agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen Enver1910
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen reguler
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Enver1910

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2014, 20:35   #1
Yeni Üye

Enver1910's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2014
Enver1910 / Ardıç

öncelikle herkese merhaba. foruma yeni katıldım. bir çok yararlı bilgi edindim. bonsai sanatına olan ilgimi artık gercege gecirmeye karar verdim.
ilk ardıç fidanımı edindim. formu için fikir verirseniz cok sevinirim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ardıc.jpg (62.5 KB, 81 views)
Dosya Türü: jpg ardıc2.jpg (26.4 KB, 80 views)
Dosya Türü: jpg ardıc3.jpg (24.2 KB, 79 views)
Dosya Türü: jpg ardıc4.jpg (24.7 KB, 79 views)
Dosya Türü: jpg ardıc5.jpg (49.8 KB, 78 views)
Synnada beğendi.

Düzenleyen Enver1910 : 05-11-2014 saat 15:30 Neden: başlık eksikliği
Enver1910 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 01:11   #2
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2014
Sn enver foruma hoşgeldiniz.

Adayınız çok güzel. Size tavsiyem öncelikle, saksı ve toprak değişimleri için doğru zamanı araştırmak, ve ilk iş olarak ağacınızı köklerin havayla teması gibi sorunlu süreçlere sokmadan genişçe bir saksıya alıp gelişimini rahatlatmanız olacaktır. Benim de bir ardıç adayım var ve şuan dinlenme döneminde, konuyu incelemenizi öneririm.
Forumumuzda yapacağınız araştırmalar size çok fikir verecektir, deneyimli ustalarımızın ve benim gibi acemilerin deneyimlerini okumanızı tavsiye ederim.

Ağacınızı büyükçe bir saksıya alıp gelişimini rahatlattıktan sonra sakın budama için acele etmeyin, içinde bulunduğumuz aylarda budama da tavsiye edilmiyor tıpkı toprak değişimi gibi.

Size iyi araştırmalar ve bolbol okumalar diliyorum, adayınızın gelişimini izlemek dileğiyle.

a.a. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 10:49   #3
Yeni Üye

Enver1910's Avatar

Sevgili a.a fikir için teşekkürler. Geniş bir sakya ya da direkt bahçeye almayı planyorum. Sonbahar ve baharda budamaya uygun, yaz ayları kesinlikle yapılmamalı diye okudum bir kaç yerde ama yanlış mı biliyorum?
Kaldı ki zaten budama değil sadece form olarak fikir edinmek istiyorum.
En güzel hangi şekillendirmeye yönelmeliyim diye fikir verenlere şimdiden teşekkürler.

Düzenleyen Sakaki : 05-11-2014 saat 15:03 Neden: yazım hataları
Eski 05-11-2014, 11:30   #4
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Fidanı yere ekmek iyi fikir, hatta yerde saksıya oranla çok daha hızlı gelişip, kalınlşacağından emin olabilirsiniz.
Fidanlıktan ağaç alırken eğer her yönüyle doğru bir ağaç aldıysanız kısa zamanda o aldığınız ağaçla bonsai çalışmaya başlıyabiliyorsunuz ve ağacınız 1-2 büyüme mevsimi sonunda bayağı bir şekle giriyor. Eğer uygun değilse aldığınız ağaç ozamanda ağacın gelişimi için oldukça beklemek zorunda kalıyorsunuz. Merak etmeyin bendede böyle beklemek zorunda olduğum bir ağaç stoğum var. Ama bununda ayrı bir zevki oluyor. Ağaç bonsai için beden gelişimini tamamlarken siz istediğiniz gibi mühahale yapıp istediğiniz gibi beden şekillerine ulaşabiliyorsunuz. Hatta ince fidanlarda gövdeyi telleyip S şekli bile verebiliyorsunuz. Kalın bedenli ağaçlardaysa beden nasılsa o oluyor. Değiştirme veya şekillendirme şansı sadece oyarak bir miktar olabilir belki.

Enver1910 beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 15:27   #5
Yeni Üye

Enver1910's Avatar

Bende bahçeye ekmenin saksıdan daha verimli olacağı kanısındayım. Ne tarz bir form vermeliyim bir türlü karar veremedim. Bakalım ne gibi öneriler gelicek.

Düzenleyen Enver1910 : 05-11-2014 saat 15:34 Neden: yazım yanlışı
Eski 05-11-2014, 15:32   #6
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Enver1910 Mesajı Göster
Bende bahçeye ekmenin saksidan daha verimli olacağı kanisindayim. Ne tarz bir form vermeliyim bir türlü karar veremedim. Bakalim ne gibi öneriler gelicek.
Sn Enver1910,

Öneri olarak bonsaide mevcut tarzların neredeyse tamamı önerilebilir adayınız için, çünkü henüz hem çok genç bir aday hem de bu türün (ardıcın) dalları biçimlendirme için çok elverişli bir esnekliğe sahiptir.

Dolayısıyla bu karar şu aşamada tamamen sizin zevkinize kalıyor; dik tarz da olabilir şelale de, hatta literati bile olabilir...

Enver1910 beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 15:45   #7
Yeni Üye

Enver1910's Avatar

Şelale tarz için cidden uygun aslında. Ama ben çok yeni ve acemi olduğum için korkularım var. Fidanı bir hatadan dolayı ziyan etmekten de çekiniyorum

Eski 05-11-2014, 16:25   #8
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Profil resminizdeki ağacın formunu rahatlıkla deneyebileceğiniz bir aday

a.a. ve Enver1910 beğendi.
Eski 05-11-2014, 17:15   #9
Yeni Üye

Enver1910's Avatar

Bir kaç fidan daha alıp farklı formlar denemeyi düşünüyorum

Eski 05-11-2014, 17:38   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Devlet fidanlığını tavsiye ederim aşırı ucuz fidanlar var ama tabi kalın olanı bulmak biraz zaman alıyor. Atatürk orman çiftliğine yakın.

Enver1910 beğendi.
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 18:12   #11
Yeni Üye

Enver1910's Avatar

Teşekkürler sn. Reguler Uğramakta fayda var. Önerinizi dikkate alacağim.

Eski 06-11-2014, 15:31   #12
Yeni Üye

Enver1910's Avatar

Budama için biraz geç kalmışım. Marta kadar beklemedeyiz. Telleme şekil verme işlemine başlamakta sıkıntı olurmu?

Eski 06-11-2014, 18:19   #13
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Enver1910 Mesajı Göster
Telleme şekil verme işlemine başlamakta sıkıntı olurmu?
Bu konuyla ilgili eskiden bayağı bir ikiye bölünmüşlük vardı, sanırım bonsaide hepimizin emekleme/acemilik dönemi oluyor

Kışın bitkilerde gelişme ve büyüme durduğu için, dallara sardığımız teller, dallar gelişmediği ve kalınlaşmadığı için dallara ve gövdeye gömülmüyor ve dolayısıyla bitkiye neredeyse hiç stres vermemiş oluyoruz, bu nedenle Kışın tellenmesini savunanlar vardı (eskiden ben de böyle düşünüyordum açıkcası), ancak bitki kış boyunca hiç gelişmediği için, kış sonunda telleri çıkardığımız anda tellediğimiz dal neredeyse eski formuna/şekline geri dönüyor, bu da işin kötü yanı...

Bahar (gerek ilkbahar gerekse sonbahar) aylarında ve kısmen yazın bitkide büyüme ve gelişme hızlı olduğundan, bu dönemlerde yapılan tellemelerde tellediğimiz dal kısa sürede istediğimiz formu alıyor ve teli çıkardığımız zaman eski şekline artık kolay kolay dönmüyor. Ancak bu dönemlerde de bitkide gelişim hızlı olduğu için, dala sardığımız tel kısa süre içerisinde dala gömülerek/batarak dala hasar ve bitkiye stres vermiş oluyor. Bu da bu dönemde tellemenin kötü yanı...

Ancak bir de şöyle bir gerçek var ki: sürgün ve dallar ince ve taze iken (yani sertleşmeden önce) tellemek gerekiyor ki dala/gövdeye istediğimiz şekli kolayca ve kısa sürede verebilelim. Ağaç yaşken eğilir misali...

Şimdi bütün bu bilgileri bir araya getirdiğimizde yapılacak en doğru iş: Bitki gelişirken ve sürgün/dal henüz esnekliğini kaybetmeden tellemek AMA tellerin dala gömülmeye başlayıp başlamadığını sıkça kontrol ederek, iz yapmaya başladığı an telleri çıkartmak olacaktır! Dal istediğimiz şekli alana kadar tellemeyi birkaç kez aralıklarla tekrarlamamız gerekebilir.

Tellerin dala gömülmesini veya iz yapmasını minimuma indirmek amacıyla dallara doğal rafya veya benzer elastik malzemeler sardıktan sonra telleyebilirsiniz. Veya benim Sakaki / Ateş Dikeni konusunda 24 ve 25 numaralı mesajlarda örnek olarak verdiğim gibi değişik yöntemler deneyebilirsiniz (buna benzer değişik birçok uygulama var).

Özetle, en iyi verim alabileceğiniz zaman (yani gelişim aylarında) tellemeli, ancak bitkiye mümkün olan en az stresi vermek için telleri ve dalın durumunu sıkça kontrol etmelisiniz.

Umarım aydınlatıcı olmuştur.
Karar sizin

Enver1910 beğendi.
Eski 06-11-2014, 22:55   #14
Yeni Üye

Enver1910's Avatar

sn. sakaki ilgi ve alakanız takdire şayan cidden aklımdaki soru işaretlerini kaldırdınız tesekkürler

Sakaki beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024