agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 2 Gönderen ultralaca
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen meetoo
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen anily

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2014, 21:47   #1
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
ultralaca / Kurtbağrı

2 yıl önce bahçeye çelik olarak diktiğim ve alıştırma amaçlı üzerinde telleme çalışmaları yaptığım çelik hem çok iyi köklendi hemde telleme sonucu bu şeklini aldı. Gövdesi daha da kalınlaşmadan bahçeden sökmek zorunda kaldım.2 hafta önce tellerini çıkartıp, diktiğim yeni saksısında çok mutlu görünüyor ki baharla birlikte gün geçtikçe yapraklanmaya başladı. Eğer uygun bir kuru gövde bulabilirsem görsel olarak biraz daha hoş görünsün diye tanuki uygulaması yapmayı düşünüyorum. Zirve olan dalın sağ tarafından uzanan ve yukarı doğru yeni bir zirve görüntüsünde olan dalı ya telle yatay şekillendirmeyi ya da yukarı doğru uzamaya başladığı yerden kesmeyi düşünüyorum. Aday iki gövdeli şekilde ince olanı kesip kesmemekte kararsızım. Ya da altan yeni çıkan sürgünle birbirine dolanmış gövde mi yapsam ?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2014-03-24 16.21.01.jpg (70.6 KB, 75 views)
Dosya Türü: jpg 2014-03-23 15.46.13.jpg (70.9 KB, 75 views)
Dosya Türü: jpg 2014-03-23 15.46.03.jpg (56.9 KB, 74 views)
Sakaki ve Cemaleddin beğendi.
ultralaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 22:01   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn ultralaca,

Eğer ikinci fotoğrafta zirvede ikiye çatallanan dallardan sağa giden ince dalı yeni zirve olarak devam ettirmekten bahsediyorsanız bence kararınız yerinde. Ama ikinci ince olan gövde konusunda tereddütlüyüm, ligustrumlarda başarılı bir füsyon ben henüz görmedim (belki vardır ama rastlamadım).

Başarılar dilerim.

ultralaca beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 22:17   #3
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn ultralaca,

Eğer ikinci fotoğrafta zirvede ikiye çatallanan dallardan sağa giden ince dalı yeni zirve olarak devam ettirmekten bahsediyorsanız bence kararınız yerinde. Ama ikinci ince olan gövde konusunda tereddütlüyüm, ligustrumlarda başarılı bir füsyon ben henüz görmedim (belki vardır ama rastlamadım).

Başarılar dilerim.
Sayın Sakaki zirve yapmayı düşündüğüm 1 numaralı dal. 2 numaralı dalın ise ya kırmızı ile işaretlediğim yerden kesmeyi ya da o kısımdan tel ile yere paralel şekil vermeyi düşünüyorum biraz daha boyunu kısaltarak.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2014-03-23 15.46.03.jpg (58.0 KB, 74 views)

Düzenleyen ultralaca : 24-03-2014 saat 22:28 Neden: yazım yanlışı
Eski 24-03-2014, 22:36   #4
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Bence 1 numaralı dalı dibinden sert budama yaparak 2 numaralı dalı telleyip zirve olarak devam ettirmeniz daha iyi olur. Yan dallar konusunda endişe ve sabırsızlık etmeyin derim, daha çok erken. Böyle ince bir fidanda ilk önce odaklanmanız gereken şey koniklik ve gövdeyi geliştirmek olmalı ki bunun için de "kes ve büyüt" dediğimiz yöntemle 2 numaralı dalı devam ettirmeniz daha mantıklı olur. Aksi halde konik olmayan ama yan dalları neredeyse gövde kadar kalınlaşmış bir ağacınız olur ileride.

2 numaralı dalı telleyip yukarı ve hafif sola doğru bükerek (yani şu anki 1 numaralı dalın konumuna getirerek) devam...

ultralaca beğendi.
Eski 24-03-2014, 22:54   #5
Ağaç Dostu

meetoo's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2014
eğer tanuki uygulaması yapacaksanız 2 numaralı dalıda zirve yapıp ikisini kalın bir dalla kapatabilirsiniz 1 . dal tam dik giderken 2. dal hafif eğimle güzel bir görünüm verebilir... ( tanuki uygulamasını o yöndeki dallara uygulayacağınızı varsayarak yazdım )

ultralaca beğendi.
meetoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 22:58   #6
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Bu arada tanuki daha çok ibrelilerde ve ardıçlarda tercih edilen bir uygulama.

Eski 24-03-2014, 23:29   #7
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Tanuki uygulamasını sadece ince gövdeyi kalınlaşıncaya kadar kapatıp kalın bir ağaç görünümüyle daha hoş olur diye düşünüyordum. Görüntü amaçlı yani. Tanuki olsada olur olmasa da o ikinci planda. Şuan benim için önemli olan ağacın sonraki yıllarda alacağı gerçek şeklini alması. Sayın Sakaki peki yeri yeni değiştirilmiş bir fidana 1. dalı kesmek söylemiş olduğunu uygulamaları yapmak gelişim açısından zarar verir mi ?

Eski 24-03-2014, 23:59   #8
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ultralaca Mesajı Göster
Sayın Sakaki peki yeri yeni değiştirilmiş bir fidana 1. dalı kesmek söylemiş olduğunu uygulamaları yapmak gelişim açısından zarar verir mi ?
Yeni uyanmış sağlıklı bir ligustrum, sorun olacağını sanmam. Eğer bitkiyi köklerini komple açığa çıkararak (toprağını tamamen dökerek) yeni saksıladıysanız, kökünü oynatmamaya özen gösterin yeterli.

ultralaca beğendi.
Eski 26-03-2014, 16:00   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Ligustrum? yakınlarda bir ay önce inşaat çalışması yapıldı. Dozer bahçe duvarını yanlışlıkla yıktı, ligustrum kökünün 4-3 lük bölümü dışarıya çıkmıştı 4 hafta o şekilde kaldı. Duvar tamir edilip yeniden toprak takviyesi yapıldı. Şu anda hiç bişey olmamış gibi sürgün vermeye devam ediyor. Bu yazım sizi gevşetmesin ama zorlu şartlara dayanıklı bir bitki.

ultralaca beğendi.
anily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024