agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen caglarxx

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2015, 15:34   #1
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
caglarxx / Japon Akçaağacı (Orman Tarzı)

selam arkadaşlar

İnternetten edindiğim yaklaşık 2-3 yaşlı fidelerden orman tarzı yapmaya çalıştım.Lakin önce eylemi yapıp sonra okumaya ! başladığım için yanlışlarım çok.
Öncelikli hatam 10 fideye kadar ,tek sayı yapma gerekliliği .Ki ben 8 tane dikmiştim.
Bir ikinci hatamda fazla düzenli dizmiş olmam sanıyorum.Üçerli gruplar ve ve biraz daha düzensiz dikip perspektif etkisini artırmam gerekirdi.

Kökleri bağlayıp oturtana kadar ve dibinin yosunuydu şuydu buydu derken baya uğraştım ama gel gör ki hadise yanlışlar üzerine kurulu

Şimdi fidanlardan birini sökmek bana daha pratik geliyor ,hangisi sökülmeli? Elde fide var bir tane dahamı eklemeli ekleyeceksek nereye nasıl?
Ekleme yapacaksak bu sefer diğerlerinide oynatıp yeni bir planlamamı yapmalıyım?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_4971.jpg (63.6 KB, 69 views)

Düzenleyen Sakaki : 27-03-2015 saat 17:20 Neden: Başlık açma kuralları için bkz. ---> http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/29301.htm
caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2015, 17:23   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Merhaba sn caglarxx,

Bu orman tarzı konusunda daha önce bir yerlerde bilgi paylaşmıştım, bulması zor oldu ama nihayet bulabildim. Umarım faydası dokunur size:

ORMAN TARZI İLE İLGİLİ KURALLAR

Peyzaj çizim çalışmaları dersinde, esas olarak perspektifle ilgili bir takım kurallar öğretilir. Eğer adınız Pablo Picasso ise kuralları yok sayabilirsiniz. Değilse bazı kurallara uyma mecburiyeti kaçınılmazdır; bir orman tarzı çalışması üç boyut esasına dayalıdır ancak bunu da bazı esaslara oturtmak gerekir.

İyi tasarlanmış bir orman bonsaisine gözümüz yavaşça yaklaşırken, gözünüz (bakış seviyeniz) üç inç yüksekliğine kadar alçalır ve ağaçlar arasında yürüyebilir hissine kapılırsınız.

İşte size bazı orman bonsaisi kuralları:
"Yakın görünüm" bonsai için (ki bu en genel olanıdır), saksının uzunluğu içindeki en yüksek ağacın yüksekliğinin 2/3'ü kadar olmalıdır.

Ağaç gövdesi kalınlaştıkça ağacın uzunluğu da aynı oranda artmalıdır ve ağaç gövdesinde yukarıya doğru yükseldikçe en uzaktaki dal en alçak dal olmalıdır.
Gövdesi en geniş ağaçlar saksının ortasına en yakın ancak tam ortasında olmamalıdır.
En küçük bir veya iki ağaç en arkada kalmalıdır (derinlik hissi için).
Ağaçların üçlü grup şeklinde hiçbirisi düz bir çizgide olmamalıdır.
Ağaçlar arasındaki mesafelerin tamamı birbirinden farklı olmalıdır.
Ağaçların hepsi aynı yöne bakıyormuş hissi ustaca verilmelidir. Gözünüz kompozisyon üzerinde gezmeli ve en son başlangıç noktasına dönebiliyor olmalıdır.
Hiç bir ağaç doğrudan bir diğerinin arkasında olmamalıdır.
Kompozisyonda negatif bir boşluk olmalıdır, yani minyatür heykellerin yerleştirilmesi için küçük bir alan.

Eğer küçük obje olarak cüce/minyatür insan figürleri kullanmayı seviyorsanız, kompozisyonda en önde veya ilk göze çarpan bunlar olmamalıdır. Bunları orman içinde arkaya doğru yerleştirmelisiniz, bu daha gizemli bir hava verecektir.

Dokuz ağaca kadar ağaç sayısı tek sayı olmalıdır. Ağaç sayısı 10'u geçtiğinde sayının bir önemi kalmaz çünkü gözleriniz saymayı durdurur.
Ağaçların yerleşim düzeni zekice ayarlanmalıdır. Köklerle de aldatmaca oyunları yapılabilir.

Başlık açma kuralları için bkz. ---> Bonsaileri bölümüne konu açacakların dikkatine

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2015, 17:32   #3
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

teşekkürler ..

sanıyorum maddeler içerisinde doğru yaptığım hiç yok)

Sakaki ve reguler beğendi.
Eski 06-05-2015, 15:37   #4
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

yanlış giden ormanımda tek teselli hepsini hızlı (diğer adaylara göre) filizlenmesi

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg orman3.jpg (40.1 KB, 39 views)

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024