agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen simo0742
  • 1 Gönderen simo0742
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen simo0742

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-05-2016, 20:52   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
simo0742 / Şimşir

Öncelikle hayırlı akşamlar. Karşıyaka fidanlığını gezerken bu fidana rastladım. 3.resim fidanın yandan görünüşüdür. Son resimde yapmak istediğim şekli göstermek istedim ancak ara dallar konusunda kararsız kaldım. Sizlerin değerli düşüncelerini almak isterim. Bir de yaprakları küçük olduğu için budamadan sonra bonsai saksısına almam doğru olur mu?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg şimşir2.jpg (36.1 KB, 97 views)
Dosya Türü: jpg şimşir3.jpg (32.9 KB, 96 views)
Dosya Türü: jpg şimşir son.jpg (32.8 KB, 97 views)
Dosya Türü: jpg şimşir çizim.jpg (30.3 KB, 97 views)
sagol beğendi.
simo0742 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2016, 19:59   #2
Ağaçsever

Hayırlı akşamlar, şekil verme konusunda kararsız kaldım. İlk resimde arkadaki dalları kesip adayın düşey yönde mi büyümesine izin vermeliyim yoksa 3.resimdeki gibi düşey yönde olan dalları kesip arkadaki dallar ile şelale tarzı mı yapmalıyım? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ş1.jpg (58.0 KB, 81 views)
Dosya Türü: jpg ş11.jpg (58.3 KB, 79 views)
Dosya Türü: jpg ş2.jpg (45.5 KB, 78 views)
Dosya Türü: jpg ş22.jpg (45.7 KB, 79 views)
Eski 13-05-2016, 09:18   #3
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın simo0742,

Şimşir çok sabır isteyen bir tür, gelişmesi yıllar alacak o nedenle kesmeden çok iyi düşünmek gerek. Başka bir tür olsa sadece sağdaki dalı bırakın diğerlerini kesin derdim ama şimşirde bunu demek zor. Görebildiğim yerleri işaretledim diğer kısımları da bu şekilde devam edebilirsiniz. Bahçeniz varsa budadıktan sonra bahçeye dikmenizi öneririm. Şimşirin yeni dal yapması yıllar alır o da yeni başlayanı bıktırır.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi simo0742 Mesajı Göster
Hayırlı akşamlar, şekil verme konusunda kararsız kaldım. İlk resimde arkadaki dalları kesip adayın düşey yönde mi büyümesine izin vermeliyim yoksa 3.resimdeki gibi düşey yönde olan dalları kesip arkadaki dallar ile şelale tarzı mı yapmalıyım? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg şimşir.jpg (54.4 KB, 78 views)
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2016, 10:47   #4
Ağaçsever

Çok teşekkür ederim Son resimdeki gösterdiğim kesimlerle (sol kalın daldaki kesimi daha yukarıdan yaparak) arkadaki iki dal ile şelale tarzı çalışmak mümkün olabilir mi acaba? Çünkü gösterdiğiniz dalı eğmek zor olabilir mi kalın bir dal olduğu için, o yüzden ince dalları saksidan aşağı eğmek denenebilir mi?

Eski 13-05-2016, 10:53   #5
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Şimşir gercektende çok yavaş gelişen bir bitki. Bonsai olması cok uzun bir zaman alacak. Güven abinin dediği gibi budayabilirsiniz. Eğer bonsai konusunda yeniyseniz ilk zamanlar hızlı gelişen türlerle çalışmanızı ve gerekli deneyimleri kazanmanızı öneririm.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2016, 14:14   #6
Ağaçsever

En çok istediğim ıhlamur ağacı üzerinde çalışmak ama nette fidanlar hep 1 metre boyutunda ve fidanlikta ıhlamur ararken bu gözüme çarptı aldım keşke yavaş geliştiği bilgisini daha önceden farketseydim almazdim, artık budama ve telleme işlemlerinden sonra koseye bırakıp gelişmesini izleyeceğim

Eski 13-05-2016, 19:00   #7
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

İnternetten almak bazen yanıltıcı oluyor, fidanlıklara bakmanızı öneririm.

Kolay gelsin....

Alıntı:
En çok istediğim ıhlamur ağacı üzerinde çalışmak ama nette fidanlar hep 1 metre boyutunda ve fidanlikta ıhlamur ararken bu gözüme çarptı aldım keşke yavaş geliştiği bilgisini daha önceden farketseydim almazdim, artık budama ve telleme işlemlerinden sonra koseye bırakıp gelişmesini izleyeceğim

Eski 15-05-2016, 21:59   #8
Ağaç Dostu

nervus opticus's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2011
sayın simo0742,
ben şahsen almış olduğum bir ıhlamurdan sert budamayla bir tane çalışıyorum ama ne derece başarılı onu bilemiyorum tabi,
yarın size resmini çekip paylaşabilirim.Tabi ben ağacını çok sevdiğim için denedim ancak yapraklarının büyük olması gerçektende dezavantaj gibi duruyor.her halükarda gövde mutlaka kapanıyor sanırım ustalar bu sebeple küçük yapraklı ağaçları öneriyorlar.
Neyse yinede ben bakarken zevk alıyorum.
saygılar

nervus opticus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2016, 01:18   #9
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
İnternetten almak bazen yanıltıcı oluyor, fidanlıklara bakmanızı öneririm.

Kolay gelsin....
fidanlıktaki ağaçlar genellikle 1,5 metre civarında

Eski 16-05-2016, 01:20   #10
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nervus opticus Mesajı Göster
sayın simo0742,
ben şahsen almış olduğum bir ıhlamurdan sert budamayla bir tane çalışıyorum ama ne derece başarılı onu bilemiyorum tabi,
yarın size resmini çekip paylaşabilirim.Tabi ben ağacını çok sevdiğim için denedim ancak yapraklarının büyük olması gerçektende dezavantaj gibi duruyor.her halükarda gövde mutlaka kapanıyor sanırım ustalar bu sebeple küçük yapraklı ağaçları öneriyorlar.
Neyse yinede ben bakarken zevk alıyorum.
saygılar
Bende farklı bir ıhlamur sevgisi var ve bu sevgi bu sene başladı DEU Eğitim fakültesi yeşillik alanları hep ıhlamur ile kaplı ve mükemmel bir görüntü çıkartıyorlar ortaya Böyle olunca da bonsai çalışmak güzel olur diye düşünüyorum

Eski 16-05-2016, 07:06   #11
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Ihlamur eğitiyorum, yumuşak ve hızlı büyüyen bir ağaç, çalışılması kolay. Kesi yerlerini macunlayıp korumaya almak lazım, çok dayanıklı olmadığından o kısımlar ya hastalık alabiliyor ya da kuruma yapabiliyor. Yaprak büyüklüğü biraz sorun olsa da küçültülebiliyor. Ülkemizde çok yaygın olmasa da küçük yapraklı türü var(tilia cordata)

Alttan sürgün varsa mevsim biraz geçse de kesilebilir, sürgünden 5-10 cm kadar yukarıdan kesin bu mevsimde kesince ıhlamuru çünkü geriye kuruma yapabilir, ağaç yapraklarını döktükten sonra sonbaharda düzeltme kesimi yapabilirsiniz. Alttan sürgün yoksa kesmek için kasım-aralık ya da şubat-mart aylarına kadar beklemek gerekir.

Kolay gelsin....

Alıntı:
fidanlıktaki ağaçlar genellikle 1,5 metre civarında

Eski 16-05-2016, 11:55   #12
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Ihlamur eğitiyorum, yumuşak ve hızlı büyüyen bir ağaç, çalışılması kolay. Kesi yerlerini macunlayıp korumaya almak lazım, çok dayanıklı olmadığından o kısımlar ya hastalık alabiliyor ya da kuruma yapabiliyor. Yaprak büyüklüğü biraz sorun olsa da küçültülebiliyor. Ülkemizde çok yaygın olmasa da küçük yapraklı türü var(tilia cordata)

Alttan sürgün varsa mevsim biraz geçse de kesilebilir, sürgünden 5-10 cm kadar yukarıdan kesin bu mevsimde kesince ıhlamuru çünkü geriye kuruma yapabilir, ağaç yapraklarını döktükten sonra sonbaharda düzeltme kesimi yapabilirsiniz. Alttan sürgün yoksa kesmek için kasım-aralık ya da şubat-mart aylarına kadar beklemek gerekir.

Kolay gelsin....
Çok teşekkür ediyorum İzmirde yaşadığım için ılıman iklime sahip bu bölgede sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum İlk bulduğum fidanlıktan alıp başlamak daha doğru olacak sanırım

Eski 19-05-2016, 23:37   #13
Ağaçsever

Budama ve tellemeden sonraki durum. Önerilerinizi ve düşüncelerinizi benden esirgemeyin lütfen Oluşturmak istediğim tarz şelale tarzı

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 111.jpg (40.1 KB, 35 views)
Dosya Türü: jpg 222.jpg (42.4 KB, 35 views)
Dosya Türü: jpg 333.jpg (40.6 KB, 36 views)
Eski 20-05-2016, 00:14   #14
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Böyle bir form da düşünebilirsiniz.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2016, 00:53   #15
Ağaçsever

Bu form da çok güzel tesekkurler ancak şimşir de nasıl olur bilemedim Ağacin dali sola doğru eğik olduğu için şelale formunu Deneyeyim dedim

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024