agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni26Beğeniler
  • 3 Gönderen dusunenadam
  • 2 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen nervus opticus
  • 2 Gönderen reguler
  • 1 Gönderen boguz
  • 1 Gönderen gencaslann
  • 2 Gönderen boguz
  • 2 Gönderen reguler
  • 1 Gönderen gencaslann
  • 1 Gönderen dusunenadam
  • 1 Gönderen dusunenadam
  • 1 Gönderen dusunenadam
  • 2 Gönderen dusunenadam
  • 1 Gönderen Alper
  • 2 Gönderen reguler
  • 1 Gönderen dusunenadam
  • 2 Gönderen reguler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-02-2016, 04:04   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-02-2016
Gencaslann / Beyaz Gövde Erguvan

Merhaba değerli abilerim bonsaisever kardeşler ;

Üyeler tanışıyor başlığında da yazdığım gibi bende oluşan bonsai merakı sonucu aldığım fidanları burada da paylaşmak istedim. İnternetten aldım. ( siteyi satıcıyı merak edenler için özelden yazabilirim )

Bu da beyaz gövdeli erguvan için sorularım:

1-) şu an boyu 52 cm gövde kalınlığı 1 cm civarı. Gelişmesini beklemeli miyim ? Yoksa budayayım mı ?

2-) Telleme için henüz genç midir ?

3-) torf+ bahçe kumu karışımı uygun mudur ? Hangi tür toprak karışımı uygun olur erguvan için ?

4-) Balkonda mı içerde mi durmalı? Gece şiddetli rüzgar oluyor ancak soğuk sayılmaz.

5-) Toprağını kurudukça su veriyorum. Sağlıklı olan bu mudur ?

Teşekkür ediyorum cevaplarınız için şimdiden

http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...3fefb2d1d3.jpg

gencaslann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 11:47   #2
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Sn Gencaslann,
Bonsai dünyasına hoş geldiniz. Yukarıda sorduğunuz 5 sorunun tüm cevaplarını, hatta daha fazlasını bu sitede bulabilirsiniz. Bonsai konusunu sadece okumak bile yıllar alabilir. Öylesine geniş bir konu yani... Ben yine de sorularınıza kısaca cevap vermeye çalışayım.
1. Bonsai fidanı alırken boyu hiç önemli değil. Nebari, gövde kalınlığı, gövde hareketi, koniklik en önemlileridir. Bana göre fidan alırken, gövde en az 3-4 cm olmalı. Üst zaten kesiliyor.
2. Şu an için tellenecek bir durum yok. Fakat "2-4 yıl hiç dokunmadan kalınlaşmasını bekleyeceğim" derseniz, Telle gövdeye hareket verip öylece büyütebilirsiniz.
3. Torf-bahçe toprağı çok fazla su tutar. Kökleri çürütürsünüz. 1/4 oranında kalın dere kumu karıştırın ki drenaj iyi olsun.
4. Kesinlikle dış mekanda olmalı. Çok özel durumlarda, çok kısa süreliğine içeriye alıyoruz ağaçları.
5. Sulama konusu en önemli konulardan biridir. Toprağın üst kısmı biraz kuruyabilir ama kökler kesinlikle kurumamalı. Aynı zamanda sürekli çamur olarak da kalmamalı. Bu konuda forumda yazılan her şeyi okumanızı öneririm.

Başarılar dilerim...

dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 12:25   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
dusunenadam gerekli tüm bilgileri vermiş. Kesinlikle katılıyorum.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2016, 20:23   #4
Ağaç Dostu

nervus opticus's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2011
merhaba sayın gencaslan,
çalışmalarınızda şimdiden başarılar diliyorum.
Mesajınızda belirttiğiniz adresi paylaşırsanız sevinirim.bende birkaç farklı yerden alıyorum ancak aradığım bazı fidanları bulabilmek adına sizin aldığınız yeride öğrenmek isterim.

Jakin beğendi.
nervus opticus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 20:06   #5
Ağaçsever

Budandı gövdeden

Hedef ; 3cm gövde çaplı 18 cm uzunluğunda ağaç yaratmak. Hayırlısı )

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eski 05-03-2016, 21:02   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Hocam dalları da mı budadınız? Eğer öyle ise şaka yapıyor olmalısınız.

dusunenadam ve Alper beğendi.
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 23:20   #7
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015

Normalde yeni bonsaiye başlayan arkadaşlar budamada cesaretli olamazlar, sn.gencaslan ise tam tersi
Evet, en alttaki dallar budanmasaymış keşke, bir daha o dallar beklenecek şimdi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster

dusunenadam beğendi.
boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 23:36   #8
Ağaçsever

Alıntı:

Elimi korkak alıştırmıyorum

Ya ama ben başlık açtım 2 gün boyunca kimse bir şey yazmadı. Ben de dayanamdım ne yapayım

Alper beğendi.
Eski 05-03-2016, 23:43   #9
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015
sn.gencaslan, benimde ilk fidanlarım birer santim çapında ardıçlar şimşirlerdi, ama okuduklarımdan sonra geçen ay hepsini bahçeye ektim Sizin ağaçlarınız için de ince diye yorumlar yapılabilir, ama bu normal zaten hevesinizi yitirmeyin, size tecrübe olacak hepsi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gencaslann Mesajı Göster
Elimi korkak alıştırmıyorum

Ya ama ben başlık açtım 2 gün boyunca kimse bir şey yazmadı. Ben de dayanamdım ne yapayım

boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 23:43   #10
Ağaç Dostu

Hocam 1 ay ıcinde cvp gelirse sanslisiniz.2 gun de ne olaki

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 05-03-2016, 23:49   #11
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boguz Mesajı Göster
sn.gencaslan, benimde ilk fidanlarım birer santim çapında ardıçlar şimşirlerdi, ama okuduklarımdan sonra geçen ay hepsini bahçeye ektim Sizin ağaçlarınız için de ince diye yorumlar yapılabilir, ama bu normal zaten hevesinizi yitirmeyin, size tecrübe olacak hepsi.

Çok hevesim kırıldı ama çabuk vazgeçen biri değilim. Keşke internetten almasaymışım seçerek alsam okumuştum kalın olmaları gerektiğini. Ancak buradaki fidanlıklarda internetteki kadar çeşit yok. Ben de 5-6 yıl sonra olsun benim istediğim olsun diye düşündüm. Buradan fidan almaya devam edeceğim ama artık seçerek almak istiyorum.

Size de teşekkür ederim ayrıca. Bu konuda bilgili olmanız kadar anlayışlı da olmanız gerektiğini düşünüyorum hatta bazen sadece anlayış gerek. Sn. Reguler gerçekten yazdıklarınız doğru şeyler de olsa yazdığınız mesajlar sonrası büyük bir suçluluk hissine kapıldım ne yaptım ben birden adam öldürmüşüm gibi bir tepki verdiniz . Bir daha elimi sürmem diyesim geldi. Ama merak ediyorum siz de bu hobiye ilgi duymaya başladığınız ilk zamanlar böyle yanlışlar yapmamış mıydınız?

Neyse. Bu bana sizin de dediğiniz gibi ders olacak.

dusunenadam beğendi.
Eski 06-03-2016, 01:02   #12
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Neyse kesmişsiniz artık. İleride yeniden dallar çıkar. Heves kırılacak bir durum yok. Tekrar fidan aldığınızda dalları değil gövdeyi kesin. Gövdeyi de biraz daha kısa bırakın. Kısaca bu işin mantığı şöyle:
Önce ağacın bonsai olduğu zamanı hayal edeceksiniz. Diyelim ki gövde çapı 5cm.lik bir bonsai planlıyorsunuz. Bonsainin bitmiş boyu 30 cm. olmalı değil mi... Bu ağacın gövdesini ilk kestiğiniz yer 30cm.nin 1/3'ü yani 10cm. Gövdeyi yerden 10 cm üstten kesmelisiniz. Kestiğiniz yer ağaç gövdesindeki ilk hareket (kavis) olacak. Bıraktığınız dal ise gövdenin devamı olarak yetişecek. Sizin ağacın fotoğrafıyla anlatmaya çalışayım...

Alper beğendi.
Eski 06-03-2016, 01:11   #13
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

İlk budama...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 7fa4f2e17e57b38874871529bdb5bba3-1.jpg (46.3 KB, 63 views)
gencaslann beğendi.
Eski 06-03-2016, 01:35   #14
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Yani maksat şuna benzer bir şey. (Çizim için özür dilerim, çok kötü oldu)

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 7fa4f2e17e57b38874871529bdb5bba3-4.jpg (53.9 KB, 62 views)
Alper beğendi.
Eski 06-03-2016, 01:59   #15
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Bakın bu benim 6cm.lik akasya. 12cm.den kestim. Gövde olarak büyüttüğüm dal 2-3 cm kalınlığa ulaştığında tekrar keseceğim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg akasya.jpg (67.9 KB, 61 views)
Alper ve gencaslann beğendi.
Eski 06-03-2016, 11:20   #16
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Alıntı:
Çok hevesim kırıldı ama çabuk vazgeçen biri değilim. Keşke internetten almasaymışım seçerek alsam okumuştum kalın olmaları gerektiğini. Ancak buradaki fidanlıklarda internetteki kadar çeşit yok. Ben de 5-6 yıl sonra olsun benim istediğim olsun diye düşündüm. Buradan fidan almaya devam edeceğim ama artık seçerek almak istiyorum.

Size de teşekkür ederim ayrıca. Bu konuda bilgili olmanız kadar anlayışlı da olmanız gerektiğini düşünüyorum hatta bazen sadece anlayış gerek. Sn. Reguler gerçekten yazdıklarınız doğru şeyler de olsa yazdığınız mesajlar sonrası büyük bir suçluluk hissine kapıldım ne yaptım ben birden adam öldürmüşüm gibi bir tepki verdiniz . Bir daha elimi sürmem diyesim geldi. Ama merak ediyorum siz de bu hobiye ilgi duymaya başladığınız ilk zamanlar böyle yanlışlar yapmamış mıydınız?

Hepimiz bildiğimiz konular hakkında tecrübe paylaşmaya çalışıyoruz bende yeni sayılırım bir heves buraya konu açıp bekliyorsunuz size belki saatler geçmiyor cevap gelsin diye ama forum dışında herkesin bir işi uğraşıda var her an burada herkese yetişemiyor insanlar.Birde yazım diliyle bazı ifadeler sert gelebilir hiç öyle düşünmeyin muhtemelen gittigidiyor dan aldınız fidanları tahmin ediyorum en azından ağaçların tepkilerini öğreneceksiniz bu küçük fidanlarla sıkıntı yapmayın kendinize

dusunenadam beğendi.
Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2016, 14:14   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:

Hocam be nbaşladığımda sürgün nedir göze nedir onları dahi bilmiyordum. Hatta aşıyı normalde ağaca iğne ile hormon veriyiyor sanıyordum . Tepkim aslında ağacı kesmenize değil her bonsaici birer kasaptır . Budama işlemi ağacı dallandırmak için yapılır siz dalları budamışsınız.

Gittiğinizde fazla fidan almayın çünkü aldıklarınızı ilerde beğenmeyip kenara koyacaksınız . Sadece ilk hefasiniz kırılana kadar temel bakımını yapabileceğiniz fidanlar alın. Başlangıç aşamasında olan başlıkları iyi gezin herkesin seçtiği fidanlara bakın nelere dikkat etmişler ona göre secin. Seeçeceginiz ağaçlar tipsiz çalı gibi sürekli alt kısımdan dal çıkarmış olacaktır. sırf kalın diye gidip düz uzun fidanları da almayın.

Eski 06-03-2016, 22:31   #18
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Cool

Alıntı:
Hatta aşıyı normalde ağaca iğne ile hormon veriyiyor sanıyordum .
İğne ile hormon aşısı... O da iyiymiş

reguler beğendi.
Eski 07-03-2016, 21:27   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
İlk budama...
Oyki kestiniz ağacı eğer varsa yeni gözün 1 cm üzstünden felan kesin. ama düşünen adamın gösterdiği seviyeye yakınolsun çok aşağıdan **** yukardan olmasın. Eğer göz yoksa nebarinin kalınlığının 3 katı ndan kısaltın ağacı. Kesikleride kesinlikle kapatın aşı macunuyla. yoksa mumla felan kapatın.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024