agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler
  • 5 Gönderen caglarxx
  • 2 Gönderen caglarxx
  • 2 Gönderen sagol
  • 2 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen david72
  • 1 Gönderen sagol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2016, 17:29   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2016
gececi70 / Huş (zamansız budama)

Evet arkadaşlar akyurt tan geliyordum merkeze, birde ne göreyim fidanlık. Hiç farketmemiştim bugüne kadar. Girdim ve şu arkadaşı aldım

Hemen kestirdim, macunladım, kurumasın diye. Aşı macunu kullandım. İnş bişey olmaz. Kökleri inanılmaz, 30kg lık ağırlığı var böyle. Saksının altından kök budadım.

Soru şu!! Şimdi hiçbişey yapmadan beklemeyi düşünüyorum. Ya da toprağını değiştirip mi beklesem? Bizim topraklar daha mineralli falan ya, tomurcuklanması daha mı hızlı olur acaba diye düşünüyorum. Ben şimdi ne yapayım onu söyleyin!!! Teşekkürler

gececi70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2016, 18:42   #2
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Sn.gececi arkadaş

Ankara'da akçağaç boldur zaten ) Siz bu ağacı japon akçağacı niyeti ile aldı iseniz maalesef değil.(karşıyakada fidancılarda bol miktarda var japon akçağacı)

Ayrıca bu mevsimde bu kadar ağır budama tavsiye edilen bir durum değil neyazıkki.

Ağırlığa gelecek olursak nedenleri ağacta kazık kök var ve saksı toprağı uzun yıllardır değiştirilmediği için betonlaşmış.(bizim ihtiyacımız olan kılcal kök oda pek ağırlık yapmaz)

Birde bu mevsimde toprağı değiştirirseniz ağacı öldürmek için elimizden gelen herşeyi yapmış oluruz.

kusura bakmayın pek müjdeli haberler vermedim.Çamur olmayacak şekilde sulayın ve bekleyin hiçbişey yapmadan derim.bende sizin gibi sabırsızlıkla çok ağaç öldürdüğüm için sabrı ve zamanlamayı öğrendim sayılır.

ekteki foto da benim bir kısım ağaçlarım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_7871.jpg (65.7 KB, 111 views)
caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2016, 18:55   #3
Yeni Üye

Teşekkürler. Şimdi anlamadım bu akçaağaç hangi akçaağaç ozaman? Diğer konularda tamam çok yardımcı oldu

Eski 01-06-2016, 18:56   #4
Yeni Üye

Akçaağaç Buldum Hemde Ankarada

Birde macun olayı olmuş mu? Ne dersiniz? Birde sizin çiçeklerin içindeki siyah şeyler nedir acaba? Plastik gibi olan

Eski 01-06-2016, 19:10   #5
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Ben akçağaçdan ziyade huş ağacına benzettim ama başka arkadaşlarda yorum yapar.
Macun biraz fazlaca sürülmüş ama sorun olmaz (diğer zamansızlıkların yanında)
Benim çiçeklerin dibindeki sepetlerde gübreler var ama yakında kaldırılacaklar.Gübrelemeyi ağaçlar tomurcukları açtığı zaman başlatıp yaprakların tamamı çıkıp sertleştiğinde bırakıyoruz (sıcak aylarda).

ekte huş var yaprağı gövdesi benziyormu bakın yakından.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Hus?-Ag?acı-C?ayı-Neye-I?yi-Gelir.jpg (21.2 KB, 107 views)
Sakaki ve gececi70 beğendi.
caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2016, 19:32   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglarxx Mesajı Göster
Ben akçağaçdan ziyade huş ağacına benzettim ama başka arkadaşlarda yorum yapar.

Macun biraz fazlaca sürülmüş ama sorun olmaz (diğer zamansızlıkların yanında)

Benim çiçeklerin dibindeki sepetlerde gübreler var ama yakında kaldırılacaklar.Gübrelemeyi ağaçlar tomurcukları açtığı zaman başlatıp yaprakların tamamı çıkıp sertleştiğinde bırakıyoruz (sıcak aylarda).

ekte huş var yaprağı gövdesi benziyormu bakın yakından.

Gövdesi benziyor da yaprağını hatırlamıyorum. Huş'dan bonsai olur mu peki? şu an çok üzgünüm. Adam bana akçaağaç diye yedirdi. Bende cahil tabi. Tam kara cahilim hemde. Şimdi herkes gülüyordur

Eski 01-06-2016, 19:38   #7
Yeni Üye

En iyi ihtimalle böyle bişi olur sanırım. Bu da internette gördüklerimin en iyisi

Eski 02-06-2016, 09:45   #8
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Arkadaşların da söylediği gibi ağacınız Huş. Huş zaten çok nazlı bir ağaç budamalarda geriye doğru kuruma yapıyor ki siz bir de mevsimsiz budama yapmışsınız. Olan olmuş artık, hiç dokunmayın filiz gelmesini bekleyin ve bu sene hiç bir işlem yapmayın.

Kolay gelsin.....

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2016, 09:49   #9
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Arkadaşların da söylediği gibi ağacınız Huş. Huş zaten çok nazlı bir ağaç budamalarda geriye doğru kuruma yapıyor ki siz bir de mevsimsiz budama yapmışsınız. Olan olmuş artık, hiç dokunmayın filiz gelmesini bekleyin ve bu sene hiç bir işlem yapmayın.

Kolay gelsin.....

Tamam artık öyle yapıcaz mecburen. Çok sinirlendim ama adam bana akçaağaç diye huş ağacı verdi. Bugün gidip aynı yere kavga edecem heralde. Ama suç bende cahillik diz boyu

Eski 02-06-2016, 10:00   #10
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Yaprak döken ağaçlarda sonbaharda yapraklarını dökdükten en az 2 hafta sonra budamaya başlayabiliriz. ağaç yaprak çıkarıncaya kadar yani kabaca kasım-mart sonu arasında bu tür gaddarca budamalar yapılabilir. Yaprak döken ağaçlarda zorunlu durumlarda bu tür budamalar yapılsa da ağacın türü çok önemlidir. Normalde alttaki filize kadar kuruyacaktır kestiğiniz kısım.

Yeni ağaç almakta acele etmeyin öncelikle yapılmış çalışmalardan fikir edinmeye çalışın.

Kolay gelsin..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gececi70 Mesajı Göster
Tamam artık öyle yapıcaz mecburen. Çok sinirlendim ama adam bana akçaağaç diye huş ağacı verdi. Bugün gidip aynı yere kavga edecem heralde. Ama suç bende cahillik diz boyu

Eski 02-06-2016, 10:01   #11
Yeni Üye

Alıntı:
Yaprak döken ağaçlarda sonbaharda yapraklarını dökdükten en az 2 hafta sonra budamaya başlayabiliriz. ağaç yaprak çıkarıncaya kadar yani kabaca kasım-mart sonu arasında bu tür gaddarca budamalar yapılabilir. Yaprak döken ağaçlarda zorunlu durumlarda bu tür budamalar yapılsa da ağacın türü çok önemlidir. Normalde alttaki filize kadar kuruyacaktır kestiğiniz kısım.

Yeni ağaç almakta acele etmeyin öncelikle yapılmış çalışmalardan fikir edinmeye çalışın.

Kolay gelsin..

Teşekkür ettim çok sağolun

Eski 02-06-2016, 13:32   #12
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Sayın gececi girdiğimiz mevsim itibari ile sizin yapacağınız tek şey Forumun Bonsai bölümündeki başlıkları okumak. Youtube dan video izlemek, yabancı dil varsa diğer kaynaklara göz atmak. Sevdiğiniz ağaçları tesbit edip Ankara ikliminde sağlıklı yaşar mı onu öğrenmeye çalışmak. Bu ağaçların bonsai formlarına göz atmak.
Bu arada beğendiğiniz bir fidan bulursanız da hiç ellemeden sağlıklı yaşatmaya çalışın.
Sağlıcakla kalın.

gececi70 beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2016, 13:34   #13
Yeni Üye

Teşekkür ettim. Sonbaharda budama ve toprak değişimi işlemi yapabilirmiyim peki?

Eski 04-06-2016, 11:11   #14
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Şimdilik sadece yaşatmaya bakın, sonbaharda yine fotoğraf yükleyin tekrar bakalım.

Kolay gelsin....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gececi70 Mesajı Göster
Teşekkür ettim. Sonbaharda budama ve toprak değişimi işlemi yapabilirmiyim peki?

gececi70 beğendi.
Eski 05-06-2016, 15:25   #15
Yeni Üye

Alıntı:
Şimdilik sadece yaşatmaya bakın, sonbaharda yine fotoğraf yükleyin tekrar bakalım.

Kolay gelsin....

Teşekkürler sonbaharda atıcam resimleri

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024