agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen simo0742

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-04-2016, 14:44   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
simo0742 / Leylandi Çam

Arkadaşlar, Leylandi çam fidanı aldım, budama ve telleme konusunda siz değerlü üyelerin düşüncelerini almak istedim. Çamı benzetmek istediğim ağaç en sonraki ağaçtır. Dalları budama ile eşit boylara getirmeme gerek var mıdır?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg l1.jpg (30.1 KB, 54 views)
Dosya Türü: jpg l2.jpg (52.1 KB, 54 views)
Dosya Türü: jpg l3.jpg (21.7 KB, 53 views)
Dosya Türü: jpg qw.jpg (41.9 KB, 53 views)
simo0742 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2016, 21:00   #2
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın simo0742,

Leylandiniz ince, bu sene müdahale etmeden serbest gelişmeye bırakırsanız daha iyi olur. Örneğiniz bonsai için iyi bir örnek değil, çok uzun boylu. Daha kısa böylu bir çalışma yapmanızı öneririm. Forumdaki çalışmaları inceleyip gövde kalınlığına göre boyu ne oranda tutuluyor bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi simo0742 Mesajı Göster
Arkadaşlar, Leylandi çam fidanı aldım, budama ve telleme konusunda siz değerlü üyelerin düşüncelerini almak istedim. Çamı benzetmek istediğim ağaç en sonraki ağaçtır. Dalları budama ile eşit boylara getirmeme gerek var mıdır?

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2016, 21:07   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın simo0742,

Leylandiniz ince, bu sene müdahale etmeden serbest gelişmeye bırakırsanız daha iyi olur. Örneğiniz bonsai için iyi bir örnek değil, çok uzun boylu. Daha kısa böylu bir çalışma yapmanızı öneririm. Forumdaki çalışmaları inceleyip gövde kalınlığına göre boyu ne oranda tutuluyor bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Kolay gelsin...
Sayın sagol, cevabınız için tesekkur ederim. Bahçede 20-25 litrelik saksı için uygun bir bonsai modeli olarak kullanılabilir mi? Air layering çam türlerinde ise yaramadığını okumuştum, en kotu ihtimal doğada kendi halinde yetişmesine izin vermek olur

sagol beğendi.
simo0742 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 11:04   #4
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın simo0742,

Çam türlerinde de havai köklendirme olur ama süre uzuyor. Leylandi yumuşak bir ağaç o nedenle havai köklendirme daha çabuk olur ama çelikle bile büyür. Büyük saksıda çabuk gelişir. Gövde 2-3 cm olunca başlasanız daha iyi olur.

Kolay gelsin...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi simo0742 Mesajı Göster
Sayın sagol, cevabınız için tesekkur ederim. Bahçede 20-25 litrelik saksı için uygun bir bonsai modeli olarak kullanılabilir mi? Air layering çam türlerinde ise yaramadığını okumuştum, en kotu ihtimal doğada kendi halinde yetişmesine izin vermek olur

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024