Poşete bir kaç tane de delik açın.

Eski 22-08-2016, 05:07   #9
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Hocam siz şanslı çıkmışsınız Ama ağaç hiç şanslı çıkmamış.

1. Bu zamanda toprak değişimi yapılmaz.
2. Zaten yeni toprağını değiştirdiniz. tekrar değiştirmeniz yanlış olmuş.
3. Kökleri budadığınız zaman ve toprak değiştirdiğiniz zaman bitki besini verilmez kökleri yakar. 1 ay besin vermeyin.
4. yeni aldığınız bitkiyi hiç bir işlem yapmadan yeni ortamına alışması için en az 1 ay bekletmek lazım.
5. Toprak değişimi yaptığınız zaman hemen ağacı güneşe koymanız yanlış . ışık alan ama direk güneş almayan bir yere koymanızı tavsiye ederim.
6. Bu mevsimde ağaçlar hızlı büyür telleme yaparsanız dalları sıkıştırıp boğarsınız.
7. Sulama yönteminiz yanlış fısfıs ile ağaç sulanmaz. toprağın her yerinin ıslanacağı şekilde sulamanız lazım. dibinden biraz su çıkacak sonra ağaç o suyu çekecek sonra tekrar dibinden su çıkacak kadar sulayacaksınız. sonra dibine süzülen suyu dökeceksiniz. Tabi bu anlattığım yöntem iyi drenaj ıolan toprak için geçerli.
8. Toprak karışımına en az yarısı kadar çakıl taşı koysaydınız drenajı sağlamış olurdunuz.

Şimdi bu kadar hatadan sonra gelelim yapmanız gerekene : Zaten olan olmuş ağacı güneşin önünden hemen kaldırın. Şeffaf bir poşetin içine koyup Yaprakların su kaybetmesinin önüne geçmeye çalışın . Poşete bir kaç tane de delik açın.
Ağaç gayet iyi gözüküyor bu arada yanlış yazmışım herhalde ya da yanlış anlama oldu kök lere hiçbir budama yapmadım zaten saksıdan takanlar vardı güneş ışığı almamalıymıs diye okudum kökler onları düzelttim içeriye koydum bundan sonra hiç ellemıyecegım şu içinde yapraklara deymemelı mi direk bardakla falan mı vereyım

Eski 22-08-2016, 05:09   #10
Yeni Üye

Birde telleme yok yeni olan dallar dan biraz aşağıya doğru iple bağladım sıkı değil yukarıya uzayıp önlerini kapanmasın diye dalların

Eski 22-08-2016, 13:09   #11
Yeni Üye

Alıntı:
Bitkiyi illa öldüreceğim demişsiniz sn.logpugtwo. Bu işe yeni başlayan herkes bir heyecanla her şeyi aynı anda yapmak istiyor ama bu iş sabır işi. Toprak ne zaman değiştirilir ne zaman budanır forumu iyice okuyun.
Sn boguz siz bilgili birine benziyorsunuz bende bonsai dışında çiçek falan baktım şimdi komşumun Hollanda dan getirdiği ziraat ci tavsiyesi bir ilaç var sıvı kahverengi 2.5 lt bir çay kaşığı yapıp uygulanıyor kök güçlendirici olarak çok bittim kurtuldu iyi durumda olanlar coştu uygulasam sorun olurmu normalde sulama suyunda normalim 3 katı az besin vardı onu taze ve temiz suyla değiştirdim koklerden hiç kesim yapmadım bu işe yararmı şansıma zelkova cinsi dayanıklımıdır nedir hayata tutunuyor daha fazla yormamak için başka kesim falan yapmadım toprakta böcek çok çıkınca diğerleri bitkilerde olduğu gibi koku biraz topraktan ayırdım çok değil sonra yeni toprak yaptım biraz koklerden uzak saksı köşelerine de sigara külü uyguladım bu ilacı vermelimiyım diğer bitkilerde veriyorum zararını görmedim az bir uygulama yapılabilir mi

Eski 22-08-2016, 21:36   #12
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

sn.logpugtwo, yapmanız gerekenleri sn.reguler yazmış zaten basamak basamak.
Bende devam edeyim;
9. Noktalama işaretlerine dikkat edin. Yazdıklarınız anlaşılmıyor, nokta virgül kullanın arada bir
10. Forumu bol bol okuyun, yapılan bir sürü öğretici çalışma var, devamlı okuyun araştırın.
11. Bu ağaca dokunmayın artık, fidancılara gidip geniş güzel nebarileri olan fidanlar arayın, mart ayına kadar bakın onlara, sonra öğrendiklerinizi uygulayın budayın onları.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi logpugtwo Mesajı Göster
Sn boguz siz bilgili birine benziyorsunuz bende bonsai dışında çiçek falan baktım şimdi komşumun Hollanda dan getirdiği ziraat ci tavsiyesi bir ilaç var sıvı kahverengi 2.5 lt bir çay kaşığı yapıp uygulanıyor kök güçlendirici olarak çok bittim kurtuldu iyi durumda olanlar coştu uygulasam sorun olurmu normalde sulama suyunda normalim 3 katı az besin vardı onu taze ve temiz suyla değiştirdim koklerden hiç kesim yapmadım bu işe yararmı şansıma zelkova cinsi dayanıklımıdır nedir hayata tutunuyor daha fazla yormamak için başka kesim falan yapmadım toprakta böcek çok çıkınca diğerleri bitkilerde olduğu gibi koku biraz topraktan ayırdım çok değil sonra yeni toprak yaptım biraz koklerden uzak saksı köşelerine de sigara külü uyguladım bu ilacı vermelimiyım diğer bitkilerde veriyorum zararını görmedim az bir uygulama yapılabilir mi

Eski 25-08-2016, 23:21   #13
Ağaç Dostu

Yaprakların Durumu nedir Merak ettim valla toparlaya bildiler mi?

logpugtwo beğendi.
Eski 27-08-2016, 00:51   #14
Yeni Üye

Yapraklar gayet iyi (buzusme gibi bazılarında var bazılarında da yara izi) buzusme kalsiyum dan herhalde dedim bitek böcek sorunu var komşudan ilaç aldım ama yapraklara sıkmaya kıyamadım ilk kötü gibi dediğiniz de bende geri verdim organik bişeyler yapılabılırmı böcek için bazen yakalıyorum siyah ve beyaz küçük siyahlar kanatlı toprakta biraz çakılı az olmuş toprağını kurudukca havalandırıyorum üstten üstten böcek varmı diye

Eski 30-12-2016, 21:29   #15
Yeni Üye

Red face

Alıntı:
bitkiyi illa öldüreceğim demişsiniz sn.logpugtwo. Bu işe yeni başlayan herkes bir heyecanla her şeyi aynı anda yapmak istiyor ama bu iş sabır işi. Toprak ne zaman değiştirilir ne zaman budanır forumu iyice okuyun.
öldüeürüsün falan dem,ştiniz bazı arkadaşlarda bunu bırak yenisine bak demişti ama siz sevgi faktörünün hiçe saymıştınız yeni halini ekliyeceğim sadece kış gelince biraz yaprak azaldı hayata bir azimle tutundu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024