agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 4 Gönderen sagol
  • 2 Gönderen Adem Keskin
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen Adem Keskin
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen dusunenadam
  • 2 Gönderen sagol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-03-2014, 18:17   #1
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sagol / Kayın (Tohumdan)

Bir arkadaşımın çimlendirip yarım cm çapındayken bana verdiği bu kayını 2013 yazında bahçeye dikdim. Diğer denemelerime göre çok yavaş gelişiyor. Kayının zaten çok yavaş büyüdüğünü biliyorum o nedenle hızlı büyüyenlerdeki kadar sert budamalar yapmak istemiyorum(yavaş büyüdüğünden iyileşmesi yavaş olur diye düşünüyorum). Gövdeye bir çizik attım, böylece kalınlaşma biraz daha hızlanacak. Şu an 1,5 cm çapına ulaştı.

Bu çalışmaları yayınlamak için daha çok erken ama hem adım adım takip etmem kolaylaşıyor hem de belki bahçesi olan arkadaşları da denemeye özendiririm.

İyi çalışmalar dilerim..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC4885 kayın.jpg (58.3 KB, 119 views)
Dosya Türü: jpg _DSC4886 kayın.jpg (54.9 KB, 117 views)
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2014, 23:15   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Sayın Sağol , kayın benim gördüğüm kadarıyla , yaraları daha çabuk iyileştirmeye çalışmakta . Gözlemlediğim o aktarmak istedim . Saygılarımla..

Sakaki ve sagol beğendi.
Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2014, 06:30   #3
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Sayın Adem Keskin Kayında hiç tecrübem yok öğrenmeye çalışıyorum, tecrübeleriniz yardımcı olacak.
Kendini çabuk iyileştiriyorsa çizik veya turnike yöntemiyle güzel nebariler yapılabilir. Bu çalışmayla kayını biraz tanımaya çalışıyorum. Çiziği kapatırsa yeni çizikler atarak koniklik yaratmaya çalışacağım. Çabuk iyileşiyorsa 30-40 tane yeni fidan kullanılarak fusion yöntemiyle de konik çalışmalar yapılabilir. Yazın 2-3 ay yaprakları su damlalarından yanıyor ama bu durum sağlığını etkilemedi.

İyi çalışmalar dilerim..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin Mesajı Göster
Sayın Sağol , kayın benim gördüğüm kadarıyla , yaraları daha çabuk iyileştirmeye çalışmakta . Gözlemlediğim o aktarmak istedim . Saygılarımla..

dusunenadam beğendi.
Eski 06-03-2014, 09:43   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Sayın Sagol , gürgene göre bariz bir şekilde hızlı .Denemenizde başarılı bir sonuç alacağınıza eminim. Gövdede bulunan çizikler çok kısa bir sürede kapanıyor. Başarılar.

sagol beğendi.
Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2015, 13:27   #5
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Teşekkürler Sayın Adem Keskin Kayında hiç tecrübem yok öğrenmeye çalışıyorum, tecrübeleriniz yardımcı olacak.
Kendini çabuk iyileştiriyorsa çizik veya turnike yöntemiyle güzel nebariler yapılabilir. Bu çalışmayla kayını biraz tanımaya çalışıyorum. Çiziği kapatırsa yeni çizikler atarak koniklik yaratmaya çalışacağım. Çabuk iyileşiyorsa 30-40 tane yeni fidan kullanılarak fusion yöntemiyle de konik çalışmalar yapılabilir. Yazın 2-3 ay yaprakları su damlalarından yanıyor ama bu durum sağlığını etkilemedi.

İyi çalışmalar dilerim..
Hocam, ne çok öğreneceğimiz şey var sizden. "çizik veya turnike yöntemi" nedir? "fusion yöntemi" nedir?

dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2015, 14:29   #6
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Düşünenadam,

Okudukça, yapılmış bonsaileri gördükçe yeni şeyler öğreniyoruz. Öğrendiklerimi mümkün olduğunca deniyorum.

Çizik atmayı genelde düz gövdeli fidanlarda koniklik için kullanmaya çalışıyorum. İlkbaharda ağacın alt kısmına yukarıdan aşağıya doğru(hafif eğimli de olabilir) yere kadar inen çizikler atılarak, kendisini iyileştirmesini bekliyoruz. Çizikten oluşan yaraların iyileşmesi o bölgeye yeni kabuk dokusu oluşumuyla sağlandığından ağacın alt kısmı daha şimanlaşıyor ve koniklik oluşturulabiliyor. Hassas ağaçlarda veye düz dokulu ağaçlarda çiziklere macun sürülerek hem iyileşme hızlandırılabilir hem de hastalık riskinden kaçınılabilir. Karaağaç gibi ağaçlarda macun kullanmıyorum gövde daha çabuk yaşlı bir görünüm alıyor.

Buna benzer bir yöntem daha kullanıyorum. Sadece kabuğu çizmektense gövde alttan yarılıp o kısmın iyileşmesiyle de koniklik sağlamak mümkün. Örnek olsun diye bir dut çalışmasına bakabilirsiniz.

Sagol / Dut-3 (taşüstü)

Turnike yöntemi iki amaçla yapılıyor:
1 . Bazı ağaçlarda kabuk soymak yerine 2 mm kadar bakır telle kabuğu ısırıncaya kadar sıkıyoruz böylece telin üst kısmından köklenme başlıyor(yine yosun sarıyoruz).
2. Nebari geliştirmek için yapıyoruz. yukarıdaki gibi tel sarıp telin üzerinden köklenmesini sağlıyoruz.
Sagol / Japon gülü (üçlü gövde)

Fusion(Kaynaştırma yöntemiyle ise ince fidanların birbirine kaynaşıp konik kalın bir ağaç yaratmaya çalışıyoruz. 2-3 fidanla da yapılabilir.

sagol / Japon Ayvası (Kaynaştırma-fusion)

İyi çalışmalar dilerim.....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
Hocam, ne çok öğreneceğimiz şey var sizden. "çizik veya turnike yöntemi" nedir? "fusion yöntemi" nedir?

dusunenadam beğendi.
Eski 16-04-2015, 14:57   #7
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Çok teşekkür ederim hocam. Çizik ve turnike yöntemini çok iyi anladım. Mutlaka deneyeceğim. Fusion yöntemini doğaçlama olarak yapmıştım ama adının "fusion" olduğunu bilmiyordum. Açtığım dusunenadam / Gleditsia konusuna bir göz atabilir misiniz?

sagol beğendi.
dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2015, 21:49   #8
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Kayının güncel görseli.

Not: Kayın düşündüğümden daha yavaş kalınlaşıyor. Biraz daha kalınlaştıktan sonra kurbanlık dal olarak tuttuğum kalın dalı uygun bir yerden keseceğim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC8343 kayın.jpg (60.1 KB, 47 views)

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024