agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 2 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen agno
  • 1 Gönderen murat doğan
  • 1 Gönderen murat doğan
  • 1 Gönderen murat doğan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2014, 21:43   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2010
agno / Ardıç (Aday No. 3)

Merhaba

Ardıç olduğunu tahmin ettiğim (değilse başlık düzeltilebilir) yeni bonsai adayım için usta arkadaşlardan öneri almak istiyorum.

Tarz konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg k_IMG_5991.jpg (59.1 KB, 55 views)
Dosya Türü: jpg k_IMG_5990.jpg (50.5 KB, 55 views)
Dosya Türü: jpg k_IMG_5992.jpg (48.4 KB, 55 views)
Dosya Türü: jpg k_IMG_5993.jpg (59.3 KB, 55 views)
agno Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2014, 22:40   #2
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Sn. agno, ağacınız ardıç.

Fakat bonsai olmak için fazla ince bir ardıç. Aslında çok daha kalın gövdeli ağaçları tercih ederiz bonsai adayı olarak.

Şu anda ağacınız için yapabileceğiniz en iyi şey, ilk dala kadarki alt gövdeyi telleyerek mümkün olduğu kadar hareket kazandırmak olabilir. Gövdeyi önce rafya ya da gövdeyi telin basıncından koruyacak başka bir malzemeyle sardıktan sonra biraz kalınca bir telle gövdeyi sarıp daha bu kadar gençken hareketli bir alt gövde kazanmayı amaçlayabilirsiniz. Ardıç esnektir, tellemeyle çok güzel şekil alır, tabii telleme konusunda biraz tecrübeniz varsa.

Bu ağaç şöyle bir hale gelebilir, öncelikle telleme yapılıp sonrasında daha büyük bir saksıya uygun açıyla dikilirse.

k_IMG_5992.jpg

Ama bundan sonra ağaçta hiç budama yapmadan birkaç sene serbest büyümeye, kalınlaşmaya bırakılmalı. İnandırıcı bir bonsai olması için o genç gövde biraz yaşlanıp kalınlaşmalı.
Tabii teller gövdeyi sıkmadan önce kesilmek kaydıyla.

Ağaçtan başka seçenekler, stiller de çıkarılabilir. Ama ileride tarzına ne şekilde karar verirseniz verin, alt gövdenin hareket kazanması mutlaka avantaj sağlayacaktır.

Sakaki ve meetoo beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 09:25   #3
Yeni Üye

Cevabınız ve önerileriniz için çok teşekkürler. Dedikleriniz mantıklı geldi.

Ağacın yanından bakılınca öyle bir kıvrım var zaten. Ben ağacı telleyip biraz da döndürerek dediğinizi uygulayacağım.

meetoo beğendi.
Eski 04-05-2014, 12:20   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Sayın agno tooprak seviyesini biraz azaltıp nebariyi kontrol etmenizi öneririm. Sanki gövdenin solunda kalan kısa kuru dal aynı kökten çıkıyor gibi. Öyle ise toprak seviyesini azaltarak azda olsa koniklik sağlayacağınız bir nebari elde etmiş olusunuz. Sonrasına gelecek olursak nicholai hel in önerisine alternatif olarak size çelebi tarzını önereceğim. Nicholai helin dediği gibi gövdeyi telleyerek hareketlendirip, zirvedeki yapıyı kullanarak güzel bir çelebi tarzı elde edebilirsiniz diye düşünüyorum. Buda bir alternatif. Tablet ile cevap yazdığımdan fotğrafta **** çizimle gösteremedim. En kısa zamanda şekil ile anlatmaya çalışırım. Acele etmeyin. Alın ağacı karşınıza her ayrıntısını kafanıza yazın, o size ne yapabileceğini anlatacaktır. Forumda biçim verme teknikleri/bonsai tarzları başlığındaki laterati tarzının anlatıldığı konuyu ve oradaki görselleri bir inceleyin derim. Ağacınızın boyuda önemli ****** burada biraz daha uzun olsa idi kesin laterati ( çelebi) tarzı yapın derdim.

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sakaki beğendi.
murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 13:31   #5
Ağaç Dostu

tekrar merhaba işaretlediğim alttaki dal aynı kökten mi geliyor bir bakın toprak seviyesini azaltarak kökleri çok çıkarmadan kök seviyesine kadar inin( köklerin başlangıç noktasını kastediyorum, kökleri açığa çıkarmayın). Diğer kuru dallara da bakacak olursanız toprak altında kalan kısım size sürpriz yapabilir. yanlız unutulmaması gereken şey özellikle bu dönemde köklere azami özen göstererek hava aldırmadan zedelemeden, zarar vermemek. laterati tarzının kurallarına uygun ise şekil olarak fikir verebilir diye resimde düşündüklerimi çizmeye çalıştım. ister aşağı doğru yönlenen bir gövde seçersiniz ister yukarı bölgeyi. ama her halukarda fidanınızın boyu ve bu bölgelerin boy ile oranı önemli, gövdeye gerekli şekillendirmeleri de yapasanız bence güzel olur. iyi çalışmalar.

k_IMG_5992.jpg

Sakaki beğendi.
Eski 04-05-2014, 21:53   #6
Yeni Üye

Murat bey önerileriniz ve çizimleriniz gayet anlaşılır, teşekkür ederim.

kök konusunda acele etmiyorum açıkçası. aldığımda gövde çok alttaydı ve saksıdan ağacı çıkarıp saksı altına toprak ekleyip tekrar saksıya koyup gövde görünürlüğünü sağladım. Zaten sizin de belirttiğiniz gibi kök budama gibi bir işe girişmeyeceğim. Ancak toprak çok sert ve kök dolanımı sık, Acaba acil bir müdahale gerekir mi?

tarz konusunda sizden alacağım öneriler çok önemli. En son karar verdiğimde uygulayıp yine fotoğraflarını ekleyeceğim.

Eski 05-05-2014, 13:47   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agno Mesajı Göster
Murat bey önerileriniz ve çizimleriniz gayet anlaşılır, teşekkür ederim.

kök konusunda acele etmiyorum açıkçası. aldığımda gövde çok alttaydı ve saksıdan ağacı çıkarıp saksı altına toprak ekleyip tekrar saksıya koyup gövde görünürlüğünü sağladım. Zaten sizin de belirttiğiniz gibi kök budama gibi bir işe girişmeyeceğim. Ancak toprak çok sert ve kök dolanımı sık, Acaba acil bir müdahale gerekir mi?

tarz konusunda sizden alacağım öneriler çok önemli. En son karar verdiğimde uygulayıp yine fotoğraflarını ekleyeceğim.
acil müdahale gerektircek bir drum olduğun sanmıyorum. bence köklere zarar vermemek bu dönem için daha önemli.

agno beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024