agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen mesutik
  • 1 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-07-2014, 10:18   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-06-2014
Mesutik / ligustrum

Herkese merhaba,
Bu meraka babamıda alıştırmam sonucunda haftasonu fidanlığa gidip bir ligustrum almış. Aslında çok araştıran birisi değildir ama seçtiği aday gerçekten benimde hoşuma gitti. Bende sizlerle paylaşmak istedim.
uploadfromtaptalk1406103624698.jpg

Bu halde gelen bitkiyi budayarak şu şekilde bıraktık ve ön yüzüne bu şekilde karar verdim:
uploadfromtaptalk1406103678945.jpg

Budamamız çok mu serte kaçmış bilmiyorum ama eğer hayatta kalırsa belki taş üstünde bir tarz yapılabilir. Köklerinin yakından resmi şu şekilde:
uploadfromtaptalk1406103784912.jpg

Önerileriniz ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Adem Keskin beğendi.
mesutik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2014, 10:58   #2
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.mesutik.
Hem bu hobiye merak saldığınız, hemde seçtiğiniz adaydan dolayı saygı değer babanızı ve sizi kutluyorum.
Adaylar güzel. ADAYLAR dememin sebebi sanki aynı saksıda iki aday varmış gibi geldi bana. Kışın kökleri açıp bakmanızı öneririm. Budamaya gelince; aslında köklerin durumuyla alakalı. Yani ağaç eğer tek kökse ozaman çapraza giden ve üstüste binen bazı dalları elemek gerekebilir. Eğer şayet iki bitki varsa ozamanda iki seçenek var.
-İki ağacı ayırıp, tekrar bağımsız olarak değerlendirmek gerekli.
-Kökleri birbirinden ayırmayıp bedenlerin birbirlerine kaynamasını sağlayacaksınız.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2014, 12:44   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-06-2014
Sn. Badrobot,
Teşekkür ederim, bu forum sayesinde sizlerin tecrübelerinizden öğrenmeye çalışıyoruz. Dediğiniz gibi tek kök değil hatta 2 kökte değil sanırım 3 köklü. Resimde belli olmuyor ama en soldaki ince dalında kendine ait bir kökü olabilir. Şimdiki resimde daha net görebilirsiniz.

2.seçenek ile devam etmeyi düşünüyorum köklerin birbirine kaynaması ile daha kalın gövdeli bir görüntü olur. Ayrıca köklerin dışta kalan karmaşık yapısı hoşuma gitti o yüzden ayırmayı düşünmüyorum.

Düzenleyen Sakaki : 24-07-2014 saat 13:02 Neden: Fotoğrafların doğrudan foruma yüklenmesi gerekiyor.
mesutik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2014, 12:52   #4
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.mesutik.
Resimden anladığım kadarıyla zaten kalın olan o iki gövde birbirine kaynamış görünüyor. Ama en soldaki ince beden içi aynı şeyi söyleyemem. Aslında o gövde orada doğallığıda bozan bir yapısı var gibi. Ağacı karşınıza aıp üzerinde saatlerce seyredip iyi bir karar vermeniz gerekli.

mesutik beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024