agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler
  • 1 Gönderen seccomann01
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen murat doğan
  • 1 Gönderen mesutik
  • 1 Gönderen seccomann01
  • 1 Gönderen Adem Keskin
  • 1 Gönderen seccomann01
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen mesutik
  • 1 Gönderen mesutik
  • 2 Gönderen badrobot
  • 3 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen mesutik

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-06-2014, 10:33   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-06-2014
mesutik / meşe

Merhabalar herkese,
Bugün ilk bonsai adayımı almış bulunmaktayım. Gittiğim fidancıda beğendiğim çok aday olmasına rağmen fiyatların çok uygun olmadığından dolayı 1 tane alabildim. Olabildiğince kalın gövdeli seçmeye çalıştım. Çatallı gövdesi hoşuma gittiği için bu meşeyi aldım. ****** ilk adayım ve tecrübem yok o yüzden kabaca bir budama yaptım. Resimlerini sizlerle paylaşmak istedim hem yanlışlarımı söylemeniz hemde tavsiye vermeniz açısından.

IMG_20140622_105103.jpg

mesutik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 13:01   #2
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Şimdi ilk önce fotoğrafları foruma nasıl yüklemen gerektiğine bir bak bu şekilde yanlış.

Şekil ve biçim olarak forumda ki Bonsaicilerin yorum yapabilmesi için bir kaç açıdan fotoğraf çekmen gereklidir.

Meşe ile ilgili forumda gerekli bakım ve özellikleri bulabilirsin.

Yeni fotoğrafları yüklediğinde tekrardan Bonsai adayını yorumlayabiliriz.

Sakaki beğendi.
seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 13:47   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.mesutik.
Öncelikle adayınız hayırlı olsun.
Fotoğrafarı tam yan cepheden ve ağacınızın ön, arka, 2 yan ve hatta bir tanede üstten foroğraf çakerseniz ve seccomann01'in de söylediği gibi foruma yükleyebilirseniz size daha fayladı olabiliriz.
Meşe benimde hayran olduğum çok uzun ömürlü fakat çok yavaş büyüyen bir ağaç. Yavaş büyümesi biraz canınızı sıkabilir. Çünki şu an için az olan tecrübenizi yavaş gelişen bir ağaç üzerinde atmak çok zor olacağı kesin.

seccomann01 beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 13:56   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
sayın mesutik ilk adayınız hayırlı olsun. yeni fotoğraflar ekledikçe şekil tarz konusunda yorum yapabiliriz. gerçi siz zaten ağacınıza ağır bir budama yapmışsınız. Ben olsam bu tarihten sonra bu kadar ağır bir budamaya girmezdim. havalar iyiden iyiye artmaya başladı. temmuz ve ağustos ayları iyice ısınacak. Bu tür budamaları ilkbaharın başlarında yapmak daha doğru olur diyebiliyorum.

seccomann01 beğendi.
murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 14:16   #5
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Bence ağacınız Meşe değil.

Eski 22-06-2014, 15:54   #6
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Bana da oyle geldi hocam ama tam olaya hakim olamadigim ve fotograflarda tam net olmadigi icin yorumda buluadim

Graf von Wilhemsburg

Eski 22-06-2014, 20:51   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Sayın mesutik ağacınız hayırlı olsun, resimleriniz pek net değil ama ağacınız pırnal meşe büyük ihtimalle, yaprak dökmeyen meşelerden.

Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 01:18   #8
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seccomann01 Mesajı Göster
Şimdi ilk önce fotoğrafları foruma nasıl yüklemen gerektiğine bir bak bu şekilde yanlış.

Şekil ve biçim olarak forumda ki Bonsaicilerin yorum yapabilmesi için bir kaç açıdan fotoğraf çekmen gereklidir.

Meşe ile ilgili forumda gerekli bakım ve özellikleri bulabilirsin.

Yeni fotoğrafları yüklediğinde tekrardan Bonsai adayını yorumlayabiliriz.
Foruma nasıl fotoğraf yükleneceğini biliyorum. Ancak o sırada telefondan upload etmeye çalıştım o yüzden formatı uygun değil.

seccomann01 beğendi.
Eski 23-06-2014, 01:23   #9
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.mesutik.
Öncelikle adayınız hayırlı olsun.
Fotoğrafarı tam yan cepheden ve ağacınızın ön, arka, 2 yan ve hatta bir tanede üstten foroğraf çakerseniz ve seccomann01'in de söylediği gibi foruma yükleyebilirseniz size daha fayladı olabiliriz.
Meşe benimde hayran olduğum çok uzun ömürlü fakat çok yavaş büyüyen bir ağaç. Yavaş büyümesi biraz canınızı sıkabilir. Çünki şu an için az olan tecrübenizi yavaş gelişen bir ağaç üzerinde atmak çok zor olacağı kesin.
Teşekkür ederim öncelikle. Fotoğrafları mobil den upload ettiğim için formatını ayarlayamadım en kısa zamanda net resimler paylaşacağım. Bu arada bende meşe olmadığını düşündüm ancak İngilizce ismini cuban oak olarak buldum küba meşesi olarak arayınca bi sonuç çıkmadı. Bazı yaprakları meşe yaprağı gibi ama hatları oval değil keskin yani diken gibi bazı yaprakları. Ayrıntılı resimler paylaşınca anlaşılacaktır. Tek adayla devam etmeyi düşünmüyorum bir de nar edinmek istiyorum önümüzdeki haftalarda bakmaya devam edeceğim yoksa dediğiniz gibi tek fidanla sıkılabilirim.

Eski 23-06-2014, 01:27   #10
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
sayın mesutik ilk adayınız hayırlı olsun. yeni fotoğraflar ekledikçe şekil tarz konusunda yorum yapabiliriz. gerçi siz zaten ağacınıza ağır bir budama yapmışsınız. Ben olsam bu tarihten sonra bu kadar ağır bir budamaya girmezdim. havalar iyiden iyiye artmaya başladı. temmuz ve ağustos ayları iyice ısınacak. Bu tür budamaları ilkbaharın başlarında yapmak daha doğru olur diyebiliyorum.
Teşekkürler murat bey,
İlk aldığım halinide paylaşacağım çok karmaşık gözüküyordu meşeyi dayanıklı bir ağac olarak bildiğim icin ve ilk fidanın heyecanı olduğu için sert bi budama yaptım sonuçlarını bekleyip göreceğiz artık.

Eski 23-06-2014, 01:33   #11
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin Mesajı Göster
Sayın mesutik ağacınız hayırlı olsun, resimleriniz pek net değil ama ağacınız pırnal meşe büyük ihtimalle, yaprak dökmeyen meşelerden.
Adem bey, teşekkür ederim.
İngilizce ismi cuban oak olarak rastladım ama türkçe kaynaklarda küba meşesi tarzında bir tür bulamadım. Ancak sizin dediğiniz türüde araştırmada fayda var belki Türkçeye ismi farklı geçmiştir.

Eski 23-06-2014, 05:40   #12
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Sn. Mesutik ben telefondan tapatalk uygulamasini kullaniyorum sizede tavsiye ederim fotograf yukleme islemini buradan halledebiloyorsunuz.

Graf von Wilhemsburg

mesutik beğendi.
Eski 23-06-2014, 11:20   #13
Ağaç Dostu

Ağacınız heralde bu siz incelerseniz daha iyi karar verebilirsiniz.

Pırnal meşe - Vikipedi

Sakaki beğendi.
Eski 23-06-2014, 22:40   #14
Ağaçsever

Geçte olsa fidanımın daha net resimlerini sizlerle paylaşıyorum:

1. Fidanımı ilk aldğımda bu şekildeydi.

2. Budadıktan sonra bu şekilde bıraktım. Fidanın ön yüzünü bu taraf seçmeyi düşünüyorum ama değişebilirde tabi.

2.jpg

3.Bu arka tarafı:

3.jpg

4.Ve fidanımın yaprak yapısı. Adem Bey sizin gösterdiğiniz türe benziyor ancak bazı yaprakları bu şekilde farklı.

4.jpg

5. Son olarakta fidanımın gövdesi. Yaklaşık olarak 4 - 4.5 cm kalınlığında.

5.jpg

Eski 23-06-2014, 22:41   #15
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Belki tuhaf olucak ama fotogrflari yakinlastirmak icin tikladigimizda yine bizi baska bir link karsiliyor

Graf von Wilhemsburg

mesutik beğendi.
Eski 23-06-2014, 23:00   #16
Ağaç Dostu

Aynı ağaç üzerinde iki tür yaprak mı var .. ?

Kermes Meşesi (Quercus coccifera)

Eski 23-06-2014, 23:20   #17
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mesutik Mesajı Göster
Geçte olsa fidanımın daha net resimlerini sizlerle paylaşıyorum:

1. Fidanımı ilk aldğımda bu şekildeydi.

2. Budadıktan sonra bu şekilde bıraktım. Fidanın ön yüzünü bu taraf seçmeyi düşünüyorum ama değişebilirde tabi.

Eklenti 504351

3.Bu arka tarafı:

Eklenti 504352

4.Ve fidanımın yaprak yapısı. Adem Bey sizin gösterdiğiniz türe benziyor ancak bazı yaprakları bu şekilde farklı.

Eklenti 504353

5. Son olarakta fidanımın gövdesi. Yaklaşık olarak 4 - 4.5 cm kalınlığında.

Eklenti 504354

Merhaba sn mesutik,

Aramıza hoş geldiniz.
Foruma yeni olduğunuz için bu defalık fotoğrafları sizin adınıza ben foruma yükledim. bundan sonra fotoğrafları siz Foruma fotoğraf nasıl yüklenir? başlığındaki bilgileri takip ederek yükleyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

mesutik beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 23:32   #18
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin Mesajı Göster
Aynı ağaç üzerinde iki tür yaprak mı var .. ?

Kermes Meşesi (Quercus coccifera)
Adem Bey sanırım fidanımın türünü buldunuz teşekkür ederim. Yaprakları gördüğünüz gibi kermes meşedeki gibi dikenli ve dediğim gibi bazı yaprakları dikensiz düz yani normal ancak aklıma gelen şey acaba yapraklar gelişince mi o dikenli şekli alıyor ve benim dediğim düz yapraklar henüz gelişimini tamamlamamış olanlar olabilir mi ?

Adem Keskin beğendi.
Eski 23-06-2014, 23:40   #19
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba sn mesutik,

Aramıza hoş geldiniz.
Foruma yeni olduğunuz için bu defalık fotoğrafları sizin adınıza ben foruma yükledim. bundan sonra fotoğrafları siz Foruma fotoğraf nasıl yüklenir? başlığındaki bilgileri takip ederek yükleyebilirsiniz.

Kolay gelsin.
Sn Sakaki merhaba,

Hızlı cevapladan yanıtladığım için attachment kısmını görmedim kendi upload ettiğim siteden paylaşıyordum .

Teşekkür ederim,

Sakaki beğendi.
Eski 26-06-2014, 16:06   #20
Ağaçsever

Fidanımda düşündüğüm iki şey var bunun için sizlere danışmak istedim.

1. Resimde ki 1 numaralı dalı kurban dal seçerek gövdenin kalınlaşmasını sağlamak.

2. Resimde ki 2 numaralı dalı kurban dal seçerek çatallanmış olan ince dalın kalınlaşmasını sağlamak.

Siz hangisini önerirsiniz **** düşüncelerimin ikiside yanlış mı ? Bunların dışındaki önerilerinizede açığım ******. **** 2 dalıda kurban dal seçerek hem gövde hemde dalın kalınlaşmasını sağlayabilir miyim ?

Teşekkürler,

kurban dal.jpg

Eski 27-06-2014, 12:39   #21
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.mesutik.
-Eğer ağacınızın bedenini kalınlaştırmak istiyorsanız, hiç bir budama yapmayıp bir kaç büyüme dönemi kendi halinde gelişmesini bekleyeceksiniz.
-Bonsai yapmaya çalıştığınız ağaç dal gelişimi ve şekillendirmesi sırasındada ana beden kalınlaşacaktır. Kurban dal uygulaması; ancak dal dizilimini ve formunun tamamlamış olan ağaçlarda ana gövdeyi kalınlaştırma ihtiyacı varsa sonradan dipten ve en üstten gelen bir ve ya daha çok kurban dalla sağlanabilir.
Sizin ağacınızında şimdiden kurban dal uygulamasına başlarsanız ağacınızdan esas çıkarması istediğiniz dalların hiç birini çıkarmayacaktır.
Yani şu an sizi kurban dal uygulamanız çok yanlış.
Yukarıdaki açıklamalarım ışığı altında önünüzde iki secenek var.
1-Ağacı bir kaç yıl serbest gelişime bırakın. (Bence buna gerek yok ağacınız yeterince kalın)
2-Ağacınızı Eylül döneminde aşağıdaki gibi 2 farklı formda kesebilir ve bonsai sürecini başlatabilirsiniz.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 504352d1403558230-3 - Kopya.jpg (36.2 KB, 99 views)
Dosya Türü: jpg 504352d1403558230-3.jpg (42.2 KB, 99 views)
seccomann01 ve mesutik beğendi.
Eski 29-06-2014, 00:34   #22
Ağaçsever

Sn. badrobot, tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim acemilik dönemimde bana çok yardımcı oluyorsunuz. Tavsiyenizi dinleyip eylül ayında 2.resimdeki gibi budamayı düşünüyorum. Veya kalın olan çatalı bırakıp ince olanı kesmekte olabilir ama o durumda gövdeden çatala olan kıvrım biraz keskin olur ve görüntüsünü bozar sanıyorum. Yani ilk resminizin tam tersini kastettim ince dalı kesip kalını bırakmayı ama büyük ihtimal 2.resimdeki adımı izleyeceğim.

Eski 29-06-2014, 16:24   #23
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Koniklik (taper)

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg KONİKLİK.jpg (20.9 KB, 87 views)
Eski 29-06-2014, 16:34   #24
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Bu mesajı özellikle 2 parça halinde gördermek ve tüm dikkatinizi bu konuya ve çizdiğim şekillere çekmek istedim.
-Soldaki üst resimde ana gövde konik bir yapıda. Sağdaki üst resim ise telefon direği gibi bir yapıda.
-Soldaki alt resimde yan dal konik bir yapıda. Sağdaki resimde alt resimde ise yan dalda konikleşme sağlanmamış.
Yani burada size söylemek istediğim; eğer çatalı yok edip sadece bir gövde şeklinde bir şekilde çalışacaksanız bence ince bedeni ağaç üzerinde bırakıp, kalın bedeni kesmelisiniz. Elbette yinede yeni zirve dalı en az 1 büyüme dönemi serbest bırakıp, konikliği pekiştirebilirsiniz.
Size tasarım olarak önerdiğim gibi ince dalı bırakarak budamanız size ileride konik gövdeli bir yapı sağlayacaktır. Sİzin dediğinz gibi kalın gövdeyi bırakırsanız konikliği sağlamak çok daha uzun bir süreç alacaktır.
Bu konuda derin bir araştırma yapmanızı samimiyetle öneririm. Çünki "Bonsai'de KONİKLİK her şeydir." diyebiliriz.

Eski 29-06-2014, 22:00   #25
Ağaçsever

Dediklerinizi okuduktan sonra fidana baktım ve kalın çatalı bırakmanın ne kadar saçma olduğunu cidden farkettim. Hatta ince çatalı bırakma fikrine sıcak bakıyorum.

Nexus 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 23-07-2014, 10:04   #26
Ağaçsever

Meşe ağcımın bugünkü halini paylaşmak istedim. Bu arada bu hastalığı babama da bulaştırdım sn. badrobotun tavsiyesi üzerine eylülde budamaya karar verdiğim ağacı babamın sabırsızlığı nedeniyle şimdi budadık. Kalın dalı kestik ince olan dalı bıraktık. Sağolsun meşemiz acemice hamlelerimize çok iyi katlanıyor ve gelişimi beklediğimden hızlı oldu.

uploadfromtaptalk1406102774283.jpg

En tepedeki kalın daldan kurtulmayı düşünüyorum ama şimdilik ordaki sürgünlere kıyamadım. Sürgünler çok uzamıştı bu yüzden uç alımı yaptım ancak alttaki iki dal için hata yaptım galiba onları serbest bırakmak kalınlaşmaları için daha iyi olurdu sanırım.

dusunenadam beğendi.
Eski 23-07-2014, 11:20   #27
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.mesutik.
Ağacınızdaki dallanma şu an itibariyle çok yeterli görünmüyor. Ağacınızda öncelikle nasıl bir şekle gidebileceğiniz konusunda bir öngörü, karar, hatta çizebiliyorsanız resimler çizin. Şu dalı alayım, bu dalı alayım derken ağacınızın formu oluşturabilecek dallarıda yanlışlıkla budama ihtimaliniz bile var. Bence ağacı bu dönemi biraz serbest bırakın.

Eski 23-07-2014, 12:48   #28
Ağaçsever

Sn. Badrobot,
Şu an için net olarak bir şekil belirleyemedim dediğiniz gibi kendi haline bırakıp en azından alt dalların biraz kalınlaşmasını bekledikten sonra birseyler düşünülebilir belki.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024