agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 4 Gönderen nicholai hel

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-08-2014, 21:19   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2014
Cetinto / zelkova

ImageUploadedByTapatalk1408389841.850807.jpg

ImageUploadedByTapatalk1408389853.103120.jpg

Elime yeni geçen bu minik zelkoya yı ileride bonsai olarak değerlendirmek istiyorum, daha büyük bir saksıya transfer ettim. Dış mekanda tutuyorum, kışın iç mekana almayı düşünüyorum, ekim ayına kadar 15 günde bir demir bakır şelatlı sıvı gübre takviyesi yapıyorum. Sizce şuanda yapmam gereken neler var,

Cetinto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2014, 11:44   #2
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Merhabalar Sn. Cetinto, aramıza hoşgeldiniz.

Öncelikle ağacınız Zelkova değil Carmona.
Umarım hiç kök budaması yapmadan yeni saksısına almışsınızdır. Yılın bu zamanlarında kök budaması yapmak, özellikle de bunun gibi kök konusunda bir miktar hassas ağaçlar için kaçınılması gereken bir işlemdir.

Ağacınızı dışarıda tutmaya devam edin. Sağlıklı bir Carmona'nın günün en sıcak olduğu öğlen saatleri dışında güneş görmesi iyi olacaktır fakat saksı değişimini yeni yaptıysanız ağacınızı bir ay kadar direk güneş görmeyeceği bir yerde tutun.

İki sulama arasında toprak yüzeyinin kurumasına izin verin. Sularken toprağı iyice doyurun.

Yazdığınız besin takviyesi içinde eğer iz elementleri ayrıca çözelti formunda veriyorsanız buna ihtiyaç olmadığını söyleyebilirim. Ağacınız şu anda mikro ya da makro elementler konusunda bir noksanlık göstermiyor. Kayda değer bir noksanlık görene kadar NPK değerleri dengeli ve içinde eser elementleri de bulunduran bir gübreyle programa devam etmeniz daha uygun olacaktır. Unutmayın ki eser elementlerde de doz aşımı bazı problemler yaratır. Bu türde de özellikle demir doz aşımı sorun oluyor.

Yalnız ağacınızın saksısını yeni değiştirdiyseniz, ağacın gelişim döneminde olduğunu da düşünerek, ilk 15 gün gübreleme yapmamanızı, sonrasında düşük dozlarla başlayıp her 15 günlük periyodda dozajı yükselterek uygun/tavsiye edilen dozaja kadar çıkmanızı tavsiye ederim.

Ağacınızda herhangi bir budama, telleme yapmayınız. Öncelikle iyice gelişsin, yeni sürgünler versin. Herşey iyi giderse önümüzdeki baharda biraz form verebilirsiniz.

Ağacınız tropik/yarı-tropik iklimleri seven bir tür. İstanbul'un kış soğuklarına dayanamaz. Kışın içeri almanız fakat iyi havalandırma sağlamanız uygun olacaktır. Adaptasyon sırasında aniden yaprak sarartıp dökebilir, yer değişimine hassas bir türdür. Fakat eğer iç mekandaki yeri de doğru bir konumsa ve doğru bakım uygulanırsa bir süre sonra yeni yapraklar açıp yeni yerine alışacaktır.

İyi çalışmalar dilerim...

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2014, 04:00   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2014
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, kök budaması yapmadan hatta krndi minik saksısında bulunan toprağın büyük kısmını da alarak daha büyük saksıya aktardım, tavsiyelerinize uyacağım

Cetinto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024