agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen manasiyok
  • 1 Gönderen sagol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-02-2013, 17:32   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2013
merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Forumu okumaya çalışıyorum fakat deneyim sahibi olmak için yardımlarınızla bir çalışma yapmak istiyorum. Zeytinimi nasıl bir tarzda yapmalıyım?Hangi dallarını budamalıyım. Yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg x.jpg (43.1 KB, 181 views)

Düzenleyen malina : 27-02-2013 saat 20:14 Neden: Fotoğraf üst mesaja taşındı
manasiyok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2013, 17:39   #2
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
sn.manasiyok. fotoğrafı yükleyememişiniz, göremiyorum. eğer fotoğrafı yüklerseniz size yardımcı olmak istiyenlere kolaylık olur.
saygılar

kalambaklı beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2013, 17:42   #3
Yeni Üye

bonsaide acemi olduğum kadar forumda da acemiyim

Eski 03-03-2013, 16:16   #4
Yeni Üye

yardımcı olacak bir arkadaş yok galiba

Eski 04-03-2013, 10:19   #5
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
manasiyok,

Ağacıniz , fotoğrafladığınız bu haliyle gövde nebariye dair pek bir bilgi vermiyor , ağacınızı saksıdan çıkararak toprağının üst bölümünü azaltın , zeytinlerin kök boğazı oldukça geniştir belki buna göre daha güzel bir yapıyla karşılaşma şansımız olur.

Örnek olması açısından şu çalışmadaki adımları bir inceleyin. Tourkana / Shohin Zeytin ( kıvrımlı dik tarz )

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 14:26   #6
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
sn.manasiyok.
öncelikle sn. tourkana'ya katılıyorum. gövdeve ve ağacın yapısı bu fotoğraftan pek net görülemiyor. ayrıca ana gövdesinin toprakla birleştiği nokatadan (nebariden) alacağınız bir çap veya çevre ölçüsü ve topraktan en tepe noktaya uzanan bir boy ölçüsünüde bildirirseniz ağacınızın ölçüleri hakkında daha net bilgiler elde etmiş oluruz. ağacınızı bir kez daha fotoğraflayın ama bu kez bir kaç değişik açıdan fotoğraflanmasını sağlarsanız çok iyi olur.
bu fotoğraftan görebildiğim kadarıyle ağacınız güzel. bir çok dalı mevcut. bu size avantaj sağlar. fakat ağacınızın çok kalın bir gövdeye sahip olduğunu düşünmüyorum. buda sizi küçük bonsai yapmaya yönlendirir. aslında bu bir olumsuzluk değildir. sadece küçük bonsai çalışılması daha zordur, hele yeni başlayanlar için...
iyi çalışmalar dilerim.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 20:34   #7
Yeni Üye

arkadaşlar dediklerinizi yaptım. Fidanın topraktan tepe noktaya ölçüsü 50cm, başladığı noktadaki çevre ölçüsü de 14cm. Fidanın kökleri budayıp daha küçük bir saksıya aldım. Toprak altında kalan kısmında fidanın gövdesi biraz daha kalın fakat toprak altı kısmı linkteki zeytin kadar derin değildi. Fotoğrafları da farklı açılardan çektim. Umarım işe yarar..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (69.3 KB, 129 views)
Dosya Türü: jpg 2.JPG (41.6 KB, 129 views)
Dosya Türü: jpg Adsız.jpg (54.6 KB, 128 views)
Dosya Türü: jpg DSC_8554.JPG (47.3 KB, 129 views)
Dosya Türü: jpg DSC_8557.JPG (33.0 KB, 129 views)
Eski 06-03-2013, 20:42   #8
Yeni Üye

Bunlar da diğer fotoğraflar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_8558.JPG (67.3 KB, 128 views)
Dosya Türü: jpg DSC_8559.JPG (68.8 KB, 130 views)
Dosya Türü: jpg DSC_8560.JPG (65.7 KB, 126 views)
Dosya Türü: jpg DSC_8564.JPG (68.8 KB, 127 views)
Dosya Türü: jpg Ekran Alıntısı.jpg (57.9 KB, 128 views)
Eski 06-03-2013, 22:53   #9
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn manasiyok,

Gördüğüm kadarıyla zeytininiz delice değil, dolayısıyla çok harika bir nebari beklememek gerekir zaten. Ancak başlangıç için çok uygun bir aday seçimi, hele de İzmir için.

Bu formu ile ağacınıza henüz bir tarz önerisinde bulunmak zor, çünkü öncelikle ağacınızın boyunu bence en az yarı yarıya azaltmanız gerekir. İleride dallanmasına göre ya tarza karar verirsiniz ya da dilediğiniz tarza göre dallanmasını yönlendirirsiniz.

Başarılar

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2013, 11:33   #10
Yeni Üye

yari yariya azaltma derken ana govdenin dallandigi yerin altindan mi kesmeliyim yoksa dallarin hepsi yari yariya kesmelimiyim. Bu budamayi yapmazsam eger ana gondenin alt kisimlarindan surgun cikmaz mi sizce?

Eski 07-03-2013, 17:55   #11
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Bence de boy gövdeye göre biraz uzun kalıyor.
Soldaki 2 ince gövdeyi ve sağdaki dalı budamayıp biraz kalınlaşmasına müsade ederek, tepeyi kısaltıp arkaya gidenleri keserek aşağıdaki gibi bir biçim verilebilir.
Soldaki dalları birer iple saksı kenarlarına bağlayıp çektirebilirsiniz. Yaza kadar gelecek sürgünlerle belki başka çözümler de düşünülebilir.

Japonların batıl inançları nedeniyle 4 gövdeli çalışmalar pek sevilmiyor ama yazın uygun bir yerden 1 gövde daha çıkarsa 2. şekildeki gibi bir çözüme gidilebilir(1 gövde daha ilave ederek).

Bir başka çözüm ise soldaki dalları kesip kalın gövdeyle çalışmak olabilir(gövdenin yine de kısalması gerekir).

Bir diğer çözüm ise soldaki kalın dalı biraz daha kalınlaştırıp soldaki küçük ve sağdaki dalı keserek ikiz gövdeli bir çalışma mümkün olur.

İyi çalışmalar dilerim...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg zeytin manasıyok öneri 1.jpg (47.3 KB, 102 views)
Dosya Türü: jpg zeytin manasıyok öneri 2.jpg (66.6 KB, 102 views)
Dosya Türü: jpg zeytin manasıyok öneri ikizgövde.jpg (66.7 KB, 100 views)

Düzenleyen sagol : 07-03-2013 saat 18:20 Neden: ikiz gövde için de bir çizim ilave edildi
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2013, 18:28   #12
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi manasiyok Mesajı Göster
yari yariya azaltma derken ana govdenin dallandigi yerin altindan mi kesmeliyim yoksa dallarin hepsi yari yariya kesmelimiyim. Bu budamayi yapmazsam eger ana gondenin alt kisimlarindan surgun cikmaz mi sizce?
Evet, dallanan noktanın altından. Yoksa dediğiniz gibi yeni gelen sürgünlerin büyük çoğunluğu tepede yoğunlaşacaktır. Zaten sn saol da çok güzel izah etmiş resimle.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 07:51   #13
Yeni Üye

Tuh ya bende dallari var diye almistim bu zeytini ama ise yaramayacak kesince.Memleketim Edremit'e gidince delice zeytin arayacagim.Delice zeytinle bonsai yapmak daha kolay galiba.

Sakaki beğendi.
Eski 08-03-2013, 17:36   #14
Yeni Üye

arkadaşlar resimdeki gibi bir budama yapsam dalları biraz kısaltsam daha sonraki senelerde de gövdeyi kürdanla veya havai köklendirmeyle köklendirerek kısaltsam kurallara uygun hale gelirmi fidanım. Yandaki sürgünler ne olur şuan bilmiyorum da üst dalları anlattığım şekille kurtarabili miyim?
yoksa onları feda mı etmeliyim.

Anlattığım şekilde zaman içerisinde alttaki bonsaiye benzermi acaba benim fidanım?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg x paint.jpg (31.5 KB, 82 views)
Dosya Türü: jpg sads.jpg (60.4 KB, 82 views)

Düzenleyen manasiyok : 08-03-2013 saat 17:42 Neden: hatalı kelime
Eski 10-03-2013, 14:43   #15
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Merhaba,

Dallar gövdeye göre kalın sayılır. İdeal olarak dal gövde oranı 1/3 olarak veriliyor, özellikle sağdaki ilk dal gövdeye göre çok kalın. O durumda sağdaki en alt dalı kesmek fena olmayabilir. İlla havai kölendirme yapmak isterseniz, işaretlediğiniz yerin 3-4 cm üzerinden havai köklendirme yapılabilir. İlerde dallar oyulup inceltilebilir. Havai köklendirmeyi nisanda başlatırsanız temmuzda büyük ihtimalle sonuçlanır ama o kısımla en az 1 yıl çalışma yapmanız ağacın sağlığını tehlikeye sokar.
Zeytin mi delice mi derseniz, ikisiyle de güzel bonsailer yapmak mümkün. Yaprak rengi olarak zeytini, yaprak ölçüsü olarak ise deliceyi beğeniyorum.

İyi çalışmalar...

Sakaki beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024