agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen Alper
  • 1 Gönderen putko
  • 1 Gönderen caglarxx
  • 1 Gönderen caglarxx

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-03-2016, 13:01   #1
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Alper/Acer-2

Geçen buluşup Karşıyaka Fidancılarında yaptığımız geziden Dal dizilimi hoşuma gittiği için ve nispeten ucuz olduğundan aldığım acer kırmızı yapraklı ama alt varyetesi belli değil.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg acer2-1.jpg (28.8 KB, 32 views)
Dosya Türü: jpg acer2-2.jpg (23.7 KB, 31 views)
Dosya Türü: jpg acer2-3.jpg (28.9 KB, 32 views)
caglarxx beğendi.
Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2016, 13:03   #2
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Sağa doğru çıkan ilk dalın altına elimi koyarak fotoğrafını çekmek istedim (3.fotoğraf) bu daldaki tomurcukların hepsi böyle diğer dallarda yapraklar daha çok yol almış kendini tomurcuktan dışarı atmaya başlamış ... bu sağ dal için korkuyorum acaba kurumudur ... bu tomurcuklar çıkarmı

Eski 19-03-2016, 13:35   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Merhaba Sn. Alper,
Acaba acer'ları nerden ne kadara aldınız. Ben çok beğeniyorum o ağaçları, bir tane kendime alayım

Alper beğendi.
putko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2016, 13:40   #4
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Kuru görünen dal için 1 ay daha bekle hareket olmazsa kesersin.Bazen bazı dal,dalcıklara hareket daha yavaş ulaşıyor.Tel içinde acele etmesen iyiydi,birincisi patlayacak tomurcukları bozabilir,ikincisi bu ağacın kabuk çok ince ,bir tur sıkı sarıp akışı kessen iş riske biniyor(henüz tellemede usta değiliz o yüzden yanlış anlaşılmasın).Bence hazirana kadar serbestçe gelişsin hiç ellemeden.

Alper beğendi.
caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2016, 13:45   #5
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi putko Mesajı Göster
Merhaba Sn. Alper,
Acaba acer'ları nerden ne kadara aldınız. Ben çok beğeniyorum o ağaçları, bir tane kendime alayım
Dostum Karşıyaka 4. kapıyı geçince mezarlık tarafında (yolun sağ tarafında) bir fidanlıktan aldım 70 TL ye İhaleye girmişler ama ihale şartlarına uymadığı için ağaçlar ellerinde kalmış 1 yıldır ağaçlar orada açıkta duruyor mevsime de
alışmışlardır artık, daha 20-25 ağaç var benzer şekilde orada

Eski 19-03-2016, 13:47   #6
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglarxx Mesajı Göster
Kuru görünen dal için 1 ay daha bekle hareket olmazsa kesersin.Bazen bazı dal,dalcıklara hareket daha yavaş ulaşıyor.Tel içinde acele etmesen iyiydi,birincisi patlayacak tomurcukları bozabilir,ikincisi bu ağacın kabuk çok ince ,bir tur sıkı sarıp akışı kessen iş riske biniyor(henüz tellemede usta değiliz o yüzden yanlış anlaşılmasın).Bence hazirana kadar serbestçe gelişsin hiç ellemeden.
Çağlar Abi söküyorum telleri

Eski 19-03-2016, 13:54   #7
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Sök ama tel çıkarmanın da tekniği var (mış-- ki mantıklı)) ,elinle açmaya çalışmayacaksın ,kabuğa zarar vermeyecek şekilde tel keskisi ile ağacın arka yüzünden kesmek lazım telleri.
Elimle açacam dersen hem ağacın kökleri oynatırsın yerinden ,hemde iyi ihtimalle birkaç tomurcuğu koparırsın.
Birde bu aldıklarımızın dip kısımları güzeldi diye hatırlıyorum ,yoprak seviyesini yüksekmi tuttun dikerken?

Alper beğendi.
caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2016, 13:59   #8
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglarxx Mesajı Göster
Sök ama tel çıkarmanın da tekniği var (mış-- ki mantıklı)) ,elinle açmaya çalışmayacaksın ,kabuğa zarar vermeyecek şekilde tel keskisi ile ağacın arka yüzünden kesmek lazım telleri.
Elimle açacam dersen hem ağacın kökleri oynatırsın yerinden ,hemde iyi ihtimalle birkaç tomurcuğu koparırsın.
Birde bu aldıklarımızın dip kısımları güzeldi diye hatırlıyorum ,yoprak seviyesini yüksekmi tuttun dikerken?
Elle söktüm abi çok sıkı sarmamıştım telde 1,5 mm lik olunca sıkıntı olmadı.Bu arada bende tel keskisi yok alayım biran önce tel sararken pensenin iç tarafındaki keskiyle idare ediyordum toprak seviyesini biraz yüksek tuttum çok sığ olunca ağaç sabit durmakta zorlandı zamanla çekerim aşağıya diye düşündüm bir tutunsun yaşasında

Eski 19-03-2016, 14:00   #9
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

o sağ dalın altında zamanında bir zedelenme olmuş kabuk soyulmuş bi fotoğraflıyıp onuda atayım buraya 2 dakikaya

Eski 19-03-2016, 14:04   #10
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Benim marifetim değil aldığımda varmış soyulan kısım bu belki bu sebeple dal kuruyor olabilirmi

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg acer2-4.jpg (44.5 KB, 30 views)

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024