agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen dusunenadam
  • 1 Gönderen dusunenadam
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen badrobot
  • 2 Gönderen badrobot
  • 2 Gönderen dusunenadam
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen badrobot
  • 3 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-11-2014, 15:39   #1
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
dusunenadam / Anadolu Sığlası

Değerli arkadaşlar,
Bir ay önce çok merak ettiğim Anadolu Sığla ağacım üzerinde çalışmalara başladım. Bu ağacın özellikleri konusunda yaptığım aramalarda sürekli sığla yağı karşıma çıktı. Bu ağaçla bonsai çalışması yapan veya ağaç hakkında bilgi sahibi ustalarımızın görüş ve önerilerini bekliyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg sığla01.jpg (60.8 KB, 160 views)
Dosya Türü: jpg sığla02.jpg (61.5 KB, 159 views)
dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 15:46   #2
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Anadolu sığla ağacı, dünyada yalnızca Türkiye'de Fethiye ve Muğla civarında yetişen endemik sığla ağacı türü. Tüm koruma çabalarına rağmen her geçen yıl daha da azaldığını biliyorum.
Benim fidanım 4 yaşında. Ordu'da bir fidanlıktan internet üzerinden sipariş ettim. Geldiğinde tüplüydü. Kazık kökünü çok az kısaltarak (toprağıyla beraber) gördüğünüz saksıya diktim. Bu aralar telleme işlemini, erken ilkbahar döneminde ise dal budamasını yapmayı planlıyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg sığla03.jpg (68.6 KB, 154 views)
Dosya Türü: jpg sığla04.jpg (69.6 KB, 154 views)
Eski 12-11-2014, 15:49   #3
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
Değerli arkadaşlar,
Bir ay önce çok merak ettiğim Anadolu Sığla ağacım üzerinde çalışmalara başladım. Bu ağacın özellikleri konusunda yaptığım aramalarda sürekli sığla yağı karşıma çıktı. Bu ağaçla bonsai çalışması yapan veya ağaç hakkında bilgi sahibi ustalarımızın görüş ve önerilerini bekliyorum.

Merhaba dusunenadam,

Ben de bir arama yaptım, karşıma sığla yağından fazlası çıktı, size yardımcı olacağını sanıyorum:

Liquidambar orientalis (Anadolu Sığla Agacı)
Sığla (Liquidambar orientalis)
Sığla - yapraklarda sararma, sürgünde kuruma
Sığla ağacı nasıl çoğaltılır
Sığla hastalığı
Sığla Ağacına DNATesti - Yrd. Doç. Dr. Belgin Göçmen Taşkın

----------------------------------------

Cemaleddin / Sığla Bonsai Adayları
nicholai hel / Sığla (Liquidambar Styraciflua)
Cemaleddin / Anadolu Sığla Ağacı 6 (Tohumdan)
Cemaleddin/ Sığla (Liquidambar Orientalis) - Aday No.8
http://www.agaclar.net/forum/baslang...alar/34550.htm
Hazeyn / Sığla
themarmara44/ sığla
http://www.agaclar.net/forum/yarim-b...sler/20416.htm
Cemaleddin / Sığla Ağacı
Cemaleddin / Sığla Bonsai Adayları
Tourkana / Sığla (Liquidamber orientalis)
http://www.agaclar.net/forum/yarim-b...esler/5414.htm

dusunenadam beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 15:52   #4
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Ağaç tam istediğim ölçü ve özelliklerde geldi. Şaşılacak derecede esnek bir yapısı var. Ana gövde istendiği gibi 4-5cm telle bükülebilir. Nebari çok güzel bir dağılım göstermiş. Ana gövdenin en alttan kalınlığı 3cm.ye yakın. Şu an fidan 25 cm. Planladığım bonsai boyu 30 cm.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg sığla05.jpg (67.9 KB, 152 views)
Dosya Türü: jpg sığla06.jpg (68.1 KB, 151 views)
Milla beğendi.
Eski 12-11-2014, 16:06   #5
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.dusunenadam.
Sn Sakaki size bir dolu bilgi linkini ulaştırmış Sizde biliyorsunuzki benimde bu türe ilgim olduğunu daha önceki mesajlaşmamızda söylemiştim. Sakaki'nin verdiği linklerden bende faydalanacağım.
Bu ağacın beden çapının 3 cm olduğunu belirtmişsiniz ama bu ağacınızdan 30 cm boyunda bir ağaç elde edemezsiniz. Ağacınızın bitmiş boyu en fazla 20cm kadar olmalı.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 16:08   #6
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Sakaki Hocam teşekkür ederim. Vermiş olduğunuz bağlantıların yarıdan fazlasını okumuştum. Okumadıklarımı da bu akşam okurum. Benim fidan hakkında öneriniz var mı? Yani telleme budama vs... Standart kuralları mı uygulamalıyım? Ağaç endemik olduğu için kaybetmekten korkuyorum. Mesela bu mevsimde telleme uygun mu sizce?

Sakaki beğendi.
Eski 12-11-2014, 16:13   #7
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Badrobot Hocam, ağacı 2016-2017 kışına kadar görmüş olduğunuz saksıda (veya daha büyük) tutacağım. Bu tarihe kadar Ege Bölgesine yerleşmeyi planlıyorum. (Emekli olacağım) Yani bahsettiğim kış aylarında bonsai saksısına girecek. 2 yılda biraz daha gövde kalınlığı elde ederim diye düşünüyorum.

Eski 12-11-2014, 16:48   #8
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
Sakaki Hocam teşekkür ederim. Vermiş olduğunuz bağlantıların yarıdan fazlasını okumuştum. Okumadıklarımı da bu akşam okurum. Benim fidan hakkında öneriniz var mı? Yani telleme budama vs... Standart kuralları mı uygulamalıyım? Ağaç endemik olduğu için kaybetmekten korkuyorum. Mesela bu mevsimde telleme uygun mu sizce?
Şu anda bahçemde henüz gelişmekte olan bir tane Sığla fidanımı saymazsak daha önce bu türle hiç deneyimim olmadığını söyleyebilirim ve bu yüzden vereceğim bilgiler teorik bilgilerin ötesine geçemez ve henüz yeterince deneyimlemediğim veya çok iyi bilmediğim bir türle ilgili de tavsiyede bulunmak çok da istemiyorum açıkcası. Ancak kışın hiçbir işlem yapmamanızı rahatlıkla öneririm.

Ağacın tarz bakımından şu an size sunduğu fazlaca bir seçenek yok, ancak sizin de dediğiniz gibi genç bir fidan olduğundan, dilerseniz önümüzdeki ilkbahar başında saksılama açısını değiştirerek, değişik sert budamalar yaparak ve telleyerek dik tarzdan daha farklı tarzlara doğru kaydırma yapabilirsiniz, bu tamamen sizin tarzlara ve biçimlendirme tekniklerine hakimiyetinize kalmış bir durum. O yüzden ilkbahara kadar bu konuları iyice incelemenizde fayda var.

Başarılar dilerim.

NOT: Ağaç benim olsaydı (böyle başlayan cümleler genelde ağacın sahibi açısından ürkütücü olabiliyor) ilkbahar başında sol en alttaki sürgünün/dalın hemen üstünden sert geri budama ile boyunu kısaltarak, o sol alttaki dalı da yeni lider yapardım. Böylece hem ağaca bir hareket kazandırmış olur, hem cut & grow tekniğini uygulamış olur hem de koniklik sağlamış olurdum. Yani 1 taşla 3 kuş

dusunenadam beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 16:49   #9
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.dusunenadam.
Ağacınızı olabildiğince büyük saksıda yetiştirmeniz gelişimi hızlı olacağından size zaman kazandırır. Hatta ağacınızı 2016-2017 döneminde dahi sığ saksıya almanızı ve ağacınızın kök sisteminede müdehale etmenizi önermiyorum. Önce ağacın biraz daha gelişmesine ve güzel bir koniklik kazanması açısından resimde gösterdiğim gibi 10-15cm civarından bir kesim yapmanız çok çok yerinde olur. Eğer ağacı olduğu gibi bu şekliyle geliştirmeye devam ederseniz kalın ama soba borusu gibi dümdüz bir bedene sahip olursunuz.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (50.3 KB, 138 views)
Dosya Türü: jpg 2.jpg (41.3 KB, 138 views)
dusunenadam beğendi.
Eski 12-11-2014, 17:30   #10
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Sayın sakaki ve badrobot,
Aynı tavsiyeyi vermişsiniz. Teşekkür ederim. Aklın yolu bir
Ağaca baktığımda, sağdaki ilk dalın altında kalan gövde ve üstünde kalan gövde arasındaki koniklik yeterli gibi görünüyor hep bana. Sn.badrobot hocamın ana gövdeyi kestiği yerden (ilk dalın hizası) sola doğru eğmeyi, koniklik çalışmasını biraz daha yukarıda yapmayı düşünebilir miyiz acaba? Ağacın gövdesi çok esnek. 45 derece eğim verebilirim gibi geliyor. (Moyogi tarzı kafamdaki)

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg sığla01.jpg (54.8 KB, 140 views)
Eski 12-11-2014, 17:38   #11
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Ben Sakaki'nin mesajının altındaki Not bölümünü görmemiştim. O da aynı şeyi söylemiş durumda zaten.

Orantılama yöntemini ve 6 kat kuralını biliyormusunuz?

Koniklik konusunda da görülerimiz farklı. Ama kısa zamanda bakış açınızın değişeceğine eminim.
Sizin yöntemle ağaç Bonsai olmaz değil ama bir çok zor problemi birlikte getirecektir.

dusunenadam beğendi.
Eski 12-11-2014, 19:09   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Ben Sakaki'nin mesajının altındaki Not bölümünü görmemiştim. O da aynı şeyi söylemiş durumda zaten.

Orantılama yöntemini ve 6 kat kuralını biliyormusunuz?

Koniklik konusunda da görülerimiz farklı. Ama kısa zamanda bakış açınızın değişeceğine eminim.
Sizin yöntemle ağaç Bonsai olmaz değil ama bir çok zor problemi birlikte getirecektir.
Ya bu 6 katı kuralı bana çok sıkıcı geliyor. Çünkü ulaşması zor sabretmek lazım. Bir nevi öğrencinin ödev yapmaktan sıkılması gibi bende sevmiyorum . mükemmel güzel bir bonsaiye ulaşmak için olması gereken bir kural . Ama biraz esnek olunabilir diye düşünüyorum.

reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 19:28   #13
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Elbette kurallar esnektir, her ağaçta uygulanacak diye bir şart yok veya siz aldırmayadabilirsiniz. Bu tip kural konuları forumda defalarca tartışıldı. Kuralcılıkla suçlananlar bile oldu, biride ben. Bende bunlara aldırmıyorum.
Fakat şu bir gerçekki tüm bu kurallar birinin egosunu tatmin etmek için ortaya atılmamış. Tam tersine 2000 yıllık bu sanatta geçmişteki ustaların yaşanmışlıklarından yola çıkarak elde edilmiş derslerdir tüm bu kurallar. Aslında elimizdeki bir canlı her zaman laf dinlemiyorlarda ve bizim kurallarımızdan heberleri yok. Biz her ağacı tam olarak kuralına uygun yapma şansımız zaten yok, bir noktaya geliyor ve kural orada tıkanıyor. Ama yinede elimizden geldiğnce işi kitabına uydurmak bizlere çok önemli avantajlar sağlıyor.
Çoğu kişi kurallara uyarak bonsai yapmak zordur diye düşünürken, tam aksine aslında işi kuralıyla yapmak çok kolaydır, esas olan kurallara uymama pahasına mükemmel güzel bir bonsai elde etmektir, işte gerçek ustalık bu.

Sakaki ve dusunenadam beğendi.

Düzenleyen badrobot : 12-11-2014 saat 19:59
Eski 18-11-2014, 14:35   #14
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Bugün sevindirici bir şey öğrendim. Burada (Kırıkkale) bir fidancıda sığla fidanları olduğunu rastlantı eseri duydum. Hemen gidip baktım. 10-15 cm gövdeli 2-3 metrelik Anadolu sığlaları vardı (7-8 adet). Fidancıya sordum. Bu ağaçların Kırıkkale ikliminde sıkıntı çekmediğini, oradaki fidanların 2 yaz 2 kış geçirdiğini söyledi. Sevindiğim kısım şu; Bu ağacı yetiştirirken, ölecek diye o kadar da endişelenmeme gerek yokmuş. Tabi yine korumaya alacağım. Paylaşmak istedim.

Sakaki ve sagol beğendi.
Eski 18-11-2014, 14:55   #15
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.dusunenadam.
Hayırlısı olsun. Bulmuşsunuz ağaçları. Nebarilerinede göz atmadan almayın. Hele ilk 30cm de şöyle az biraz eğrilik varsa tadından yenmez.

Eski 18-11-2014, 15:06   #16
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Sayın hocam, en azından buranın ikliminde yaşayabildiğini öğrendim. Nasıl sevindim bilemezsiniz.
Bir tanesinin nebarisi harikaydı. Nebariden 7-8 cm yukarıdan küçük sürgünler vermiş. Fotoğraf çekmeyi akıl edemedim. Yalnız hepsi tijli, eğrilik yok ve en incesi 10 cm. Tam sizlik aslında
Fidancı arkadaşım. Küçük sürgünlerin hemen üstünden kesip büyütmeyi düşündüğümü ama emin olmadığımı söyledim. Arkadaşım da "birlikte keselim, bakalım ne olacak" dedi. Yani karar verebilirsem mart başı gibi kesip, fidanlıktaki yerini hiç değiştirmeden bakıcam.

Eski 18-11-2014, 17:50   #17
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.dusunenadam.
Bu tip ağaçlarda 2 önemli özellik öne çıkmalı; ÇAP KALINLIĞI ve NEBARİ.
HARKET ve KONİKLİK size kalıyor ozaman.
Kalınlığı ve Nebarisi sizi tatmin edeni seçin, Diyelim 12cm çapında olan bir tane seçtiniz. Ağacınızı 35cm gibi bir seviyeden kesin. Yeni lideri çok uzun bir süre hiç ama hiç ellemeyin. Hatta hızlı gelişim için ağacı bulunduğu saksıdan çıkarıp toprağı hiç bozmadan daha büyük bir saksıya almakta seçenekleriniz arasında olabilir.
Ön yüz seçerken öncelikle nebari ve beden şekli gözönünde tutulur ama kesi yönüde bu aşamada çok önemlidir.
Çizdiğim şekilde 4 farklı açıdan anlatmaya çalıştım. Bunların hepside olur ama benim 1.tercihim =A= ve =C= olur. Ama bazı nedenlerden dolayı bu bazen olmaz.
O zaman 2 tercihim =B= olur. Yani kesi yerinin arkaya baktığı durumdur.
=D= seçeneğini pek tercih etmem. Fakat bu şekilde ağacımda yok değil.
Ön yüzü seçmek çok önemli ve sert budama kesi yönünü seçmek daha da önemli.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg düş.jpg (11.2 KB, 107 views)
dusunenadam beğendi.
Eski 18-11-2014, 21:36   #18
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Hocam, ağaçlar 50-60 litrelik kaplarda. Yani çok büyük. Toprağı biraz kalitesiz. Bakımdızlıktan dolayı nebari ortaya çıkmış ve kusursuz. 5-6 adet kök 360 dereceye yayılmış. "D" şıkkına gerek yok yani. Diğer üç seçenek de olabilir.

Eski 18-11-2014, 21:38   #19
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Beni tek düşündüren, hiç eğrilik yok.

Eski 18-11-2014, 21:39   #20
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Kıymasam mı?

Eski 19-11-2014, 09:23   #21
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Kıyamamak mı?
Böyle duygulardan vazgeçin. Sonuçta Bonsai yapmaya çalışıyorsunuz. Üstelik canlının yaşamına son vermek gibi bir niyetimiz/niyetiniz yok. Amacımız öncelikle yaşatmak. Bazen ağaçlar fidanlıklarda da bakımsızlıktan ölüyorlar. Bonsai olmak bir ağaç için ilgi,sevgi, bakım demek. Onu değerli kılmak demektir.
"Bu tip ağaçlarda 2 önemli özellik öne çıkmalı; ÇAP KALINLIĞI ve NEBARİ.
HARKET ve KONİKLİK size kalıyor ozaman." demiştim daha önceki mesajımda. Bunu bir düşünün, kafanızdan tasarlayın. Böyle bedenlerdende çok mükemmel bonsai örnekleri var.

dusunenadam beğendi.
Eski 19-11-2014, 09:34   #22
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Buradaki örnek çok düz ağaçlarla çalışma olarak çok güzel. Ağacı 2 bölümde düşünün; 1.bölümde güzel bir Nebari çok fazla bir Kalınlık var. 2.bölümdeyse ağacın kendisi oluşturulurken Koniklik ve Hareket kazandırılmış. Bunlar ağacın kendi doğasında olsaydı zaman oldukça kısalırdı. Bu ağaçla çalışan kişi tüm bunları ortaya çıkarmak için ne kadar zaman sabır etmiştir? değilmi?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 10542403_287179938131209_7891240248261658899_o.jpg (27.5 KB, 99 views)
Eski 19-11-2014, 14:19   #23
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Evet Hocam,
Saygı duyulası bir sabır... Fidanlıkta olduğundan daha iyi bir bakım yapacağım kesin zaten. Orada ağaçlar can çekişiyor.

Eski 21-01-2016, 16:46   #24
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Bu ağacımı maalesef kaybettim. Sebebi, kasım ayında alınmış bir fidanın kökleriyle oynamam. Kazık kökünden ufak bir miktar kesip daha büyük bir saksıya almıştım. Kök, çok uygunsuz bir zamanda rahatsız edildi. Ağaç zaten endemik ve yetiştiği yerdeki iklim koşulları da değişik. Bulunduğu iklime ve hatta saksıya göre kendini kışa hazırlamıştı. Bu mevsimde saksısını dahi değiştirmemem, ağacın kendini toparlayabileceği ilkbaharı beklemem gerekiyordu.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024