agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen tourkana
  • 1 Gönderen badrobot
  • 3 Gönderen tourkana
  • 1 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-08-2013, 12:46   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2013
Delahoya / Ardıç (Juniperus)

Merhabalar arkadaşlar Bonsai ile 2 gündür ilgileniyorum, henüz çok yeniyim çok okudum,teoriyi pratiğe dökmeye geldi sıra..

Bugün fidanlığa gidip başlangıç için uygun tür olan Ardıç(Juniperus) aldım...

Kendi saksısında şuan saksının drenaj delikleri gayet yeterli extra olarak altına çakıl taşları attım..

Saksısını değiştirmeyi düşünmüyorum topragıda gayet iyi siz ne dersiniz ?

Agacı aldıgım kişi 4-5 yaşında oldugunu söyledi fotograflarınıda koyuyorum.. Yorumlarınızı eksik etmeyin..

Gövdede çıkmış olan küçük dalları çimdikledim.. Budama yapmak için baharımı beklemeliyim ?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMAG1158.jpg (74.0 KB, 157 views)
Dosya Türü: jpg IMAG1159.jpg (33.2 KB, 157 views)
Delahoya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2013, 13:31   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Merhaba sn Delahoya,

Aramıza hoş geldiniz.
Size ilk tavsiyem ağacınız üzerinde işlem yapmak için acele etmemeniz olacaktır. Öncelikle forumumuzun bonsai bölümündeki başlıkları, bilgileri iyice okumanızı ve diğer üyelerin çalışmalarını dikkatlice incelemenizi öneririm.

Şimdi size bir öneride bulunsak bile bunu uygulamak için belirli bir göz dolgunluğu ve bilgi birikimine ihtiyacınız olacak. O yüzden hiç acele etmeden bulabildiğiniz tüm bilgileri okumaya çalışın ve ayrıca ağacınızın bakımı konusunda bilgi edinin.

İstanbul'da bulunan moderatör arkadaşım tourkana ile de iletişime geçmenizi öneririm. Kendisi İstanbul'da ayda bir atölye çalışmaları düzenliyor. Ağacınızla birlikte bir çalışmaya katılırsanız sizin için daha faydalı olur.

Başarılar dilerim.

NOT: Gördüğüm kadarıyla balkonunuz kapalı bir ortam. Bu durum ardıçlarda kolayca pamuklu bit ve diğer bit zararlılarına davetiye anlamına gelir. Ağacınızı hava akımı olan bir yere yerleştirmenizi tavsiye ederim.

tourkana ve Delahoya beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2013, 14:29   #3
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sn. Delahoya ,

Aramıza hoşgeldiniz, başlangıçta ben de sizin ardıça benzeyen bir fidanla ilk çalışmamı yapmıştım, ayrıca tür konusunda olduğu kadar biçim olarak da başarılı bir seçim yapmışsınız.

Sakaki arkadaşımızın söylediklerine katılıyorum , Atölye çalışmalarımızdan faydalanacağınızı düşünüyorum, forumdan gerekli araştırmaları da yapıp bilgi sahibi olduktan sonra ağaç üzerinde güzel çalışmalar yapacağınıza inanıyorum.

Çimdiklemle işlemini ardıçlarda her zaman yapabilirsiniz.

Sakaki beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2013, 14:52   #4
Yeni Üye

Degerli yorumlariniz icin cok tesekkur ederim hosbuldum efendim..insallah nasip olursa isterim Atolye calismalarina katilmak

Fidanligi cok dolastim bir tek bu vardi guzel bisiye benzeyen hemen aldim..

Govde kalinligi gayet iyi sanirim ?

Cimdikleme disinda yan dallar asiri buyuk yayvan.. Yan dallari budamam da sakinca var midir peki? Yoksa bahariki beklesem..

Eski 27-08-2013, 14:55   #5
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.Delahoya.
Güzel bir aday bulmuşsunuz. Heleki sizinde ifade ettiğiniz gibi iki gündür bonsaiyle ilgili birinin böyle güzel bir aday bulması...doğrusu hem şanslısınız hemde gözleriniz seçici ve keskin. Bazıları (bende dahilim) 2-3 yıl bonsaiyle ilgilenmelerine rağmen fidanlıklara gittiklerinde bir türlü doğru fidanları seçemezler. Szi tebrik ederim.
Sn.Sakaki ve Sn.tourkana söylediklerine katılıyorum. İmkanınız ve zananınız varsa atölye çalışmaları hem sizin bonsai'deki gelişiminiz hemde ağacınız için çok faydalı olacaktır.

Delahoya beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2013, 14:56   #6
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sonbaharda budama ve şekil verme işlemlerini hallederiz, çok acele etmeyin şimdiden, bol bol bonsai resimlerine bakın, süreçleri içeren fotolar ,videolara bakın.

Sakaki, badrobot ve Delahoya beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2013, 12:24   #7
Yeni Üye

Arkadaslar bugun ilk defa Bonsai adayımı telleyip budamak istedim ve işe koyuldum aluminyum tel aradım fakat bulamadım

6 mm bakır tel buldum ve forumdan arastırdıgım bir şekilde telledim ve bükebildiğim kadar büktüm..

Yorumu ve değerlendirmeyi size bırakıyorum.. Nasıl olmuş sizce ?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMAG1232.jpg (38.5 KB, 118 views)
Eski 08-10-2013, 15:44   #8
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.Delahoya.
Bence hem şekil olarak hemde ağaç için yanlış işler yapmışsınız.
-Ardıç hiç çalışmadım ama ağacınıza verdiğiniz şekil bonsai olmaktan uzak. Hiç bir telleme bile yapmayıp resimdeki gibi, sanki çit biçer gibi traşlasaydınız daha iyi olurdu.
-Telleme konusunda bir şey demeyeceğim ama ağaçların kış uykusuna girecekleri şu dönemde ağacı bu kadar sert budamanız çok doğru olmamış. En azından diğer ağaçların yapraklarını dökmesini beklemeliydiniz.

Dost acı söyler misali size en kısa yoldan düşüncelerimi anlattım. Bu elelştirilerimi lütfen yıkıcı, kırıcı olarak algılamayın, sizin acelecilikten kaynaklanan bu ve buna benzer hatalarınızı vaktiyle bende dahil herkes en az bir kaç kere yapmıştır.
Ağacınızı şimdilik bir kenara koyun. Ardıç ne oranda hataları tolere ederbilir bilmiyorum ama siz bu arada yeni adaylarda bulun

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 436427d1377600342-imag1159.jpg (47.7 KB, 108 views)
nicholai hel beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2013, 16:40   #9
Yeni Üye

Cok tesekkur ederim yorumlariniz icin budadiktan sonra acaba cok mu oldu diye bende dusunmedim degil...Demek ki oyle olmus.. :/ Kesin kaybeder miyim ? Kaybetmessem eger ne yapmaliyim bundan sonra ?

Eski 06-11-2013, 15:36   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2012
Güzel bir adayınız varmış.Yorumlardan okuduğum kadarı ile ama ustalar daha iyi bir yol çizerler herhalde?

tachigari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024