agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen meetoo
  • 3 Gönderen nicholai hel
  • 3 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen Emre Babayiğit

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2014, 11:01   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2014
Emre Babayiğit / Cüce Nar

Merhaba.

Tohumdan yetiştirdiğim cüce narım 1.5-2 sonra nihayet çiçek açtı ve meyve vermeye başladı. Ancak aşağıdaki ekli fotoğraflarında da görebileceğiniz gibi bir tarafa doğru eğildi. Sanırım bunda yanlış budamanın da etkisi var. Boyu yaklaşık 40 cm. Gövdesinin kalınlaşması, dik ve sağlıklı durması için aşağıdaki fotoğraflar ışığında yapmam gereken budama hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. Bununla birlikte sulama, gübreleme ve güneş ışığı hakkında da yardıma ihtiyacım var. Kişisel deneyimlerim ışığında cüce narımın güneşi ve suyu çok sevdiğini düşünüyorum.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Emre Babayiğit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2014, 11:02   #2
Yeni Üye

6.jpg

7.jpg

8.jpg

Eski 29-04-2014, 16:39   #3
Yeni Üye

bilgi ve tecrübelerinizi benimle paylaştığınız için ne kadar teşekkür etsem azdır.

Eski 29-04-2014, 16:59   #4
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Sayın Emre Babayiğit "Gövdesinin kalınlaşması, dik ve sağlıklı durması için aşağıdaki fotoğraflar ışığında yapmam gereken budama hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim." demişsiniz. Siz bunu bonsai olarak mı yoksa normal ağaç olarak mı yetiştirmek istiyorsunuz?

Düzenleyen ultralaca : 29-04-2014 saat 16:59 Neden: yanlış yazım
ultralaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 17:51   #5
Yeni Üye

bonsai olmasını umuyorum

Eski 29-04-2014, 19:46   #6
Ağaç Dostu

meetoo's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2014
Sn emre babayiğit mutlaka başka cevaplarda gelecektir ... ağacınızı bonsai için uygun gövde yapısına getirmek için budama yapmanız gerekcek ... size bu aşamada tavsiyem forumdaki arkadaşlarımın çalışmalarını incelemeniz bu konuda varolan kaynakları okumanız ve izlemenizdir ... sonrasında uygun bir zamanda (çünkü her mevsim uygun olmuyor) budama işlemini gerçekleştirmenizdir ... o anlamda bir karar verirseniz size elimizden gelen yardımı yaparız. işin ana hatları şöyle :
gövdeyi geliştirmek için uygun bir zirve sürgün seçersiniz ve hemen altından budama yaparsınız .. budama sonrası zirve sürgünün gövdeyi kalınlaştırmasını bekler ve yine aynı işlemi yaparsınız ... sonuçta istediğiniz gövde kalınlığına ulaşınca da bonsainizi şekillendirmeye başlarsınız ... şimdilik bu kadarını anlata biliyorum ama detayları ancak okuyup izleyerek öğrenebilirsiniz... eğer ağaç benim olsaydı şöyle bir budama yapardım.. ama mevsimin uygunluğunu ağacınızın kök durumunu ağacınızın budamaya hassasiyetini bilmeden bunu yapmak hata olur
7 (1).jpg

meetoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 20:51   #7
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Sn. Emre Babayiğit, tohumdan yetiştirdiğiniz güzel bir nar fidanınız var, o da çiçek ve meyveleriyle size teşekkür ediyor.

Fakat bu fidanın bonsai olması için öncelikle seçmeniz gereken bir yol var.

Böyle bir çalışma sizi tatmin edecek mi?

dwarf-pom-lg.jpg

Kaynak

Yoksa böyle mi?

pomegranate-bonsai-tree-1.jpg

Kaynak

Yoksa böyle bir bonsai mi?

pomegranate_bonsai_by_omega856-d58mt66.jpg

Kaynak

Eğer ilki sizin için yeterli bir sonuçsa, budamalara hemen başlayabilirsiniz.

Eğer ikincisi gibi bir ağaç düşünüyorsanız, ağacınızı şu ankinden daha büyük bir saksıda iki sene kadar daha büyütür, sonra çalışmalara başlarsınız.

Şayet sonuncu ağaç hedefinizse, ağacınız o gövde kalınlığına ulaşana dek büyütüp sonra işlemlere başlamalısınız. Eğer ağacınızı yere dikme şansınız yoksa, saksısını her sene ya da her iki senede bir ciddi oranda, kademeli olarak büyütmek şartıyla iyimser bir tahminle 10-15 sene sonra ilk kesim yapılmalı. Ağacınızın o hale gelecek şekilde eğitimden geçmesi ise ayrı bir konu tabii.
O ağacın altındaki not belki dikkatinizi çeker, 1960 yılından bu yana eğitimde olduğu yazılmış.

Ağacınızın cüce nar olduğunu da düşünürsek (bu detayı geç farkettim kusura bakmayın) son görseldeki gibi olmasını beklemek hayal olur. Fakat ikinci fotoğraftaki gibi bir kalınlığa ulaştırabilirsiniz.

İşin özü, ağacınızın ana gövdesi, hedeflediğiniz bonsai gövdesinin kalınlığına ulaşıncaya kadar budama yapmadan büyütmelisiniz.

Bu arada bir not, üzücü ama, fidanınızın gelişimini hızlandırmak istiyorsanız çıkardığı tüm çiçek ve meyveleri farkettiğiniz anda kesip uzaklaştırmanız daha çok sürgün, dal yapmasını teşvik edecek ve sonuçta daha hızlı büyümesini sağlayacaktır. Dal ve sürgünleri ise dokunmadan büyütmelisiniz, ta ki ana gövde istediğiniz kalınlığa ulaşana kadar.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 21:22   #8
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.Emre Babayiğit.
Sizin ağacınız Punica Grantum Nana. Yani bodur, cüce nar. Küçük yaprak yapısı nedeniyle Bonsai için uygun bir ağaç türü. Ama bu türle ilgili en büyük sorun çok ama çok yavaş gelişmesidir. nicholai hel'in söylediklerinde çok önemli noktalar mevcut. Bunları iyi düşünmeniz gerekir. Bu ağaç türünde kes-büyüt yöntemiyle konik ağaç elde etmek imkansıza yakın. Olsa olsa kes-büyütme gibi bir şey olur. O nedenle ağaç üzerindeki her bir yaprağın ağacın gelişiminde çok büyük bir önemi vardır.
Benim size önerim ağacınızın bedenini bükmekle ilgili. Ağacın gövdesine bükecek kalınlıkta bir tel takın ve resimde işaretlediğim gibi gövdeyi bükün. Bu size güzel bir görsellik kazandıracaktır.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (44.1 KB, 78 views)
Dosya Türü: jpg 2.jpg (32.5 KB, 76 views)
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 00:22   #9
Yeni Üye

ilginiz ve yorumlarınız için teşekkür ederim. müdahale etmek için geç kalmaktan korktuğum için biraz sabırsız davrandım bunun için de kusura bakmayın. anladığım kadarı ile yapabileceğim en mantıklı hareket ağacımı bahçeye dikmek ve bir kaç sene boyunca gövdesinin kalınlaşmasını beklemek olacak. tabi bu arada da boş durmak olmaz, yetişkin bir fidan edinip kendimi eğitmeye başlamalıyım. bu bağlamda benim gibi tecrübesi ve bilgisi olmayan birini fazla zorlamayacak ve eğitecek bir ağaç türü, yaşı, kalınlığı vb. konularda tavsiyede bulunabilirseniz sevinirim.

nicholai hel beğendi.
Eski 02-05-2014, 01:09   #10
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.Emre Babayiğit.
Sizin ağacınız Punica Grantum Nana. Yani bodur, cüce nar. Küçük yaprak yapısı nedeniyle Bonsai için uygun bir ağaç türü. Ama bu türle ilgili en büyük sorun çok ama çok yavaş gelişmesidir. nicholai hel'in söylediklerinde çok önemli noktalar mevcut. Bunları iyi düşünmeniz gerekir. Bu ağaç türünde kes-büyüt yöntemiyle konik ağaç elde etmek imkansıza yakın. Olsa olsa kes-büyütme gibi bir şey olur. O nedenle ağaç üzerindeki her bir yaprağın ağacın gelişiminde çok büyük bir önemi vardır.
Benim size önerim ağacınızın bedenini bükmekle ilgili. Ağacın gövdesine bükecek kalınlıkta bir tel takın ve resimde işaretlediğim gibi gövdeyi bükün. Bu size güzel bir görsellik kazandıracaktır.
bu cüce narı bahçeye ekmeye karar verdim ancak yukarıda bahsettiğiniz tel ile bükme işlemini ağaç geliştikten sonra mı yoksa toprağa diker dikmez mi yapmalıyım?

Eski 16-05-2014, 15:37   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Telleme işlemini yeterli kalınlıkta bir telle yapabilirsiniz ama mevsim gelişme mevsimi olduğu için çok dikkatli olmanızı öneririm çünkü teller gövdeyi sıkıp zarar verebilir onun dışında tellemeyi hemen yapabilirsiniz...

Akhilleus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024