agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen badrobot
  • 2 Gönderen caglarxx
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen sagol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-12-2014, 12:59   #1
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
ultralaca / Limon

Çekirdekten yetiştirdiğim ve bonsai yapmayı düşündüğüm limonu havaların soğumasından sonra balkondan içeriye almıştım. Oda içerisinde gün boyu ışık alan pencere önüne koymuştum. Fakat içeriye aldıktan belli bir süre sonra yapraklarında benekler halinde kurumalar olup dökülmeye başladılar. Acaba bu normal bir durum mu yoksa hastalık olabilir mi ? Bu konuda ne yapmam gerek ?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2014-12-08 13.01.51.jpg (70.9 KB, 128 views)
Dosya Türü: jpg 2014-12-08 13.01.33.jpg (70.1 KB, 129 views)
Dosya Türü: jpg 2014-11-24 12.19.54.jpg (40.6 KB, 130 views)
Dosya Türü: jpg 2014-11-24 12.19.28.jpg (70.4 KB, 129 views)
Dosya Türü: jpg 2014-11-24 12.19.11.jpg (58.8 KB, 133 views)
ultralaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2014, 13:11   #2
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Elbette normal bir durum değil. Hastalık olarak görmüyorum ama iç mekanda yaşamak ona yaramamış. Bulunduğunuz coğrafi bölge itibariyle soğuk bir bölge. Büyük ihtimalle kaloriferli bir evdesiniz. Eğer öyleyse kalorifen içerideki nemi yok eder ve havayı kurutur, dolayısıyla yapraklarda bundan nasibiri alır.
Bence ağacı balkona kuytu bir köşeye alın ama üzerine sera misali bir naylon örtün. Aslında balkonda cam kapama sistemi gibi bir şey olsa daha güzel olur.
Başarılar dilerim.

ultralaca beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2014, 13:36   #3
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Sayın badrobot düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Evet ev kaloriferli, cam kapama sistemli balkon da var. Ama orası dışarısı ile hemen hemen aynı sıcaklığa sahip olduğu için soğuktan etkilenir diye camlı balkonda bekletmek istememiştim. Ama sera tarzı bir sistem İnşallah çözüm olur. Yoksa yakında tamamen yapraksız kalacak gibi görünüyor.

Eski 08-12-2014, 14:18   #4
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Eğer balkonda cam kapama sistemi varsa yeterli olur. Soğuk olması ağacı öldürmez, üzerine kırağı yağması ve don olayları ağacı olumsuz etkiler. Bence cam kapama sistemi olan balkonda rahat rahat kışı geçirir. Ekstra bir önlem gerektirmez.
Benim begonvillerimin hepsi kapalı terasımdalar.

ultralaca beğendi.
Eski 08-12-2014, 22:37   #5
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Sayın badrobot sizin oraların (Manisa) iklimine göre kışlar bizim buralarda daha sert geçiyor. Cam balkonda sera sistemine benzer bir uygulama yapsam daha uygun olmaz mı?

Eski 08-12-2014, 22:42   #6
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Ben o bölgelerde hiç yaşamadığımdan bilmiyorum. Eğer balkon kapama sisteminin içi dahi -5 derecenin altına iniyorsa ekstra bir önlem almak gerekebilir.
Bu korumayı yapaken ağacın ışık alması gerektiğini unutmayın.

ultralaca beğendi.
Eski 08-12-2014, 22:50   #7
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Şimdilik -5 dereceye inmiyor fakat Ocak- Şubat aylarında 0 derecenin altına inme durumları oluyor. 0 derecenin altına indiği zamanlar dediğiniz gibi ağacın ışık alacağı şekilde sera sistemi yapmak uygun olur.

Eski 09-12-2014, 11:14   #8
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
ben internette hazır satılanlardan aldım pratik oldu.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg d.jpg (69.2 KB, 116 views)
caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2014, 15:24   #9
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Sayın caglarxx güzel bir düşünce ve uygulama ama senin kadar çok bonsai adayım yok. Olanlar da kışın soğuklarına dayanıklı türler. Şimdilik elimde bu limon var bölgenin iklimine uymayan tür olarak. Ama yinede orjinal bir uygulama olmuş

Eski 12-12-2014, 15:51   #10
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.ultralaca.
Bir tüp silikon ve 5 parça cam ve sonuçta bir akvaryum. 6. parça camda üstüne kapak.

dusunenadam beğendi.
Eski 26-08-2015, 14:38   #11
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Arkadaşlar bu limon ile sorunlar hala devam ediyor. Kışın bütün yapraklarını döktükten sonra bende baharın başlangıcında budama yapmıştım. Budamadan sonra yeni sürgünler veren yapraklanan aday yavaş yavaş resimlerdeki gibi yaprakları sararmaya ve dökülmeye başladı. Yaz boyunca balkonda güneş alan bir yerde duruyor. Herhangi bir ilaç gübre kullanmadım. Sulamasını hava şartlarına ve toprağın durumuna göre yapıyorum. Toprağı hazır toprak ve tarla toprağı ile karışımı. Acaba limonun yaşadığı sorun nedir ve bu problemden nasıl kurtulabilirim ? Teşekkürler

Eski 26-08-2015, 14:53   #12
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın ultralaca,

Yapraklarından görülebildiği kadarıyla limonunuzu herhangibir insektesit(böcek ilacı) ile ilaçlamanız iyi olur.

Kolay gelsin...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ultralaca Mesajı Göster
Arkadaşlar bu limon ile sorunlar hala devam ediyor.
Kışın bütün yapraklarını döktükten sonra bende baharın başlangıcında budama yapmıştım. Budamadan sonra yeni sürgünler veren yapraklanan aday yavaş yavaş resimlerdeki gibi yaprakları sararmaya ve dökülmeye başladı. Yaz boyunca balkonda güneş alan bir yerde duruyor. Herhangi bir ilaç gübre kullanmadım. Sulamasını hava şartlarına ve toprağın durumuna göre yapıyorum. Toprağı hazır toprak ve tarla toprağı ile karışımı. Acaba limonun yaşadığı sorun nedir ve bu problemden nasıl kurtulabilirim ? Teşekkürler

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2015, 15:08   #13
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Sayın sagol böcek ilacı ile ilaçlayınız derken herhangi bir böcek sorunu olduğunu mu düşünüyorsunuz ?

Eski 26-08-2015, 15:19   #14
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Ultralaca,

Su damlalarına aşırı güneş düşmesiyle de oluşmuş olabilir ama böceklenme de olabilir. Yeterince hava akımı sağlanamayınca hastalık riski artıyor. Arızalı yaprakları makasla kesip bir sehpa ile yüksekliğini artırıp daha iyi hava dolaşımı sağlamaya çalışıp yeni çıkan yaprakları izleyin isterseniz, alttan sulandığı halde yapraklarda leke oluşuyorsa kesin hastalıktır diyebiliriz.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Sayın sagol böcek ilacı ile ilaçlayınız derken herhangi bir böcek sorunu olduğunu mu düşünüyorsunuz ?

Eski 26-08-2015, 15:31   #15
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın Ultralaca,

Su damlalarına aşırı güneş düşmesiyle de oluşmuş olabilir ama böceklenme de olabilir. Yeterince hava akımı sağlanamayınca hastalık riski artıyor. Arızalı yaprakları makasla kesip bir sehpa ile yüksekliğini artırıp daha iyi hava dolaşımı sağlamaya çalışıp yeni çıkan yaprakları izleyin isterseniz, alttan sulandığı halde yapraklarda leke oluşuyorsa kesin hastalıktır diyebiliriz.

Kolay gelsin...
Sayın sagol,
Önerileriniz ve alakanız için teşekkür ederim. Yapraklarını ve toprağını inceledim herhangi bir böceklenme olgusuna rastlamadım. Sizinde dediğiniz gibi sulamadan kaynaklanan ya da herhangi bir sorun olabilir. Fakat bunlar kalan yapraklar, fidan daha yapraklı ve canlıydı. Acaba yapraklarda kalan su damlaları bu kadar sorun açabilir mi ?

Eski 26-08-2015, 15:46   #16
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın ultralaca,

Bu mevsimde sulama ile yaprak yanması olabiliyor ama sizin kışın koyduğunuz fotoğraftada benzer lekeler olması hastalık olasılığını artırıyor.

Eski 26-08-2015, 19:03   #17
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın ultralaca,

Bu mevsimde sulama ile yaprak yanması olabiliyor ama sizin kışın koyduğunuz fotoğraftada benzer lekeler olması hastalık olasılığını artırıyor.
Sayın sagol; peki nasıl bir uygulama, bakım yapmalıyım. Neler tavsiye edebilirsiniz.

Eski 26-08-2015, 20:35   #18
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın ultralaca,

Turunçgilleri yetiştirmek pek kolay değil.
Sularken yaprakları ıslatmamaya gayret edin. Arızalı yaprakları makasla kesin. Yazın balkonda biraz hava akımı olması için yerden yüksekte olsun. Eğer yeni yapraklarda da bu lekeler oluşuyorsa ilaçlamaktan başka çare yok. Kışın radyatör, soba gibi sıcak şeylerden uzak ama pencereden güneş alacak gibi dursun. Kışın sıcak saatlerde pencereyi aralayıp hava almasını sağlamak iyi olur.

Kolay gelsin,

Alıntı:
Sayın sagol; peki nasıl bir uygulama, bakım yapmalıyım. Neler tavsiye edebilirsiniz.

ultralaca beğendi.
Eski 27-08-2015, 13:36   #19
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Sn sagol önerilerinizi uygulayacağım. Bakalım limon bize nasıl cevap verecek. Teşekkür ederim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024