agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni54Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-10-2014, 22:58   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
reguler / Kurtbağrı

Devlet fidanlığından aldığım ağacı arabayla getirmek için üst dallarını kestim . Şu anda çıplak toprağın içinde duruyor .yarıdan fazlası çürümüş tenekede durduğu için kesip attım saksısını hatta neredeyse dışarıda duruyordu. Toprağı çok kötü öylece beklesin mi yoksa etrafını doldurup saksıya mı alayım **** toprağını bu mevsim olmasına rağmen değişeyim mi ? bu arada aşağıda göreceğiniz gibi böcekler var. Acı biberi kaynattım suyunu dökmeyi düşünüyorum. Memet bey karıncalar için uygulamış başarılı olmuş. Önümüz kış telleme şekillendirme yapayım mı? Tavsiyelerinizi yardımlarınızı bekliyorum.

KURTBAĞRI (2).jpg

Adem Keskin beğendi.

Düzenleyen reguler : 13-10-2014 saat 15:07
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2014, 01:15   #2
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
üç dal çok kötü bir şekilde uyumsuz yönlenmiş. bu yüzden aralarından bir seçim yaparak diğerlerini elemek gerekecek gibi duruyor.
Bence tek gövdeye indirmek ve mini bonsai olarak çalışmanızda fayda olacak.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ecdf0bcfe9f9754e7f87fc2d0213f2a1.jpg (47.6 KB, 409 views)
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2014, 01:17   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Buda bir başka düşünce. Bu biraz daha hareketli bir gövde olur.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ecdf0bcfe9f9754e7f87fc2d0213f2a12.jpg (47.6 KB, 405 views)
Eski 12-10-2014, 09:25   #4
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın reguler,

Kurtbağrı başlangıç için iyi bir seçim, diğer ağaçlarınız saksıda gelişirken bununla çalışmaya başlayabilirsiniz. Normalde marta kadar bekleyip kök budaması da yapılabilir ama teneke çürümüşse marta kadar bekleyemeyecek dağılacaksa, toprağın yarısını alttan ve yanlardan bir tornavida yardımıyla köklere zarar vermeden tırtıklayıp azaltmaya çalışın ve yeni bir karışıma oturtup etrafını doldurun. Kurtbağrı dayanıklı olduğundan diğer ağaçlara göre daha az etkilenecektir.

Sayın Badrobotun 1. önerisi hoşuma gitti ağaçta güzel bir koniklik oluşur. Belki o gövdedeki soldaki dalı kırmadan yukarıya doğru eğip ana dal yapmak düşünülebilir.

İyi çalışmalar dilerim....

reguler beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2014, 09:37   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın reguler,

Kurtbağrı başlangıç için iyi bir seçim, diğer ağaçlarınız saksıda gelişirken bununla çalışmaya başlayabilirsiniz. Normalde marta kadar bekleyip kök budaması da yapılabilir ama teneke çürümüşse marta kadar bekleyemeyecek dağılacaksa, toprağın yarısını alttan ve yanlardan bir tornavida yardımıyla köklere zarar vermeden tırtıklayıp azaltmaya çalışın ve yeni bir karışıma oturtup etrafını doldurun. Kurtbağrı dayanıklı olduğundan diğer ağaçlara göre daha az etkilenecektir.

Sayın Badrobotun 1. önerisi hoşuma gitti ağaçta güzel bir koniklik oluşur. Belki o gövdedeki soldaki dalı kırmadan yukarıya doğru eğip ana dal yapmak düşünülebilir.

Cevap için teşekkür ederim. Toprak karışımını nasıl yapayım elimde perlit, torf ponza taşı ve lav taşı mevcut.

ya aslında bunun teneke saksısı içinde iken çürümüş içinde olmayan böcek yoktu. (örümcek salyangoz küçük kurtcuklar kırkayak ten böceği) bende evi sarmasın diye apartman boşluğuna koydum kaynatılmış biber suyu döktüm. Bugünde apartmanın bahçesine götüreyim bir kaçgün orada dursun diye düşündüm.

sagol beğendi.
Eski 12-10-2014, 09:51   #6
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın reguler,

Perliti artık toprak karışımlarımda kullanmıyorum çünkü aşırı su tutuyor o nedenle kök çürümesi yapabilir. Perliti, köklendirmelerde kullanabilirsiniz, fazla su tuttuğundan nemsiz kalma riski olmaz.

ponza taşı ve lav taşı kırığı güzel. Dere kumu bulmanızı tavsiye ederim. 1/3 Dere Kumu, 1/3 (lav taşı + ponza taşı) ve 1/3 humus iyi bir karışım olur. Kumu daha fazla humusu daha az katarak da karışım yapıyorum, çim sulamasıyla suladığımdan biraz fazla sulanıyor o nedenle bana daha uygun oluyor. Başlangıçta 1/3 lük oran iyi olur, zamanla kendi sulama rejiminize göre oranlarla oynarsınız.
Evde varsa biraz da mangal kömürü kırığı karıştırmak mantar oluşumunu engellemek açısından faydalı olur.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Cevap için teşekkür ederim. Toprak karışımını nasıl yapayım elimde perlit, torf ponza taşı ve lav taşı mevcut

reguler beğendi.
Eski 12-10-2014, 10:19   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın reguler,

Perliti artık toprak karışımlarımda kullanmıyorum çünkü aşırı su tutuyor o nedenle kök çürümesi yapabilir. Perliti, köklendirmelerde kullanabilirsiniz, fazla su tuttuğundan nemsiz kalma riski olmaz.

ponza taşı ve lav taşı kırığı güzel. Dere kumu bulmanızı tavsiye ederim. 1/3 Dere Kumu, 1/3 (lav taşı + ponza taşı) ve 1/3 humus iyi bir karışım olur. Kumu daha fazla humusu daha az katarak da karışım yapıyorum, çim sulamasıyla suladığımdan biraz fazla sulanıyor o nedenle bana daha uygun oluyor. Başlangıçta 1/3 lük oran iyi olur, zamanla kendi sulama rejiminize göre oranlarla oynarsınız.
Evde varsa biraz da mangal kömürü kırığı karıştırmak mantar oluşumunu engellemek açısından faydalı olur.

Ya köklendirme hormonunda fingusit var ondan bikaç damla damlatsam mantar için olurmu acaba

Eski 12-10-2014, 11:10   #8
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın reguler,

Kömür kırığı şart değil, evde varsa kullanıyorum. İçinde fungisit varsa o da olur, köklenmeye de yardımcı olur.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Ya köklendirme hormonunda fingusit var ondan bikaç damla damlatsam mantar için olurmu acaba

reguler beğendi.
Eski 12-10-2014, 14:17   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
sayın regular tabii ki şekil amacı ile yapacağınız budamaların ağacınızı görsel olarak nasıl etkileyeceğini buradan kestirebilmek zor. ama iki boyutlu fotoğraflar üzerinden görebildiğim kadarı ile bir şeyler çizdim. benimde aklıma ilk gördüğümde ikinci alternatif gelmişti. daha hareketli bir gövde olur diye düşünüyorum. eğer mümkün olacaksa sarı ile işaretlediğim ince dalı bırakır onu ilk dal yapardım. hazır kalınlaşmış bir ilk dal var onu değerlendirirdim. sonuç olarakta ikinci resimdeki görseli yakalamaya çalışırdım. iyi çalışmalar.

Untitled11.jpg

Untitled12.jpg

Sakaki, sagol ve reguler beğendi.
murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2014, 16:59   #10
Ağaç Dostu

Çok teşekkur ederim çizimleriniz ve önerileriniz için. Fakat asiri derecede bocek (6 tür saydim enson )oldugundan (malum balkonda yetiştireceğim) ya hanim evden atacakti sitenin bahcesine dikecektim ya da topragini tamamen değiştirecektim. Bende koklerini tamamen hic toprak kalmayacak şekilde yikadim . Insallah ölmez. Resmen kurtbağrınin dayanikliligini test edicem. Ondan dolayi bari budamayayim diyorum.

sagol beğendi.
Eski 12-10-2014, 17:06   #11
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın reguler,

Ağacınız yeterince köklenmiş gibi duruyordu, biraz daha tecrübeniz olsaydı ben de yıkamanızı önerirdim çünkü orman fidanlığından alınan ağaçların toprağı çok kötü oluyor ve köklerini çok sıkıyor, diğerlerini de martta yıkayıp o topraktan kurtulmanız en iyisi. Normalde kurtbağrında problem olmaz yaşar.
Sayın Murat Doğanın önerisi de güzel olmuş, ağaç kendini toplasın martta son durumuna göre tekrar bakalım.

İyi çalışmalar dilerim.

Alıntı:
Çok teşekkur ederim çizimleriniz ve önerileriniz için. Fakat asiri derecede bocek oldugundan (malum balkonda yetiştireceğim) ya hanim evden atacakti sitenin bahcesine dikecektim ya da topragini tamamen değiştirecektim. Bende koklerini tamamen hic toprak kalmayacak şekilde yikadim . Insallah ölmez. Resmen kurtbağrınin dayanikliligini test edicem. Ondan dolayi bari budamayayim diyorum.

Eski 12-10-2014, 17:10   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın reguler,

Ağacınız yeterince köklenmiş gibi duruyordu, biraz daha tecrübeniz olsaydı ben de yıkamanızı önerirdim çünkü orman fidanlığından alınan ağaçların toprağı çok kötü oluyor ve köklerini çok sıkıyor, diğerlerini de martta yıkayıp o topraktan kurtulmanız en iyisi. Normalde kurtbağrında problem olmaz yaşar.
Sayın Murat Doğanın önerisi de güzel olmuş, ağaç kendini toplasın martta son durumuna göre tekrar bakalım.

İyi çalışmalar dilerim.
Evet aynen toprak çok sıkmıştı. Kökleri de o kadar sıkıydıki inanın üzerinde hiç toprak kalmamasına rağmen tornavida girmiyordu bazı yerlerine.

Kökleri bazı yerlerden kırıldı ne olur ne olmaz oralarada aşı macunu sürdüm.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg kurtbağrı kök.jpg (43.0 KB, 390 views)

Düzenleyen reguler : 13-10-2014 saat 15:08
Eski 06-11-2014, 18:24   #13
Ağaç Dostu

Bu cinsler sanirim iyi kokleniyor koklere mi calissam acaba . Govde zor adam olur gibi geliyor bana

Eski 06-11-2014, 18:50   #14
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Ben olsam bu mevsimde bu işlemi yapmazdım. Hatta bahçemde 6cm çaplı olanlarıda çıkarılmayı beklemelerine rağmen ben Mart'ı bekleyeceğim. Üstelik ağacı hazır açık kök haline getirmişken kök terbiyesinide steril ve düzgün bir şekilde yapardım.
"Bu cinsler sanirim iyi kokleniyor koklere mi calissam acaba . Govde zor adam olur gibi geliyor bana"
Demişsiniz...Aslında bedeni çok güzel olan ağacınızla "köklere mi çalışsam acaba" demekle neyi kast ettiniz?

Eski 09-11-2014, 00:55   #15
Ağaç Dostu

Zaten bahar başlangıcına kadar hiçbir işlem yapmayı düşünmüyorum. Köklerden kastım kökleri dışarı alarak gövde gibi uzatmayı mı denesem

Eski 09-11-2014, 08:41   #16
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın reguler,

Kökleri çıkarırken fazla hırpalamışsınız. Kökleri tamamen temizleyip yıkamak istediğinizde saksıya hortumla bol su verin toprak kökleri biraksın aksi halde istenmeyen yerlerden kırılmalar olur. Köklere mi çalışsam demenizden anladığım kadarıyla 4 kalın kökü açıkta bırakmayı kastediyorsunuz. Bu mevsimde kökleri birdenbire açıkta bırakmak olmaz. Kökleri yavaş yavaş ve mümkünse ilkbahardan itibaren ortaya çıkarıyoruz. Şimdilik köklerin üzeri kapalı kalsın, ağacın yaprakları ve dalları çıkarken kökler de büyümeye başlar. Siz şimdilik Kalın kök kısmını(nebari) boşverip ilkbaharda ağacın üst kısmını adam etmeye yönelseniz iyi olur.

İyi çalışmalar dilerim.....

Eski 18-12-2014, 11:26   #17
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Reguler,

Orman yapmak için kurtbağrı almaya Behiçbey fidanlığına gittim ama kurtbağrı kalmamıştı, reguler hepsini bitirmiş. ilkbahar gelmeden birdaha uğrayacağım.

reguler beğendi.
Eski 18-12-2014, 12:29   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Reguler,

Orman yapmak için kurtbağrı almaya Behiçbey fidanlığına gittim ama kurtbağrı kalmamıştı, reguler hepsini bitirmiş. ilkbahar gelmeden birdaha uğrayacağım.

Ben tembihledim bonsai için gelenlere kalmadı deyin dedim .

Abi sen gezseydin keşke onların kendilerinden haberi yok üzerlerinde yazıyor zaten hangi ağaca ait oldukları bulurdun. Bir de sol tarafa doğru gidince tel örgülerin arkasında 2. bir kısım var orada daha kalın gövdeli olanlar var.

Aslında bahar gelmeden müsait bir zamanda beraber de gidebiliriz. Güzel aday nasıl seçilir bir şeyler kaparım sizden.

sagol beğendi.
Eski 18-12-2014, 13:44   #19
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Gezdim yazıları da okudum ama kurtbağrı göremedim, 2 sırayı gezdim ama telörgüler dikkatimi çekmedi, belki sadece incelerin olduğu kısmı görmüşümdür. Ayarlayabilirsek beraber gideriz, ocak sonuna doğru bir daha gitmeyi planlıyorum. Bulursam kurtbağrı ve pembe çiçekli yalancı kiraz almak niyetindeyim. Mahlep ve huşlar da ilgimi çekiyor ama çok incelerdi almadım. Pembe akasyanın kalınları vardı ama hem saksıları çok büyüktü hem de sophoram var akasya kalsın şimdilik dedim(bileşik yapraklılar biraz daha fazla uğraştırıyor).

Alıntı:
Ben tembihledim bonsai için gelenlere kalmadı deyin dedim .

Abi sen gezseydin keşke onların kendilerinden haberi yok üzerlerinde yazıyor zaten hangi ağaca ait oldukları bulurdun. Bir de sol tarafa doğru gidince tel örgülerin arkasında 2. bir kısım var orada daha kalın gövdeli olanlar var.

Aslında bahar gelmeden müsait bir zamanda beraber de gidebiliriz. Güzel aday nasıl seçilir bir şeyler kaparım sizden.

reguler beğendi.
Eski 18-12-2014, 14:36   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Gezdim yazıları da okudum ama kurtbağrı göremedim, 2 sırayı gezdim ama telörgüler dikkatimi çekmedi, belki sadece incelerin olduğu kısmı görmüşümdür. Ayarlayabilirsek beraber gideriz, ocak sonuna doğru bir daha gitmeyi planlıyorum. Bulursam kurtbağrı ve pembe çiçekli yalancı kiraz almak niyetindeyim. Mahlep ve huşlar da ilgimi çekiyor ama çok incelerdi almadım. Pembe akasyanın kalınları vardı ama hem saksıları çok büyüktü hem de sophoram var akasya kalsın şimdilik dedim(bileşik yapraklılar biraz daha fazla uğraştırıyor).

Ocak sonu toprak değişimi için uygun olur değil mi. Çünkü oradan aldığım tüm ağaçların toprağı böcekli idi topraklarını tamamen değişmem gerekecek. Malum ben ağaçları balkonda serada besliyorum. Evi böcek sararsa hanım beni de ağaçlarla beraber çöpe atar sonra

Eski 18-12-2014, 15:05   #21
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Toprak değişimi için mart sonu daha uygun olur, o dönemde buradamıyım belli değil şu an. Orman fidanlığından alınanlarda en büyük problem toprak çok kötü oluyor, ilk fırsatta değiştirmek akıllıca olur.

Eski 11-03-2015, 01:21   #22
Ağaç Dostu

Şekline tam karar veremediğimden şu anda sadece kısalttım.

netfoto.jpg

net foto2.jpg

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düzenleyen reguler : 12-03-2015 saat 00:37
Eski 09-05-2015, 18:10   #23
Ağaç Dostu

1.jpg
Alt kısımda bulunan ortadaki boşluk birleşirse güzel bir nebari ortayaçıkacak
1.2.jpg

sagol beğendi.

Düzenleyen reguler : 09-05-2015 saat 19:15
Eski 13-07-2015, 01:44   #24
Ağaç Dostu

neyin nerden çıktığı belli değil. Alttaki karışık olanlar yüzeydeki köklerden geliyor. Onlardan ilginç birşeyler bekliyorum. Diğer yukarda ki dalları ise seyrelttim biraz.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

GT
-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düzenleyen reguler : 13-07-2015 saat 16:01
Eski 22-09-2015, 03:21   #25
Ağaç Dostu

Boy kısaltma

Ağacın boyunu geç olmadan biraz daha kısalttım.
Alttaki dalları kök kısmını birleştirsin diye kurbanlık olarak tutuyorum. Ayrıca ilerde kökleri kaynaştırmada felan kullanırım diye tutuyorum.

bonsade beğendi.
Eski 22-09-2015, 14:19   #26
Ağaç Dostu

Ağaçta şimdilik hedefim aşağıdaki gibi .

sagol beğendi.
Eski 24-09-2015, 19:31   #27
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-06-2015
Alıntı:
Ağaçta şimdilik hedefim aşağıdaki gibi .
Benimde en cok sevdigim gercek bir bonsai modeli.
Insallah olur.

reguler beğendi.
ahmetyasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2015, 14:48   #28
Ağaç Dostu

Bonsai sehbası niyetiyle aldım. Şu anda kullanmaya daha çok var ama hevesle aldık işte

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 28-09-2015, 22:01   #29
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sehpalar çok güzel. Şimdi bu sehpalara aynı güzellikte ağaçlar lazım.

reguler beğendi.
Eski 02-10-2015, 19:04   #30
Ağaç Dostu

Ortadaki dal çok boru gibi düz, uzun olduğu ve konik olmadığı için kısalttım. Çabuk iyileşmesi için ve iyileştiği zaman kambiyumu kabarık olmasın diye de içeri doğru oydum.

Aynı yerden çıkan dallar koniklik oluşturuyormuş ondan dolayı 4 tane olan dallardan 1 tanesini tamamen budadım ve yine içini oydum.

Gövdedeki ters konikliği gidermek için gövdeye dal aşılamayı düşünüyorum ya da sağ taraftaki dalı kesip gövdeyi oyabilirim de.

bonsade beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024