agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 5 Gönderen arruana

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-10-2013, 20:00   #1
Ağaçsever

arruana's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2013
arruana / Ardıç (Juniperus horizontalis wiltonii)

Herkese selamlar

bir fidancıdan aldığım bu ardıç türünü bonsai yapmaya çalışacağım ilk denemem olacak. Forumdaki ustaların yazılarından edindiğim az biraz bilgi ile
zavallı fidanı bu hale getirdim inşallah başına bir kaza getirmem. sayın üyelerden gelecek elestiri ve öneriler olursa minnettar olurum resimlerde
neler yaptığım acıkça görülüyor sanırım . Biraz büyükçe bir bitki sanırım orta boy sınıfına girecek .Sağdan sola yapraklı hali 57 cm tabii önerilere göre kısaltma mümkün. Kararsız kaldığım konuları aşağıya yazayım yardımcı olacak fikirlere şimdiden teşekkür ederim

1) Üst kısımdaki kesintisiz yesil görünümü korumalımıyım, yoksa sağ sol ve ortada birbirinden kopuk 3 ayrı yapraklı bölümmü oluşturmalıyım?

2) Bu bitki türünde gövdeden kabuk soyma işlemi yapılabilirmi?

3) Köksüzleştirme için mevsim sanırım uygun değil ilkbahardamı yapmak lazım

Adayımın ilk hali
01 (2).jpg

dallar biraz azaltıldıktan sonra
02 (2).jpg
Yukarı çıkan ince dalları dipten yukarı doğru bıraz açtım
03 (2).jpg
Sola doğru g,den ana gövdenyi aşağı doğru eğdim ve köke yakın dalı
kesip budak haline getirdim.kök kısmını aşağı doğru biraz açtım
04 (2).jpg

arruana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2013, 21:20   #2
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Mükemmel bir bonsai adayı seçimi yapmışsınız, şimdi yapacağınız bol bol bonsai görsellerini inclemek, istanbul'da düzenleyeceğimiz atölye çalışmaları olacak bunlardan birine getirirme şansınız olursa hep beraber üzerinde işlem yaparız.
Başarılar.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2013, 21:42   #3
Ağaçsever

arruana's Avatar

Sayın tourkana seçimimi begenmenize sevindim bitkinin gövdesini görünce bana kendi kendine bonsai olmaya çalışmış gibi göründü.Çalışmayı takipte olacağım sizinle tanışmayı
tecrübelerinizden faydalanmayı çok isterim.Görüşmek üzere.

Eski 31-10-2013, 08:04   #4
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Müthiş bir aday hakikaten, bu tür bir aday çıkınca kaçırılmamalı.

1 - Tamamen stil ile ilgili bir konu. Her ikisi de yapılabilir, önemli olan "ağaç ne olmak istiyor"
Dal dizilimi nasıl bir stile elverişliyse en doğrusu o tarza yönelmek olur. Bunun için de öncelikle bol sayıda aday görseli incelemelisiniz.
Ağacın şu anki hali gayet iyi. Daha fazla işlem yapmadan önce oturup ne yapılması gerektiğini uzun uzun düşünmelisiniz.

2 - Ağacınız bu işlemin en çok yapıldığı türlerdendir.

3 - Köklerle oynamaya başlamadan önce ağacı sağlıklı yaşatmayı öğrenmeniz gerek. Ağacın size, sizin ağaca alışmanız gerek. Zaten dediğiniz gibi bahar başı daha uygun bir zaman olur.

İyi çalışmalar dilerim.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2013, 18:55   #5
Ağaçsever

arruana's Avatar

[QUOTE=nicholai hel;1213133]Müthiş bir aday hakikaten, bu tür bir aday çıkınca kaçırılmamalı.

1 - Tamamen stil ile ilgili bir konu. Her ikisi de yapılabilir, önemli olan "ağaç ne olmak istiyor"
Dal dizilimi nasıl bir stile elverişliyse en doğrusu o tarza yönelmek olur. Bunun için de öncelikle bol sayıda aday görseli incelemelisiniz.
Ağacın şu anki hali gayet iyi. Daha fazla işlem yapmadan önce oturup ne yapılması gerektiğini uzun uzun düşünmelisiniz.

2 - Ağacınız bu işlemin en çok yapıldığı türlerdendir.

3 - Köklerle oynamaya başlamadan önce ağacı sağlıklı yaşatmayı öğrenmeniz gerek. Ağacın size, sizin ağaca alışmanız gerek. Zaten dediğiniz gibi bahar başı daha uygun bir zaman olur.

Sayın nicholai öneri ve bilgileriniz için teşekkür ederim dediğiniz gibi bu aşamada hem aday hemde ben biraz dinlenelim bir süre geçince olaya bakış
her zaman daha faydalıdır .

Eski 05-01-2014, 23:08   #6
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Merhabalar,
Siz sevgili bonsai severlere ve bu konuda üstadım olan kişilere bir sorum var. Bahçemde mevcut bulunan bir ardıçı topraktan söküp alarak bonsai yapmak üzere işlemlere başlamam için doğru zaman yılın hangi dönemdir?

Şu sıra topraktan çıkarıp alsam bir saksıya ve bahara doğru şekil ve kök budamaları gerçekleştirsem uygun mudur?

Çok teşekkürler, saygılar sevgiler.

emraherg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2014, 10:33   #7
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.arruana.
Ağaç sanki şeklini kendi belirlemiş gibi duruyor. Çok güzel ve gelecek vaadeden bir aday. Her aşamada üzerinde çok iyi düşünüp ondan sonra uygulama yapmanızı öneririm zira bu aday üzerinde hata yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.
Sn.emraherg.
Ağaç sökme ve saksı değiştirme zamanı yavaş yavaş geliyor. Ama şunu unutmayın ağacınızın kök sistemine yapacağınız her türlü müdehale ağacınızın gelişimini 1-2 yıllığına gözle görülür biçimde yavaşlatacaktır.
Size bu durumda iki önerim olur.
1-Eğer ağacınızı bahçeden illada sökecekseniz mümkün olan en fazla kök kısmınıda alarak bu işlemi yapmalısınız. Ne kadar çok kök o kadar hızlı gelişim demek. Ağacınızın toprağının etrafını 30cm kadar derinlikte yuvarlak bir kanal açın. sonrasındada ağacın altına olabildiğince girin. Elbette burada kazık kökün kırılması veya daha iyisi testerenizi toprağın içine batırarak kesin. toprağını bozmadan ve hiç bir kök budaması yapmadan ağacı alın.
2-Ağacınızın bahçedeki yeri müsaitse ağacı yerdeyken bonsai yapmak için şekillendirin. Bu size en az 1 yıl kazandırır. Ağacınızın şekillendirmesi bitince çok özenli ve geniş bir zaman diliminde (ilerki yıllarda bir Mart ortası) sökersiniz. Ağacınızı söktüğünüzde elinizde zaten bir bonsai'niz olur.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2014, 18:45   #8
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Sevgili Badrobot,
Detaylı izahlar ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. Eğer sökmeye teşebbüs edersem ardıcımı, gerekiyorsa saatlerce uğraşıp bahsettiğiniz şekilde özenli ve en az zararı verecek şekilde bir işlem yapacağım. İçinizden "güzelim ardıcı sökeceğine fidancıdan alsana" diyorsunuz belki Haklısınız, ama Arruana' nın ağacının şekline yakın (asla onunki kadar güzel olamaz) bir ağaç, ondan ötürü heveslenmiştim. Bu konuda bir kez daha düşünüp, bir proje geliştirirsem de bunu olduğu yerde yapmaya karar verdim önerileriniz doğrultusunda. Çok çok teşekkür ederim.

Bu arada maşallah diyeyim, başlığın asıl kahramanı ardıça nazar değdirmeyelim Herekese kolay gelsin.

emraherg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2014, 19:43   #9
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
sn.emraherg.
Sizi çok iyi anlıyorum. Tüm tecrübelerimle söylemeliyim; sökülen ağaçlar çoğunlukla fidanlıklardan alınan ağaçlara nazaran daha güzel ağaçlardır. Fidanlıklarda eğer şanslıysanız Sn.arruana ağacı gibi ağaç bulabilirsiniz.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024