agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-05-2013, 22:57   #1
Ağaç Dostu

ykolko's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2010
ykolko / Süs Narı

DSCN3460.jpg

DSCN3461.jpg

Öncelikle fotoğraf için kusura bakmayın, benim bahçede 50 yaşında sandığım fakat 60 yıllık olduğunu öğrendiğim bir süs narım var, boyu 58 cm. Alt gövde çapı 4 cm. Üst gövde çapı 2,5 cm.

Evimiz yıkılacağı için oradan söküp bonsai tarzında yeni evimizin terasında yaşamını sürdürmesini istiyorum, onu ve diğer bitkilerimi bugün topraktan çıkarıp bakonumdaki saksıya ektim; balkonum küçük olduğu için tüm bitkileri biraz sıkışık ektim, fakat süs narımın bulunduğu yer iyi. Bir yıl burada yaşamını sürdürecek.

Yeni bu işe girişmiş biri olarak yapmam gereken aşamalar konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Kök budamasını önümüzdeki bahar uyanmadan yapacağım, fakat bükme, şekil verme ve diğer işlemleri ne zaman, hangi aşamalarda yapmamı önerirsiniz?

Forumu okumama rağmen 60 yıllık bir bitkiyi ziyan etmemek için yardımlarınızı rica ediyorum ve tüm gelişmeleri buradan diğer arkadaşlarla paylaşacağım.

ykolko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 11:45   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Söküm işlemi için çok uygun bir zaman değil gibi geldi okuduğum bilgilerden. Ancak köklerini fazlaca zedelemeden ve toprağıyla birlikte almayı başarabildiyseniz yaşama şansı olabilir. Daha bilgili arkadaşlar muhakkak daha iyi bilgi vereceklerdir ama benim okuduklarımdan anladıklarım bunlar... Ayrıca umarım bir takım ilaçlar kullanma şansınız olmuştur... Köklendiriciler vesaire gibi...

Akhilleus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 13:55   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.ykolko.
-Şu bahsettiğiniz söküm işlerini bugünlerde, yakın zamanda mı yaptınız? Eğer öyle bir hata yaptıysanız ağaçlarınız için çok üzülürüm. Heleki 50-60 yıllık bir Süs Narı söz konusuysa...
-Boyunu çok uzun tutmuşsunuz. Sizin 4cm kalınlığındaki bir ağacı 15-20 cm arası verev bir kesim yapmanız çok daha doğru olacaktır.
-Kök budaması gibi işlemleriyse ağacınızın tam olarak bir bonsai formuna ulaştığında yapmanızı özellekle tavsiye ederim. Aksi halde kök budaması yaptınız ağacınız gelişimi yavaşlacak ve bonsai formuna bir kaç yılda girebilecekken bu süre çok çok daha uzayacak. Bonsai formuna ulaşıncaya kadar ağacınızın kök sistemini ve saksısını küçültmezi tavsiye etmiyorum.
Saygılar.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 20:48   #4
Ağaç Dostu

ykolko's Avatar

İlginiz için teşekkür ederim, sayın, Akhilleus ve Badrobot.
Yukarıda yazdığım gibi, eğer bahçeden sökmemiş olsaydım zaten inşaat için gelen dozerin altında parçalanacaktı, yani yapacak bir şey yok artık, büyük bir saksıda yaşarsa yaşar.

Eski 30-05-2013, 20:55   #5
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Ağacınızı yarı gölge bir yere alın, sulamasını kontrollü bir şekilde dikkatli yapın. Acilen amino asit içeren organik gübre öneriyorum. Belki kurtarabilirsiniz.

ykolko beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 21:35   #6
Ağaç Dostu

ykolko's Avatar

60 Lt lik bir saksıda, sabah güneşi alıyor ve yarasa gübresi verdim, umarım yaşatabilirim,
manevi değeri benim için çok yüksek, bir bitki.
İlgi ve alakanıza tekrar teşekkür ederim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024