agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen nervus opticus
  • 1 Gönderen nervus opticus
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen nervus opticus

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2015, 21:29   #1
Ağaç Dostu

nervus opticus's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2011
nervus opticus / Zeytin

Mehabalar, uzunca bir süredir izleyip bolca konu takip etmişsemde doğal olarak pek birşey öğrenememiş olduğum ve yeterli tecrübede olmadığım kanaati ve kararsızlığı ile, mümkün olursa sizlerin görüşünüzü almanın en uygunu olacağını düşündüm.Bir süredir bazı türleri toplamaya başlamıştım ve tohumdan yetiştirme çalışmalarım da devam etmekte ise de birkaç zeytin bonsai adayımda oldu (kendime göre).Altta resimlerini eklediğim zeytin ağacım için görüşleriniz olursa memnun olurum.herkese selam ve saygılarımla

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (19.2 KB, 103 views)
Dosya Türü: jpg 2.jpg (27.2 KB, 103 views)
Dosya Türü: jpg 3.jpg (25.7 KB, 103 views)
Dosya Türü: jpg 4.jpg (23.0 KB, 104 views)
dusunenadam beğendi.
nervus opticus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2015, 11:39   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Merhaba sn nervus opticus

Zeytin adayınız hayırlı olsun.
Birçok farklı tarzda eğitilebilecek bir aday. Dolayısıyla eğer kafanızda bir tarz varsa öncelikle onu söylemeniz/netleştirmeniz daha faydalı yorumlar gelmesini sağlayacaktır.
Önce tarzınızı öğrenelim bakalım

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2015, 13:57   #3
Ağaç Dostu

nervus opticus's Avatar

Teşekkür ederim sn Sakaki,
aslında kafamda çokta belirgin bir şekil yok ancak izlediğim bolca video ve takip ettiğim sayfalarınızdan bazı esintiler canlandırabiliyorum.Öncelikle diplerinden biraz daha yeni sürgünlerinin gelmesi arzum ama bu arada yatık gövdenin çok uzun kalıp kalmayacağı ve budaması ile ilgili kararsızlıklarım var.Size göre bu gövdeyi küçültmelimiyim ?
selamlarımla

Eski 02-04-2015, 15:49   #4
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Eğer literati (çelebi), kengai (şelale) gibi tarzlar değil de dik tarz veya ona yakın bir tarz düşünüyorsanız şu anki boyunun başlangıç için çok uzun olduğunu ve konikliğini dikkate aldığımızda en az yarısından (hatta biraz daha aşağıdan) kesilmesi/kısaltılması gerektiğini söyleyebilirim. Bu sayede alt kısımlardan sürgün verme ihtimalini de artırmış olursunuz.

ANCAK, fotoğraflar her ne kadar çok net olmasa da, gördüğüm kadarıyla gövde üzerinde kurumuş bölgeler mevcut. Dolayısıyla bu kesim noktasını çok dikkatli seçmeniz gerekiyor.

Eski 02-04-2015, 20:07   #5
Ağaç Dostu

nervus opticus's Avatar

Kafamda çok net bir tarz olmamakla beraber şelale veya çelebi gibi tarzlardan ziyade dik tarz sanki benim için daha kolay ve yüz güldürücü olabilir gibi geliyor.Tabi bahsettiğiniz gibi gövdede kuruma bölgelerimiz mevcut.Kuruyan kısımlarda ileride oyma çalışmaları da yapılabilir belki ne dersiniz ?. Yarın daha net fotoğraf koyabilirsem belki tekrar katkınız olur sayın Sakaki.
teşekkürlerimle

Sakaki beğendi.
Eski 03-04-2015, 21:09   #6
Ağaç Dostu

nervus opticus's Avatar

Herkese iyi akşamlar,
Sayın Sakaki,
zeytin agacım için birkaç yeni resim eklemeye çalıştım.belki budama konusunda fikir verebilirsiniz.Gerçekten daha dikkatli inceleyince gövdesinde ölü alanların çok olduğu dikkatimi çekti ve belirttiğiniz gibi budama yeri konusunda biraz kafam karıştı.
Ön yüz olarak birinci resimdeki tarafımı yoksa 2. resimdeki tarafımı kullanmam daha iyi sonuç verebilir ? tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (66.2 KB, 82 views)
Dosya Türü: jpg 2.jpg (66.9 KB, 82 views)
Dosya Türü: jpg 3.jpg (20.2 KB, 81 views)
Dosya Türü: jpg 4.jpg (20.5 KB, 81 views)
Dosya Türü: jpg 5.jpg (19.7 KB, 82 views)
Eski 05-04-2015, 20:10   #7
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın nervus opticus,

Yanılmıyorsam uçtaki 2 sürgün, zeytin aşılı. Zeytin olarak yetiştirmek istiyorsanız delice sürgünlerinin hepsini kesmek ağacın enerjisini boşa harcamaması için gerekli. Delice olarak yetiştirmek istiyorsanız üstteki aşıları kesmeniz iyi olur. Her durumda en dipteki sürgünleri koparmak boşa enerji harcamayı önler. Şimdilik başka budama yapmaya gerek yok, nisan mayısta sürgünler gelsin haziranda tekrar bakalım.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nervus opticus Mesajı Göster
Herkese iyi akşamlar,
Sayın Sakaki,
zeytin agacım için birkaç yeni resim eklemeye çalıştım.belki budama konusunda fikir verebilirsiniz.Gerçekten daha dikkatli inceleyince gövdesinde ölü alanların çok olduğu dikkatimi çekti ve belirttiğiniz gibi budama yeri konusunda biraz kafam karıştı.
Ön yüz olarak birinci resimdeki tarafımı yoksa 2. resimdeki tarafımı kullanmam daha iyi sonuç verebilir ? tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2015, 14:18   #8
Ağaç Dostu

nervus opticus's Avatar

Merhaba Sayın Sagol,
Haklısınız en uçtaki sürgünler aşı sürgünüdür, ben alırken söylemişlerdi ancak ben yazmayı unuttum ama siz farketmişsiniz.Ben bunu delice olarak yetiştirmenin uygun olacağını düşündüm çünki en uçtaki sürgünler(aşı) çok ileride ve arayı doldurma şansım olmayacak gibi.Zaten gövdede de ciddi kurumuş alanlarda mevcut ki sayın sakaki farkederek belirtmişti.
ana gövdeyi kısaltarak dip sürgünlerini alsam sanıyorum görüşünüze uygun bir işlem yapmış olurum.çok teşekkür ediyorum ilginize.
hoşçakalınız

Eski 06-04-2015, 15:01   #9
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Şimdilik kısaltmaya gerek yok,aşıyı dipten makasla kesseniz yeter
hele sürgünler çıksın sonra boyuna bakarsınız. Dipteki sürgünleride koparıp bekleyin bence

Kolay gelsin...

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2015, 15:37   #10
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Eğer ağaç benim olsaydı... (diye başlayan cümleler tehlikelidir, öncelikle bunu bilin)

Nebari gereğinden fazla toprak yüzeyinin üstünde kalmış olacak ki aşağıdaki fotoğrafta kırmızı çizgi ile belirttiğim kısmın altına inildikçe nebari hem inceliyor hem de şekli bozuluyor (bkz. mavi çizgi). Öncelikle bundan kurtulmak için ağacı 25 derece sağa doğru yatırarak kırmızı çizginin altında kalan nebari kısmı toprak altında kalacak şekilde saksılardım.

2-oneri-1.jpg

Sonrasında, pembe çizgi ile işaretlediğim bölgeden (tam noktayı tespit etmek için sürgün patlayabilecek canlı noktayı iyi tespit etmelisiniz veya pembe çizginin hemen altında kalan patlamış sürgünlerden birini referans nokta olarak alıp üstünden kısaltabilirsiniz) kısaltırdım:

2-oneri-2.jpg

Bir kaç sene koniklik sağlamaya yoğunlaşır ve aşağıdaki gibi bir tarz oluşturmak için çabalardım:

2-oneri-3.jpg

Benim fikrim bu yönde...

dusunenadam beğendi.
Eski 08-04-2015, 20:29   #11
Ağaç Dostu

nervus opticus's Avatar

Merhaba Sn Sakaki,
çok güzel bir anlatımla iyi bir yönlendirme yapmış ve emek harcamışsınız.Çok teşekürler.
Sanıyorum dik tarz ve sizin önerinizdeki uygulamaları gerçekleştirmek (özellikle boyu kısaltmak) ölü gövdeden dolayı doğru olacak.Uygulamaya geçince resimleri paylaşırım.Hepinize teşekkürler ve iyi çalışmalar.

Sakaki ve taisenberg beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024