agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-10-2013, 15:36   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2009
tarik1907 / Ardıç

Merhaba,
yakın zamanda yaklaşık 9-10 yaşlarında ardıç bir bonsai edindim. İnternet den biraz araştırdım ancak bir konuda tam emin olamadım, malum önümüz kış acaba bonsaimi nereye konumladırmalıyım.
Henüz Ankara da havaalr sert gitmediği için kaloriferler yanmıyor bende bonsaimi şimdilik günde 1-2 saat pencereden ışık gören bir köşede evin içerisinde tutuyorum, peki ya havalar sertleşmeye başladıkca bonsaimi nereye taşımalıyım.
Kaloriferli evlerde kışları iç mekanda ardıç bonsailer çok önerilmiyor araştırdığım kadarıyla,
Balkona koymayı düşündüm ancak balkonumda güneye bakıyor oldukça güneşli, bazı kaynaklarda da bonsaiyi doğrudan gün ışığına maruz bırakmamak gerektiği yazılı ben bu konuda kararsız kaldım.
İç mekanda kışı geçirmesini sağlasam ortalama 20-22C sıcaklıkta dinlenme süreci olmadığı için bonsaim kururmu,
Bonsaiyi kışı geçirmesi için bol güneş gören balkonuma koysam kış boyu uygun bir yer seçimi olurmu.
Herkese iyi bayramlar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg tkzhj.jpg (62.0 KB, 89 views)
Dosya Türü: jpg tkzjn.jpg (52.6 KB, 89 views)

Düzenleyen tourkana : 15-10-2013 saat 10:51 Neden: fotoğraf yükleme
tarik1907 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2013, 18:09   #2
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Bu mevsimde güneş alan yere koyarsanız bonsainiz kurumaz, ama soğuklardan korumak için de Bonsainizi bu haliyle geniş ve derin bir saksıya ya da strafor kutunun içine yerleştirin, boşlukları torf ile doldurun bu şekilde köklerin donmasını engellerseniz, ama eğer dış ortam çok soğuk olursa , 0-5 derece arası bir yere de alabilirsiniz, sizin bahsettiğiniz sıcaklık (20-22) bahar ortalamalarına tekabül ediyor, ağaç tekrar çalışmaya başlar ki bu sakıncalı bir durumdur.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 14:50   #3
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarik1907 Mesajı Göster
Merhaba,
yakın zamanda yaklaşık 9-10 yaşlarında ardıç bir bonsai edindim. İnternet den biraz araştırdım ancak bir konuda tam emin olamadım, malum önümüz kış acaba bonsaimi nereye konumladırmalıyım.
Henüz Ankara da havaalr sert gitmediği için kaloriferler yanmıyor bende bonsaimi şimdilik günde 1-2 saat pencereden ışık gören bir köşede evin içerisinde tutuyorum, peki ya havalar sertleşmeye başladıkca bonsaimi nereye taşımalıyım.
Kaloriferli evlerde kışları iç mekanda ardıç bonsailer çok önerilmiyor araştırdığım kadarıyla,
Balkona koymayı düşündüm ancak balkonumda güneye bakıyor oldukça güneşli, bazı kaynaklarda da bonsaiyi doğrudan gün ışığına maruz bırakmamak gerektiği yazılı ben bu konuda kararsız kaldım.
İç mekanda kışı geçirmesini sağlasam ortalama 20-22C sıcaklıkta dinlenme süreci olmadığı için bonsaim kururmu,
Bonsaiyi kışı geçirmesi için bol güneş gören balkonuma koysam kış boyu uygun bir yer seçimi olurmu.
Herkese iyi bayramlar.
Bu tür durumlar için en iyisi soğuk sera ortamı, yani ısıtmasız ama don gibi dış ortam şartlarına karşı koruyan bir ortam. tourkana'nın dediği gibi güneşten ziyade dondan korkmanız gerek.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 21:08   #4
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Sayın Tarık; yaptığım karalamayı düşünmenizi ve eğer içinize sinerse denemenizi öneriyorum... Hatta alttan üçüncü daldan sonra biraz daha dikleştirilebilir... Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg çalışma.jpg (69.9 KB, 75 views)
Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024