agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen Sakaki

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2014, 14:46   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2012
oma1453/ Ağaç Hatmi

Bu hatmiyi geçen kış bahçeden söküp saksıya almıştım.Çok şükür ağaç gayet sağlıklı geçirdi yazı, bir güzel çiçek de açtı mor mor. Üzerinde denediğim havai köklendirme başarılı olunca köklenen kısmı ayrı bir saksıya aldım ve bunu böyle bıraktım şimdilik. Boyu biraz uzun gibi ama sizlerin de fikirlerinizi almak istedim. Boy 43 cm gövde çapı en aşağıda 3cm kadar ama nedense yukarıya doğru kalınlaşıp 4cm kadar oluyor.

image.jpg
image (1).jpg
image (2).jpg

oma1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2014, 14:59   #2
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Oma1453,

Ağaç hatmi güzel bonsai oluyor. Boyu biraz uzun köklenmesi yeterliyse işaretlediğim yerden kesmek iyi olabilir.

Başarılar dilerim...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg image.jpg (62.7 KB, 45 views)
oma1453 beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2014, 17:18   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.oma1453.
Ağacınız güzel bir bonsai olabilir ama çok önemli bir kaç sorunu bir kaç radikal karar alarak şimdi çözmeniz gerekiyor.
1-Ağacınızdaki ters koniklik. En altlarda 3cm yukarılara çıkıldıkça 4cm olması ciddi bir problem. Bu problemi çözmek için ağacınızın boyunu ciddi bir oranda kesmelisiniz.
2-Ağacınızın boyu aşırı uzun. Ağacınızın boyunu toprağa 10cm kalacak şekilde budamalısınız. Bu noktadan çıkan yeni sürgünlerle hem konikliği arttırabilir hemde ağacınızın tarzı konusunda daha rahat karar verebilirsiniz.
3-Diğer ağaçlarınızdada gördüğüm ana gövdenin en tepe noktasındaki kesi yerlerini neyle kapatıyorsunuz? Çamur?
4-Tarz konusundada süpürge tarzı sanki uygun olacak gibi geliyor. Sn.sagol işaretlediği yer hem ağacın boyu için hemde süpürge tarzı için sağdaki ve soldaki sürgünler işe yarayacak gibi görünüyor.

oma1453 beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2014, 21:35   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.oma1453.
Ağacınız güzel bir bonsai olabilir ama çok önemli bir kaç sorunu bir kaç radikal karar alarak şimdi çözmeniz gerekiyor.
1-Ağacınızdaki ters koniklik. En altlarda 3cm yukarılara çıkıldıkça 4cm olması ciddi bir problem. Bu problemi çözmek için ağacınızın boyunu ciddi bir oranda kesmelisiniz.
2-Ağacınızın boyu aşırı uzun. Ağacınızın boyunu toprağa 10cm kalacak şekilde budamalısınız. Bu noktadan çıkan yeni sürgünlerle hem konikliği arttırabilir hemde ağacınızın tarzı konusunda daha rahat karar verebilirsiniz.
3-Diğer ağaçlarınızdada gördüğüm ana gövdenin en tepe noktasındaki kesi yerlerini neyle kapatıyorsunuz? Çamur?
4-Tarz konusundada süpürge tarzı sanki uygun olacak gibi geliyor. Sn.sagol işaretlediği yer hem ağacın boyu için hemde süpürge tarzı için sağdaki ve soldaki sürgünler işe yarayacak gibi görünüyor.
Evet çamurla kapatmıştım kesi yerlerini. Süpürge tarzı bana da olur gibi geliyor, sagolun ve sizin önerilerinizi dikkate alıp ağacın boyunu kısaltacağım. Sanırsam süpürge tarzı için V şeklinde bir budama yapmalıyım?

oma1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2014, 22:00   #5
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.oma1453.
Ağacınızı budamadan önce bence uygun bir aşı macunu edinin. Toprak veya çamurla kapattığınız noktadan oldukça ciddi kuruma yapacaktır. Kestiğiniz noktadan ciddi bir su kaybı yaşayacak ve hava alacağından enfeksiyon riskide çok büyük. En az 2-3 cm daha aşağıya doğru kuruma yapmakta. Uygun aşı macunu kullandığımda kuruma yaşanmamakta, kesi yerindeki yara 1 gelişim döneminde dahi iyileşmeye başlamaktadır.. Bunu daha önce yaşadığım tecrübelerimle söylüyorum.

oma1453 beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2014, 09:00   #6
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oma1453 Mesajı Göster
...çapı en aşağıda 3cm kadar ama nedense yukarıya doğru kalınlaşıp 4cm kadar oluyor.
Gövdenin toprak altında kalan kısmı ağacın yukarıya doğru konikleşmesi gibi derine indikçe incelir ve eğer toprak altındaki kısmı zamanla toprak üstüne çıkarırsanız (fidancılarda çok karşılaşılan bir durum) sizin bitkinizdeki gibi bir görüntü sunar yani yukarı doğru konikleşme yerine yukarıya doğru kalınlaşma.

Bunu önlemenin birden fazla yolu var; ya sn sagol'un dediği gibi kısaltırsınız, ya yukarıda bir noktadan havai köklendirme yaparsınız (bu şekilde iki ağacınız olur) ya da ağacı ters köklendirirsiniz (ki bu da biraz deneyim isteyen bir yöntem).

Sizin yerinizde olsam sn sagol'un tavsiye ettiği yöntemi uygulardım.

Başarılar...

oma1453 beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024