agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen Yusufcanik
  • 1 Gönderen memet
  • 2 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen memet
  • 1 Gönderen Yusufcanik

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-09-2013, 14:10   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2013
Yusufcanik / Kamkat

Herkese merhabalar,
15-20 günlük okuma süreci sonucu biraz aktifleşmek lazım niyetinden fidanlara yönelmeye başladım, kısa zaman içinde delice zeytin ve ardıç fidanı temin edeceğim fakat ondan önce baba evinin bahçesindeki fidanlara bir göz gezdirdim ve toprağa değil genişçe bir saksıya dikilmiş kamkatı gözüme kestirdim diyebilirim. Gövdesi çok kalın değil belki henüz ama niyetim sevimli ufak 1-2 meyve verebilecek bir bonsai "adayı" sahibi olabilmek. Fakat ağacım sanırım biraz hasta epey ince dal kurumuştu ve yapraklardan büzüşenler vardı bu yüzden kuruyan ince dalları ve birkaç tane alt dalı budadım;

1) Az yapmama rağmen Budama olarak yanlış bir zaman mı seçtim?
2) Ağacı bonsai olarak yetiştirmeye çabalamalı mıyım hayırsa sağlığını kazanması için ne yapmalıyım?

Söyleyebileceğiniz her şeye talibim, şimdiden teşekkür ederim.

image.jpg

turkankaragoz beğendi.
Yusufcanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2013, 16:00   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ağaç besin alamamış, sanırım demir eksikliği de var. Bir süre gübresine dikkat edin.

Bana sorarsanız saksıda bodur kumkat olarak kalsın. Bonsai olarak düşünmeyin.

Yusufcanik beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2013, 16:11   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.Yusufcanik.
Bildiğim kadarıyla Kamkat aşılı bir tür. Yani ağacınızın altı başka bir tür. Bu tür aşılı türlerde enerji dengelemesi ve yaprak farkı gibi sorunlar yüzünden bonsai'ye pek uygun olduğunu söyleyemem.
Bende zamanında altı başka bir süs elması almış ve ağacın yeteri kadar gelişmediğine şahit oldum. Geçen baharda yaptığım havai köklendirme (air layering) sayesinde hem saf kan bir süs elmam oldu hemde vahşi elmam. Ağaçları ayırdıktan sonra her iki ağaçta çok hızlı bir gelişim gösterdiler. Sizde havai köklendirmeyle ağacınızı uygun forma sokabilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim.

Yusufcanik ve E..nihal beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2013, 16:33   #4
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Arkadaşın moralini bozmayın hemen

Sn Yusufcanik,

Bonsaiye ve foruma hoş geldiniz öncelikle.
Başlangıçta edineceğiniz her bilgi ve deneyimin önemi büyük. Başlangıç bitkileriniz bonsai için ideal olsun veya olmasın, deneyim açısından büyük kazançtır.

Aşı yerinin bonsaide pek istenen bir durum olmadığı bir gerçek, ancak jin ve benzeri çalışmalarla veya ileride badrobot'un dediği gibi havai köklendirme ile bir şekilde üstesinden gelinebilecek bir durum ama ilk başlayan birisi için de kolay uygulamalar değil elbette.

Başlangıç için üzerinde çalışabileceğiniz bir aday bence, bonsai hakkında bilgilerinizi artırarak üzerinde denemeye başlamalısınız, örneğin telleme, biçim verme, yaprak küçültme vs. gibi konuları uygulayabileceğiniz güzel bir aday...

Başarılar

Yusufcanik beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2013, 17:09   #5
Yeni Üye

Hepinize kıymetli cevaplarınız için teşekkürler

Bir süre sağlığına kavuşturmaya çalışacağım. Akabinde kısa sürede fidan alabilirsem başka türlerde, rahat bırakabilirim kamkat efendiyi. Kuruyan dalları vs budamam konusunda ne düşünüyorsunuz? Bir kısmını budadım çünkü. Zaman olarak hata mı ettim?

Eski 02-09-2013, 18:13   #6
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kışa giderken budama yapmak çok uygun değil ama, hava henüz yaz havası, bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

merlict ve Yusufcanik beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2013, 19:31   #7
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yusufcanik Mesajı Göster
Bir süre sağlığına kavuşturmaya çalışacağım. Akabinde kısa sürede fidan alabilirsem başka türlerde, rahat bırakabilirim kamkat efendiyi.

Kuruyan dalları vs budamam konusunda ne düşünüyorsunuz? Bir kısmını budadım çünkü. Zaman olarak hata mı ettim?
Merhaba sayın Yusufcanik.

Bence de siz bu kamkat efendiyi rahat bırakın.Bu türler ile bonsai çalışması yapanlar iyi bilirler (!) zorlukları.Çok zaman harcayıp az yol bile alamadığınızda hem üzülür hem zevkinizi kaybedersiniz.Ama aklınızda hem onun gibilerle çalışmak olsun ki ileri de işin ehli olduğunuzda o sizden korksun.

Benim turunçgillerde kazandığım en büyük tecrübe, budama konusunda zaman tanımaması.Meyve sürecindeki budama biraz onun yüzünü assa da genelde budamalara zevkle karşılık veriyorlar, rahat olun.

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2013, 22:51   #8
Yeni Üye

Sayın Merlict,
Aklımdakini dillendirmiş oldunuz çok teşekkür ederim, sağlığı ve güzelliği için minik budamalar yapmakla yetineceğim sanırım ama bu konu burada duracağı için yıllar sonra diriltirim diye umuyorum kim bilir belki 2016-2017 hem o zamana daha güzel gövdeli bir ağacım olacağına eminim, çok teşekkürler fikriniz için.

merlict beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024