agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-12-2014, 20:27   #1
Yeni Üye

viebelle's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2014
Galeri: 6
Viebelle / Limon servi (goldcrest )

Yaklaşık iki haftadır forumu takip ediyorum. Bir tane ficus ginsengim vardı onun hakkında araştırma yaparken o tür hazır bonsailerin bir anlam ifade etmediğini öğrendim ve bonsai sanatı meraklılığım başladı.

Aslında bahar gelince bir fidan alıp başlamak istiyordum ama bugün markette bu agacı gördüm. Normalde markette böyle bitkiler satılmıyor ama burda noel zamanında çam gibi bu türler genelde dekorasyon amaçlı satılıyor.

Ben bu ağacı gördüğümde çok beğendim ama türünü bilmiyordum. Bonsai yapılabilirmi diye düşündüm olmazsa da bahçeye dikerim diyerek aldım. Ama marketten aldığım için tereddütlüyüm çünkü bazı yerleri kurumaya başlamış, bunu bile bile aldim açıkcası iyimi yaptım bilmiyorum. İnşallah kurtarırım onu

Biraz araştırınca bu bölgeye uygunmuş -10 dereceye kadar dayanabiliyormus ve bonsai yapılabildiğini gördüm.

Aşağıdaki linklerde bu türden iki farklı tarz bonsai görebiliriz.

Bonsai Cosmos:

Bonsai Pantheon: Bonsai Cupressus macrocarpa (Goldcrest)

Şuan balkonda duruyor dışarısı -1 derece. Dışarı koyarken kararsız kaldim çünkü dışarda durması gerek diyenler var ve içerde durması gerek diyenler de var sizce en doğru olan hangisi. İçeri koymam gerektiğinde nasıl bi ortam olması lazım sıcaklık, nem olarak.

Sizce nasıl gözüküyor o kurumalar kurtarılabilirmi? Çok fazla yok ama kurumaya başlama aşamasında. Toprağı çok kuruydu orda, susuzluktan olmuş heralde.

Toprağını saksısını değiştirmek lazım mı? Okuduğum bir yazıda değiştirilmesi uygun olur diyordu marketten alındığı için.

Bonsai için uygunmudur ben govdesinin 3 parça oluşunu çok beğenmiştim. Verdiğim ilk linkteki bonsai gibi bir çalışma yapmak istiyorum tabi eğer basarırsam daha çok araştırma yapmam ve öğrenmem lazım. Şimdilik amacım sadece onu yaşatmak...

Fikirlerinizi ve bilgilerinizi bekliyorum

viebelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2014, 20:47   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Hocam yanina bir nesne koyarak fotoğrafını çekerseniz buyuklugu hakkinda bir fikrimiz olusur ama bonsaiye baslamak için en az gövde kalinliğinin 3 cm olmasi tavsiye edilir. Bu servinin govdesini kalinlastirmak için beklemesi lazim.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2014, 21:27   #3
Yeni Üye

viebelle's Avatar

Gövdesinden itaberen uzunluğu 38cm. Evet gövdesi biraz ince ama zaten ben daha acemiyim ilk olarak sulamasını, bakımını, budamasını öğrenmek istiyorum ben bunlari öğrenesiye kadar o da büyür sanırım

Birde baharda başka bonsai adayları da alacağım fidanlıktan orda en uygununu seçme fırsatım olur.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg img20141227_143201.jpg (64.6 KB, 77 views)
Eski 29-12-2014, 14:42   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Evet tahmin ettiğim gibi çok küçük. Hocam o ağaç büyüyene kadar siz bu türün feriştahını öğrenirsiniz. Bence 5-6 yaşında adaylar ile başlamanız daha yerinde olur. Yani şu aşamada serviden maksimum 10 cm lik bir bonsai olur (o da ben cömert davrandım ). Büyüyene kadar farklı ağaçlarla da çalışabilirsiniz.

reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 19:55   #5
Yeni Üye

viebelle's Avatar

Teşekkürler sn Reguler,

Daha büyük bir saksıya almak istiyorum ama kış sonunu mu beklemem lazım. Şimdi degistirsem bir sorun olur mu?

Eski 29-12-2014, 20:38   #6
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Eğer saksı toprağını bozmandan; kalıp şeklinde saksıdan çıkarabilirseniz herhangi bir mevsimde dahi saksı değişimi yapabilirsiniz.

viebelle beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 21:00   #7
Yeni Üye

viebelle's Avatar

Evet kalıp şeklinde çıkabiliyor saksıdan. Köklerine bakmak için denemiştim, hatta biraz da sarkmaya başlamış kökler.

O zaman bugün değiştiririm inşallah saksısını.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024