agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler
  • 4 Gönderen gencaslann
  • 1 Gönderen reguler
  • 1 Gönderen boguz
  • 2 Gönderen gencaslann
  • 2 Gönderen reguler
  • 4 Gönderen dusunenadam
  • 1 Gönderen david72
  • 1 Gönderen reguler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-03-2016, 20:39   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-02-2016
Gencaslan / Begonvil (2)

Merhaba arkadaşlar. Bugün 2. begonvili aldım. 1. Siyle arasında uçurum var çünkü bunu gidip görerek seçerek çok da beğenerek cüzi bir fiyata aldım. ) Çok mutluyum gerçekten gövdesini canlı görmeniz gerek. Şu an dalları çiçekli olduğundan fotoğraflarda pek belli olmuyor ama harika bir kökü de olduğuna eminim. Toprağın içinden dallar fışkırıyor.
Not: fotoları canlı çektiğim için foruma yükleyemedim.

Şimdi aldığım seranın sahibi ziraat mühendisiydi. Begonvili seranın içinden çıkardığımız için 15-20 gün evin içinde dursun dedi. Saksı değişimini yap zaten kökünü alıştıracaksan dedi ve budamayı begonvilde her zaman yapabilirsin dedi.
Şimdi bu bilgileri size de teyit ettirmeden ellemek istemedim. Hatta budama önerilerinizi almadan da dokunmayı düşünmüyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

gencaslann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2016, 20:46   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Kocam begonvil çok güzel ikliminize de uygun bonsaiye de sanırım iç mekanda da büyüyebiliyor. Tam net göremesem de sağdaki en kalın dal sanırım. o sizin ilk dalınız olacak. lakin ilk başta lider belirlemeniz lazım . koniklik sağlanması bakımından aslında o dal seviyesinden kesip o dalı lider olarak kullanabilirsiniz.

Ağacın nebari kalınlığı ne kadar. Birde köklere kadar eşeleyin bakalım ağacın dallarının ne kadar yuksek olduğunu görelim.

gencaslann beğendi.
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2016, 20:51   #3
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015
Güzel aday sn.gencaslan, kısa sürede doğru fidan seçmeyi de öğrendiniz
Dalları daha çok aralayıp gövdeyi, dal dağılımını daha net gösteren bir kaç foto çekebilirseniz iyi olur. Begonvil konusunda badrobot ve nicholai hel'in çalışmalarını incelemenizi tavsiye ederim

gencaslann beğendi.
boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2016, 21:15   #4
Ağaçsever

Gencaslan / Begonvil (2)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Kocam begonvil çok güzel ikliminize de uygun bonsaiye de sanırım iç mekanda da büyüyebiliyor. Tam net göremesem de sağdaki en kalın dal sanırım. o sizin ilk dalınız olacak. lakin ilk başta lider belirlemeniz lazım . koniklik sağlanması bakımından aslında o dal seviyesinden kesip o dalı lider olarak kullanabilirsiniz.

Ağacın nebari kalınlığı ne kadar. Birde köklere kadar eşeleyin bakalım ağacın dallarının ne kadar yuksek olduğunu görelim.

Şimdi farkettim fotoğrafta yapraktan dolayı gözükmeyen 3 dal daha var sağda. Ve görünen dalın yanında ve üstünde 1 tane daha dal var. Yani sağda toplam 4 adet dal var. Fotoğraf ağacın sağ tarafı

Bu da sol taraf

Bayağı karışık görünüyor ve çiçeklerinden dolayı ben bile doğru düzgün göremiyorum. Beklemeli miyim budama için bu yüzden ?

Bu arada teşekkür ederim sn . Boguz; araştırıyorum işte bir aday nasıl olmalı diye ? Bunun gibi orada 2 tane daha begonvil vardı ancak ben hem bol dallı olması hem de dalların bazılarının kök haline gelmesi sebebiyle hayran kaldım

Bahsettiğim şu ;

Bu şebboyu da hediye verdilerr çok güzel gerçekten

Ağacın nebarisine ulaşamıyorum çünkü sanırım kökleri çok derinde . Bu da terbiye edilmesini zorlaştıracak bir unsur sanırım ancak yine de azcık eşeleyip çekmeye çalıştım

Eski 09-03-2016, 21:20   #5
Ağaç Dostu

hocam bu kökler değil gövdeden çıkan kökleri görmemiz lazım. Çünkü ağacı illerde o seviyeden toprağa dikeceksiniz. dolayısı ile dallanmanın ne kadar yukarıdan olduğunu anlamamız lazım ona göre budama tavsiyesi vereceğiz.

Şöyle söyleyeyim eğer ağaç çok derin ekili ise o kalın dalı zirve olarak bırakmanızı tavsiye edeceğim yok eğer tam tersi ise onu değilde yukarıdan bir dalı lider olarak bırakmanızı tavsiye edicem.

Eski 09-03-2016, 21:25   #6
Ağaçsever

Eski 09-03-2016, 21:28   #7
Ağaçsever

Bu da arkadan

Eski 09-03-2016, 21:35   #8
Ağaç Dostu

valla hocam böle paraç parça birşey anlaşılmıyor. önce bonsainin nasıl fotoğraf çekilmesi gerektiğini okuyun isterseniz.

Eski 09-03-2016, 21:37   #9
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
valla hocam böle paraç parça birşey anlaşılmıyor. önce bonsainin nasıl fotoğraf çekilmesi gerektiğini okuyun isterseniz.

Öyle bir konu da var mı

dusunenadam ve reguler beğendi.
Eski 10-03-2016, 00:41   #10
Ağaç Dostu

Ağacınızda ters koniklik var. Bildiğiniz resmen göbekli. Aynı yerden çıkan dallar bu soruna yol açıyor. aynı yerden çıkan dalları kesmeniz lazım ki zaten çoğusunu budayacaksınız. Ters konikliği gidermediz için 3 çözüm aklıma geliyor
1.si içbükey olan kısmı oyabilirsiniz.
2.si ağacın orta kısmını iyice oyup yanlardan sıkıştırarak o kısımdaki şişmanlığı giderebilirsiniz.
3.sü ise ağacı ters koniklik olan kısımda bulunan dalların seviyesine kadar kısaltıp. sadece bir tarafı kullanıp oradaki dalın en kalın olanını lider olarak kullanabilirsiniz.

***YA DA*** begonvillerde havai kök çıkarıyor diye hatırlıyorum . Eğer öyle ise koniklik olan kısımdan aşağıya kök indirerek alt kısmın daha kalın görünmesini sağlayabilirsiniz.

SONUÇ diğer adaylarınıza nispeten daha kalın ama sorunları var. Ters koniklik problemi var. Ayrıca o problemin dışında düz bir ağaç konikliği yoktur.

Olumlu yönleri nispeten hareketli dal seçeneği fazla ve çok güzel çiçekleri var. KEŞKE BENİMDE OLSA .

Eski 11-03-2016, 00:06   #11
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Begonvil çok iyiymiş hayırlı olsun. Diğerlerine göre iyi bir seçim.
Bende olsa yapacağım çalışmaları çizimle gösterdim. Selamlar...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg d840a5b0e5ab62bd8f2173080166704b.jpg (74.4 KB, 99 views)
sagol, reguler, Alper ve 1 kişi beğendi.
dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2016, 02:33   #12
Ağaçsever

Artık alışmıştır diye düşünüyorum fakat çiçeklerini döktü normal midir ? Çiçekler gidince dallar daha net görülebilir hale geldi .

Eski 23-03-2016, 02:34   #13
Ağaçsever

Bir de budamayı şimdi yapabilir miyim mevsim olarak uygun mudur ?

Eski 23-03-2016, 11:09   #14
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Sn. düşünenadam gayet güzel çizmiş ve form için başlangıç tavslyesi vermiş ki begonvilliniz bu şekilde gayet güzel ilerler. lakin ordaki ters konikliği gidermek zor olacak, bence sagdaki ilk dalin altindan köklenmesini saglarsaniz sonrasinda daha derine ekip güzel bir gövdeye kavuşursunuz. Sonrasi icinde benim de çok zorlandiğim bir konu var o da nasıl birr form vermeyi düşündüğünüz.

gencaslann beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2016, 13:17   #15
Ağaç Dostu

Soyle bise cizdim ama nasil olur acaba ters konik olan dalin ustu kazinarak o kisimdan kirtulabilirainiz belki. Daha sonra verev kesim yaparsınız. uploadfromtaptalk1458731791722.jpg

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gencaslann beğendi.
Eski 19-04-2016, 08:31   #16
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Gençaslan,

Güzel bir begonvil seçmişsiniz. Martta çok yoğundum sizin ağacınıza vakit ayıramadım. Arkadaşlar güzel öneriler getirmişler ellerine sağlık. Ters konikliği gidermek için iki yol daha önereceğim. Bunlardan birini seçerseniz kıl testeresi gibi bir şeyle itina ile kesip kurumadan bisiklet iç lastiği ile o bölgeyi sıkıca sararsanız büyüme mevsiminde ağacınız kendini iyileştirir çünkü begonvil çok hızlı büyüyen bir tür. Böyle durumlarda bisiklet iç lastiği bulamazsam siyah çöp poşetini birkaç kat sarıyorum. Kendinden yapışan alüminyum folyolar da bir çözüm olabiliyor, yapı marketlerde bulunuyor.

Kolay gelsin....

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg begonvil gencaslan.jpg (75.4 KB, 31 views)
Dosya Türü: jpg begonvil gencaslan 1.jpg (75.2 KB, 31 views)
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024