agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen tourkana

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-02-2013, 23:33   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2007
kerimgünay / zelkova

2007 Yılında tohumdan büyütmeye başladığım zelkovalarımı eşim göreve gittiğimde gizlice köye göndermiş ve bana sulamayı unutup kuruttuğunu attığını söyledi. 5 sene sonra köyde 2 saksımıda buldum. Hala yaşıyorlar ama bazısının boyu 1 metreden fazla uzamış, gövdeleri cılız kalmış, haliyle o dar saksılarda. Ne yapsam bilemedim 1 mart ta köye gideceğim tekrar. Bu günler saksı değişimi budama için uygun sanırım. Bütün fidanları ayrı saksılara alıp kökleri ve dalları budamak gerekecek bu arada küçük şekil ayarlamaları için erken mi? Önce yaşamalarını sağlayıp kendine geldikten sonra seneye mi müdahalede bulunmalı ki? Emin olamadım tam olarak ne yapacağıma. Saksıları köyde bırakacağım en azından ayak altında değiller belki bu sayede toparlar fidanlarım. lütfen yardım teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20121222_130322.jpg (77.2 KB, 67 views)
Dosya Türü: jpg 20121222_130253.jpg (79.8 KB, 63 views)
Dosya Türü: jpg 20121222_130418.jpg (86.3 KB, 64 views)
kerimgünay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2013, 08:12   #2
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
sn. kerimgünay. bu türü bilmiyorum. fakat bonsai konusunda bir şeyler söylemek isterim. ağacınız bonsai için daha henüz çok inceler. beş yıllık süreçteki gelişimlerinide resimlerden görüldüğü üzere bonsai için daha yıllar var demektir. eğer bonsai yapmak istiyorsanız kesinlikle kalınlığı tatmin edici bir düzeye ulaşmış ağaçlar la çalışmalısınız. (5-6cm çap)
bu ağaçlarla ilgili tek düşüncem sağdaki ve soldaki ince ikili gurupları budayıp ortada kalan kısmen daha kalın olan ikili grupla devam edebilirsiniz. eğer ağaçlarınızın daha hızlı gelişmesini istiyorsanız bahçeye ekmeniz de diğer bir tavsiyem. benim bahçemde de 20 civarı bu şekilde daha önce almış olduğum ince fidanlar ekili durumdalar. bonsai çalışmak için kalın adayları yaşadığınız köy ortanımda rahatlıkla bulabileceğinize eminim.
iyi çalışmalar dilerim.

Sakaki beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2013, 08:49   #3
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Bonsaide istenilen kalın gövdeli , altlardan dallanmış ağaçlardır.

Tohumların zamanında bir arada ekilmiş olması ,beraber aynı saksıda aynı toprağı kullanmalarına ve yakın olmalarından dolayı liderlik yarışına girip hızlı uzamalarına neden olmuş.

Size tavsiyem, eğer orman tarzı gibi bir tarz düşünmüyorsanız ( ki düşünseniz bile ) ağaçları birbirlerinden ayırıp boylarını kısaltmanız yönünde. Hatta ilerde söküm yapabilme altyapısını da hazırlayıp toprağa dikerseniz kısa sürede kalınlaşacak gövdeli karaağaçlara sahip olursunuz. Yeni çıkacak alt sürgünler zamanla dallara , gövdeye dönüşmüş olacaktır.

Sakaki beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2013, 09:12   #4
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
bir saksıda birkaç kök mü var? ben bunuları tek kök sanmıştım. sn.tourkana'nın söylediği orman tarzınıda düşünmemiştim. sn.tourkana katılıyodrum aynı saksıda çok bitkinin gelişimi çok yavaş olur. şurası kesin ne tarz yaparsanız yapın ağaçlarınız çok inceler. daha çok zaman beklemek gerekiyor.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024