agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni68Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-10-2014, 13:38   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
reguler / ficus benjamin aday no 1

QBauhouse'dan aldigim ficuslari bonsai yapmayi dusunuyorum. Govde kalinligi az ama mini bir bonsai de olabilir . Ustunde acemiligimi atmayi dusunuyorum insallah oldurmem. Yedegini de aldim yani 2 ficus aldim . Boylari 30 cm detayli resimleri ekleyecegim. Ilk basta evde yasatmaya calisacagim . Normalde iceri bitkisi diye biliyorum ama bauhouse da disariya koymuslardi. Ben kapali alanda yatistirmek istiyorum onun icin soka girmesin diye balkonun kapisini tum hafta boyunca acik birakmayi dusunuyirum. Umarim alisir hemen. 2 haftadir abartisiz 7 saat bonsai hakkinda okuyorum.
220141007_134115.jpg

20141010_083842.jpg

20141010_083831.jpg

20141010_083837.jpg

Milla ve a.a. beğendi.

Düzenleyen reguler : 16-10-2014 saat 18:11
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2014, 15:03   #2
Ağaç Dostu

Bu arada köklerine baktım tüm saksıyı sarmışlar. üzerindeki toprağa hiç dokunmadan 12 lt lik saksıya ekmeyi düşünüyorum bir sakıncası olur mu acaba? Çünki 1 gün oldu daha eve getireli. 20lt torf 10 lt de perlit aldım 2 X12 lt lik saksıda kullanacağım. Nasıl bir karışım kullanmamı tavsiye edersiniz.Tabi saksı büyütmemi tavsiye ederseniz.

Düzenleyen reguler : 06-10-2014 saat 15:42
Eski 06-10-2014, 23:57   #3
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Bu arada köklerine baktım tüm saksıyı sarmışlar. üzerindeki toprağa hiç dokunmadan 12 lt lik saksıya ekmeyi düşünüyorum bir sakıncası olur mu acaba? Çünki 1 gün oldu daha eve getireli. 20lt torf 10 lt de perlit aldım 2 X12 lt lik saksıda kullanacağım. Nasıl bir karışım kullanmamı tavsiye edersiniz.Tabi saksı büyütmemi tavsiye ederseniz.

Merhaba sn reguler, öncelikle aramıza hoş geldiniz.

Bu adayınızı ne kadar büyük saksıya ekerseniz o kadar iyi olur, çünkü üzerinde bonsai çalışmalarına başlamadan önce bayağı bir gelişmesi gerekiyor öncelikle ve bunun için de bolca kök gelişimi elbette...

Toprak karışımı için öneride bulunmadan önce, aldığınız bitkinin (muhtemelen ficus benjamin) tropik bir tür olmasından ötürü Ankara iklimine hiç uygun olmadığını ve sonbahar ile kış mevsimlerinde ev içerisinde, aydınlık, sıcak ve nemli bir koşulda bakmanız gerektiğini söylemem gerekiyor ki bu da henüz yeterince gelişmemiş bir aday için bonsai olma yolunda zoylayıcı koşullar elbette.

Dolayısıyla benim size ilk ve öncelikli tavsiyem, Ankara koşullarına/iklimine uygun ve biraz daha gelişmiş adaylara yönelmeniz olur.

Başarılar dilerim.

a.a. beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2014, 00:43   #4
Ağaç Dostu

Degerli yorumunuz için çok teşekkur ederim. Cok heyecanli oldugumdan hemen bi fide almak istedim malum bayram oldugundan heryer kapali bauhouseda da en kakin govdeli olan bu vardi. Her ne kadar ince oldugunu bilsemde yinede alayim dedim. Zaten ev icerisinde yetistirmeyi dusunuyorum. ondan dolayi icerde yetisebilecek bir tur oldugu icin ficusu tercih ettim .

Toprak karışımı için bir yorumda bulunmamışsınız aralara birde küçük akvaryum taşlarından serpiştirmeyi düşünüyorum uygun olurmu acaba .
Acaba ufak tefek tellemelerle yonlendirsem simdiden bir sakincasi olurmu. Birde govde kalinlasmasi icin govde altindan halka ile sarmayi dusunuyorum. Dusuncelerinizi almak istedim. bide illede budama yapmak istiyorum nerelerini budaya bilirim . bu halde üst dalları çok birbirine geçmiş ve çelimsiz.

Bu arada ana firmaya ulaştım Adanada üretim yapıyorlarmış.

Sakaki ve a.a. beğendi.

Düzenleyen reguler : 07-10-2014 saat 02:54
Eski 07-10-2014, 14:38   #5
Ağaç Dostu

Fidanlarin yerine alismasini beklemem lazimdi ama sabredemedim. Neyse cevabi bekleyemeden küçük cakil, büyük çakıl , perlit ve torf kullanarak saksilari buyulttum. Saksilari degişirken eski topragi ellerimle hafif doktum. koklerin oldugu gere biras fazladan perlit ekledim. Ayrinti ile anlatiyorum ki yanlis birsey yapmissam uyarmanizi bekliyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 00.jpg (20.7 KB, 246 views)
Dosya Türü: jpg 00011.jpg (33.2 KB, 245 views)
Dosya Türü: jpg 000121.jpg (31.5 KB, 245 views)
modelci beğendi.

Düzenleyen reguler : 13-04-2017 saat 14:54
Eski 07-10-2014, 14:57   #6
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın reguler,

Perlit de torf da çok su tutuyor o nedenle umarım çakılı çok bol katmışsınızdır aksi halde aşırı su tuttan ortamda kök çürümesi olabilir.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:
Fidanlarin yerine alismasini beklemem lazimdi ama sabredemedim. Neyse cevabi bekleyemeden küçük cakil, büyük çakıl , perlit ve torf kullanarak saksilari buyulttum. Saksilari degişirken eski topragi ellerimle hafif doktum. koklerin oldugu gere biras fazladan perlit ekledim. Ayrinti ile anlatiyorum ki yanlis birsey yapmissam uyarmanizi bekliyorum.

caglarxx beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 09:17   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
sayın regular ficus benjamin yarı tropik bir tür. İklim olarak ankara için çok uygun değil aslında.özellikle kışın iç mekanda bulundurmalısınız.nemi ve sıcağı sever. kışın dinlenmeye geçen yaprak döken ağaçlardan değiller ama yinede köklerine bu kadar girmeseydiniz daha iyiydi.genel olarak saksı değişimi işlemi kışın bitkiler uykudayken yapılıyor. dere kumu, ponza taşı **** lav taşı, bahçe toprağı karışımı kullanabilirsiniz. ben bunu kullanıyorum ve mümkün olduğunca fazla geçirgen bir karışım hazırlıyorum. iklim olarak uygun ortamı bulursa çabuk gelişen bir tür, ama ankara iklimi için bunu söyleyemiyeceğim. bana sorarsanız siz bu ficusu bir kenarda kendi halinde büyümeye bırakın. kışın sulamayı azaltın kök çürümesi olmasın. yaprak dökmesede, kışın bir dinlenme dönemi oluyor. ankarada büyük marketlere değilde fidan satan yerleri, peyzajcıları bulun oralardan hem bulunduğunuz yer iklimine hem de bonsai yapımına daha uygun adaylar bulursunuz. unutulmaması gereken şey sabır bonsaide olmazsa olmazlardandır. sabırsızlık ağacınızın ölmesinden başka bir şey yapmayacaktır. her şeyi aynı anda yapamazsınız. iyi çalışmalar diliyorum.

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 15:29   #8
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Sayın sağol ve sayın Murat doğan çok güzel açıklamış aslında.
bendede 2 adet ficus microcarpa ticari bonsai mevcut (büyük boy 70-80 cm civarı)

kışın cam önü kaloriferler sorun ,yazın klima sorun ..

ficus türleri uyku ve yaprak dökme durumları olmadığı için herzaman saksi ve toprak değiştirilebilirmiş gibi görünsede, yaz sonu değiştirdiğim saksı ve toprak sonrası (köklerle oynamadım) 2 ay gibi bir sürede yeni toparlandılar.Yani yazılanlara itibar etmek gerekiyor.
bir diğer nacizane tavsiyemde ,bentderesi ve karşıyaka mezarlığının ordaki fidancılarda bol miktarda (ve hesaplı ) adaylar bulabilirisiniz.
taşıma bir sorun evet genelde gövdesi kalın ağaç veya fidanların plastik saksıları baya iri oluyor.ama kesinlikle tavsiye ederim..

bilhassa arka taraflarda kalmış bedeni bozuk(bize göre süper ama fidancı veya normal müşteriye göre bozuk), üst tarafı budanmış fidanları çok hesaplı fiyatlara alabilirsiniz.

örnek olarak ben acele edip bauhause tan acer palmatum fidanına 140 lira civarında para vermiştim.

sonrasında karşıyakada bir fidancıda satılamayacak durumda görünen,10-15 yaş civarında üstleri kırılmış, bir kısmı kurumuş ama yaşayan ağaçların 3 tanesini 90 tl ye almıştım.

kolaylıklar dilerim

reguler beğendi.
caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 15:47   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2014
Reguler arkadaşın yeni ekimi hayırlı olsun umarım başarılı olur.
Bende onunla aynı durumdayım ve daha dün ginsang bonsai aldım. Benim farkım İstanbul'da olmam sanırım bu açıdan sorunsuz büyütebileceğim.

reguler beğendi.
tentenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 18:14   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tentenur Mesajı Göster
Reguler arkadaşın yeni ekimi hayırlı olsun umarım başarılı olur.
Bende onunla aynı durumdayım ve daha dün ginsang bonsai aldım. Benim farkım İstanbul'da olmam sanırım bu açıdan sorunsuz büyütebileceğim.
Bende ilk ginseng ile merak saldim. Ofiste arkadasin gingengi vardi ondan celik alip sismanlatirim diye dusunmustum. Nasil sismanlar diye arastirirken birden kendimi bonsai dunyasinda buldum. Evdekiler yetmedi elimde budama makasi ofisteki agaclarin canina dustum

modelci ve a.a. beğendi.
Eski 08-10-2014, 22:19   #11
Ağaç Dostu

şunuda eklemek gerekir sanırım. bu tür yer değişikiklerinden çabuk etkilenebiliyor. ilk tepkisi yaprak dökmek oluyor. her yer değişikliğinde dökecek değil tabii ki ama mesela içeriden balkona balkondan içeriye sık sık alınırsa ve bu esnada sarsılırsa **** rüzgarlı bir ortamda uzun kalırsa yaprak dökerek tepki verecektir. bu öldüğü anlamına gelmiyor, bir süre sonra tekrar yapraklanacaktır. köklerinede müdahalede bulunmuşsunuz. kökler hava aldığı için ağacınız strese girip yaprak dökebilir. yamadori yaparak edindiğim hayli gövdeli bir benjaminimin tepkisi tüm yapraklarını dökmek olmuştu. yapraksız hali ile sulamayı minimuma indirmek, sulama rejimine dikkat etmek gerekiyordu. çok sulamamama rağmen maalesef kökleri çürüdü ve ağacı kaybettim. şunu unutmamak lazım ağaçlarda canlı ve bizlerde olduğu gibi yaşam döngüleri var. nasıl ki bizler geceleri uyuyor ve metabolizmamız yavaşlıyor ve enerji ihtiyacımız azalıyorsa. bitkilerinde durumu farklı değil. öncelikle her türün özelliklerini ve bu döngülerini öğrenmekle işe başlamalıyız. çünkü amacımız yıllar boyu bakıp, bize eşlik edecek, bizimle yaşlanacak ağaçlara sahip olmak. iyi çalışmalar.

Eski 08-10-2014, 22:57   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
şunuda eklemek gerekir sanırım. bu tür yer değişikiklerinden çabuk etkilenebiliyor. ilk tepkisi yaprak dökmek oluyor. her yer değişikliğinde dökecek değil tabii ki ama mesela içeriden balkona balkondan içeriye sık sık alınırsa ve bu esnada sarsılırsa **** rüzgarlı bir ortamda uzun kalırsa yaprak dökerek tepki verecektir. bu öldüğü anlamına gelmiyor, bir süre sonra tekrar yapraklanacaktır. köklerinede müdahalede bulunmuşsunuz. kökler hava aldığı için ağacınız strese girip yaprak dökebilir. yamadori yaparak edindiğim hayli gövdeli bir benjaminimin tepkisi tüm yapraklarını dökmek olmuştu. yapraksız hali ile sulamayı minimuma indirmek, sulama rejimine dikkat etmek gerekiyordu. çok sulamamama rağmen maalesef kökleri çürüdü ve ağacı kaybettim. şunu unutmamak lazım ağaçlarda canlı ve bizlerde olduğu gibi yaşam döngüleri var. nasıl ki bizler geceleri uyuyor ve metabolizmamız yavaşlıyor ve enerji ihtiyacımız azalıyorsa. bitkilerinde durumu farklı değil. öncelikle her türün özelliklerini ve bu döngülerini öğrenmekle işe başlamalıyız. çünkü amacımız yıllar boyu bakıp, bize eşlik edecek, bizimle yaşlanacak ağaçlara sahip olmak. iyi çalışmalar.
Ficus a yamadoriyi nereden yaptiniz ben hic cevremde gormedim turkiyede yetisiyor mu? Gerci benim cevremde gormemem mumkun iklim olarak .

Eski 09-10-2014, 00:28   #13
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Murat beyin açıklaması benimde dikkatimi çekmişti. Kendisine sordum; Ficus türleri Antalya ikliminde dış mekanda yetişebiliyormuş. Yani bahçeye zamanında dikildiyse, behçede dahada hızlı gelişir. İyi gelişim gösermiş aağaçlardanda güzel Bonsai'ler olabilir.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 00:45   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Murat beyin açıklaması benimde dikkatimi çekmişti. Kendisine sordum; Ficus türleri Antalya ikliminde dış mekanda yetişebiliyormuş. Yani bahçeye zamanında dikildiyse, behçede dahada hızlı gelişir. İyi gelişim gösermiş aağaçlardanda güzel Bonsai'ler olabilir.
Teşekkür ederim. Bonsai işine yeni merak saldım. Biraz tez canlı olduğum için her aşamada çalışabileceğim yaşta ağaç toplamaya çalışıyorum (tohumdan hazır bonsaiye kadar).

Eski 10-10-2014, 00:27   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın reguler,

Perlit de torf da çok su tutuyor o nedenle umarım çakılı çok bol katmışsınızdır aksi halde aşırı su tuttan ortamda kök çürümesi olabilir.

İyi çalışmalar dilerim....
su tutuculuğu fazla oldu diye saksıların toprağından biraz alıp yıkadığım iri tanecikli ponza madeninden ve çam fidanının dibindeki sert kuru topraktan ekledim. Bitkiyi daha fazla sarsmamak için tüm toprağı değişmedim ama yüzeyden 4-5 cm derinlikte olan kısımın topragını değiştirdim.

Eski 10-10-2014, 09:39   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
su tutuculuğu fazla oldu diye saksıların toprağından biraz alıp yıkadığım iri tanecikli ponza madeninden ve çam fidanının dibindeki sert kuru topraktan ekledim. Bitkiyi daha fazla sarsmamak için tüm toprağı değişmedim ama yüzeyden 4-5 cm derinlikte olan kısımın topragını değiştirdim.
sayın reguler bence artık daha fazla müdahale etmeyin. mart ayı gibi iklim durumuna göre yapılacak toprak ve saksı değişimini yaparsınız.

regulerem beğendi.
Eski 10-10-2014, 20:45   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
sayın reguler bence artık daha fazla müdahale etmeyin. mart ayı gibi iklim durumuna göre yapılacak toprak ve saksı değişimini yaparsınız.
Bende mudahele etmek istemiyorum ama eve girer girmez ilk fidanlara ugruyorum napiyolar diye. Sonra baslarina oturunca kendimi tutamiyorum orasiyla burasiyla felan oynuyorum.

modelci, a.a. ve burockko beğendi.
Eski 14-10-2014, 01:19   #18
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Tekrar merhaba sn reguler,

Deneyim yaptıkça kafanızdaki sorular da sorunlar da hızlı bir şekilde çözüme kavuşacaktır. Bu işin en önemli yanlarından birisi de öğrendiklerinizi bolca deneyime dökmeye çalışmak, ne kadar çok aday ve deneme, o kadar çok öğrenme ve ilerleme
Bu arada sizden daha önce çalışmalar yapmış arkadaşların deneyimlerini okumak da doğru yolda ilerlemenizi sağlayacaktır.

Sizden son olarak bir de ricam olacak: forum kurallarımız gereği fotoğrafları doğrudan forumumuza yüklememiz gerekiyor ki ileride resimleri yüklediğiniz sunucuda linkler hükümsüz kaldığında çalışmalarınızın resimleri sayfanızdan yok olmasın. Foruma fotoğraf nasıl yüklenir? başlığında gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Başarılar...

sagol beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2014, 05:34   #19
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2014
Sn reguler
Bahsettiğiniz o mutlaka budamak zorunda hissetmek durumu benim şuanki heyecanımı oyle guzel anlatıyor ki ben de dayanamayıp koçtaştan limon servi almıştım, gönül istiyor ki hergün budanacak yeni dallar çıksın
Umarım heyecanımız meylelerini biran evel verir..
Görüşmek üzere..

a.a. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2014, 09:05   #20
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın reguler,

Bonsaiye başlarken hepimizin geçtiği bir yol. Başlangıçta fidanları her gün budama, uç alma, şekil verme isteği çok yoğun oluyor çünkü fidanın hemen bir bonsai haline gelmesi isteniyor, bu durum ise ağaçların yorulmasına, ölmesine neden oluyor. Bonsaide sabır çok önemli, her gün yine kontrol edin ama işlem yapmadan çok düşünmek gerekiyor.

iyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Bende mudahele etmek istemiyorum ama eve girer girmez ilk fidanlara ugruyorum napiyolar diye. Sonra baslarina oturunca kendimi tutamiyorum orasiyla burasiyla felan oynuyorum.

Eski 18-10-2014, 11:54   #21
Ağaç Dostu

sayın reguler yamadori ficusa açıklık getireyim. iş yerinde hediye gelen ficusları zamanında hizmetli arkadaş alıp bahçeye dikmiş şimdi gayet güzel gelişim gösteriyorlar. ben bunlardan birini sökmüştüm( aslında sökme niyetim yoktu ama ekilirken düşünülmemiş ve ağaç diğer ağaç ile duvar arasında sıkışıp kalmış, orada pek gelişim şansı yoktu maalesef.) bunun yanında alanyada bol bol ficus nitida (sokak benjamini deniyor burada) ağacı görebilirsiniz

Eski 18-10-2014, 12:17   #22
Ağaç Dostu

Alıntı:
sayın reguler yamadori ficusa açıklık getireyim. iş yerinde hediye gelen ficusları zamanında hizmetli arkadaş alıp bahçeye dikmiş şimdi gayet güzel gelişim gösteriyorlar. ben bunlardan birini sökmüştüm( aslında sökme niyetim yoktu ama ekilirken düşünülmemiş ve ağaç diğer ağaç ile duvar arasında sıkışıp kalmış, orada pek gelişim şansı yoktu maalesef.) bunun yanında alanyada bol bol ficus nitida (sokak benjamini deniyor burada) ağacı görebilirsiniz
Yolumuz duserse şöyle en kalin govdelisinden alalim o zaman. Bayağı satiliyodur da sizin oralarda, ficusu cok seviyorum ama buralarda hiç yok.

Düzenleyen reguler : 18-10-2014 saat 23:35
Eski 19-10-2014, 02:21   #23
Ağaçsever

modelci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
imalat sektöründe siniz büyük ihtimalle, bugüne kadar toprakla ve ağaçla hiç
ilgilenmemiştim, bütün hobilerime zaman ayırdığım kadar deva mediyorum. Lakin bitkilerde zaman ayırmayla olmuyomuş. elimde makasla 3-5 saat uğraşsam bitki kesin ölür

modelci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2014, 09:18   #24
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Bitkinin kök sistemi gelişmişse, sağlığı yerindeyse, zamanlama uygunsa yapılan müdahalelerin zararı olmuyor, tecrübeniz arttıkça daha kolay karar verip uygulayabileceksiniz.

iyi çalışmalar dilerim,...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi modelci Mesajı Göster
imalat sektöründe siniz büyük ihtimalle, bugüne kadar toprakla ve ağaçla hiç
ilgilenmemiştim, bütün hobilerime zaman ayırdığım kadar deva mediyorum. Lakin bitkilerde zaman ayırmayla olmuyomuş. elimde makasla 3-5 saat uğraşsam bitki kesin ölür

Eski 19-10-2014, 23:04   #25
Ağaç Dostu

Merhabalar ben sıvı gubre alacaktim ama bonsai sıvı besini yazanın N+P+K dağılımının şu an başlangıç aşamasında olan ağaçlarım için uygun olup olmadığını sormak istedim. Acaba hangisini almalıyım. Kahverengi olanın adı bonsai besini diğeri yeşil olan işe yeşil bitki besini.

gıbre.jpg

gubre 2.jpg

Araştırarak cevabı buldum yeşil bitki besini yazan gübreyi alacağım. İyi ki de acele edip bonsai besini yazana atlamamaşım.

Düzenleyen reguler : 20-10-2014 saat 09:32 Neden: cevabı araştırıp buldum
Eski 29-11-2014, 02:04   #26
Ağaç Dostu

[QUOTE=sagol;1326054]Bitkinin kök sistemi gelişmişse, sağlığı yerindeyse, zamanlama uygunsa yapılan müdahalelerin zararı olmuyor, tecrübeniz arttıkça daha kolay karar verip uygulayabileceksiniz.

iyi çalışmalar dilerim,...

Özellikle ficus nitidayı kalın gövdeli bulmanız oldukça kolay. Benjaminler salon bitkisi olarak satıldığından pahalı ama nitidaları çok rahat bulursunuz.

Alıntı:
Yolumuz duserse şöyle en kalin govdelisinden alalim o zaman. Bayağı satiliyodur da sizin oralarda, ficusu cok seviyorum ama buralarda hiç yok.

Eski 26-03-2015, 00:59   #27
Ağaç Dostu

Bu başlıkta 2 ağacı birden yayınlıyorum küçük oldukları için daha çok yolları var diye.

Bu adaylarda yine nemli tutma yöntemi ile gövdeden köklendirmeye çalışmıştım 2 haftada başarılı oldum çok sevindim.

2.jpg

3.jpg

benjamin 1.jpg

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

caglarxx beğendi.

Düzenleyen reguler : 26-03-2015 saat 01:30
Eski 26-03-2015, 01:02   #28
Ağaç Dostu

Bu adayda ise çok minik bir kök çıkmış.

2222222222222222222222.jpg

22222222.jpg

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 29-03-2015, 01:56   #29
Ağaç Dostu

Resimleri eklediğim zaman en son resimde bulunan ağaca daldan köklendirme yapmıştım hemen köklenmiş. Bı kadar çabuk olmasını beklemiyordum açıkçası. Sabah ilk işim onu ana gövdeden ayırıp ayrı bir saksıya dikmek olacak. Fotoğrafları da o zaman eklerim.

Eski 29-03-2015, 09:39   #30
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Reguler,

Köklerin biraz kuvvetlenmesini beklemek daha iyi olur. Renkleri beyazken kuvvetsiz oluyorlar biraz gelişip renkleri koyulaşıp kahverengi olmadan dikmek riskli olur.

İyi çalışmalar dilerim..

Alıntı:
Resimleri eklediğim zaman en son resimde bulunan ağaca daldan köklendirme yapmıştım hemen köklenmiş. Bı kadar çabuk olmasını beklemiyordum açıkçası. Sabah ilk işim onu ana gövdeden ayırıp ayrı bir saksıya dikmek olacak. Fotoğrafları da o zaman eklerim.

reguler beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024