agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 3 Gönderen sagol
  • 3 Gönderen sagol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-08-2013, 22:58   #1
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sagol / Ligustrumdan Leylak

Mayıs 2013de Sitenin kapısına 10 cm çapında bir ağaç söküp bırakmışlardı. Mayıs ortasında sökülmesi nedeniyle yaşaması çok zor diye düşündüm. Bekçinin dediğine göre 3-4 gün kimse almamış, sıcakta beklemiş. Oldukça bol toprakla sökmüşler, kıyamayıp aldım, kökle beraber yüksekliği 40 cm civarında, sürgün yok fakat canlı. Bahçeye dikip yoğun bakıma aldım. Bekciyle dişbudak olduğuna karar verdik.
Sürgün patlamasını beklemeden bodur leylakdan kestiğim taze bir filizle tepeye bir aşı yaptım. Temmuzda aşının tuttuğunu görünce,gövdeye sağlı sollu 2 aşı daha yaptım. Bugün aşıları açdım soldaki güzel, sağdaki de idare eder.
Kökten gelen bir sürgünü incelediğimde ağacın dişbudak değilde ligustrum olduğunu gördüm. Daha önce dişbudağa da ligustruma da leylak aşıladım, aşı genelde tutuyor.

Şimdilik toprakta eğitip daha sonra saksıya alacağım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC1100 ligustrum.jpg (69.4 KB, 85 views)
Dosya Türü: jpg _DSC2338 leylak aşı.jpg (65.2 KB, 86 views)
Dosya Türü: jpg _DSC2340 leylak aşı.jpg (68.7 KB, 86 views)
Dosya Türü: jpg _DSC2339 leylak aşı.jpg (52.4 KB, 86 views)
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2014, 09:44   #2
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Leylak aşılarından 2 si tuttu biri tutmadı. Tutmayan aşıyı yenilerdim ama ağacın boyu da biraz uzun göründü ve sonbaharda aşağıdaki aşının üzerinden kestim. Keserken elektrikli testere kayıp aşının üstünü de kopardı. Eğimi estetik görünsün diye kısa bir çalışma yapıp sonra macunla korumaya aldım.
İlkbaharla birlikte kendini topladı, sürgün uzamaya başladı, sağından 3 sürgün daha gelmek üzere.

_DSC5198 leylak.jpg

Sonbaharda kestiğim parçayı atmaya kıyamadım ve saksıladım. O da köklenmeye başladı(kalın ligustrumların daha kolay köklendiği teorisi de doğrulanmış oldu). Böylece kalın leylak adayım iki tane oldu.

Kütükten köklendirmeyle elde edilen leylak:

_DSC5151 Leylak.jpg

Sakaki, Adem Keskin ve anily beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024