agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen gencaslann
  • 1 Gönderen Alper
  • 1 Gönderen reguler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-02-2016, 03:57   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-02-2016
Gencaslann / Şeker akçaağacı

Merhaba değerli abilerim bonsaisever kardeşler ;

Üyeler tanışıyor başlığında da yazdığım gibi bende oluşan bonsai merakı sonucu aldığım fidanları burada da paylaşmak istedim. İnternetten aldım. ( siteyi satıcıyı merak edenler için özelden yazabilirim )

Yarın babamla birlikte kendi saksılarımızı yapacağız( Tabii ki de buradaki kendi saksınızı yapın başlığındaki tariften ) Saksılar kuruyunca da bu üretim saksısından kendi yaptığım saksılara alacağım ancak o başlıktaki gibi bonsai saksısı değil de ben büyükcene saksı yapmayı düşünüyorum gelişimi açısından . Sorularım geliyor hazır olun ;

1-) Ben bunun gelişmesini bekleyeyim mi yoksa bunu havai köklendirme yapıp 2 tane fidana mı çevirmeliyim çünkü boyu yaklaşık 60 cm gövdesi 1 cm . Havai köklendirme yaparsam kök oluşumu için ne kadar beklemeliyim ?

2-) bunu kendi yapacağım saksıya aldığımda toprağı bahçe kumu + torf olsa yeterli olur mu ?

3-) Balkonda mı tutmalıyım içerde mi ?

4-) Direk bonsai saksısına alırsam yavaş mı gelişir?

5-) üzerinde hiç pürüz yok. Dal çıkarmak istediğim yerden nasıl dal çıkartabilirim ?

6-) Yani bir de bu ağaç tür olarak ne tür toprak sever hangi sıcaklıkta yetişir yetiştiren varsa bilgilendirirse çok sevinirim . Burası gece bile çok soğuk olmayan bir yer. Ancak yine de şiddetli rüzgar olabiliyor. Balkonda durması tehlikeli mi bu yüzden ?

Teşekkürler şimdiden. Bir kaçını bilen ya da herhangi fikri olan varsa da cevaplarsa sevinirim

Evet bu da şeker akçaağacı fidanım.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...968b45adf0.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Alper beğendi.

Düzenleyen malina : 29-02-2016 saat 14:03 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz.
gencaslann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2016, 10:22   #2
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Hayırlı olsun öncelikle

- Havai köklendirme genelde nadir bulunan ağaçlarda yeterli kalınlığa ulaşmış dalların kesilmektense gövde olarak düşünülebilecek kısımlarına uygulanan bir teknik bence yapmanıza gerek yok

- Ağacınız kapalı mekanda bakılacak bir tür değil dışarda olması gerekiyor sıcaklardan korumak için kuzey tarafında bir balkonda bakılabilir veya bahçeye gölgelik bir alana dikilebilir.

- Bahçede çok daha hızlı gelişim gösterecektir imkan varsa bahçeye dikin imkan yoksa saksısını büyüterek balkonda bakabilirsiniz.

- Dallandırma konusunda ağacınız şuan çok uzun gövde çapı x 6 = boy diye bir kural var bence hedeflediğiniz gövde kalınlığına göre bu kurala uygun olarak olması gereken boy uzunluğunun 3 te 1 inden ağacı kesin o zaten sürgünler verecektir. Kes büyüt yöntemini forumdan okuyun Bonsaide "Kes ve Büyüt" (Cut & Grow) Yöntemi

Saygılar

gencaslann beğendi.
Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 20:09   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-02-2016

Sent from my iPhone using Tapatalk

gencaslann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 21:20   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Bu arada adaylarınızı internetten almayınız . Bonsai için çok uygun adayların denk geleceğini sanmıyorum. Kendiniz görüp alırsanız daha uygun adaylar alabilirsiniz. Fidan seçimi başlığını okuyup ona aday seçiniz. Daha kalın ağaçlara yönelin bu ağaçlarınız çok ince. Çok zaman kaybedersiniz.

gencaslann beğendi.

Düzenleyen reguler : 05-03-2016 saat 22:01
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024