agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler
  • 2 Gönderen eylül
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen Adem Keskin
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen eylül
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 5 Gönderen eylül
  • 1 Gönderen sagol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2013, 12:36   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2012
eylül / Japon Kirazı

Yazın sıcaklardan kötü etkilenmiş yaşamama ihtimali olan bu ağacı dayanamayıp aldım. Uzun aramalarda bulamadığım ve benim için çok kıymetli , bonsailerin güzel prensesi idi.

Artık ağacımda uyanmalar başlayınca ne yapacağımın kararsızlığını Sizlerden gelen fikirlerle şekillendirmek istiyorum.

Nebari : 5 cm.

Aşılı kısma kadarki boyu :21 cm.

Ağacın boyu : 1,20 cm civarı

süs kirazı 01.jpg

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg süs kirazı 02.jpg (16.7 KB, 135 views)
Dosya Türü: jpg süs kirazı 04.jpg (16.3 KB, 133 views)
eylül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 13:37   #2
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Eylül,

Benim ağacım olsaydı biraz boyunu kısaltıp sonra işaretlediğim yerden havai köklendirme yapardım heralde.
Boyunu biraz kısaltırdım dedim çünkü havai köklendirmeden sonra kazık kök olmadığından 1 metrelik ağacı sarsmadan yaşatmak kolay değil.
Kesmeye kıyamazsanız yukarıda bir yerden havai köklendirme yapılabilir. Havai köklendirme gelişirken alt kısımdan gelen sürgünleri biçimlendirmeye başlayabilirsiniz böylece zaman kazanılmış olur.

Üstteki kısımda havai köklendirme yaparken aşağıyı şekillendirmeye başladığım bir örneğim var bir fikir verebilir.

http://www.agaclar.net/forum/baslang...alar/30216.htm

İyi çalışmalar dilerim...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg süs kirazı 01.jpg (17.0 KB, 128 views)
eylül beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 14:05   #3
Ağaç Dostu

Sayın Sagol ; daha önceleri kamelya dallarında denediğim havai köklendirme denemem
başarısızlıkla sonuşlanmıştı.
Köklendirme hormonu bulamamış onun yerine içeriğinde naphtylacetamide ve naphtylacetic acide olan bir ürünü kullanmıştım.

Şimdi , böyle bir denemede hangi köklendirme hormonu kullanmalıyım?

Eski 27-03-2013, 14:14   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Sayın Eylül başarılar dilerim. Sevilen bir türle çalışmak daha zevkli oluyor.Kesilecek yere dikkat çekmek isterim ; acaba aşı yapılan ağaç aynı tür müdür ? Aşılı yerden kestikten sonra bir sürprizle karşılaşma ihtimalini değerlendirmek lazım. Yoksa sayın Sakaki gibi erik beklerken başka bir tür sahibi olmakta var Bence sayın Sağolun tavsiyesi gibi uygun bir yerden havai köklendirme yaparak enazından bir ağaç elde etmek lazım. Meyve ağaçlarında havai köklendir biraz dikkatle yapıldığında çoğunlukla kısa sürede sonuç vermekte, köklendirme hormonu takviyesi iyi olur .

Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 14:25   #5
Ağaç Dostu

Sayın Adem Keskin , hangi ağaca aşılanmış bilemiyorum ama aşı yeri o kadar belirgin olmasa gövde kabuğunun dokusunda farkı anlamak bile zor.

Mahsuru yok ise köklendirme tozunun ismini öğrenebilirmiyim ?

Aşağıda çıkan sürgünlerde köklendirme yapılabilir mi ?

Eski 27-03-2013, 14:37   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Bunu anlamanın en kolayı aşının altından verecek sürgünlerle, yukarıdaki sürgünlerin yaprak yapısını incelemek . Ama şuanda aşı altında sürgün yok gibi görünüyor. Yandaki küçük sürgünlerle uğraşmaktansa ağacı ziyan etmiyeyim derseniz en yukarıdan başlayarak havai köklendirme yapabilirsiniz. Köklendirme hormonu marka olarak bir tavsiyede bulunamıyacağım benim kullandığım ziraatciden aldığım markasız bir ürün. Antalyada zorlanmadan bulabilirsiniz herhangi bir ziraatciden.

eylül beğendi.
Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 14:41   #7
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn eylül,

Köklendirme hormonu olarak bahsedilen şey IBA (İndol Butrik Asit).
Sn sagolun bahsettiği gibi aşı noktasının hemen altından keserek kısaltmak en mantıklısı, zaten kısaltmasanız bile ileride yine sorun olacak.
Ama havai köklendirme yapmaya kalkarsanız, bu süre kaybetmeniz anlamına gelecek bu adayda ve dolayısıyla maratonun belki de 1 senesini boşa harcamış olacaksınız.

Ben de sn sagolun dediği yerden kısaltmanızı ama maratona bu adayla devam edecekseniz hava köklendirme yapmamanızı öneririm.

Bir de: Her ne kadar sürpriz çıkma ihtimali olsa da büyük sürpriz çıkacağını sanmam. Kirazlar genelde yabani kiraza, erik ağaçları genelde yabani erik türlerine aşılanıyor. Altındaki aşı kısmı muhtemelen yabani kirazdır ama öyle bile olsa sizin için daha avantajlı olur çünkü yabani kirazın yaprağı da meyvesi de daha küçük oluyor.

Başarılar

Adem Keskin beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 15:03   #8
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Eylül,

Adayı maratonda koşturacaksanız, aşı yerinin biraz altına çentikler atarak daha büyük bir saksıya aşı yerine kadar toprağa gömmek daha iyi olur. Ama maraton düşünmüyorsanız daha önceki yorumum geçerli.

Köklendirme hormonu konusunda genelde görüşler farklı, ben havai köklendirmelerimde hiç hormon kullanmadım şimdiye kadar,. Kamelyada başarısızlığın nedeni kamelyanın çok sert oluşuyla ilgili. Ben kalın bir kamelyada havai köklendirme denedim fakat kendini onardı, çiçekleri bitince tekrar deneyeceğim, heralde mayısta. Kiraz veya japon kirazında havai köklendirmede sorun yaşanmayacağını düşünüyorum çünkü yumuşak bir ağaç(yabani kiraz ve kirazda denedim sonuç olumlu).
Aşı yerinin altındaki kısım başka bir ağaçtır büyük ihtimalle yabani kiraz(aşı yeri toprakla kapatılınca birkaç ağaçta yıllar sonra aşının yok olarak aşısız hale döndüğünü de gördüm o nedenle üstten bir havai köklendirme deneyin derim böylece japon kirazı bonsaisi yapma şansınız olur).

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylül Mesajı Göster
Sayın Sagol ; daha önceleri kamelya dallarında denediğim havai köklendirme denemem
başarısızlıkla sonuşlanmıştı.
Köklendirme hormonu bulamamış onun yerine içeriğinde naphtylacetamide ve naphtylacetic acide olan bir ürünü kullanmıştım.

Şimdi , böyle bir denemede hangi köklendirme hormonu kullanmalıyım?

Adem Keskin beğendi.
Eski 27-03-2013, 15:16   #9
Ağaç Dostu

Sayın Sakaki , maraton için düşünmüyorum. Saksıyı içeri masamın yanına aldım birkaç gün
gözümün önünde olsun bakalım . Teşekkürler ,

Eski 27-03-2013, 15:20   #10
Ağaç Dostu

Sayın Sagol , ilgilendiğiniz ve bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

sagol beğendi.
Eski 27-03-2013, 16:03   #11
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Ben de sn sagolun dediği yerden kısaltmanızı ama maratona bu adayla devam edecekseniz hava köklendirme yapmamanızı öneririm.
Bu arada karışıklık için kusura bakmayın! Ben yanlışlıkla bu adayınızın maratonda yer aldığını sandım
O zaman düzeltiyorum: Kesinlikle sn sagola katılıyorum!

eylül beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 15:52   #12
Ağaç Dostu

Geçen hafta başında havai köklendirme yapmıştım. Bu hafta o güzel çiçeklerini sundu bana. İlk defa yakınen görüyorum çiçeğini. Muhteşem güzellikte.

sakura-1.jpg

sakura-2.jpg

Eski 08-04-2013, 16:00   #13
Ağaç Dostu

Kök boğumundan ilk sürgünü arası yaklaşık 20 cm. bu boşlukta dallanma sağlamak için
aşılama denemek istiyorum. Bu aşamada yapabilirmiyim ?

Eski 08-04-2013, 21:25   #14
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Eylül,

Rengi çok güzelmiş.
Bence üstteki havai köklendirmenin sonucunu beklemek fena olmaz çünkü alttaki anaç olarak kullanılan ağaca aşı yapılıp gelişme başlarsa üst tarafın enerjisini azaltacaktır..

İyi çalışmalar dilerim..

eylül beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024