agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler
  • 3 Gönderen be_cool
  • 5 Gönderen be_cool
  • 1 Gönderen be_cool
  • 1 Gönderen Cemaleddin
  • 1 Gönderen bonsaicimali

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-03-2013, 17:42   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-09-2007
be_cool / Yalancı Karabiber (Schinus molle L.)

Yalancı kara biberlerimi 3 4 yıl önce bir kara biber agacının çevresinden yeni filizlenmiş şekilde buldum. Bulundugu yer çimlendirilidigi bazende çiçeklendirildigi için ya sökülecekti **** çim makinasının kurbanı olacaktı.Bu riskler olmasaydı bile onları almadan gitmem çok zordu

karabiber1.JPG

Yeterli boya ve şekle geldikten sonra onları bir şekilde degerlendirmem gerektigini düşündüm. Bir yamacın tepenin üzerindeki bir kareyi canlandırmak istedim.Şansıma evimin yanındaki inşaattan artan kaynak taşlarını gördüm.Düz ve genişti.Etrafından topragın dökülmemesi içinde sahilden topladıgım taşları kullandım. Dogal bir görüntü vermesi içinde bahçeleri gezdim ve yosun ve ufak ebatlı fazla büyümeyen bitkiler topladım. İsimlerini tam bilmedigim'den cevaplıyamıyorum.

Buda birazdaha yapraklanmış görüntüsü.Giderek büyük bir hızla gelişiyor.Evime gelen her arkadaşım alıp götürmek istiyor.Sırf bu yüzden agaçlarımı vermemek için buna benzer 2 farklı çalışma ve 2 minyatür palmiye verdim.Bir çok kişiyede agaç sevgisi aşıladım.

karabiber3.JPG

Buda şu anki vaziyeti.

karabiber2.JPG

Arkadaşlar agaçlarımı elimden geldigi kadar ufak tutuyorum.Dallandıklarında daha güzel duracagına inanıyorum.Tohumdan yetişme oldukları için şekillerine kazalar ve ufak dokunuşlar dışında fazla mudahalede bulunmadım.Dogal olarak kendi şekillerini almasını istedim.

Öneri ve görüşlerinizi bekliyorum.
Saygılarımla...

Düzenleyen tourkana : 18-03-2013 saat 10:15
be_cool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 03:16   #2
Yeni Üye

Buda şuanki halleri yosunlar ve ufak bitkileri kaybettim ihmarkarlıgımdan.Birşeyi farkettim ışıgı açınca uyanıyorlar yapraklarını sonunakadar açıyorlar ve karanlıkta yapraklarını kapayıp uyuyorlar sanki sizi hissederlergibi

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0001.jpg (69.8 KB, 110 views)
Eski 10-04-2013, 11:24   #3
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Merhaba be cool,

Güzel düzenleme, eline sağlık
Bu arada ağaçların yalancı karabiber değil, büyük ihtimalle gümüşi akasya. Yalancı karabiberin yaprağı daha farklıdır ve akşamları/karanlıkta yapraklarını kapatmaz, bunu genelde akasya türleri yapar.

Başarılarının devamını dilerim.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 19:53   #4
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Bence büyük ihtimalle ''Albiza'' Gülibrişim olabilir...

Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2013, 02:14   #5
Yeni Üye

sayın sakaki çok teşekkür ederim. Bunları bir yalancı karabiber agacının dibinden aldım ve yaprakları akasyayı anımsatsa bile aynı degil.Sanırım şanlıslıyım beni tanıyorlar ve tepki veriyolar galiba Kapalı hallerini fotograflayıp gönderirim. Tohumların sahibi agaçla aynı özellikleri taşıyor, yaprakları aynı ve anaç agacın üzerinde kırmızı,pembemsi kara biber tadı ve kokusunda salkımları bulunuyor.

yapraklarını yakından çektim daha iyi inceliye bilmeniz için
Fotoğraf0002.jpg

Biraz su verdim yapragına su damlası degenlerde kapananlar oldu. Sanırım bi şekilde uyarılıyorlar.
kapanların resmi

Fotoğraf0007.jpg

Genelede agaçlarımı elimden geldigikadar minyatürleştiriyorum
Buda diger açıdan bir görüntü
Fotoğraf0005.jpg

kamil35 beğendi.
Eski 11-04-2013, 09:23   #6
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Sayın be cool; büyük fotolardan gördüğüm kadarıyla yapraklar karşılıklı çıkıyor, karabiber ağacında ise yapraklar karşılıklı çıkmıyor. Karabiber ağacı için en iyi yöntem sizdeki ağacın yapraklarından bir tanesini koparın ve elinizde buruşturup koklayın, eğer karabiber gibi kokuyorsa biz yanıldık demektir. Kolay gelsin...

Sakaki beğendi.
Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2013, 21:20   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
Bunun bir akasya türü olduğuna eminim ama tam görmedende bilemeyiz Siz Cemaleddin beyin dediği gibi yaprakları koparın ve buruşturup koklayın öyle anlarız türünü.Bu arada güzel bir çalışma gibi gözüküyor iyi çalışmalar dilerim

Sakaki beğendi.

Düzenleyen bonsaicimali : 06-05-2013 saat 22:57
bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024