agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen selinselin
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen selinselin
  • 1 Gönderen selinselin

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2016, 09:21   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2016
Selinselin / kumkat

Merhaba. Foruma yeni üye oldum. Bitki yetiştirmekten hiç anlamıyorum ancak öğrenmek istiyorum. Eski ev arkadaşımdan kalma bir bonzaim var. Gerçi bonzai denecek hali kalmadı, dikey değil yatay büyüdü 5 yıldır budanmadığı için. Ancak direniçli de bir bitki. İlk kez budama işlemi yapıcam. Görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG-20160311-WA0003.jpg (57.9 KB, 104 views)
selinselin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 10:08   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selinselin Mesajı Göster
Merhaba. Foruma yeni üye oldum. Bitki yetiştirmekten hiç anlamıyorum ancak öğrenmek istiyorum. Eski ev arkadaşımdan kalma bir bonzaim var. Gerçi bonzai denecek hali kalmadı, dikey değil yatay büyüdü 5 yıldır budanmadığı için. Ancak direniçli de bir bitki. İlk kez budama işlemi yapıcam. Görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Bonsai olarak mi şekillendireceksiniz yoksa evde çiçek olsun diyemi. Bonsai icin ise forumda baslangic asamasindaki agaclar bolumune baslik acmaniz lazim

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 10:16   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Bonsai olarak mi şekillendireceksiniz yoksa evde çiçek olsun diyemi. Bonsai icin ise forumda baslangic asamasindaki agaclar bolumune baslik acmaniz lazim

Bonsai olarak dikilmiş önceden, ben 1-2 kere toprağını ve saksısını değiştirdim. Açıkçası bitkinin ölmemesi için hangisi uygunsa ona göre budarım. Internette araştırırken tesadüfen bu forumu buldum, üye olup okumaya başladım. Dediğiniz başlığa da yazarım tabii. Çok teşekkürler.

Eski 11-03-2016, 16:10   #4
Yeni Üye

Question Arkadaştan yadigar bonsai - Sanırım türü narenciye

Merhaba. Foruma yeni üye oldum. Başlıkları okuyorum ancak bonsai budama bölümünden bu başlığa yönlendirdiler.

Maalesef bitki yetiştirmekten hiç anlamıyorum ancak evdeki bitkilerim için öğrenmem lazım. Eski ev arkadaşımdan kalma bir bonsaim var. Gerçi bonsai denecek hali kalmadı. Dikey değil yatay olarak, biri sola biri sağa 2 ana dal şeklinde büyüdü 5 yıldır budanmadığı için. Sağdaki dalı daha kuvvetli. Türü narenciye olarak hatırlıyorum. Çok dirençli bir bitki, benim ayda yıl bir su vermemle bile yıllardır yaşadı.

Ana gövdesi kısa kaldığı, sağdaki dal sola kıyasla asimetrik olarak büyüdüğü için ilk kez budama işlemi yapmak zorundayım sanırım. Ne yönde ve ne kadar budama yapmalıyım, görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Eski 11-03-2016, 16:45   #5
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Ağacınız bir bonsai değil ancak bir bonsai adayı olabilir. Tecrübeli arkadaşlar söyleyecektir mutlaka ama bana turunçgillerden değil de ficus türü gibi geldi. Maksadınız nedir önce onu belirtin bence. Bu bir bonsai mi olsun( ki uzun seneleri var) yoksa sağlığı yerinde olsun normal formunda gelişsin mi istiyorunuz ? Ne düzende suluyorsunuz ? Bana biraz fazla sulamadan kaynaklı yaprak sararması var gibi geldi. Toprağı geçirgen mi sürekli ıslak mı kalıyor ? Köklerini inceleme şansınız oldu mu ? Yeterli güneş alabiliyor mu ?
Bunlardan biraz bahsederseniz üyelerden daha sağlıklı tavsiye alırsınız. Umarım severek sağlıcakla büyütürsünüz

david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 16:55   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi david72 Mesajı Göster
Ağacınız bir bonsai değil ancak bir bonsai adayı olabilir. Tecrübeli arkadaşlar söyleyecektir mutlaka ama bana turunçgillerden değil de ficus türü gibi geldi. Maksadınız nedir önce onu belirtin bence. Bu bir bonsai mi olsun( ki uzun seneleri var) yoksa sağlığı yerinde olsun normal formunda gelişsin mi istiyorunuz ? Ne düzende suluyorsunuz ? Bana biraz fazla sulamadan kaynaklı yaprak sararması var gibi geldi. Toprağı geçirgen mi sürekli ıslak mı kalıyor ? Köklerini inceleme şansınız oldu mu ? Yeterli güneş alabiliyor mu ?
Bunlardan biraz bahsederseniz üyelerden daha sağlıklı tavsiye alırsınız. Umarım severek sağlıcakla büyütürsünüz
Öncelikle teşekkür ederim. Gövdesine baktığınızda bonsai gibi kıvrımlı. Toprağı nemsiz kaldıkça suluyorum. Doğrudan güneş almıyor ancak aydınlık yerde duruyor. Köklerini geçenlerde saksısını değiştirirken gördüm, 30 cm uzunluğunda 1-2 kökü de var ancak ana kökler çok uzun değil, 10 cm genişliğinde. Yaklaşık 20 tane yaprağını bu ay döktü, küçük küçük yeni genç yapraklar çıktı 5-6 yerde. Ben bitkinin ölmeden yaşamasını istiyorum aslında, bonsai olarak büyümesi zorsa sağlıklı bir budama yapıyım ve yaşasın isterim. Bitkilerden hiç anlamadığım için sizin görüşlerinizi almak istedim.

gencaslann beğendi.
Eski 11-03-2016, 19:23   #7
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015
Evet, bir ficus türü gibi duruyor bitkiniz, ama gerçekten ilginç büyümüş 2 yana açmış kollarını
Gövdesini köklerini daha yakından çekebilirseniz daha net yorum yapılabilir.

boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 21:01   #8
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın selinselin,

Yaprakları ficusa da benziyor ama fidanınız kumquat olabilir. Pencereye yakın bir yere alıp güneş görmesini sağlamaya çalışırsanız daha iyi olur. Saksının dibinde su birikmesi olmayacak şekilde sulamaya çalışın, suladıktan bir süre sonra alt saksıdaki biriken suyu dökün.
Fidanınız çok güçsüz görünüyor o nedenle şu an bonsai yapmaya pek uygun değil. İlerde bonsai olsun istiyorsanız aşağıda işaretlediğim yerden kesmek düşünülebilir.

Kolay gelsin...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg selinselin.jpg (52.6 KB, 84 views)
Alper beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 10:03   #9
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boguz Mesajı Göster
Evet, bir ficus türü gibi duruyor bitkiniz, ama gerçekten ilginç büyümüş 2 yana açmış kollarını
Gövdesini köklerini daha yakından çekebilirseniz daha net yorum yapılabilir.
Farklı açıdan bir resim daha çektim. Daha net görebilirsiniz.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_6144.JPG (39.3 KB, 77 views)
Eski 12-03-2016, 10:07   #10
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın selinselin,

Yaprakları ficusa da benziyor ama fidanınız kumquat olabilir. Pencereye yakın bir yere alıp güneş görmesini sağlamaya çalışırsanız daha iyi olur. Saksının dibinde su birikmesi olmayacak şekilde sulamaya çalışın, suladıktan bir süre sonra alt saksıdaki biriken suyu dökün.
Fidanınız çok güçsüz görünüyor o nedenle şu an bonsai yapmaya pek uygun değil. İlerde bonsai olsun istiyorsanız aşağıda işaretlediğim yerden kesmek düşünülebilir.

Kolay gelsin...
Teşekkür ederim. Dediklerinizi uygulayacağım. Merak ettiğim bir konu bonsai olarak büyütmek istemezsem nasıl bir budama önerirsiniz?

alibaba beğendi.
Eski 12-03-2016, 23:46   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selinselin Mesajı Göster
Teşekkür ederim. Dediklerinizi uygulayacağım. Merak ettiğim bir konu bonsai olarak büyütmek istemezsem nasıl bir budama önerirsiniz?
Bonsai olarak büyütmeyecekseniz ağacın üst kısmı kurumuş ise o kısmı en yukarıda bulunan dalın dip kısmından kesin. dalıda yukarı doğru bağlayın yukarıya doğru büyüsün. Budamak istiyorsanız da budayacağınız dalın arkasında en az 2-3 yaprak bırakacak şekilde budayabilirsiniz. Ama ne kadar çok yaprak bırakırsanız o kadar iyi olur.

Fakat ağacın sağlık durumu budamada önemli etken çok sağlıklı değilse budamada çok cömert davranmayın.

Eski 14-03-2016, 13:04   #12
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Bonsai olarak büyütmeyecekseniz ağacın üst kısmı kurumuş ise o kısmı en yukarıda bulunan dalın dip kısmından kesin. dalıda yukarı doğru bağlayın yukarıya doğru büyüsün. Budamak istiyorsanız da budayacağınız dalın arkasında en az 2-3 yaprak bırakacak şekilde budayabilirsiniz. Ama ne kadar çok yaprak bırakırsanız o kadar iyi olur.

Fakat ağacın sağlık durumu budamada önemli etken çok sağlıklı değilse budamada çok cömert davranmayın.
Çok teşekkür ederim yardımınız için. Dediğiniz şekilde ilk etapta az bir budama yapacağım. İnşallah daha sağlıklı bir bitki olur.

reguler beğendi.
Eski 14-03-2016, 13:47   #13
Ağaç Dostu

Ayrıca ağacın büyümesini istiyorsaniz geniş ve derin bir saksıya alin

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024