agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni27Beğeniler
  • 2 Gönderen dusunenadam
  • 2 Gönderen dusunenadam
  • 1 Gönderen boguz
  • 2 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen dusunenadam
  • 2 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen reguler
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen dusunenadam
  • 3 Gönderen dusunenadam
  • 1 Gönderen david72
  • 1 Gönderen dusunenadam
  • 2 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen dusunenadam
  • 2 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen reguler
  • 1 Gönderen dusunenadam
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen dusunenadam

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-09-2015, 18:27   #1
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
dusunenadam / Akasya 2

Eylül ayının başında aldığım bir top akasya. Bu çalışmaya tamamen ölçü kurallarını uygulamak ve sonuçlarını görmek için başladım. Ağacın nebarisi güzel. Gövde çapı 6cm ve ağacımla birlikte 36cm yüksekliğinde bir bonsai için çalışacağız.
Ağacı ilk aldığımda 20 cm den kestim. Köklerden 12 cm yüksekliğinde bir göz buldum ve 10 gün kadar büyüttüm. Bu arada şu anki saksısına aldım. Sürgün 20 cm.ye ulaştığında, gövdede tam 12 cm den tekrar bir kesim yaptım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20150922_170245.jpg (67.7 KB, 140 views)
badrobot ve reguler beğendi.
dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2015, 18:43   #2
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Gövdeye yaptığım kesiyi fazla yatık yapmadım. Yatık keserek gövdeyi konikleştirmeye çalışmak yerine matkap kullandım. Kabuk altı kambiyum tabakasının iç tarafından matkapla 3 adet delik açtım. Yani ağaç gövdesinin hemen hemen yarısını kabuk altından boşalttım diyebilirim.
Daha sonra dışta kalan kabuğu içte oluşan boşluğa doğru sıkıştırıp aşı bantıyla sabitledim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20150922_171520.jpg (67.8 KB, 139 views)
Dosya Türü: jpg 20150922_171806.jpg (68.0 KB, 140 views)
Eski 22-09-2015, 18:47   #3
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Bu işlemleri ardı ardına yapınca sürgün biraz küstü ve boynunu aşağı indirdi. 4 günde sürgün tekrar canlandı ve gelişimine devam ediyor.

Eski 22-09-2015, 19:21   #4
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015
Merhaba
Bahsettiğiniz uygulamayı ilk kez duyuyorum. Kabuk doğal bir görüntüye kavuşacak mı merak ettim, çalışmanızı takip edeceğim, umarım adayınız umduğunuz gibi gelişir uzun ömürlü bir bonsainiz olur.

dusunenadam beğendi.
boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2015, 19:31   #5
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sanırım Alman bonsai ustası Hans von Meer'ın tekniğini kullanarak kesi yerini kabukla kapatmayı planladınız. Oysaki ana gövdeyi keserken (kesmeden önce) hedge methodunuda inceleyeseydiniz.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2015, 19:43   #6
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Yaptığım matkap çalışmasının üstten şeması bu şekilde.Önce 32mm lik matkap ucuyla kesiğin içine yarım santim girdim. Daha sonra 25mm, 22mm ve 16mm lik uçlarla yaklaşık 7 cm oydum.
Kambiyum tabakasını kullanarak kesikleri kabukla kapatmaya Sn.Sakaki'nin “Van Meer Tekniği (Kabuk Doku ile Yara Kapama)” çalışmasından ilham aldım. O matkap kullanmıyordu ama mantık aynı.
Böyle kalın gövdelerde kocaman şekilsiz kesikler yapıp sonra da onları bir şekilde gizlemeye veya yarık, kovuk vb. şekil vermeye çalışıyoruz. Elbette yarık kovuklar da iyi bir çalışmada harika duruyor ama bu çalışma ile hem koniklik sağlanıyor, hem de kabuk yerinde kaldığı için daha sonraki çalışmalara da fırsat veriyor. İlle de oyma isteniyorsa gene yapılabilir. Yani kabuk yapışmadan kurusa dahi fazla sorun olmayacak. Ne var ki bu işlemi yapalı 5 gün olmasına rağmen kabuk oldukça canlı görünüyor. Yaptığımda bir yanlışlık var mı bilmiyorum. Usta ve arkadaşlarımızın yorumlarını bekliyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Yeni Microsoft PowerPoint Sunusu.jpg (60.4 KB, 136 views)
culsuz gezgin beğendi.
Eski 22-09-2015, 19:44   #7
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Şafak Hocam, "hedge metodu"nu ilk defa duyuyorum. Link var mı? Ayrıca ölçüler hakkında ne diyorsunuz, bu defa olmuş mu?

Eski 22-09-2015, 19:59   #8
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boguz Mesajı Göster
Merhaba
Bahsettiğiniz uygulamayı ilk kez duyuyorum. Kabuk doğal bir görüntüye kavuşacak mı merak ettim, çalışmanızı takip edeceğim, umarım adayınız umduğunuz gibi gelişir uzun ömürlü bir bonsainiz olur.
Sn boguz,
Merhaba ve teşekkür ederim. Ben de sizin sakız ağacınızın hayranıyım. İyi çalışmalar, başarılar dilerim.

Eski 22-09-2015, 20:07   #9
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sevgili dusunenadam kardeşim.
Oranlar ve budamalar çok yerinde. Evet bu defa olmuş.
Bu videonun 2:00 dakikasındaki oyma ve kesme işlemine dikkat.

https://www.youtube.com/watch?v=Szc_kXuhPoY

Eski 22-09-2015, 20:52   #10
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

[QUOTE=badrobot;1411503]Sevgili dusunenadam kardeşim.

Hocam, çok teşekkür ederim. Bunları sizden duymak benim için gerçekten önemliydi. Videoyu izlemeye geçiyorum. Tekrar teşekkürler...

Eski 22-09-2015, 22:11   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
2. dk da uyguladığı oyma işleminde dikkatinizi çekti ise üst kısmı tamamen kesmiyor. Böylelikle yaranın daha da hızlı iyileşmesini sağlıycak.

dusunenadam beğendi.
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2015, 00:26   #12
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Evet. Mantıklı. Daha önce bilsem denerdim. Fakat benim amacım sadece yara iyileştirmek değil, geride kalacak kalın ve silindirik gövdeye bir koniklik vermekti.

Eski 23-09-2015, 10:30   #13
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Değişik teknikleri bilmek ve uygulamaya çalışmak önemli. Uygulama da el alışkanlığı ve deneyim kazanmak çok önemli.
Yara kapatma konusunda da benimde bir teorim var; Akasya süper hızlı gelişen ve bu gelişim esnasında yaralarını hızla kapatan bir tür. Ben olsam bu kadar zahmete girmezdim. Ağacı doğru oranlarda kestiğime emin olup üst kısmı geliştirip, şekillendirmeye çalışırdım.
Ama mesajimın en başında dediğim gibi deneyim ve el alışkanlığı kazanmak çok değerli bir şey.

dusunenadam beğendi.
Eski 30-03-2017, 01:30   #14
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

2 yıl geçmiş neredeyse. Akasyamı güncelleyeyim. Bu 2016 yaz fotoğrafı.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20160824_170807.jpg (33.9 KB, 99 views)
Fırtına42 beğendi.
Eski 30-03-2017, 01:43   #15
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Bugün akasyamı saksısından çıkardım. Nebari biraz daha kalınlaşmış. Kök budaması yapıp süzgeçle bahçeye diktim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20170329_153553.jpg (42.6 KB, 98 views)
Dosya Türü: jpg 20170329_153926.jpg (52.4 KB, 97 views)
Eski 30-03-2017, 09:56   #16
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Geçen sürede üstü çok hızlı gelişmiş tebrik ederim. Kabukla yara kapatma tekniğini nasıl görüyorsunuz ? Daha hızlı ve estetik şekilde mi iyileşti ?

dusunenadam beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2017, 19:18   #17
Ağaç Dostu

nervus opticus's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sevgili dusunenadam kardeşim.
Bu videonun 2:00 dakikasındaki oyma ve kesme işlemine dikkat.

https://www.youtube.com/watch?v=Szc_kXuhPoY
sn badrobot merhabalar,
verdiğiniz linkteki video da yukarıdaki kalın gövdeli dallarda yarım hatta yarımdan daha fazla kesi yapıldığı dikkatimi çekti.Bunun sebebi konusunda yardımcı olabilirmisiniz ?
sn dusunenadam ın yöntemi ile aynı hedefe mi hizmet ediyor ?
yukarıdaki dallarda uygulanınca kafam karıştıda biraz.
selamlar

nervus opticus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2017, 23:44   #18
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi david72 Mesajı Göster
Geçen sürede üstü çok hızlı gelişmiş tebrik ederim. Kabukla yara kapatma tekniğini nasıl görüyorsunuz ? Daha hızlı ve estetik şekilde mi iyileşti ?
Teşekkür ederim sn david72. Kabukla yara kapatma çok estetik ama zor. Benim bu ağacımda %50 oranında kabuk yapıştı. Orta kısmı tam yapıştıramamışım ve hava almış. Çok sıksam ağacın formu bozulacaktı. O yüzden kurumuş kabuğu temizlemek zorunda kaldım. Nihayetinde kaybedilen bir şey yok. Biraz yumuşak bir geçiş için zaten orayı oymam gerekecekti.

Eski 30-03-2017, 23:50   #19
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nervus opticus Mesajı Göster
sn badrobot merhabalar,
verdiğiniz linkteki video da yukarıdaki kalın gövdeli dallarda yarım hatta yarımdan daha fazla kesi yapıldığı dikkatimi çekti.Bunun sebebi konusunda yardımcı olabilirmisiniz ?
sn dusunenadam ın yöntemi ile aynı hedefe mi hizmet ediyor ?
yukarıdaki dallarda uygulanınca kafam karıştıda biraz.
selamlar
Merhaba sn nervus optikus. Videoda yarım kesik yapılan yer aslında kesilip atılması planlanan yer. Kesimi videodaki gibi tam yapmayınca (üst canlı kalınca) alttaki yara daha çabuk kapanıyor. O yarım yara kapanınca dalın tamamını kesip, küçük bir parça olarak kalacak kesiğin de iyileşmesini bekleyecek. Bilmem anlatabildim mi? Kesikleri çabuk iyileştirmek için iyi bir yöntem.

Eski 30-03-2017, 23:57   #20
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

nervus opticus
wedge metoddan bahsediyorsunuz. aslında o dal tamamen kesilecek. fakat bu durumda o bölgede büyük bir kesi yeri oluşacak. bunun yerine yaranın bir an önce iyileşmesi için wedge yöntemi çok etkili bir yöntemdir. dalı yarım kesip bıraktığımız üst kısımda yarayı iyileştirmekte çok büyük bir rol oynar. yani wedge yöntemi büyük kesileri iyileştirmek için kullanılan çok etkili bir yöntemdir.

Eski 31-03-2017, 08:22   #21
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın düşünenadam,

sürgün 20 cm ye geldiğinde değil de kesmeyi sürgün alttaki gövdenin 1/3 kalınlığına yani 2 cmye ulaştığında 12 cm den kesilseydi daha güzel olurdu. Ondan sonraki kesi ise bir önceki gövdenin 1/3 kalınlığına yaulaştığında yapılmalı.
Her ne kadar avrupada Van meer methodu olarak tanınsa da kabukla yara iyileştirmenin mucidi Japon. o bölgeye macun sürmeden önce toz mantar ilacı dökülüp biraz beklense daha iyi oluyor.

Kolay gelsin.....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
Eylül ayının başında aldığım bir top akasya. Bu çalışmaya tamamen ölçü kurallarını uygulamak ve sonuçlarını görmek için başladım. Ağacın nebarisi güzel. Gövde çapı 6cm ve ağacımla birlikte 36cm yüksekliğinde bir bonsai için çalışacağız.
Ağacı ilk aldığımda 20 cm den kestim. Köklerden 12 cm yüksekliğinde bir göz buldum ve 10 gün kadar büyüttüm. Bu arada şu anki saksısına aldım. Sürgün 20 cm.ye ulaştığında, gövdede tam 12 cm den tekrar bir kesim yaptım.

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2017, 11:20   #22
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Yani ana gövdenin ilk kesimini sürgün kalınlaştıktan sonra yapmalıydım. Doğru mu anladım Güven Hocam?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20150922_163455-2.jpg (34.5 KB, 79 views)
sagol beğendi.
Eski 31-03-2017, 11:39   #23
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

evet hep bir öncekinin en az 1/3 kalınlığına ulaşınca(1/2 kalınlığa kadar olur ama en az 1/3). Böyle kalınlık farkı olunca çok estetik olmaz. Bu aşamada yapılacak olan ince dalın en altından çıkacak sürgünün uzayıp kalınlaşmasına izin vermek olmalı(telleme veya yana çektirerek yön ayarlanmalı).

Kolay gelsin....

Alıntı:
Yani ana gövdenin ilk kesimini sürgün kalınlaştıktan sonra yapmalıydım. Doğru mu anladım Güven Hocam?

Eski 01-04-2017, 01:07   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
YALNIZ NEBARININ 1/3 U DEĞİL TEPE NOKTASININ 1/3 u kalınlıgına gelince keseceksınız. Böylelikle akıcı bi görunumu olacak

dusunenadam beğendi.
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2017, 01:55   #25
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Şu konuya bir açıklık kazandıralım. Kes-büyüt yönteminde sürgün alttaki gövdenin 1/3 kalınlığına gelince kesilecek onu biliyorum. Bu ağaçta zaten sürgüne hiç dokunmadım. Demek istediğim, şu okla gösterdiğim ana gövdedeki ilk kesiyi yapmak için sürgünün kalınlaşmasını mı beklemek lazım? O zaman neden ilk aldığımız fidanları o kadar kısaltıyoruz?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20150922_170254-b.jpg (33.4 KB, 49 views)
sagol beğendi.
Eski 09-04-2017, 11:13   #26
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın dusunenadam,

Soruyu doğru anladım mı tam bilemiyorum. yani ana gövdedeki düz kesiyi mi demek istiyorsunuz. Normalde kışın düz kesi yapıyoruz ve sonra gelen sürgüne göre eğimli olarak düz kesiyi düzeltiyoruz.
Eğer keseceğiniz yükseklikte sürgün varsa o kadayıf üstü kaymak gibi bir durum olur; o durumda eğer yapabiliyorsanız ince bir testereyle sürgünden aşağısını eğimli kesiyoruz düz yerine ama eğer ki keserken sürgüne zarar vermek gibi bir risk varsa eğimli kesmek mümkün olmayabilir.
İnce sürgün kalınlaşırken aşağıdaki gövdedeki kesiye biraz eğim verilebilir ama ağaç uyandığı için köklerin oynama olasılığı fazla. Şimdi yapılırsa testere ile değil de konkav makasla küçük küçük parçalar halinde kesilip eğim verilebilir. Ya da kışın testereyle veya konkav makasla yavaş yavaş o kısım kesilip eğim verilir. eğimi şimdiden vermekten gayemiz ise ağaç gelişirken yarayı kapatmasını sağlamak ve konikliği artırmak

Alıntı:
Şu konuya bir açıklık kazandıralım. Kes-büyüt yönteminde sürgün alttaki gövdenin 1/3 kalınlığına gelince kesilecek onu biliyorum. Bu ağaçta zaten sürgüne hiç dokunmadım. Demek istediğim, şu okla gösterdiğim ana gövdedeki ilk kesiyi yapmak için sürgünün kalınlaşmasını mı beklemek lazım? O zaman neden ilk aldığımız fidanları o kadar kısaltıyoruz?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg dusunenadam.jpg (30.7 KB, 48 views)
dusunenadam beğendi.
Eski 09-04-2017, 18:24   #27
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Çok teşekkür ederim hocam. Şimdi daha anlaşılır oldu. Evet ana gövdedeki düz kesiyi kastediyorum. Yani fidanı aldık ve ilk yaptığımız derin kesiyi... "Sürgün kalınlaşmadan o ilk kesiyi yapma" gibi anladım daha önceki yorumlardan.

sagol beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024