agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler
  • 1 Gönderen Akhilleus
  • 7 Gönderen sagol
  • 4 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Akhilleus
  • 3 Gönderen Akhilleus
  • 3 Gönderen Adem Keskin
  • 2 Gönderen Adem Keskin
  • 2 Gönderen sagol
  • 2 Gönderen Adem Keskin
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen Akhilleus
  • 1 Gönderen Akhilleus
  • 1 Gönderen Akhilleus
  • 3 Gönderen sagol
  • 2 Gönderen Akhilleus
  • 2 Gönderen sagol
  • 2 Gönderen Adem Keskin
  • 1 Gönderen Akhilleus
  • 2 Gönderen Adem Keskin
  • 1 Gönderen Akhilleus

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2014, 14:36   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Akhilleus / Ateş dikeni

Bu da Ateş Dikeni bonsai adayım, bununla ilgili de yorumlarınızı tavsiyelerinizi bekliyorum yine, yardımcı olacak arakadaşlara çok çok teşekkürler...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0232.jpg (39.2 KB, 191 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0233.jpg (52.0 KB, 191 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0234.JPG (57.5 KB, 190 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0235.JPG (69.5 KB, 192 views)
seccomann01 beğendi.
Akhilleus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 14:37   #2
Ağaç Dostu

Bunu taş üstü stilde yapmak istedim ama uygulamamda yanlışlıklar varsa bütün tavsiyelere açığım. Yorumlarınızı bekliyorum...

Eski 20-03-2014, 15:51   #3
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Akhilleus,

Güzel bir ateş dikeni bulmuşsunuz. Köklerin etrafını bir bezle sarıp toprak doldurmanızı tavsiye ederim aksi halde güneşten yaıp kuruyacaktır ağacınız. Ağaç kendini toplayıp yeni ortamına alıştığında toprak zamanla 1 er 2 şer cm azaltılarak ortama alıştırılmalıdır.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akhilleus Mesajı Göster
Bunu taş üstü stilde yapmak istedim ama uygulamamda yanlışlıklar varsa bütün tavsiyelere açığım. Yorumlarınızı bekliyorum...

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 16:05   #4
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn sagol'un dediğine aynen uymanız iyi olur. Taş üstü çalışmalarda kökleri hemen bu şekilde açıkta bırakmıyoruz. Taş ile birlikte komple toprağa gömdükten sonra, zamanla (ilerleyen senelerde) hafif hafif toprağını azaltarak kökler açığa çıkarılmalı.

Ayrıca kazık kökü de gördüğüm kadarıyla bırakmışsınız. Kazık kök çok fazla kalın olduğundan ve taşa da sarılamayacak durumda olduğu için keşke onu en başta alsaymışsınız.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 01:43   #5
Ağaç Dostu

Bu ağacı bu ortama yaklaşık iki ay önce aldım yani daha uykudayken ve ondan sonra böyle yeşillendi konuyla alakalı bilgim olmadığı için soruyorum şuanda da aynı şeyi uygulamalımıyım yoksa bundan sonra başka bi yolmu izlemeliyim.

Eski 21-03-2014, 07:26   #6
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Akhilleus,

Biran önce kökleri toprakla kapatmanız iyi olur aksi halde güneş kökleri yakacak ve ağaç büyük ihtimalle kuruyacaktır. Zamanla toprağı Santim santim açarak güneşe ve dış koşullara alıştırıyoruz kökleri.
Aşağıda bu tür çalışmalarımdan örnekler var daha bunların hiçbirinin kökü 1 cm bile açılmadı.

Sagol / Çekirdekten Dut (Taşüstü)

sagol / İncir (Kaya-üstü tarz)

Sagol / Dut-2 (Taşüstü)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akhilleus Mesajı Göster
Bu ağacı bu ortama yaklaşık iki ay önce aldım yani daha uykudayken ve ondan sonra böyle yeşillendi konuyla alakalı bilgim olmadığı için soruyorum şuanda da aynı şeyi uygulamalımıyım yoksa bundan sonra başka bi yolmu izlemeliyim.

Eski 21-03-2014, 19:07   #7
Ağaç Dostu

Ateş dikenimin köklerini bir bezle örttükten sonra üzerini toprak kapattım onuda hazırlıyorum umarım güzel bi eser ortaya çıkartırım...

Sakaki beğendi.
Eski 12-06-2014, 22:13   #8
Ağaç Dostu

Ağacın güncel durumu bu sanırım bunu taş üstü yapmaktan vazgeçeceğim altta olan kalın kökü kışın alıp ordan da köklenmesi için aynı saksı içinde devam ederek boyunu biraz daha kısaltmak istiyorum sizinde önerilerinizi bekliyorum bütün hocalarıma ve arkadaşlarıma şimdiden çok teşekkürler.
Herkese iyi çalışmalar diliyorum...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMAG1455.jpg (78.8 KB, 157 views)
Dosya Türü: jpg IMAG1456.jpg (76.7 KB, 157 views)
Dosya Türü: jpg IMAG1457.jpg (78.5 KB, 156 views)
Dosya Türü: jpg IMAG1458.jpg (77.2 KB, 156 views)
Dosya Türü: jpg IMAG1459.jpg (79.2 KB, 158 views)
Eski 12-06-2014, 22:41   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Adayınız güzel , ama müsaade ederseniz fikrimi söylemek istiyorum. Kullandığınız taş köklere tam olarak uyum sağlamadığından arada boşluk çok. Bu da içinize sinmeyeceğinden zaman kaybı olacak. Eğer başka bir işlem yani hazırdaki taşa yapıştırarak arayı doldurmayı düşünmüyorsanız , bana kalırsa önümüzdeki sezonda normal saksıya alarak başka bir stile yönelmenizin daha iyi olacağını düşünüyorum. Bizim için zaman çok önemli , zamanı kaybetmeden iyi kullanmak her zaman avantajdır. İyi çalışmalar.

Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2014, 22:51   #10
Ağaç Dostu

Ayrıca bu tip taş üstü çalışmalarında daha genç adaylar kullanarak ilerleyen zamanlarda gelişmemiş köklerin gelişirken taşı sarması daha kolay olacaktır. Sizin ağacınızdaki gibi gelişmiş bir kök o taşı sarması çok zor bir durumdur. Eğer ağacınızın kök sistemini komple içine alabilecek saksının dibini keserek ağacınızın köklerin üstüne koyup içini toprakla doldurursanız önümüzdeki sezona kadar kökler dışarda kalmamış olur nispeten fazla gelişemese de köklerin fazla kurumasını engellemiş olursunuz. Saksı değişimine alt yapı hazırlamış olursunuz. İyi çalışmalar.

Sakaki ve Akhilleus beğendi.
Eski 12-06-2014, 23:04   #11
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Kökleri Ilginc kesmeden iyice düsünmek iyi olur. Bu haliyle ne yapilabilir diye düsünelim bence. Firsat bulunca tekrar bakarim. Belki o arada baska öneriler de gelir arkadaslardan.

Iyi calismalar dilerim...

Eski 12-06-2014, 23:22   #12
Ağaç Dostu

Sayın Sağol mesajımda belirttiğim gibi burada ki bir işlem alternatifi var. Biraz uğraştıcı ama denenebilir.

High Desert Bonsai - Root Over Rock Project - YouTube

sagol ve Akhilleus beğendi.
Eski 13-06-2014, 10:33   #13
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Event Bu yöntem olabilir. Bu Konuda Bir ceviri de Var galiba Sayin Sakaki yapmisti. Kökler Bu Kadar gelismisken kesmeye kiyamiyorum. Kökleri o Hale getirmek yillar aliyor.

Iyi calismalar dilerim..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin Mesajı Göster
Sayın Sağol mesajımda belirttiğim gibi burada ki bir işlem alternatifi var. Biraz uğraştıcı ama denenebilir.

High Desert Bonsai - Root Over Rock Project - YouTube

Adem Keskin beğendi.
Eski 13-06-2014, 12:16   #14
Ağaç Dostu

Sn: Adem Keskin, Sn: Sagol çok teşekkür ediyorum önerileriniz için bu yöntemi denemek istiyorum ancak burada anlamadığım videonun sonunda kullanılan malzeme bildiğimiz beton mu yoksa özel bir malzeme mi? İngilizcem çok iyi değil ancak arkadaşımdan yardım istedim onunda anladığı renkli beton kullanılmış deniyor. Bu konuda yardım ederseniz kış geldiğinde bu şekilde bir çalışma yapmak istiyorum.
İyi çalışmalar...

Adem Keskin beğendi.
Eski 13-06-2014, 12:51   #15
Ağaç Dostu

Özel bir malzeme mi bilemiyorum ama ben normal çimentoyla denemeyi düşünüyorum önümüzde ki sezon. Aralara konulacak taşın uygun renkte seçimiyle , kuruduğunda bir bütün izlemi verecek taşlarla çalışmak lazım. İyi çalışmalar.

Eski 13-06-2014, 13:58   #16
Ağaç Dostu

Normal çimontoyla deneme yaparım o halde ve sanırım içine katkı olarak boya kullanmalıyız çünkü video da renkli beton olarak bahsediyor kullandığımız taşa göre renklendirebiliriz. Sn: Adem Keskin hocam ve Sn: Sagol hocam yardımlarınız için teşekkürler. Ayrıca Sn: Sagol hocam tekrar bakıp başka bir öneride bulunursanız onlarıda dinlemek isterim. Şimdiden çok teşekkürler.
İyi çalışmalar...

Adem Keskin beğendi.
Eski 13-06-2014, 15:04   #17
Ağaç Dostu

Hocam hitabınız için teşekkür derim , o mertebeye gelmemize çok uzun zaman var. Sadece çok az olan bilgimizi bildiğimiz kadarıyla paylaşmaya çalışıyorum . Şahsım adına tabi bu bana kullanmazsanız sevinirim. Boya konusuna gelince çimento veya kullanılacak madde kuruduğunda ne renk alıyorsa ona yakın renklerde taşlar kullanmak avantaj , eğer imkan dahilinde değilse koyu renklerde tonlama yaparak uygunlaştırılabilir. İyi çalışmalar.

Eski 14-06-2014, 15:08   #18
Ağaç Dostu

Sn: Adem Keskin siz nasıl isterseniz ancak bu tabiri kullanmak içimden geliyor çünkü gerçekten bilgilerinizi canı gönülden paylaştığınızı ve hiç bir karşılık beklemediğinizi bildiğim için saygı mahiyetinde kullanmaktayım ama istemiyorsanız tabii ki de saygı duyarım.
İyi çalışmalar...

Adem Keskin beğendi.
Eski 15-06-2014, 21:42   #19
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın akhilleus,

Bu ara çok doluydum ancak bakabildim. Adem Beyin önerdiği yöntemle taşın altındaki boşlukları doldurmak bence de iyi olur. Yukardaki iki kolu başlangıçta açık kök bırakırdım heralde, sonra tekrar gözden geçirirdim.
Çimento yerine fayans yapıştırıcı da kullanılabilir zannediyorum. Boya olarak oksit kırmızı(kiremit rengine benziyor) ile oksit siyah toz boya karıştırılıp kullanılabilir.

Bonsai kurallarına göre kökün bakana doğru gelmesi uygun bir durum değil ama yürüme hareketi o konumda daha belirgin o nedenle ağacın yönünü de iyice düşünmek gerekir. Bu konum daha hoşuma giderse illa kural demezdim zannediyorum.

IMAG1459 deneme.jpg

Diğer yönden de güzel görünüyor, oturan birisi gibi. Bu konumu sağa sola döndürerek yandan belki başka açı yakalanabilir.

IMAG1457 deneme.jpg

Not: taşın doldurulması şu an acil değil bence ama biraz daha toprak ilave etmek iyi olabilir. Yeşil kısmı yoluna girince taş kısmını tamamlayabilirsiniz.

Eski 20-06-2014, 14:23   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın akhilleus,

Bu ara çok doluydum ancak bakabildim. Adem Beyin önerdiği yöntemle taşın altındaki boşlukları doldurmak bence de iyi olur. Yukardaki iki kolu başlangıçta açık kök bırakırdım heralde, sonra tekrar gözden geçirirdim.
Çimento yerine fayans yapıştırıcı da kullanılabilir zannediyorum. Boya olarak oksit kırmızı(kiremit rengine benziyor) ile oksit siyah toz boya karıştırılıp kullanılabilir.

Bonsai kurallarına göre kökün bakana doğru gelmesi uygun bir durum değil ama yürüme hareketi o konumda daha belirgin o nedenle ağacın yönünü de iyice düşünmek gerekir. Bu konum daha hoşuma giderse illa kural demezdim zannediyorum.

Eklenti 502274

Diğer yönden de güzel görünüyor, oturan birisi gibi. Bu konumu sağa sola döndürerek yandan belki başka açı yakalanabilir.

Eklenti 502275

Not: taşın doldurulması şu an acil değil bence ama biraz daha toprak ilave etmek iyi olabilir. Yeşil kısmı yoluna girince taş kısmını tamamlayabilirsiniz.

Sn: sagol;
Benimde aklımdan geçen şimdilik üzerine toprak ekleyip kışa kadar üst tarafı geliştirmek bu arada da alt kısımda ne olacak bekleyip görmek dediğiniz gibi ön yüz olarak iki taraf benimde hoşuma gidiyor kural konusuna gelince ben Çin'lileri daha çok seviyorum ( biraz daha esnek oluyorlar kurallar konusunda o yüzden ) ama ikinci fotoğrafta biraz daha çapraz bir açı yakalanabilir. Şimdilik toprak ekleyip beklemeye geçicem bu arada yapmam gereken ufak tefek işlemler varsa yardımcı olursanız da sevinirim. Tabi Sn: Adem Keskin sizinde değerli önerilerinizi bekliyorum.
İyi çalışmalar...

sagol ve Adem Keskin beğendi.
Eski 20-06-2014, 18:14   #21
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Kuralları tamamen gözardı edersek uluslarası alanda kendimize yer etmemiz zor ama bunun gibi belli karakteristiği olan ağaçlarda kuralları tam uygulamak yazık olur. Bence de şimdilik toprak ilave edip üst kısmıyla uğraşmaktan başka birşeye gerek yok.

Sakaki ve Adem Keskin beğendi.
Eski 20-06-2014, 22:32   #22
Ağaç Dostu

Bende Sayın Sağol gibi biraz daha toprak doldurarak gelişime destek olmak taraftarıyım . En güzel bonsailere ulaşmak dileğiyle iyi çalışmalar.

Sakaki ve sagol beğendi.
Eski 25-06-2014, 11:19   #23
Ağaç Dostu

Köklerin üzerüni toprakla kapatıp beyaz bir bezlede üzerini örttüm kışa kadar bu şekilde gelişmesine devam edecek daha sonra Sn: Adem Keskin'in gönderdiği vidyoda uygulanan tekniği uygulamaya çalışcam. Ama o aşamaya gelene kadar da fotoğraflar ekleyerek neler yapmam gerektiği konusunda fikirlerinize başvurucam şimdiden herkese teşekkürler.
İyi çalışmalar...

Adem Keskin beğendi.
Eski 25-06-2014, 17:42   #24
Ağaç Dostu

kök kesimi

Sayın Akhilleus bir dahaki sezona işaretlediğim kazık kökü keserseniz taşın üstüne uygun hale getirilmesi daha kolay olur , hem de kazık kökü kestiğinizden diğer kökler daha hızlı gelişir. İyi çalışmalar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg kök.jpg (28.9 KB, 94 views)
Akhilleus ve regulerem beğendi.
Eski 26-06-2014, 08:49   #25
Ağaç Dostu

Sn: Adem Keskin kışın uygulamaya başlarken bu önerinizi dikkate alıcam dediğiniz gibi o kökü alırsam daha iyi oturur taşın üzerine.
Çok teşekkürler iyi çalışmalar...

Adem Keskin beğendi.
Eski 19-05-2022, 18:08   #26
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
sayın Akhilleus , büyük yapraklı ateş dikeni ağacınızın son halini merak ettim

Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2022, 01:21   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin Mesajı Göster
sayın Akhilleus , büyük yapraklı ateş dikeni ağacınızın son halini merak ettim
Cemaleddin bey bu ağacımı ve başka bir kaç ağacımı eski işyerimin bahçesinde bırakmak zorunda kaldım maalesef son durumunu bilemiyorum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024