agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen murat doğan
  • 1 Gönderen murat doğan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-10-2014, 01:38   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2014
Cetinto/pinus mugo - dağ çamı

Merhaba,
Sayın Hasan Ali Bey'den (tourkana) almış olduğum mugo çamı hakkında görüşlerinize ihtiyacım var.

Önden görünüşImageUploadedByTapatalk1412548942.369789.jpg
Diğer fotolar
ImageUploadedByTapatalk1412548968.752207.jpgImageUploadedByTapatalk1412548982.470392.jpgImageUploadedByTapatalk1412548995.637712.jpgImageUploadedByTapatalk1412549008.965307.jpg

Üzerinde kritik hata yapmak istemediğim bir ağacım. Bu yüzden özellikle mevsimlere göre yapılması gerekenler konusunda görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
İlk olarak düşündüğüm en güçlü dal olan ilk fotoğraftaki sağ üstteki 3 daldan en uzununu budamak. Ekim sonu gibi budamayı düşünüyorum. Sizler sıradıyla hangi işlemleri tavsiye edersiniz.
Saygılar

Cetinto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2014, 02:07   #2
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.Cetinto.
Çamlar geriden sürgün vermeyen ağaçlar. O yüzden budama yaparken 2 değil 12 defa düşünmek gerekli.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2014, 08:09   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
sayın cetinto hasan ali beyden bende mugo çam almıştım öncelikle şunu söylemeliyim ki çok sağlıklı ağaçlar. ben aslında iğneliler için çok uygun olmayan bir iklimde yaşıyorum buna rağmen oldukça sağlıklı geliştiler. maalesef biri alanyanın sıcağına dayanamadı. siz istanbulda uygun ortama sahipsiniz. mugolar iğnelilerle çalışmaya çok müsait ağaçlar ben bunu tecrübe ettim. dalları oldukça yumuşak, telleme işlemi bu anlamda güzel sonuçlar veriyor. tabii ki yumuşak diye dalları aşırı zorlamamak gerekiyor. tamam kırılmıyor ama bu dalların zarar görmediği anlamına da gelmiyor. budama işleminde acele etmeyin. iğnelilerde farklı bir işleyiş var. bununla ilgili hasan ali beyin forumda yeterince paylaşımı var. süreci gayet güzel anlatmış. ondan faydalanabilirsiniz. İğneliler ile çalışmak çoğu kişiye zor geliyor ancak onların sürecini öğrenince aslında çokda zor değil. ağacınıza gelince şekil itibarı ile alternatifi olan bir aday bu yüzden acele etmeden bol bol internetten görsellere bakın ve ağacınızı sık sık uzun uzun izleyin, ki hemen mer dalı her uzantısı aklınıza kazınsın. böylece yapılmış görselere bakarken ağacınıza uygun bir tarz mutlaka yakalarsınız. tabii dal dizilimini ve ağacınızın olması gereken boyunu hesap ederek o çerçevede bunları düşünün. fırsat bulabilirsem bir kaç alternatif çizmeye çalışırım. katkısı olur belki.iyi çalışmalar.

dusunenadam beğendi.
murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2014, 09:09   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Dal diziliminin uygun olup olmadığını fotoğraflardan pek anlayamadım ama sanki bol dallı bir ağaç gibi duruyor. O yüzden bu çizimleri uygulamak mümkün olabilir. Kaba taslak aklıma gelen ler bunlar. İkinci resimde boy daha kısa tutlabilir. İlk resimde de sağdaki dalı daha uzun tutabilirsiniz hatta daha uzun tutmanız gerekir. Ben çizerken kısa tutmuşum. İyi çalışmalar.

Untitled3-1.jpg

Untitled9-1.jpg

Milla beğendi.
murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024