agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler
  • 2 Gönderen mandalinleerik
  • 3 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen mandalinleerik
  • 3 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen bonsaicimali
  • 1 Gönderen delielveli
  • 1 Gönderen mandalinleerik
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen delielveli

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2013, 12:32   #1
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
mandalinleerik / Cüce Nar

Cüce Narı'mı sağ olsun dayım benim için tohumdan yetiştirmiş ve bana hediye etti. Bir kaç sorum olacak.
(Umarım uygun bir fidandır da bari bu ağacım gelecek vaat etsin )
  • Eğri bir gövde istemediğim için gövdede sadece kalınlaşma istiyorum bunun için bu ağaçta ne yapmalıyım?
  • Saksısı bana biraz büyük geldi, saksı değişimi zamanında saksıyı ne kadar küçültmeliyim?
  • Şu an üzerinde tomurcukları olduğu için uç alımı tomurcuk olmayan yerlerde yapabilir miyim?
  • Son olarak, sizce bu ağaca en uygun tarz hangisidir?

GEDC3810 (640x427).jpg

GEDC3811 (427x640).jpg

GEDC3814 (640x427).jpg

merlict ve loveforlife beğendi.
mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 13:11   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn mandalinleerik,

- Cüce nar maalesef çok yavaş kalınlaşan ve uzun yıllar geçse bile kalınlığı bir parmağı zor geçen bir tür. Benim ilk adaylarım da cüce nar idi ve zaman içinde inanın küçülte küçülte en son mame boyuta (10-15 cm) getirdim
Dolayısıyla benim tavsiyem kalınlaşması için uğraşmak yerine mame hale getirmeye yoğunlaşın. Çok daha hoş olacaktır veya alternatif olarak normal nar türlerini de bonsai için kullanabilirsiniz. Hem daha hızlı kalınlaşır hem de yaprakları da neredeyse aynı boyutta küçülebilir.

- Saksı değişimi için bence acele etmeyin. Böyle bir saksıda gelişimi çok hızlı olacaktır. Dilediğiniz gelişim seviyesine yaklaştığı zaman düşünürsünüz bunu.

- Beni dinlerseniz çiçeklenmesine, hele de meyve tutmasına izin vermeyin. Gelişimini büyük ölçüde yavaşlatıyor, hatta duruyor. Çiçeklenmesine izin vermezseniz daha hızlı dallanır.

- Benim ağacım olsaydı; bu sene hiç müdahale etmeden gelişmesini serbest bırakırdım ve gelecek sene şubat ayında boyunu mameye uygun şekilde kısaltır (7-8 cm maks.) süpürge tarzı çalışırdım (düz gövde kalsın dediniz diye bunu öneriyorum). Bu ağaç için benim zevkim böyle olurdu

Kolay gelsin...

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 13:28   #3
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn mandalinleerik,

- Cüce nar maalesef çok yavaş kalınlaşan ve uzun yıllar geçse bile kalınlığı bir parmağı zor geçen bir tür. Benim ilk adaylarım da cüce nar idi ve zaman içinde inanın küçülte küçülte en son mame boyuta (10-15 cm) getirdim
Dolayısıyla benim tavsiyem kalınlaşması için uğraşmak yerine mame hale getirmeye yoğunlaşın. Çok daha hoş olacaktır veya alternatif olarak normal nar türlerini de bonsai için kullanabilirsiniz. Hem daha hızlı kalınlaşır hem de yaprakları da neredeyse aynı boyutta küçülebilir.

- Saksı değişimi için bence acele etmeyin. Böyle bir saksıda gelişimi çok hızlı olacaktır. Dilediğiniz gelişim seviyesine yaklaştığı zaman düşünürsünüz bunu.

- Beni dinlerseniz çiçeklenmesine, hele de meyve tutmasına izin vermeyin. Gelişimini büyük ölçüde yavaşlatıyor, hatta duruyor. Çiçeklenmesine izin vermezseniz daha hızlı dallanır.

- Benim ağacım olsaydı; bu sene hiç müdahale etmeden gelişmesini serbest bırakırdım ve gelecek sene şubat ayında boyunu mameye uygun şekilde kısaltır (7-8 cm maks.) süpürge tarzı çalışırdım (düz gövde kalsın dediniz diye bunu öneriyorum). Bu ağaç için benim zevkim böyle olurdu

Kolay gelsin...
Sn Sakaki öncelikle verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim. Oysa ki bu nardan çok ümitliydim
Aslında ben seneye bu ağacı küçük bir saksıya almak istiyordum. Tam çiçeklenmişken bu sene bari çiçek ve meyvelerini göreyim olur mu?
O zaman gövde de kalınlaşmasın, o zaman küçük bir ağaç görünümü olsun ona da razıyım
Dediklerinizi uygulayacağım.

Sakaki ve loveforlife beğendi.
Eski 15-05-2013, 15:54   #4
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.mandalinleerik.
Sakaki'nin ağacınız hakkındaki görüşlerine katılıyorum.
Ağacınızdaki en büyük problem en-boy oranlarındaki uyumsuzluk. Çapı ince bir ağaç olduğundan bir çıkış noktası bulmayı zorlaştırıyor. Beden kalınlığının tam olarak nekadar olduğunu fotoğraflardan pek anlıyamıyorum ama ince olduğu bir gerçek. Eğer bedeni eğilip bükülmeye izin veriyorsa 3-4mm telle bedeni telleyip fotoğrafta çizdiğim gibi bir beden hareketi kazandırabilirseniz ve zaman içindede 1-2cmlik bir kalınlık sağlarsanız daha estetik sağlarssınız. Sakaki'nin dediği gibi Mame boyut çalışırsanız çok estetik durur.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 404702d1368613855-gedc3814-640x427-.jpg (34.0 KB, 116 views)

Düzenleyen badrobot : 15-05-2013 saat 19:04
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 16:26   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
mame çalışmayı denerseniz daha iyi olur ki zaten adayınızın gövdesi ince olduğu için ona uygun olur herhalde

bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 02:42   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-07-2011
Çok güzel bir ağaç, güle güle büyütün. Narları çok seviyorum. Geçen sene bu vakitler tohumdan ektiğim cüce narlarım maalesef serçeler tarafından derin şekilde budandı. Hepsi mecburen mame oldu. Gövde kalınlıkları henüz 2-3 mm civarında.

Sayın Sakaki, bir kaç tane de büyük boy narım var, yapraklarını küçültmek istiyorum. Sizce narlar için ne zaman yaprak budaması yapmalıyım ve tam yapraksızlaştırma mı yapmalıyım?

Teşekkürler, çalışmalarınızda başarılar.

Not: İmlaya elimden geldiğince dikkat ettim ama, gözden kaçırdıklarım olduysa affola.

Sakaki beğendi.
delielveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 07:42   #7
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.mandalinleerik.
Sakaki'nin ağacınız hakkındaki görüşlerine katılıyorum.
Ağacınızdaki en büyük problem en-boy oranlarındaki uyumsuzluk. Çapı ince bir ağaç olduğundan bir çıkış noktası bulmayı zorlaştırıyor. Beden kalınlığının tam olarak nekadar olduğunu fotoğraflardan pek anlıyamıyorum ama ince olduğu bir gerçek. Eğer bedeni eğilip bükülmeye izin veriyorsa 3-4mm telle bedeni telleyip fotoğrafta çizdiğim gibi bir beden hareketi kazandırabilirseniz ve zaman içindede 1-2cmlik bir kalınlık sağlarsanız daha estetik sağlarssınız. Sakaki'nin dediği gibi Mame boyut çalışırsanız çok estetik durur.
Teşekkür ederim. Mame olarak deneyeceğim zaten istediğim de oydu. Fakat sizin dediğiniz gibi gövdeyi bükmem için gövdenin daha uzun olması gerekmez mi? Sanırım Nar ağacının gövde ya da dalları çok eğrilip, bükülmeye müsait değil. Gerçi düz bir gövde istiyorum.

Eski 16-05-2013, 07:46   #8
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaicimali Mesajı Göster
mame çalışmayı denerseniz daha iyi olur ki zaten adayınızın gövdesi ince olduğu için ona uygun olur herhalde
Teşekkür ederim
Herkesin hemfikir olduğu nokta "Mame". İşte gövdemiz biraz gösterişsiz

merlict beğendi.
Eski 16-05-2013, 07:48   #9
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delielveli Mesajı Göster
Çok güzel bir ağaç, güle güle büyütün. Narları çok seviyorum. Geçen sene bu vakitler tohumdan ektiğim cüce narlarım maalesef serçeler tarafından derin şekilde budandı. Hepsi mecburen mame oldu. Gövde kalınlıkları henüz 2-3 mm civarında.

Sayın Sakaki, bir kaç tane de büyük boy narım var, yapraklarını küçültmek istiyorum. Sizce narlar için ne zaman yaprak budaması yapmalıyım ve tam yapraksızlaştırma mı yapmalıyım?

Not: İmlaya elimden geldiğince dikkat ettim ama, gözden kaçırdıklarım olduysa affola.
Teşekkür ederim.
Geçmiş olsun ama onda da bir hayır vardır. Belki de ileride çok daha güzel olacaklar
Sn Sakaki'ye sorduğunuz yaprak küçültme sorusunun cevabını bende merakla bekliyorum.

Eski 16-05-2013, 11:20   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
not belki hokidachi gibi bir çalışmada olabilir

bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 13:14   #11
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:

Merhaba sn delielveli,

Haziran ayı içerisinde yapabilirsiniz.
Eğer bitkiniz yeterince yapraklanmışsa ve Mayıs sonu - Haziran ayı başında yaparsanız, Haziran sonuna kadar (4-5 hafta sonra) bir kez daha uygulama şansınız da olabilir.

Ama henüz gelişen genç adaylarınızda yaprak küçültme için bence acele etmenize gerek yok. Ben çoğu adayım bu uygulamayı ileriki dönemlere bıraktım.

Not: Yapraksızlaştırma yaptıktan sonra narınızı tam güneş altında bırakmayın, mümkünse yarı gölge bir yere alın.

Başarılar dilerim.

Alıntı:

Ayrıca hassasiyetiniz için çok teşekkürler

delielveli beğendi.
Eski 16-05-2013, 14:38   #12
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaicimali Mesajı Göster
not belki hokidachi gibi bir çalışmada olabilir
Olabilir de gövde bildiğiniz çöp adam

Eski 16-05-2013, 14:40   #13
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba sn delielveli,

Haziran ayı içerisinde yapabilirsiniz.
Eğer bitkiniz yeterince yapraklanmışsa ve Mayıs sonu - Haziran ayı başında yaparsanız, Haziran sonuna kadar (4-5 hafta sonra) bir kez daha uygulama şansınız da olabilir.

Ama henüz gelişen genç adaylarınızda yaprak küçültme için bence acele etmenize gerek yok. Ben çoğu adayım bu uygulamayı ileriki dönemlere bıraktım.

Not: Yapraksızlaştırma yaptıktan sonra narınızı tam güneş altında bırakmayın, mümkünse yarı gölge bir yere alın.

Başarılar dilerim.

Dedikleriniz Cüce ve normal Nar içinde geçerlidir değil mi? gerçi her ikiside aynı zamanda meyve veriyor. Sanırım ikisi içinde aynıdır.

Eski 16-05-2013, 15:46   #14
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Cüce nar için yaprak küçültmesine ihtiyaç duyacağınızı sanmam, zaten yeterince minik oluyor kendiliğinden

Hakkı Şen beğendi.
Eski 16-05-2013, 16:15   #15
Ağaçsever

Mandalinleerik, Evet serçelerin narlarımı budamasına önce çok üzüldüm ama şimdi her işte bir hayır vardır diye düşünmeye başladım Eğer sonuç iyi olursa gelecekte onları asistan olarak kullanmayı düşünüyorum.

Benim gözlemlerime göre cüce narlar daha geç uyuyor ve baharda da daha geç uyanıyor.

Sakaki, tam anlayamadım. Mayıs sonu gibi tam yapraksızlaştırma yaparsam ve narı gölgeye alırsam ve 4 hafta sonra yeniden yapraklanmaya başlayacak olursa o yaprakları da mı kesmeliyim?

Selamlar, saygılar

Düzenleyen delielveli : 16-05-2013 saat 16:16 Neden: harf hatası
Eski 16-05-2013, 21:27   #16
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Sakaki, tam anlayamadım. Mayıs sonu gibi tam yapraksızlaştırma yaparsam ve narı gölgeye alırsam ve 4 hafta sonra yeniden yapraklanmaya başlayacak olursa o yaprakları da mı kesmeliyim?

Selamlar, saygılar
Bir karışıklığı giderelim isterseniz:

Yaprak küçültmeyi tartışıyoruz ama yaprak küçültmeyi şu an gelişme aşamasında olan, formu henüz oturmamış, yani ihtiyaç duyulan dal ve sürgünleri halen gelişmekte olan bitkileriniz veya yeni uzayan ve gelişen bir dal/fliz üzerinde hemen uygulamayın. Bu işlemler için adayınızın gelişmesini bekleyin.

http://www.agaclar.net/forum/bicim-v...kleri/1339.htm başlığında Ali H. Ali abi çok güzel anlatmış aslında bu işlemleri, okumanızı tavsiye ederim.

Ayrıca bu başlıktaki kendisinin 18 numaralı mesajında da göreceğiniz gibi yaprak küçültme işlemini uyguladığı bonsai ağacı zaten dallarının gelişmesi neredeyse tamamlanmış bir aday; bu yüzden acele etmeyin demiştim

Sorunuza gelince sn delielveli; tekrar küçültme uygulamalısınız (gerekli/şart) anlamında demedim! Yaprak küçültmenin başarılı olabilmesi için bir defa yapılması yeterli olmuyor. Bu işlemi (üst üste birkaç sene) defalarca tekrarlamak gerekebiliyor. Ancak adayınız sağlıklı ise ve hızlı gelişim gösteriyorsa ve Mayıs ayında yapraklanması oldukça hızlı gerçekleşmişse, Mayıs sonu gibi uygulama yaptığınızda eğer Haziran sonuna kadar bitki tekrar güzel ve sağlıklı bir şekilde yapraklanırsa bir kez daha uygulama yapabilir ve zaman kazanmış olursunuz demek istedim.

Başarılar dilerim.

Eski 16-05-2013, 22:14   #17
Ağaçsever

Teşekkür ederim Sakaki, gönderdiğiniz sayfadaki yazıları daha önce incelemiştim, tekrar tekrar incelenmesi gereken güzel paylaşımlar. Malum uygulama fazla olmayınca bu tür bilgiler insana tam anlamıyla yerleşmiyor, tecrübeye dönüşmüyor. Zamanlamayı o yüzden sormuştum. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler, sıkıntı verdiysek affola...

Sakaki beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024