agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler
  • 1 Gönderen david72
  • 1 Gönderen david72
  • 1 Gönderen sagol
  • 2 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen david72
  • 1 Gönderen david72
  • 1 Gönderen gececi70

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-05-2016, 11:38   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2016
gececi70 / Şimşir

Şekillendirme ile ilgili önerilerinizi bekliyorum. Resimleri yolluyorum.
Birde bunu evin içinde bakımını yapabilirmiyim? Dışarı koymak istemiyorum. Teşekkürler şimdiden

gececi70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2016, 18:35   #2
Yeni Üye

Ya daha kalın gövdeli bişey bulamadım. Bende çok istedim ama bulamadım. Ankarada ikeanın ordaki mezata gittim. Aoç nin fidanlığına gittim. Yok yani daha kalın bişey bununla uğraşayım bari dedim bende. Öneriniz varmı bununla ilgili?

Eski 29-05-2016, 21:30   #3
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Buxus konusunda guzel uygulamalari var , youtube da Detlef römish yazin ve izleyin. Ilham verebilir

gececi70 beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2016, 23:44   #4
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi david72 Mesajı Göster
Buxus konusunda guzel uygulamalari var , youtube da Detlef römish yazin ve izleyin. Ilham verebilir

Teşekkürler kesim konusunda çok güzel yardımcı olur videolar.

Asıl sorum, ben şimşiri evin içinde yetiştirebilirmiyim???

Eski 30-05-2016, 00:07   #5
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Dışarda balkonda dursa daha sağlıklı olur

gececi70 beğendi.
Eski 30-05-2016, 08:32   #6
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın gececi70,

Sayın david72 nin de cevapladığı gibi. Şimşir çok yavaş gelişir, evin içinde olmaz. Evin içinde yetiştirmek istiyorsanız ficus türleri olabilir.

Kolay gelsin....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gececi70 Mesajı Göster
Teşekkürler kesim konusunda çok güzel yardımcı olur videolar.

Asıl sorum, ben şimşiri evin içinde yetiştirebilirmiyim???

gececi70 beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2016, 18:41   #7
Yeni Üye

Bunlar şimşirin son durumu kıyamadım fazla budamaya ne diyorsunuz?

Eski 31-05-2016, 14:36   #8
Yeni Üye

gececi70 / Şimşir

Kimse önemsemedi ya da beğenmedi heralde

Eski 31-05-2016, 19:26   #9
Yeni Üye

Eski 01-06-2016, 01:45   #10
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
gececi70.
Kimsenin beğenmemesi veya umursamamasından dolayı yorum yazılmamış olduğunu düşünmeyin. Siz daha bonsai'ye yeni başladınız doğal olarak heyecanlı olmanıza karşın temel hataları çok kolay yapabilmektesiniz. Fakat bu sizi yıldırmasın. Ağacınızda yaptığınız tüm işlemler zamansız ve yanlış olmuş. Merak etmeyin bende ilk başladığımda sizin ağacınıza benzeyen tasarımlar yapmıştım.
Eleştirimizi acımısızca yaptıkta çözüm yolunuda verelim değil mi? Öncelikle bonsai sitillerini ve bonsai kurallarını iyice inceleyin. İnternette bonsailerle ilgili sayısız video var, hatta bazıları eğitim videoları. Bu videoları defalarca izleyin. Özellikle bonsai sergi videolarını çok izleyin. Telleme, budama gibi tekniklere çok kafa yorun.
Tüm bunları bir anda zaten öğrenemezsiniz, zamanla olacak. Üstelik öğrenseniz dahi hemen bonsai yapabileceksiniz demekte çok doğru olmaz. Sizin içinizdeki yaratıcılık var mı, yok mu? O da önemli. Şimdi diyebilirsiniz ki; ammada çok olumsuz ve engel çengel şeyler yazdı bu adam. Bunları size yazıyorum çünki aşamalar hemen hemen herkes için aynı. Üstelik bunları zamanla, tecrübelerle içselliğinizde sindire sindire öğrenmeninde bir tadı olduğunu söylemeliyim. Genelde herkes çok büyük bir heyecanla ve şevkle bonsaiye başlıyor. Kısa zaman sonrada yol ayrımına geliyorlar; ya kararlılıkla "devam" veya "ooffff çok sıkıldım ammada zormuş, şuradan hazır bir tane alırım keyfime bakarım" diyenler.
Unutmayın aslında şekillendirdiğiniz sadece ağaç değildir, ağaçla birlikte kendinizide zaman içinde şekillendiryorsunuz bu sanatta.
Sevgiyle kalın.

braves ve gececi70 beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2016, 09:21   #11
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
gececi70.
Kimsenin beğenmemesi veya umursamamasından dolayı yorum yazılmamış olduğunu düşünmeyin. Siz daha bonsai'ye yeni başladınız doğal olarak heyecanlı olmanıza karşın temel hataları çok kolay yapabilmektesiniz. Fakat bu sizi yıldırmasın. Ağacınızda yaptığınız tüm işlemler zamansız ve yanlış olmuş. Merak etmeyin bende ilk başladığımda sizin ağacınıza benzeyen tasarımlar yapmıştım.
Eleştirimizi acımısızca yaptıkta çözüm yolunuda verelim değil mi? Öncelikle bonsai sitillerini ve bonsai kurallarını iyice inceleyin. İnternette bonsailerle ilgili sayısız video var, hatta bazıları eğitim videoları. Bu videoları defalarca izleyin. Özellikle bonsai sergi videolarını çok izleyin. Telleme, budama gibi tekniklere çok kafa yorun.
Tüm bunları bir anda zaten öğrenemezsiniz, zamanla olacak. Üstelik öğrenseniz dahi hemen bonsai yapabileceksiniz demekte çok doğru olmaz. Sizin içinizdeki yaratıcılık var mı, yok mu? O da önemli. Şimdi diyebilirsiniz ki; ammada çok olumsuz ve engel çengel şeyler yazdı bu adam. Bunları size yazıyorum çünki aşamalar hemen hemen herkes için aynı. Üstelik bunları zamanla, tecrübelerle içselliğinizde sindire sindire öğrenmeninde bir tadı olduğunu söylemeliyim. Genelde herkes çok büyük bir heyecanla ve şevkle bonsaiye başlıyor. Kısa zaman sonrada yol ayrımına geliyorlar; ya kararlılıkla "devam" veya "ooffff çok sıkıldım ammada zormuş, şuradan hazır bir tane alırım keyfime bakarım" diyenler.
Unutmayın aslında şekillendirdiğiniz sadece ağaç değildir, ağaçla birlikte kendinizide zaman içinde şekillendiryorsunuz bu sanatta.
Sevgiyle kalın.

Çok teşekkürler. Kesinlikle olumsuz yorum olarak görmem. Zaten birsürü eksik ve yanlış şeylerin olduğunu biliyorum bonsaimde. Öncelikle büyük ağaç bulmada sıkıntı çekiyorum. Büyük ağaç bulsam da çok uzun oluyorlar onları kesitiğimde acaba tekrardan filizlenecek mi? Bunu nasıl yaparım onu bilemiyorum. Ben biran önce böyle bişey yapmak istedim. Acemilik eseri diyelim. Aslında büyük saksıda kök gelişimi için uzun süre bekletmem lazımdı. Dediğim gibi büyük ağaç alıp onu kestiğimde gövdeden, nasıl tekrardan filizleneceğini bilemiyorum. Kesilen yer açıkta kalmamalıymış. Oraya bişey mi sürülüyor? Yoksa oraya dal ekleme mi yapılıyor aşı gibi bilmiyorum. Bu konuda da aydınlatabilirseniz sevinirim

Eski 01-06-2016, 12:11   #12
Yeni Üye

Bir soru daha benden. Şimşiri nekadar sürede bir ve kaç "ml" sulamam lazım bilen varmı?

Eski 01-06-2016, 12:46   #13
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın gececi70,

Hiç bir ağaç veya çiçek türü için 2 günde bir 3 günde bir sula diye recete yazılamıyor malesef. O kullanılan toprağa, sıcaklığa, iklime, güneş görüp görmemesine,... göre değişiyor. Saksıda çiçek veya ağaç yetiştirirken rutin bir sulama değil de toprak tam kurumadan ve kökler su içinde kalıp çürümeyecek şekilde olmasına dikkat ediyoruz sadece. Çok sularsanız kökler çürür dolayısıyla ağaç kurur, az sularsanız kökler kurur ağaç ölür.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Bir soru daha benden. Şimşiri nekadar sürede bir ve kaç "ml" sulamam lazım bilen varmı?

gececi70 beğendi.
Eski 01-06-2016, 12:51   #14
Yeni Üye

Teşekkür ettim hani genelde nası yapıyorsunuz diye sormak istedim. Her gördüğümde sulayasın geliyor çiçekleri toprak karışımım
Perlit
Vermikülit
Pomza taşı
Volkanik torf
Az bişey de (çok az) organik torf karıştırdım. Doğrumu sizce?

Eski 01-06-2016, 12:52   #15
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın gececi70,

Hiç bir ağaç veya çiçek türü için 2 günde bir 3 günde bir sula diye recete yazılamıyor malesef. O kullanılan toprağa, sıcaklığa, iklime, güneş görüp görmemesine,... göre değişiyor. Saksıda çiçek veya ağaç yetiştirirken rutin bir sulama değil de toprak tam kurumadan ve kökler su içinde kalıp çürümeyecek şekilde olmasına dikkat ediyoruz sadece. Çok sularsanız kökler çürür dolayısıyla ağaç kurur, az sularsanız kökler kurur ağaç ölür.

Kolay gelsin...

Teşekkür ettim hani genelde nası yapıyorsunuz diye sormak istedim. Her gördüğümde sulayasın geliyor çiçekleri toprak karışımım
Perlit
Vermikülit
Pomza taşı
Volkanik torf
Az bişey de (çok az) organik torf karıştırdım. Doğrumu sizce?

Eski 01-06-2016, 13:07   #16
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Sayın gececı bence toprak karışımınız yanlış değil ancak ağacınızın sulama rejimini kendiniz belirleyeceksiniz. Torprak üstüne koyduğunuz yosunlar toprağı çabuk kurumaya karşı koruyacaktır, bu güzel ancak yosun da devamlı nemlilik ister ve güneşte çabucak kururur. Onlar için devamlı sularsanız ağacınızın kökleri çürür buna dikkat edin.
Anadalları telle yönlendirmek istemişsiniz ama işe yaramamış gibi görünüyor, onların yerine dal aralarına çubuklar koymayı deneyebilirsiniz. Bundan sonraki en önemli yapılması gereken hususu söyleyeyim; bu ağacı seneler sonra bir bonsaiye dönüşmesine yardımı olacak tek şey şu an için onu öldürmeden yaşatmak olacak. Bir sene boyunca sağlıklı şekilde bakın, ellemeyin, tellemeyin, gübrelemeyin, saksısını değiştirmeyin sadece yaşatın. Seneye yapılacaklar konusunda tecrübeli üyeler yardımcı olacaklardır nasıl olsa.
Diğer yandan saksınızı ve kompozisyonunuzu beğendim, çok dingin bir havası var. Kompozisyona ufak bir bank, kulübe. belki akan su ( yapay tabi) koyunlar gibi objeler eklerseniz çok daha güzel olacak.

gececi70 beğendi.
Eski 01-06-2016, 13:10   #17
Yeni Üye

Alıntı:
Sayın gececı bence toprak karışımınız yanlış değil ancak ağacınızın sulama rejimini kendiniz belirleyeceksiniz. Torprak üstüne koyduğunuz yosunlar toprağı çabuk kurumaya karşı koruyacaktır, bu güzel ancak yosun da devamlı nemlilik ister ve güneşte çabucak kururur. Onlar için devamlı sularsanız ağacınızın kökleri çürür buna dikkat edin. Anadalları telle yönlendirmek istemişsiniz ama işe yaramamış gibi görünüyor onların yerine dal aralarına çubuklar koymayı deneyebilirsiniz. Bundan sonraki en önemli yapılması gereken hususu söyleyeyim; bu ağacı seneler sonra bir bonsaiye dönüşmesine yardımı olacak tek şey şu an için onu öldürmeden yaşatmak olacak. Bir sene boyunca sağlıklı şekilde bakın, ellemeyin, tellemeyin, gübrelemeyin, saksısını değiştirmeyin sadece yaşatın. Seneye yapılacaklar konusunda tecrübeli üyeler yardımcı olacaklardır nasıl olsa.

Diğer yandan saksınızı ve kompozisyonunuzu beğendim, çok dingin bir havası var. Kompozisyona ufak bir bank, kulübe. belki akan su ( yapay tabi) koyunlar gibi objeler eklerseniz çok daha güzel olacak.

Tam olarak aklımda da o var kenarlarına oyuncakçıdan çit bile alıcam. Etrafı çevrili gibi tellerini sökeyim mi o zaman ben şimdi? Bu arada toprak seçimi yanlış dediniz??? nasıl olmalıydı? Burdan okuduklarım doğrultusunda yaptım da ben. Doğrusunu öğrenebilirsem daha iyi olur bir sonrakilere

Eski 01-06-2016, 13:14   #18
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Yanlış demedim, demiş olsaydım doğrusunu da yazardım mutlaka. Bence yanlış okudunuz.
Bu arada o saksının altı deliktir diil mi ?

gececi70 beğendi.
Eski 01-06-2016, 13:16   #19
Yeni Üye

Alıntı:
Yanlış demedim, demiş olsaydım doğrusunu da yazardım mutlaka. Bence yanlış okudunuz

Pardon yanlış değil yazmışsınız özür dilerim. Çok sağolun. Bu arada bir şey daha sorayım. Şimdi bunlar yosunla çevrili oluğundan, suyunun bittiğini anlamak zor oluyor. Yosuna bakarak mı karar vereyim yoksa her seferinde yosunu kaldırıp alttaki toprağa mı bakayım?

Eski 01-06-2016, 13:21   #20
Yeni Üye

Saksının altı delik değil bende ondan dolayı bişey olurmu bilemedim

Eski 01-06-2016, 13:28   #21
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Evet olur sulama suyun fazlası birikir ve kökleri çürütür. Geçirgen bir karışım hazırlamışsınız ancak temelde saksınız geçirgen değil.

Eski 01-06-2016, 13:30   #22
Yeni Üye

Alıntı:
Evet olur sulama suyun fazlası birikir ve kökleri çürütür. Geçirgen bir karışım hazırlamışsınız ancak temelde saksınız geçirgen değil.

Yaptım ama inşallah öldürmem bitkiyi. O zaman az miktarda su vermeye çalışıyım. Bu bi çare olabilir mi?

Eski 01-06-2016, 13:43   #23
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Çok zor, bu sefer az su verip kurutursunuz. Delikli bir saksıya almaktan başka çare yok. Sulama yaparken toprağın tamamını ıslatmak esas bunu yapamaya çalışırken mutlaka su birikecek

Eski 01-06-2016, 13:49   #24
Yeni Üye

bişeylerin yanlış olduğuna emindim zaten. Ankarada saksı yok abi. Gittim salata tabağı aldım bende imkansızlık bana bunları yaptırdı

Eski 02-06-2016, 10:07   #25
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın gececi70,

Burada en büyük hata hemen bonsai saksısı aramak. Ağacınızın bonsai olmasına en az 5-6 sene var şimdiden bonsai saksısı arayışınız boşuna. Herhangibir çömlek türü çiçek saksısı olabileceği gibi altı delik plastik saksı ile de devam edilebilir. Görüntüsü güzel olsun diye düşünmenizi anlıyorum bunun için alüminyum folyo, paket kağıdı gibi birşeyle kaplarsınız çözüm olarak. Şimşir zaten ev bitkisi olmadığından ancak balkonda yaşatabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Alıntı:
bişeylerin yanlış olduğuna emindim zaten. Ankarada saksı yok abi. Gittim salata tabağı aldım bende imkansızlık bana bunları yaptırdı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024