agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen durust06
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen nicholai hel

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-09-2013, 09:48   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2007
durust06 / Japon Elması

Selamlar,

İnternet üzerinden Japon Elması bonsai satın aldım.
Sanki bonsai aşılama yöndetmi ile yapılmış gibi geldi. Aşı yerinin altından çıkan dalın yaprakları diğer yapraklardan farklı

Bu durumda bonsai sanırım yine başlangıç aşaması bonsai sayılabilir

Resimlerde işaretlemeye çalıştım umarım anlaşılır olmuştur.
Aşı altından çıkan dalı kesmeyi ve geriye kalan iki dalıda aşıdan kurtarmak için işaretlediğim aralıkdan yeniden köklendirmek istiyorum.

Sizce uygun olur mu ?

Yardımlarınız için teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20130917_093008.jpg (21.8 KB, 159 views)
Dosya Türü: jpg 20130917_093016.jpg (46.0 KB, 158 views)
Dosya Türü: jpg 20130917_093036.jpg (43.2 KB, 159 views)
a.a. beğendi.
durust06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2013, 10:15   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Merhaba sn durust06,

Dediğiniz gibi aşılanmış bir bitki sanırım.
Bu tür aşılar bonsaide istenmeyen bir durum olan gövdede "ters konikliğe" neden oluyor.
Ben yerinizde olsam önümüzdeki bahar aşı bölgesinin üstünü havai köklendirme ile ayırırdım, böylece üstteki Japon elması türü ve altta aşı için kullanılmış yabani tür olmak üzere elimde çalışacak iki adayım olurdu ve bu sayede ters koniklikten de kurtulmuş olurdum.

Başarılar dilerim.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2013, 12:33   #3
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Sn durust06,

Yerinizde olsam işaretlediğiniz yerden değil de tam o yumrunun olduğu bölgeyi köklendirmeye çalışırdım. Böylece elde edeceğiniz üst kısım köklendirme sonrasında ikiz gövde olarak eğitilebilir. Yumru bölgeden gelecek kökler de ileride kalınlaşınca orada güzel bir nebari oluşabilir.
Köklendirme başarıya ulaşınca da alttaki diğer varyete tamamen aşılanan türden ve o ters konik bölgeden kurtulmuş olur. Yeni çıkacak dallarla ileride çok güzel bir bonsai olabilir.

İyi çalışmalar.

durust06 beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2013, 16:59   #4
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba sn durust06,

Dediğiniz gibi aşılanmış bir bitki sanırım.
Bu tür aşılar bonsaide istenmeyen bir durum olan gövdede "ters konikliğe" neden oluyor.
Ben yerinizde olsam önümüzdeki bahar aşı bölgesinin üstünü havai köklendirme ile ayırırdım, böylece üstteki Japon elması türü ve altta aşı için kullanılmış yabani tür olmak üzere elimde çalışacak iki adayım olurdu ve bu sayede ters koniklikten de kurtulmuş olurdum.

Başarılar dilerim.
Önerileriniz için çok teşekkürler.

Eski 17-09-2013, 17:04   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Sn durust06,

Yerinizde olsam işaretlediğiniz yerden değil de tam o yumrunun olduğu bölgeyi köklendirmeye çalışırdım. Böylece elde edeceğiniz üst kısım köklendirme sonrasında ikiz gövde olarak eğitilebilir. Yumru bölgeden gelecek kökler de ileride kalınlaşınca orada güzel bir nebari oluşabilir.
Köklendirme başarıya ulaşınca da alttaki diğer varyete tamamen aşılanan türden ve o ters konik bölgeden kurtulmuş olur. Yeni çıkacak dallarla ileride çok güzel bir bonsai olabilir.

İyi çalışmalar.
Sn nicholai hel,

Önerinizi bende daha önce düşündüm ama söylediğiniz bölge ile o iki dalın ayrımı noktası arası yaklaşık 5 mm civarı. Bana bu mesafe çok kısa gibi geldi. Sizce bu ölçü uygun mu ? Belki söylediğiniz şekilde yapıp kaya üzerinde yetiştirmeye çalışırsam daha şık olur mu ?

Eski 19-09-2013, 14:55   #6
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
İkiz gövde stilinde gövdelerin toprak seviyesinin hemen üstünde ayrılıyor olmaları stil açısından sorun değildir, bolca örnekleri vardır. Önemli olan gövdelerin topraktan ayrı ayrı çıkmamaları, ortak bir nebariden ayrılıyor olmalarıdır.

Yumrulu bölgeden köklendirmeyi başarıp o kısmı ayrı bir saksıya alırsanız, ileride (kökler yeterince güçlendikten sonra!) toprak seviyesini bu geniş bölgeden çıkan köklere kadar indirip oradaki nebariyi görünür hale getirirsiniz.

Kaya üstü de düşünülebilir tabii, fakat stile uygunluk yönünden öyle bir zorunluluğunuz yok, doğru yerden köklendirilirse zaten uygun bir forma girecek.

Yalnız şimdiden o iki gövdenin açılarını ve kıvrımlarını uygunlaştırmaya başlamanız avantajlı olur, zaman kazandırır. Zaten köklendirme denemesini baharda yapacaksınız, bu süreyi o dalları eğiterek geçirebilirsiniz.

Bu arada ben olsam nebariden çıkıp dimdik giden üçüncü dalı şimdiden alırdım.

İyi çalışmalar.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2013, 00:18   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
İkiz gövde stilinde gövdelerin toprak seviyesinin hemen üstünde ayrılıyor olmaları stil açısından sorun değildir, bolca örnekleri vardır. Önemli olan gövdelerin topraktan ayrı ayrı çıkmamaları, ortak bir nebariden ayrılıyor olmalarıdır.

Yumrulu bölgeden köklendirmeyi başarıp o kısmı ayrı bir saksıya alırsanız, ileride (kökler yeterince güçlendikten sonra!) toprak seviyesini bu geniş bölgeden çıkan köklere kadar indirip oradaki nebariyi görünür hale getirirsiniz.

Kaya üstü de düşünülebilir tabii, fakat stile uygunluk yönünden öyle bir zorunluluğunuz yok, doğru yerden köklendirilirse zaten uygun bir forma girecek.

Yalnız şimdiden o iki gövdenin açılarını ve kıvrımlarını uygunlaştırmaya başlamanız avantajlı olur, zaman kazandırır. Zaten köklendirme denemesini baharda yapacaksınız, bu süreyi o dalları eğiterek geçirebilirsiniz.

Bu arada ben olsam nebariden çıkıp dimdik giden üçüncü dalı şimdiden alırdım.

İyi çalışmalar.
Öneriniz için teşekkürler. Sizin düşündüğünüz gibi yapmak sanırım daha mantıklı olacak.

Eski 13-10-2014, 20:54   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2009
Bana japon ayvasi gibi geldi iyi calismalar

yavuzuyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024