agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen sagol
  • 5 Gönderen badrobot
  • 2 Gönderen sagol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-11-2014, 11:54   #1
Yeni Üye

erdemreyyan's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2014
erdemreyyan / Calamondin

calemondil bonsai kök budadıktan sonra yaprakları tek tük büzüşüyo sebebini bilen varsa paylaşsın öneri ve sorularınızı bekliyorum bu sene daha yeni yaptım seneye daha ince bi saksıya alabilirmiyim **** seneye nasıl bi kök budama yapmam lazım

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ağaçlar net.jpg (64.5 KB, 102 views)
erdemreyyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2014, 08:11   #2
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın erdemreyyan,

Ağacımız gelişimini tamamlamadan kök budaması yapmamaya çalışıyoruz. Kök budaması nedeniyle stres yaşıyor olabilir, belki kalan kökler tüm yaprakları besleyemiyordur. Bonsai yapacaksanız gövde ve dal gelişimi sırasında saksı küçültmüyoruz o nednele daha ince saksı için erken.

İyi çalışmalar dilerim....

dusunenadam beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2014, 21:03   #3
Yeni Üye

erdemreyyan's Avatar

çok teşekür ederim sayın sagol sizce hayati telikesi varmı bide calamondil havayi köklendirmeye uygunmu

Eski 27-11-2014, 21:11   #4
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Dal kesin derdim ama yeni dikilen ağaçta dal keserken köklerin oynaması olasılığı fazla o nedenle bir makasla saplardan keserek yaprak azaltmak bir önlem olabilir(bozuk ve iri yapraklardan başlanılsa iyi olur).

Kumkuatta denedim başarılı olmadı. Turunçgiller gibi sert ağaçlarda biraz zor oluyor, başka bir ağaçta deneyim kazandıktan sonra belki bunda da denersiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdemreyyan Mesajı Göster
çok teşekür ederim sayın sagol sizce hayati telikesi varmı bide calamondil havayi köklendirmeye uygunmu

Eski 28-11-2014, 00:18   #5
Yeni Üye

erdemreyyan's Avatar

şimdi yaprakyada dal kesersem ağaç kış boyu çıplak kalır ben ilk baharda budasam olmazmı bide bu yaprak küçültmede bazıları yaprağı kökten kesiyo bazları yarıdan fark ney calamondil havayi köklendirme için uygunmu

Eski 28-11-2014, 08:51   #6
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Artık ağacın durumuna göre yaprak kesmeye siz karar vereceksiniz, yarım kesmek daha ileriki aşamalarda yapılıyor, forumu biraz okudukça göreceksiniz. Calamondin de turunçgiller olduğundan bir önceki mesajımda yazdığımdan farklı bir şey yazamayacağım.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdemreyyan Mesajı Göster
şimdi yaprakyada dal kesersem ağaç kış boyu çıplak kalır ben ilk baharda budasam olmazmı bide bu yaprak küçültmede bazıları yaprağı kökten kesiyo bazları yarıdan fark ney calamondil havayi köklendirme için uygunmu

Eski 28-11-2014, 09:26   #7
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.erdemreyyan.
Kök budaması ve dal budaması, hatta çoğu işlem için kötü bir dönemdeyiz. Bu dönemlerde yapılan uygulamalar yarardan çok zarar getirir.
Yaprak budaması için yanlış bir uygulama olduğunuda söylemeliyim.
Öncelikle yaprak budamasının ne zaman ve neden yapıldığını anlatayım;
Bonsai olarak gerçektende formunu bulmuş ağaçlarda (dut,ıhlamur vb. genellikle büyük yapraklı ağaçlarda) yaprakların küçültmek için yapılan bir zorlamadır. Zorlamadır diyorum çünki zaten ağaç bir kerede yaprağını küçültmez. Dallar üzerinde kestiğimiz her yaprağının sap dibinde bir tomurcuk vardır. Yaprakları kestiğimizde ağaç yaşamak için yeni yapraklar çıkarma ihtiyacı duyar. Bunu yaparkende bazı tomurcuklardan yaprak yerine dallanma yapar ve yeni dallar çıkar. Besin ve ışık isteği aynı olan ağaç daha fazla yaprağa sahip olduğundan bu kez yapraklarını küçülterek bu durumu dengeler. Yaprak budama zamanı türlere göre küçük değişiklikler göstersede ortalama olarak Haziran ve Eylül aylarının başları olduğunu söyleyebiliriz.
Sizin ağacınızda şu an ne yaprak budamasına ne de kök budamasına gerek var. Sizin ağacınızda şu an gelişime ve istediğiniz bonsai formuna göre dalların şekillendirilimeye ihtiyacı var. Saksıyıda bu aşamada küçültmeniz işinizi oldukça yavaşlatacak bir hatadır.
Benim yazdıklarım; dost acı söyler misali oldu galiba.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2014, 09:58   #8
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın erdemeyyan,

Sayın Badrobot durumu güzel özetlemiş. Kök budaması yapılmasaydı iyiydi ama yapılmış artık. Ağacınızın sağlığı yerindeyse birşey yapmayın en az 1 yıl kendini toplamasını bekleyin.
Ne kadar kök kesildiğine bağlı olarak dal ve yaprakların beslenememesi sorunu oluşuyorsa mecburen bir kısım yaprağı feda etmek zorunda kalabilirsiniz. Ağacı sürekli izleyin gerekmiyorsa hiçbir işlem yapmayın, gerekiyorsa ağacın yükü biraz azaltılabilir.

İyi çalışmalar dilerim...

Eski 14-02-2015, 17:32   #9
Yeni Üye

erdemreyyan's Avatar

Arkadaşlar merhaba,

Benim calamondil'in uçlarında kuruma oluyor, her dalın ucunda aynı oranda kuruyan yerleri uzaklaştırıyorum tekrar kuruyor. Antalya'da yaşıyorum, hava o kadar soğuk da değil, yardımcı olursanız sevinirim.

Düzenleyen Sakaki : 23-02-2015 saat 16:13 Neden: yazım hataları

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024