agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 2 Gönderen simo0742
  • 1 Gönderen simo0742
  • 1 Gönderen simo0742

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-04-2016, 16:52   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-03-2016
simo0742 / Yayılıcı Ardıç

Orman Genel Müdürlüğünde fidanlığın sonu unutulmuş bölge gibiydi ve bugün orayı gezdiğimde gözüme çarpan bir ardıç buldum ve çokta uygun bir fiyata satın aldım. Sizin ağaç hakkındaki düşüncelerinizi almak ve budama-telleme konusunda size danışmak istiyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2.jpg (47.7 KB, 71 views)
Dosya Türü: jpg 4.jpg (42.7 KB, 72 views)
Dosya Türü: jpg 3.jpg (39.9 KB, 70 views)
Dosya Türü: jpg 1.jpg (37.1 KB, 72 views)
bonsade ve sagol beğendi.
simo0742 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2016, 22:07   #2
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015
sn.simo0742
ksk deki orman fidanlığına mı gittiniz? Orada girişte güzel geniş ve hareketli gövdeli ateş dikenleri vardı. Birde kapalı sera kısmında portulacaria afralar var, onlardan da çalışmalar yapabilirsiniz.
Bu fidanınız için daha tecrübeli arkadaşlar yorumda bulunurlar gerçi ama diyecekleri şeyden ilki boyu çok uzun. Budama için mevsimini beklemeniz gerekecek gibi duruyor.

boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2016, 22:31   #3
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın sim0742,

Güzel bir ardıç bulmuşsunuz. Potansiyeli olan bir ağaç ama şekli nedeniyle başlangıç için oldukça zor. Yarı kengai veya tam kengai tarzlarında çalışılabilir. Önce daha basit bir adayla başlayıp biraz tecrübe edindikten sonra bu ağaca geçmeniz veya bu ağaca tecrübeli bir arkadaşla beraber başlamanız daha kolay olur.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi simo0742 Mesajı Göster
Orman Genel Müdürlüğünde fidanlığın sonu unutulmuş bölge gibiydi ve bugün orayı gezdiğimde gözüme çarpan bir ardıç buldum ve çokta uygun bir fiyata satın aldım. Sizin ağaç hakkındaki düşüncelerinizi almak ve budama-telleme konusunda size danışmak istiyorum.

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2016, 22:47   #4
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boguz Mesajı Göster
sn.simo0742
ksk deki orman fidanlığına mı gittiniz? Orada girişte güzel geniş ve hareketli gövdeli ateş dikenleri vardı. Birde kapalı sera kısmında portulacaria afralar var, onlardan da çalışmalar yapabilirsiniz.
Bu fidanınız için daha tecrübeli arkadaşlar yorumda bulunurlar gerçi ama diyecekleri şeyden ilki boyu çok uzun. Budama için mevsimini beklemeniz gerekecek gibi duruyor.
Sayın boguz, evet ksk'deki fidanlığa gittim. Arka taraflarda o kadar güzel ağaçlar var ki insanlar almıyor sanırım o yüzden arkalara atılmış gibilerdi. İncir fidanları, yine yayılıcı ardıçlar falan mükemmel şekildeler. Bir daha ki gidişimde dikkat edeceğim teşekkür ederim Kısa budama yapmam ve dalları tellemem sıkıntı yaratır mı merak ediyorum açıkçası.

Eski 07-04-2016, 22:48   #5
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın sim0742,

Güzel bir ardıç bulmuşsunuz. Potansiyeli olan bir ağaç ama şekli nedeniyle başlangıç için oldukça zor. Yarı kengai veya tam kengai tarzlarında çalışılabilir. Önce daha basit bir adayla başlayıp biraz tecrübe edindikten sonra bu ağaca geçmeniz veya bu ağaca tecrübeli bir arkadaşla beraber başlamanız daha kolay olur.

Kolay gelsin...
Sayın sagol, gözüme o kadar güzel göründü ki almasam kendimi suçlu hissedecek gibiydim Başlangıç olarak yine bu sayfada bulunan begonvili seçtim. Sizlerin değerli yorumlarıyla işin üstesinden gelebileceğimi düşünüyorum Teşekkür ederim

sagol beğendi.
Eski 07-04-2016, 23:00   #6
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Dal yapısını görebildiğim kadarıyla kabaca şu şekilde budamayla başlanılabilir.

ardıç simo.jpg

ikinci bir olasılık ise ilk daldan sonrasını kesmek olabilir;

ardıç simo 1.jpg

Begonvil için Sayın Badrobot, Bonsade ve Nickoleihel'in çalışmalarını inceleyip nasıl bir budama yapılıyor nelere dikkat edilmesi lazım ona göre ilerlemeniz iyi olur.

Kolay gelsin...

Eski 07-04-2016, 23:33   #7
Ağaçsever

Sayın sagol çok teşekkür ediyorum önerileriniz için. Uçtaki dal kurumuş onu gösterdiğim yerden kesmeyi düşünüyorum. Bir de budamayı bu zamanlar yapmam ağaç açısından sıkıntı yaratır mı?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ardıç simo.jpg (69.2 KB, 63 views)
Eski 08-04-2016, 08:04   #8
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Ardıçlar kuvvetli budamayı da toprak değişimini de sevmiyorlar. Yaprak dökenlerin aksine ardıçları nisan-mayıs gibi budamak daha iyi oluyor. Toprak değişimi ise çamlar gibidir, yani topraksız bırakıp yıkamaya gelmiyor, toprağın 1/3 ünü bırakmak iyi olur. Kuvvetli budamaları çok sevmiyor, kuvvetli budama yapılırsa bir süre sabah öğlen su spraylemek iyi gelir. Tamamen yapraksız bırakılan dallar kuruyabilir.

Kolay gelsin....

Eski 08-04-2016, 10:26   #9
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Ardıçlar kuvvetli budamayı da toprak değişimini de sevmiyorlar. Yaprak dökenlerin aksine ardıçları nisan-mayıs gibi budamak daha iyi oluyor. Toprak değişimi ise çamlar gibidir, yani topraksız bırakıp yıkamaya gelmiyor, toprağın 1/3 ünü bırakmak iyi olur. Kuvvetli budamaları çok sevmiyor, kuvvetli budama yapılırsa bir süre sabah öğlen su spraylemek iyi gelir. Tamamen yapraksız bırakılan dallar kuruyabilir.

Kolay gelsin....
Tesekkur ediyorum. Haftaya yeni bir saksıya almayı düşünüyorum budadiktan sonra. Düz budama makası sipariş ettim daha rahat budayabilmek icin, dediğimiz gibi budamayi yapacağım ve yeni yuvasına aktaracağım

Eski 08-05-2016, 18:05   #10
Ağaçsever

Budamadan sonraki durum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ardıç1.jpg (32.1 KB, 33 views)
Dosya Türü: jpg ardıç2.jpg (21.9 KB, 33 views)

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024