agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 2 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen boguz
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen sagol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-04-2016, 11:05   #1
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sagol / Ahlat

Armudun sonbahar renkleri acerlerden pek geri kalmaz, extrası ise hem çiçek açıyor hem de meyve veriyor. İthal türlere çok para verip iklime uydurmak için aşırı çaba yerine yerine yerel türlerle çalışmak daha kolay.

Fidanlıkta dolaşırken 50 kadar armutun içinde bir taneyi seçtim, tenekeyi kenara çektim. Satıcı hemen alttaki sürgünleri kesmek için eğilmişti ki durdurdum. Adam şakın şaşkın bakarken aşılı kısmı kesip attım, aslında meyve de tutmuştu yazık oldu ama o haliyle taşıyamazdım, taşıyabilseydim sezon sonuna kadar aşılı kısmı kesmeyebilirdim.

Aslında sağdaki sürgünle çalışacağım ama ana gövdede 3-4 sürgün daha var. 3 dala Matkap aşısı(thread graft) yaptım. O dalları kullanmasam da gövdeyi kalınlaştırırlar gelecek sene o kısmı keserim. Belki de daldırma yöntemiyle köklendirip taşüstü veya neagari yaparken kullanırım.

Bu armudu seçmem sadece ahlat nedeniyle değildi, kök yapısı da çok ilginç. Neagari veya taşüstü olabilir.

17 litrelik yağ tenekesindeydi, mevsim uygun olmamasına rağmen dikkatlice yan ve alttan toprak azalttım ve yeni bir saksıya aldım ki İstanbula giderken kolaylıkla taşıyabileyim(Bu mevsimde bu işlem ölümcül olabiliyor o nedenle yapmanızı önermem). 1 Hafta geçti çok etkilenmedi.

Not: yanımda aşı macunu yoktu. Bakkaldan 1 kutu sakız aldım, ikişer ikişer çiğneyip aşının etrafına yapıştırdım, kuruyunca pek oynamasın diye yapışkansız bantla bantladım.

DSC_0614 ahlat 1.jpg

seneye kesilecek kısmı işaretledim:

DSC_0614 ahlat kesilecek.jpg

Hepinize iyi çalışmalar dilerim...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0570 ahlat.jpg (42.1 KB, 25 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0571 ahlat.jpg (37.8 KB, 25 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0572 ahlat.jpg (51.4 KB, 25 views)
nicholai hel ve boguz beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2016, 13:06   #2
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Satıcının şaşkınlığı gözümde canlandı. O "sen delisin galiba! " bakışına aşinayım.

Güzel bir yolculuk olacak gibi...
İyi çalışmalar.

sagol beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2016, 19:40   #3
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster

Not: yanımda aşı macunu yoktu. Bakkaldan 1 kutu sakız aldım, ikişer ikişer çiğneyip aşının etrafına yapıştırdım, kuruyunca pek oynamasın diye yapışkansız bantla bantladım.

Sn.sagol, ağacınızda başarılar. Bu tip başlıklar çok öğretici oluyor öncelikle, armut ahlat ağacını bilirim ama dediğiniz gibi gözlemlememişim, çalışmanızı takip edeceğim.

Bu aşı yerini kapatma yönteminize bayıldım, aklıma bizim zamanımızda Mac Gyver vardı, bilen bilir elinde olan malzemelerle icatlar yapardı, onu anımsadım

sagol beğendi.
boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2016, 19:58   #4
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Sayın nicholai hel,

Evet araba şimdiden doldu, sera gibi gideceğim....

Kolay gelsin....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Satıcının şaşkınlığı gözümde canlandı. O "sen delisin galiba! " bakışına aşinayım.

Güzel bir yolculuk olacak gibi...
İyi çalışmalar.

Eski 29-04-2016, 20:12   #5
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Sayın boguz,

Malesef pek meyveyle çalışan olmuyor. Biraz daha fazla ilaç istiyorlar. Halbuki Türkiye Kayısı, Vişne, Kiraz, ayva ve Fındıkta Dünya birincisi, elmada dünya üçüncüsü, Narda dünya dördüncüsü, armutta ve şeftalide dünya altıncısı. Bu türlerle illa çalışmak gerek. Bizde olmayan meyve ağacı pek yok. Sürekli olarak ağaçlarımın yanında olmadığımdan meyve ağaçlarından uzak duruyorum elma, erik,dut, nar ve kiraz dışında meyve ağacı çalışmam yok fakat hep aklımdalar. Meyve Lordu 2. Mac Gyver ünvanını alayım bari!!!

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boguz Mesajı Göster
Sn.sagol, ağacınızda başarılar. Bu tip başlıklar çok öğretici oluyor öncelikle, armut ahlat ağacını bilirim ama dediğiniz gibi gözlemlememişim, çalışmanızı takip edeceğim.

Bu aşı yerini kapatma yönteminize bayıldım, aklıma bizim zamanımızda Mac Gyver vardı, bilen bilir elinde olan malzemelerle icatlar yapardı, onu anımsadım

bonsade beğendi.
Eski 29-04-2016, 20:39   #6
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Armutun sonbahar renklerini gösteren birkaç çalışma ilave edeyim.. Son çalışma ise ilkbahardan...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg armut pear 1.jpg (53.3 KB, 34 views)
Dosya Türü: jpg pear armut form.jpg (47.0 KB, 35 views)
Dosya Türü: jpg armut pear 2.jpg (32.9 KB, 34 views)
Dosya Türü: jpg armut pear e4.jpg (61.1 KB, 34 views)
Dosya Türü: jpg ahlat armut pear.jpg (71.3 KB, 35 views)
dusunenadam beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024